Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ömer radiyallahu anh Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:

"Hristiyanların Meryem oğlu İsa'yı aşırı övdükleri gibi beni övmekte aşırı gitmeyin. Ben Allah'ın kuluyum. Benim hakkımda: "Allah'ın kulu ve rasulü" deyin." (Buhari - Müslim)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Dünyada Bir Yolcu Gibi Ol

İbn-i Ömer (r.a)’dan şöyle dediği rivayet olunmuştur: «Rasulullah (s.a.s) iki omuzumu tuttu da:

«Ey İbn-i Ömer! Sen, dünyada bir yabancı yahut geçici bir yolcu gibi ol» buyurdu.

İbni Ömer (r.a) şöyle derdi:

«Akşamladığında sabahı bekleme, sabahladığında akşamı bekleme. Hastalanmadan önce sağlığının, ölmeden önce hayatının kıymetini bil.»

(Buhari-Müslim)

HADİSTEN NE İSTİFADE EDERİZ

— İşte mü’minin hedefi.. Ne dünya ne de dünyanın güzellikleri... Hedef ancak ve ancak ahiret mutluluğu... Dünya ise mü’min için bir araç veya geçmesi gereken bir yol hükmünde... Fakat kesinlikle amaç değil… Mü’min böyle düşünmelidir. Sadece böyle düşünmelidir ki, şu çok kısa dünya hayatını ahiretine göre düzenleyebilsin, gençlik, sağlık, gibi nimetlerin değerini bilip Allah yolunda kullanabilsin, hayatının her anını ve malının her kuruşunu bu din yoluna sarfedebilsin veya bu dinin hakimiyeti için canını ortaya koyabilsin. Hem her mümin bilir ki akşama erişse bile sabaha erişemeyebilir ve sabaha erişse bile akşamı göremeyebilir. Mü’min bilir ki ölüm kendisine her an yakındır. Her mü’min inanır ki Allah için kullanılmadıkça bu dünya da bu dünyanın güzellikleri de boştur, bomboştur.

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dedeleri, Babaları Müslüman Olan Mürtedler

İbni Abbas (r.a)’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah (s.a.s) şöyle demiştir:

«Siz kabirden kalktığınızda yalınayak, çıplak ve sünnetsiz olarak haşrolunacaksınız»demiş ve:

«Biz insanları ilk yarattığımız gibi yeniden işte o şekilde dirilteceğiz. Bu verdiğimiz bir sözdür. Şüphesiz biz onu yerine getireceğiz.» (Enbiya: 104) yetini okudu. Ve şöyle dedi:

«Kıyamet günü ilk elbise giydirilen kişi İbrahim’ dir. Yine kıyamet günü ashabımdan bazı kimseler sol tarafa, cehennem tarafına götürülürler. Hemen ben:

«Onlar benim ashabımdır» diye sesleneceğim de bana:

«Ya Muhammed! Emin ol ki sen bunlardan ayrıldığından beri onlar ökçelerine basarak geri dönmüş mürtedlerdir»diye cevab verilecektir. Ben de Allah’ın salih kulu ve Rasulü (İsa İbn-i Meryem)’in dediği gibi diyeceğim:

«Ya Rab! Bunların içlerinde bulunduğum müddetçe üzerlerinde şahid ve gözetleyici oldum. Sen beni vefat ettirince, onlar üzerine yalnız sen gözetleyici oldun. Rabbim, aslında sen her şeye şahidsin. Eğer onlara azab edersen şübhesiz onlar senin kullarındır, eğer ,mağfiret edersen şüphesiz sen Aziz’sin, Hakim’sin.»(Maide 117)

(Buhari)

HADİSTEN NE İSTİFADE EDERİZ

1 -
Haşr günü, insanlar ilk doğdukları şekilde çıplak ve sünnetsiz olarak toplanacaklar fakat o günün şiddetinden birbirlerinin çıplaklığına dikkat edemeyecekler. İbrahim (a.s)’ın kıyamet günü ilk olarak elbise giyen kimse olmasının sebebi ise onun dünyada iken sırf Allah rızasını gözettiği için, çırılçıplak ateşe atılmasındandır.

2 - Hadis, Rasulullah’ın vefatından sonra O’nun ashabından ve onların soyundan bazı insanların geleceğini ve dedeleri, babaları müslüman olduğu halde, kendilerinin İslam’dan çıkan mürtedler olacağını bildiriyor. Ayrıca bu tür kimseler her ne kadar müslüman olduklarını söyleseler de, kıyamet gününde, Rasulullah’ın onlara şefaat etmeyeceğini bildiriyor.

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Gece namazına devam ediniz. Zira bu sizden önceki salihlerin ibadetidir. Çünkü gece ibadeti, Allah'a yakınlık, günahlara kefaret olup insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır." (Tirmizi, Deavât, 101)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
~ Kafirlere Yardım ~

عن ابن عباس رضي الله عنه : " أن ناساً من المسلمين كانوا مع المشركين يكثرون سواد المشركين ، على عهد رسول الله صلى الله عليه وسلم ، يأتي السهم فيرمى به فيصيب أحدهم ، فيقتله - أو يضرب فيقتل " - فأنزل الله : (إِنَّ الَّذِينَ تَوَفَّاهُمُ الْمَلائِكَةُ ظَالِمِي أَنْفُسِهِمْ قَالُوا فِيمَ كُنْتُمْ قَالُوا كُنَّا مُسْتَضْعَفِينَ فِي الْأَرْضِ قَالُوا أَلَمْ تَكُنْ أَرْضُ اللَّهِ وَاسِعَةً فَتُهَاجِرُوا فِيهَا فَأُولَئِكَ مَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ وَسَاءَتْ مَصِيراً النساء:97
Hadis:

İbn-i Abbas Radiyallahu Anh'dan rivayete göre; Müslümanlar Mekke'de kalıp hicret etmeyen bir takım kimseler Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem zamanında müşriklerle beraber onların şirk topluluğunu çoğaltıyorlardı. (Bedir harbi) sırasında düşman safları arasında bulunan bu kimselere müslümanlar tarafından ok atılıyor ve atılan ok varıp bunlardan birisine dokunarak öldürüyordu. Bunun üzerine Aziz ve Celil olan Allah :

"Nefislerine zulmedenlerin canlarını aldıkları zaman melekler: "Ne yapıyordunuz?" deyince: "Biz yeryüzünde zayıf kimselerdik" derler. Melekler de: "Allah'ın arzı geniş değil miydi? Hicret etseydiniz ya" derler. İşte onların barınacakları yer cehennemdir. O ne kötü bir dönüş yeridir." (Nisa: 97) ayeti kerimesi nazil oldu. (Buhari)

Hadisten Ne İstifade Ederiz?

Müslümanlar, Medine'ye hicret ederken, onlardan geri kalarak hicret etmeyen diğer bazı Müslümanlar Bedir harbi olunca savaşa katılmadıklarında veya imanlarını açıkladıklarında, kafirler tarafından öldürülmekten korkarak, kafirlerin saflarında savaşa katılmışlardı. Savaş esnasında bunların müslüman okları tarafından öldürülmeleri üzerine, sahabeler onların imanı hakkında ihtilafa düşmüştü. Bunun üzerine Allah (c.c) kafirlere katıldıklarından dolayı onların kafir olduklarına dair ayet indirdi. Burada şu sorulabilir: "Onlar bunu yapmak üzere zorlanmışlar ve öldürülmekten korkmuşlardı. Bu onlar için mazeret değil miydi?" bunun cevabı şudur: O kimseler öncelikle müslümanlarla hicret etmeyerek hata etmişlerdi. Şayet onlar hicret etselerdi, bu hale düşmeyebilirlerdi. Nitekim bu sebeple, Allah onların imanını ve mazeretini kabul etmemiştir.

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Müslüman kardeşini küçük görmesi kişiye kötülük olarak yeter.( Müslim, Birr,32.)

284052_10150322846970831_2920046_n.jpg

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu’d-Derdâ r. şöyle demiştir:

“Rasûlullah (s.a.v.) bana şu dokuz şeyi emretmiştir:

1. Vücudun parça parça kesilse ya da eteşte yansan bile ,Allah’a hiçbir şeyi ortak koşma.

2. Kasden (özür olmaksızın) farz namazı asla terk etme; onu kasden terk edenden Allah’ın himayesi kalkmış olur.

3. Asla şarap içme, çünkü o, her kötülüğün anahtarıdır.

4. Ana-babaya itaat et.

5. Yerinden çıkmanı emrederlerse (çıkmana izin verirlerse), onların rızasını kazanmak için çık.

6. Kendini haklı zannetsen bile, başındaki idarecilerle çekişme (onlara Müslüman oldukları müddet karşı çıkma)

7. Arkadaşların kaçsa ve helâk dahi olacak olsan, sen muharebeden kaçma.

8. Zenginliğinden ailene yedir ve harca.

9. Ailene kırbacını kaldırma; onları Aziz ve Celil olan Allah hakkı için korkut.”

(İbni Mace,Fiten,36)

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Herkim imanla ve ecrini Allah’tan umarak Ramazan orucunu tutarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır’ buyurdu.”

Buhari 190, Müslim 760/175, Ebu Davud 1371, Nesei 2202, 2203, 2204, Tirmizi 808, Darimi 2/26, İbni Mace 1326, 1641, İbni Hibban 3432, Ahmed 2/232, Albânî İrva 907

Üst Ana Sayfa Alt