Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

raaem Çevrimdışı

raaem

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah ( ﷺ ) dedi ki;

"Allah'ım, senden düzgün bir yaşantı, temiz bir ölüm ve rezil, rüsva olmadan sana dönebilmeyi istiyorum."

[İbn Ebû Şeybe, Duâ, 1, No: 29134]

raaem Çevrimdışı

raaem

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah (صلى الله عليه و سلم) dedi ki;

"Allah'ım, senin isminle ölür, senin isminle dirilirim."

[Buhârî, De'avât, 7; Müslim, Zikr, 59]

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Enes (ra) anlatıyor: "Ümmü Hârise (ra), Resûlullah'a (asm) geldi ve:
"Ey Allah'ın Resulü! Bana Hârise'den haber ver!" dedi. -Harise, Bedir günü isabet eden serseri bir ok sebebiyle ölmüştü.- (Kadın devamla): "Eğer cennetteyse sabredeceğim, değilse (dünya evinde olduğum müddetçe) ağlamaya devam edeceğim" dedi. Aleyhissalâtu vesselâm:
"Ey Ümmü Hârise! [Cennetin tek bir bahçe olduğunu mu sanırsın?] Cennette bahçeler var. Senin oğlun ise, Firdevs-i a'lâ'ya kondu" buyurdular. [Bunun üzerine kadın gülerek geri döndü.]" [Buhârî, Cihad 14, Megâzî 9, Rikâk 51; Tirmizî, Tefsir, Mü'minun, (3173).]

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre radiyallahu anh’den Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

“Muhammed’in nefsi elinde olan Allah’a yemin ederim ki, ister yahudi ister hristiyan olsun bu ümmetten herhangi birisi beni duyup da sonra bana getirilen şeye iman etmeden ölürse muhakkak cehennem ehlinden olur.” (Müslim)

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ümmü Seleme radıyallahu anhâ anlatıyor: "Cenab-ı Hakk'ın şu (mealdeki) kavl-i şerifleri indiği zaman, "Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü'minlerin hanımlarına söyle. Evlerinden çıktıklarında dış örtülerini üzerlerine alsınlar.. " (Ahzâb 59) Ensâr kadınları başlarında (siyah) örtüden kargalar taşıyor oldukları halde dışarı çıkarlardı."

Ebu Dâvud, Libas 32, (4101).

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zeyd İbnu Hâlid (radıyallahu anh) "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdular:
"Kim Allah yolunda bir askerin teçhizatını temin ederse bizzat gaza yapmış olur. Kim, gazaya çıkan bir askerin geride kalan âilesine hayırlı himayede bulunursa gaza yapmış olur."
Buharî, Cihâd 38; Müslim, Emâret 135,136, (1899); Ebu Dâvud, Cihâd 21, (2509); Tirmizî, Fedâilu'l-Cihâd 6, (1628); Nesâî, Cih d 44, (6, 46).

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vessalâm buyurdular ki: "Sakın zanna yer vermeyin. Zira zan, sözlerin en yalanıdır. Tecessüs etmeyin, haber koklamayın, rekâbet etmeyin, hasedleşmeyin, birbirinize buğzetmeyin, birbirinize sırt çevirmeyin, ey Allah'ın kulları, Allah'ın emrettiği şekilde kardeş olun.
Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona (ihânet etmez), zulmetmez, onu mahrum bırakmaz, onu tahkir etmez.
Kişiye şer olarak, müslüman kardeşini tahkir etmesi yeterlidir. Her müslümanın malı, kanı ve ırzı diğer müslümana haramdır.
Allah sizin suretlerinize ve kalıblarınıza bakmaz, fakat kalplerinize ve amellerinize bakar. Takva şuradadır -eliyle göğsünü işaret etti- :
Sakın ha! Birinizin satışı üzerine satış yapmayın. Ey Allah'ın kulları kardeş olun. Bir müslümanın kardeşine üç günden fazla küsmesi helâl olmaz.

Buhari, Nikâh 45, Edeb 57, 58, Feraiz 2; Müslim, Birr 28-34, (2563 - 2564); Ebu Dâvud, Edeb 40, 56, (4882, 4917); Tirmizi, Birr 18, (1928).

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre radiyAllahu anh'den Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem'in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

"Nebilerden şu beş şeyle üstün tutuldum:

- Kısa fakat çok manalı olan sözler bana verildi.

- Kafirlerin kalbine korku salarak muzaffer oldum,

- Ganimetler bana helal kılındı,

- Yeryüzü benim için temiz bir mescid kılındı,

- Bütün insanlara gönderildim ve nebiler benimle sonlandı."
(Müslim)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Emanete riayeti olmayan kişinin imanı yoktur.
Abdesti olmayan kişinin namazı yoktur.
Namazı olamayan kişinin de dini yoktur.
Dinde namazın yeri, vucudda başın yeri gibidir.”

Taberanî Mucemu’s-Sağir 1/60/154

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu salebe el huşeni cursum bin Naşir(ra)dan Nebi (sav) '' Yüce Allah bir takım şeyleri farz kılmıştır, bunları zayi etmeyiniz. Bir kısım sınırlar çizmiştir ,bu sınırları aşmayınız. bir takım şeyleride haram kılmıştır,ki onlarada yaklaşmayınız. Unuttuğundan değil de sırf rahmet olsun diye bazı şeyler hususunda da susmuştur ki onlarıda araştırıp durmayınız.'' buyurdu
(darekutni)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Numan b. Beşir ( ra) dan. Rasulullah ( sav) * Allah gökleri ve yeri yaratmadan iki bin yıl önce bir kitap yazdi da o kitapdan iki ayet indirerek Bakara sûresini o iki ayetle muhurledi . Bu iki ayet bir evde üç gün süreyle okunmazsa şeytan o eve yaklaşır.* buyurdu.
( Tirmizi 2882 - Darimi )

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah b. Ömer (ra)'in naklettiği bir hadiste Allah Rasûlu şöyle buyurdular: "Hepiniz çobansınız ve hepiniz elinizin altındakilerden sorumlusunuz. Yönetici bir çobandır. Erkek, aile halkının çobanıdır. Kadın, kocasının evi ve çocukları için çobandır. Hepiniz çobansınız ve hepiniz çobanlık yaptıklarınızdan sorumlusunuz." (Buharî, Nikah, 91)

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mugire İbnu Şu'be radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Hz. Musa aleyhisselâm Rabbine sordu:
"Derece itibariyle cennet ehlinin en düşüğü nasıldır?" Rab Teâlâ buyurdu: "O, cennet ehli cennete dâhil edildikten sonra gelecek olan bir adamdır ki kendisine:
"Cennete gir!" denilir. Adam:
"Ey Rabbim nasıl gireyim. Herkes yerlerine yerleşti, mekânlarını tuttu!" der. Ona şöyle denilir:
"Sana dünya meliklerinden birinin mülkü kadar mülk verilmesine razı mısın?"
"Rabbim, razıyım!" der. Rab Teâlâ:
"Sana bu verilmiştir. Onun misli, onun misli, onun misli, onun misli de."
Adam beşincide:
"Ey Rabbim razı oldum yeter!" der. Rab Teâlâ:
"Bu sana verildi, on misli daha verildi. Ayrıca gönlün her ne isterse, gözün neden zevk alırsa, sana hep verilmiştir!" buyurur. Adam:
"Rabbim razı oldum yeter!" der. Hz. Musa sormaya devam eder:
"Ya derecesi en üstün olan nasıldır?"
"İşte irade ettiklerim bunlardı. Onların keramet fidanlarını kendi elimle diktim ve üzerlerine mühür vurdum. Onlara hazırladığımı, ne bir göz görmüş ne bir kulak işitmiştir, hiçbir beşer kalbine de hutur etmemiştir."

Müslim, İman 312, (189); Tirmizi, Tefsir, Secde, (3196).

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
... Âişe (R) şöyle demiştir: Rasûlullah (S) bana:
— "Ben senin bana öfkelenmeni ve hoşnûdluğunu muhakkak tanırım" buyurdu.
Âişe dedi ki: Ben:
— Sen bunu nasıl tanırsın yâ Rasûlallah? dedim. O:
— "Şübhesiz sen hoşnûd olduğun zaman (birşeyi tasdik ederken): 'Muhammed'in Rabb'i hakkı için evet' dersin; öfkeli olduğun zaman da (birşeyi inkâr ederken): 'İbrahim'in Rabb'i hakki için hayır' dersin" buyurdu.
Âişe dedi ki: Ben de:
— Evet öyledir. Fakat ben (öfkeli hâlde) yalnız Sen'in isminden ayrılırım (sevgin gönlümde yaşar), diye saygımı arzettim .

Buhari, edep.

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
~ Mü'minler İnkar Etmedikçe Kafirler Onlardan Razı Olmazlar ~

عَنْ خَبَّابٍ قَالَ كُنْتُ قَيْنًا فِي الْجَاهِلِيَّةِ وَكَانَ لِي عَلَى الْعَاصِ بْنِ وَائِلٍ دَرَاهِمُ فَأَتَيْتُهُ أَتَقَاضَاهُ فَقَالَ لَا أَقْضِيكَ حَتَّى تَكْفُرَ بِمُحَمَّدٍ فَقُلْتُ لَا وَاللَّهِ لَا أَكْفُرُ بِمُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ حَتَّى يُمِيتَكَ اللَّهُ ثُمَّ يَبْعَثَكَ قَالَ فَدَعْنِي حَتَّى أَمُوتَ ثُمَّ أُبْعَثَ فَأُوتَى مَالًا وَوَلَدًا ثُمَّ أَقْضِيَكَ فَنَزَلَتْ " أَفَرَأَيْتَ الَّذِي كَفَرَ بِآيَاتِنَا وَقَالَ لَأُوتَيَنَّ مَالًا وَوَلَدًا .." الْآيَةَ

Habbab b. Eret Radiyallahu Anh'den şöyle rivayet edilmiştir:

"Cahiliyyet devrinde kılıç ustasıydım. Benim, As b. Vail'den bir alacağım vardı da, bir gün bunu almaya gittim. Bu herif bana:

"Sen Muhammed'e küfretmedikçe sana borcunu vermem" dedi. Ben de:

"Muhammed'e Sallallahu Aleyhi ve Sellem'e Allah senin canını alıp diriltmedikçe küfretmem" diye karşılık verdim. Bu defa da herif:

"Öyle ise ölüp dirildikten sonra bana mal ve oğul-kız verilinceye kadar beni bırak da sana borcumu orada vereyim" diye cevap verdi. Bundan sonra:

"Şu küfredip de: "Bana elbette mal, kız, oğul verilir" diyen adamı gördün ya! Bu gaybe baktı mı? Yoksa Rahman yanından bir söz mü almıştır?" (Meryem: 79) ayeti nazil oldu." (Buhari-Müslim)

Hadisten Ne İstifade Ederiz?

1 - Habbab b. Eret Radiyallahu Anh'ın As b. Vail'e: "Muhammed'e, Allah senin canını alıp sonra diriltmedikçe küfretmem" demesi onunla alay etmek içindir. Bundan Habbab'ın gerçekten kıyamet gününde Rasulullah'a küfretmek istediği anlaşılmaz. Zira o gün, kimse inkar edemeyecek. Hatta kafirler bile iman edecekler. Fakat imanları fayda vermeyecektir.

2 - Herhangi bir konuda, sapık da olsa bir fikir beyan eden kimseye, delilini sorarak onun haksızlığını ispat etmek Kur'an'dan kaynaklanan bir metoddur.

Üst Ana Sayfa Alt