Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hadis İnkarcısı @lone'a Sorular

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
L Çevrimdışı

lafons7275

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İlk doktor nasıl doktor olmuştur? Kimden öğrenmiş, eğitim almıştır?

İlkler her daim Peygamberlerden olmuştur, ilk doktor, ilk mühendis, ilk zırh yapan, ilk terzi, ilk çiftçi vs. aklına ne geliyorsa ilki Peygamberin bizzat kendisinde yahut öğretisinde mevcuttur.

Peygamberler Kimden öğrenmiş, eğitim almıştır?

Allahu Teala'dan.

L Çevrimdışı

lafons7275

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kur'an'a göre bir sakıncası yoksa, böyle de olabilir.

"Onlar ki ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken ALLAH'ı anarlar. Göklerin ve yerin yapısı ve yaratılışı hakkında düşünürler: 'Rabbimiz, sen bunları boş yere yaratmadın, sen yücesin, bizi ateş azabından koru."

Bu şekillerde olabiliyorsa, amuda kalkarak neden olmasın? :)

<<<<<<Kur'an'a göre bir sakıncası yoksa, böyle de olabilir. >>>>>

Mantığıyla yola çıkarsak:

Bakara 62: Şüphesiz, inananlar, Yahudi olanlar, Hıristiyanlar ve Sabiilerden Allah'a ve ahiret gününe inanıp yararlı iş yapanların ecirleri Rablerinin katındadır. Onlar için artık korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir.

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
İlkler her daim Peygamberlerden olmuştur, ilk doktor, ilk mühendis, ilk zırh yapan, ilk terzi, ilk çiftçi vs. aklına ne geliyorsa ilki Peygamberin bizzat kendisinde yahut öğretisinde mevcuttur.

Peygamberler Kimden öğrenmiş, eğitim almıştır?

Allahu Teala'dan.

Bu iddialarını delillendirir misin?

İlk doktor hangi peygamberdir, ilk mühendis hangi peygamberdir, ilk zırh yapan hangi peygamberdir, ilk terzi hangi peygamberdir, ilk çiftçi hangi peygamberdir?

Peygamberler elbette Allah'tan öğrenmiş, eğitim almışlardır ancak onlar da kendilerine verilen kitaplardan öğrenmiş, kitaplardan eğitim almışlardır. Peygamber olmadan yani kitap almadan önce doğru yol üzere değildiler. Peygamberler de bizler gibi Allah'tan, Allah'ın gönderdiği kitaplardan öğrenmiş, eğitim almışlardır.

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
<<<<<<Kur'an'a göre bir sakıncası yoksa, böyle de olabilir. >>>>>

Mantığıyla yola çıkarsak:

Bakara 62: Şüphesiz, inananlar, Yahudi olanlar, Hıristiyanlar ve Sabiilerden Allah'a ve ahiret gününe inanıp yararlı iş yapanların ecirleri Rablerinin katındadır. Onlar için artık korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir.

Kur'an'a göre bir sakıncası yoksa bana göre nasıl sakıncası olabilir? Allah'ın "sakıncası yok" dediği şeye "sakıncası vardır" deyip isyan mı edeyim ve/ya küfre mi gireyim?

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
haddim olmayacak belki ama şunu sorayım, peygamber kendisine verilen kitap dışında hiç vahiy almaz mı? Kuranda sayısı belirtilmemiş çokça peygamber vardır, halbuki Allahın indirdiği kitap sadece 4'tür. Kitap indirilmiş peygambere Kitap dışında bir vahiy olmadığı iddianı Kurandan ispatlayabilir misin?

muhammet87 Çevrimdışı

muhammet87

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kuranda peygamberler kendilerine itaat edilmesini söylüyor..hz.nuh,şuayb,hz.muhammedde itaat edilmesini istiyor..sığınmak,ibadet,dua gibi konular sadece Allah için ama itaat peygamberler içinde kullanılıyor..bunlar benim kurandan araştırmalarım değil,ibn teymiyyenin tesbitleri..yani peygamberlerin emir ve yasaklarını uyulması gerektiğini Allah kendi söylüyor...

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
haddim olmayacak belki ama şunu sorayım, peygamber kendisine verilen kitap dışında hiç vahiy almaz mı? Kuranda sayısı belirtilmemiş çokça peygamber vardır, halbuki Allahın indirdiği kitap sadece 4'tür. Kitap indirilmiş peygambere Kitap dışında bir vahiy olmadığı iddianı Kurandan ispatlayabilir misin?

Kitab dışında vahiy aldığına dair bir bilgi var mı Kur'an'da? Allah'ın sadece dört kitab indirdiğini neye dayanarak söylüyorsun?

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Kuranda peygamberler kendilerine itaat edilmesini söylüyor..hz.nuh,şuayb,hz.muhammedde itaat edilmesini istiyor..sığınmak,ibadet,dua gibi konular sadece Allah için ama itaat peygamberler içinde kullanılıyor..bunlar benim kurandan araştırmalarım değil,ibn teymiyyenin tesbitleri..yani peygamberlerin emir ve yasaklarını uyulması gerektiğini Allah kendi söylüyor...

Peygamber zamanında yaşasaydım Kur'an'da olmayan emirlerine de itaat ederdim ancak şu an peygamber olmadığına göre hangi hadisin gerçekte peygambere ait olup olmadığını bilemeyiz dolayısıyla şüpheli şeylerden kaçınmalıyız. Kaldı ki, Kur'an'daki "elçiye itaat edin" emri farklı şekilde de yorumlanabilir. Mesela "Allah'ın Kur'an'da emrettiklerini emreden elçiye itaat edin" şeklinde yorumlanabilir.

Said El Ensariyy Çevrimdışı

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sana verdiğimiz linkleri yazıları okudun mu; çünkü burada uzun uzun tartışmaktansa kardeşlerin verdikleri delilleri bir okusan...

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kur'an'a göre bir sakıncası yoksa, böyle de olabilir.

"Onlar ki ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken ALLAH'ı anarlar. Göklerin ve yerin yapısı ve yaratılışı hakkında düşünürler: 'Rabbimiz, sen bunları boş yere yaratmadın, sen yücesin, bizi ateş azabından koru."

Bu şekillerde olabiliyorsa, amuda kalkarak neden olmasın? :)

Burada yazmş olduğun soruların cevabı bu kitapta;
S%C3%BCnnetin_Anayasal_Niteli%C4%9Fi.jpg

L Çevrimdışı

lafons7275

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu iddialarını delillendirir misin?

İlk doktor hangi peygamberdir, ilk mühendis hangi peygamberdir, ilk zırh yapan hangi peygamberdir, ilk terzi hangi peygamberdir, ilk çiftçi hangi peygamberdir?

Peygamberler elbette Allah'tan öğrenmiş, eğitim almışlardır ancak onlar da kendilerine verilen kitaplardan öğrenmiş, kitaplardan eğitim almışlardır. Peygamber olmadan yani kitap almadan önce doğru yol üzere değildiler. Peygamberler de bizler gibi Allah'tan, Allah'ın gönderdiği kitaplardan öğrenmiş, eğitim almışlardır.

Diyanet İşleri
:
Allah, Âdem’e bütün varlıkların isimlerini öğretti. Sonra onları meleklere göstererek, “Eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi bana bunların isimlerini bildirin” dedi.

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Konuyu dağıtmayın, @lone bize kur'an'ın sahih kaynaklardan nasıl geldiğini ispatlasın. Orada mıydı, gördü mü, duydu mu? Hayır ne oradaydı ne gördü ne de duydu.

L Çevrimdışı

lafons7275

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kur'an'a göre bir sakıncası yoksa bana göre nasıl sakıncası olabilir? Allah'ın "sakıncası yok" dediği şeye "sakıncası vardır" deyip isyan mı edeyim ve/ya küfre mi gireyim?

Kurandaki Bakara 62. ayete göre: Şüphesiz, inananlar, Yahudi olanlar, Hıristiyanlar ve Sabiilerden Allah'a ve ahiret gününe inanıp yararlı iş yapanların ecirleri Rablerinin katındadır. Onlar için artık korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir.

Şimdi hadis inkarcıları bu ayete bakarak ehli kitabın da cennete girebileceğin söylüyor. Hem de bunların içinde prof. olan bile var.

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Diyanet İşleri
:
Allah, Âdem’e bütün varlıkların isimlerini öğretti. Sonra onları meleklere göstererek, “Eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi bana bunların isimlerini bildirin” dedi.

Buradan ne anlıyoruz? İlk doktor/mühendis/zırh yapan/terzi/çiftçi olanların peygamber olduklarını mı? Bir öğretmen öğrencisine okuma yazma öğretince, öğrenci otomatikman doktor/mühendis/zırh yapan/terzi/çiftçi mi oluyor?

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Kurandaki Bakara 62. ayete göre: Şüphesiz, inananlar, Yahudi olanlar, Hıristiyanlar ve Sabiilerden Allah'a ve ahiret gününe inanıp yararlı iş yapanların ecirleri Rablerinin katındadır. Onlar için artık korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir.

Şimdi hadis inkarcıları bu ayete bakarak ehli kitabın da cennete girebileceğin söylüyor. Hem de bunların içinde prof. olan bile var.

Kardeşim, bu ayeti yollayan Allah değil mi? Yoksa sen, bu ayeti hadisleri kabul etmeyen kişilerin uydurduğunu mu iddia ediyorsun?

Said El Ensariyy Çevrimdışı

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah(s.a.s) vefat eder etmez hemen fitneler başladı bid'atlar ortaya çıkmaya başladı ama hadis alimleri asıl sahih hadisleri buluşturmak toplamak için hayatları boyunca uğraştı buhari, müslim zulüm gördü ve diğer hadis alimleri yıllardır yol katetti ibn kesir hadislerle kur'an tefsir etmek için hadisleri araştırıyordu yanında kuru ekmek ile yollardaydı ekmeği anca bir deniz kenarına gelip denize bandırıpta yiyordu.....Ne yazık ki dine binlerce uydurma hadis ile saldırmaya çalıştılar ve şimdiyse usulü fıkhı kaideyi bilmeyenler hadisler inkar etmeye başladı...

Hadis alimlerinin tek bir hadis, tek bir sözün kaynağını veya ravisini öğrenmek için günlerce at üstünde veya yürüyerek yollar katettiğini neler çektiğini bilseydin, kendi zamanlarındaki zalimlerin o kadar zulmüne sabredip yine her şeye rağmen Rasulullah(s.a.s)'ın sözlerini araştırıp derleyip gelecek nesillerin de Rasulullah(s.a.s) 'ın izinden gitmesi için ellerinden geldiğince en sahih delilleri araştırmak için ne sıkıntılara katlandığını bilseydin........

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim, bu ayeti yollayan Allah değil mi? Yoksa sen, bu ayeti hadisleri kabul etmeyen kişilerin uydurduğunu mu iddia ediyorsun?

“Yahudiler, ‘Uzeyir Allah’ın oğludur’ dediler! Hıristiyanlar da, ‘Mesih (İsa) Allah’ın oğludur’ dediler. Bu onların ağızlarıyla geveledikleri sözlerdir. (Sözlerini) önceden kâfir olmuş kimselerin sözlerine benzetiyorlar. Allah onları kahretsin. Nasıl da (haktan bâtıla) döndürülüyorlar!” (9/Tevbe, 30)

Allah elbette kedisine şirk koşanı bağışlamaz.. nisa 116

And olsun ki, 'Allah ancak Meryem oğlu Mesih'tir' diyenler kafir oldular. Oysa Mesih, 'Ey İsrailoğulları! Rabbim ve Rabbiniz olan Allah'a kulluk edin; kim Allah'a ortak koşarsa muhakkak Allah ona cenneti haram eder, varacağı yer ateştir, zulmedenlerin yardımcıları yoktur' dedi.maide 72

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt