Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebul Abbas Abdullaj ıbn Abbas ıbn Muttalib(r.a)den nakledildiğine göre Resululllah (sav)Allah tan rivayet ettiği bir hadiste şöyle buyurdu:
Allah ıyılık ve kotülükleri takdir edip yazdıktan sonra bunların durumunu şöyle açıkladı;bir kimse iyilik yapmaya niyetlenirde yapamazsa,Allah buna yapılmış tam bir iyilik olarak sevap yazar,eğer o kimse hem niyetlenir hem de o iyiliği yaparsa on iyilik sevabı yazar ve bu sevabı yedi yüze ve daha fazlasına kadar çıkarır,kim bir kötülük yapmaya niyetlenirde sonra vazgeçerse Allah onun için tam bir iyilik sevabı yazar,eğer kötü işe niyetlenir ve onu yaparsa Allah o kimse için bir günah yazar.
(Buhari,Rikak31;Müslim,İmam257)

I Çevrimdışı

"iNŞiRaH"

Guest
Günün Hadis-i Şerifi

Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ Rasûlallâh...
ALLAH Rasulü Hazret-i Muhammed (SallALLAHu Aleyhi ve Sellem)

كُلُّ ابْنِ آدَمَ خَطَّاءٌ وَخَيْرُ الْخَطَّائِينَ التَّوَّابُونَ

Her insan hata eder.
Hata işleyenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir.

(Tirmizî, Kıyâme, 49; İbn Mâce, Zühd, 30. )

awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH sizin bedenlerinize ve yüzlerinize değil kalplerinize bakar.(Müslim ,Birr,İbn i Mace ,Zühd 9)

I Çevrimdışı

"iNŞiRaH"

Guest
Günün Hadis-i Şerifi

Ebû Hüreyre Abdurrahman İbni Sahr radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:– “Allah Teâlâ sizin bedenlerinize ve yüzlerinize değil, kalblerinize ve davranışlarınıza bakar. ”
Müslim, Birr 34 ( III, 1987)

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
Abdullah b. Amr b. As'ın (r.a.) anlattığına göre: Bir kimse Hz. Peygamber'e (a.s.): "Hangi Müslüman daha hayırlıdır?" diye sordu. (Hz. Peygamber) "Dilinden ve elinden Müslümanların emniyette olduğu kimsedir" cevabını verdi.
Müslim, İman, 63 (l, 65)

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
İşittiği şeyin verdiği ezaya aziz ve celil olan Allah'tan daha sabırlı kimse yoktur. Çünkü ona şirk koşulur, evladlar nisbet edilir. O, yine de onlara afiyet ve rızık vermeye devam eder.

(Buhari, Cenaiz 43 - Müslim, Cenaiz 14)

I Çevrimdışı

"iNŞiRaH"

Guest
Günün Hadis-i Şerifi

Sana sıkıntı zamanında okuyacağın bir duayı öğreteyim mi?: "Allahu, Allahu Rabbi la üşriku bihi şey'en. (Rabbim Allah'tır, Allah! Ben ona hiçbir şeyi ortak koşmam!)"

(Ebu Davud, 1525)

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
Ka'b İbnu Mâlik (radıyallâhu anh) anlatıyor:

"Resülullah (aleyhissalâtu vesselam)'ın şöyle söylediğini işittim:"
"Kim âlim geçinmek, sefihlerle münâzara yapmak ve halkın dikkatlerini kendine çekmek gibi maksadlarla ilim öğrenirse Allah o kimseyi cehenneme atar."

( Tirmizi, İlm 6 )

I Çevrimdışı

"iNŞiRaH"

Guest
Günün Hadis-i Şerifi

İnsanoğlunun herbiri hatakardır. Ancak hatakarların en hayırlısı tevbekar olanlarıdır.

( Tirmizi, Kıyamet 50; b. Mace, Zühd 30 )

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
İbnu Mes'ûd (radıyalllâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtü vesselâm)'ın yanına girmiştir. Onu bir hasır örgünün üzerinde uyumuş buldum. Hasır, (vüçudunun açık olan) yan taraflarında izler bırakmıştı.

"Ey Allah'ın Resûlü dedim, sana bir yaygı te'min etsek de hasırın üstüne sersek, onun sertliğine karşı sizi korusa!"

"Ben kim, dünya kim. Dünya ile benim misâlim, bir ağacın altında gölgelenip sonra terkedip giden yolcunun misali gibidir."
( Tirmizî, Zühd 44, (2378) )

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
Ey kalbleri çeviren Allah'ım! Kalbimi dinin üzerine sabit kıl!" Ben (bir gün kendisine): "Ey Allah'ın resulü! Biz sana ve senin getirdiklerine inandık. Sen bizim hakkımızda korkuyor musun?" dedim. Bana şöyle cevap verdi: "Evet! Kalpler, Rahman'ın iki parmağı arasındadır. Onları istediği gibi çevirir.

( Tirmizi, Kader 7)

H Çevrimdışı

hannemeryem

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
23.jpg

E Çevrimdışı

Esila

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kulun konuşmalarında inşALLAH demesi, imanının mükemmelliğindendir.
Hadis (Taberani).

Üst Ana Sayfa Alt