Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale HAMAS, HTŞ ve Cihad

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

İsmail Heniyye
Kasım Süleymani hakkında konuşuyor.
Bu rezilliği savunan bir Allah'ın kulu yok zaten. Bizim dediğimiz, bizden dahaa hayırlı olan insanlar hakkında oturduğumuz yerden atıp tutarken, tekfir edip cehenneme postalarken, İsrail'den beter tağut ilan edip Kassam Tugaylarına tağut askeri derken dikkatli olunmasıdır. O kadar. Bu arada samimi isen Şeyh Usame'nin şehadetinden sonra yapılan konuşmayıda getir!

M Çevrimdışı

Mahmud Ebu Yuşa

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bak kardeşim Allaha Hamd olsun Tekfir konusuna dikkat eden biriyim ben hamasın uygulamalarını tekfir ediyorum fakat içerisinde olan şahısları muayyene indirmiyorum. ümmet çok çetrefilli bir süreçten geçiyor at izi it izine karışmış durumda sadece istikamet üzere duran neredeyse çok az dünya genelinde camia kaldı bu ümmet harici ideolojiyi gördü tanıdı şimdi yeni bir sürece giriyoruz bu süreçte ise murcie kanadını göreceğiz inşeAllah görmeyiz fakat artık kafir anladı müslümanlar elinden silahı düşürmeyeceklerini peki şimdiki sorun ney biliyormusun şimdiki sorun silah kullan ama benim yöntemimle cihad et fakat benim yöntemimle diyen murcieye şahid oluyor bana muhaysiniyi örnek vermende çok absürd adam erdoğana neredeyse biat edecek tskya dizdiği övgüler v.s sorma gitsin ben onun söylemindende beriyim sizede tavsiye ederim dikkat edin inşeAllah
Aynen ahi Allah razı olsun

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kafirlerin bile çözüp bizim Müslümanların çözemediği o kadar çok mesele varki, bunlardan biride işte bu mesele!
ÖSO gruplarındanda pek çoğu demokrasi taraftarı açıklamalar yapıyordu ama IŞİD dışında onları toptan tekfir eden bir Allah'ın kulu çıkmadı. Kaldıki HAMAS'ın bunun aksi yönde açıklamalarıda var, yukarıdada yazdım HAMAS çok büyük bir harekettir içinde farklı görüşler olabilir ama hareketin ana çizgisi az çok bellidir. Gazze'de dahi elinden geldiğince Şeriat'ı uygulamaya çalışmaktadır.
İbni Teymiye camii olayını kimse savunmaz amenna peki Suriye'de pek çok mücahid grup arasında bundan daha fazla insanın öldüğü olaylar olmadımı? Bundan sonra dahi Şeyh Usame, HAMAS'a olan desteğini sürdürmedimi? Hatta Hamas, Şeyh Usame'nin ölümünde açıktan taziyede bulunmadımı?
Bize ne oluyor, Şeyh Siraceddinden dahamı iyi mücahidiz ve sağlam akide sahibiyiz. Yoksa Şeyh Muhaysiniden dahamı İslami hassasiyetlerimiz kuvvetlide "Allah Filistini Hamas'tan kurtarsın" diyoruz. Hamas'ın açık beyanları ve Gazze'deki fiiliyatı ortada iken biz ısrarla "Hayır sen yalan söylüyorsun, sen laiksin" deme ihtiyacındayız, Sofilerin şeyleri gibi kalbimize malummu oldu? Hamas eğer Demokrat bir yapı olsa zayıf olduğu şu anda Gazze'de bunu göstemezmiydi? "Seçimlere girdi" diyebilirsiniz. Mursi'de seçimlere girmişti ama el Kaide liderleri ölümünün ardından taziye mesajları yayınladılar, yoksa Zevahiri'demi Mürcie oldu? Seçimlere girmelerini kimsenin kabul ettiği yok ama irtidat ile suçlamanın ağırlığının ne olduğunu biliyormunuz?
Tavizlerininde kimsenin savunduğu yok amenna, bu tavizlerinde mazurda değiller amenna ama iyide biz bu insanlardan 12 sene evvel gerçekleşmiş hazin bir olay yüzünden oturduğumuz yerden bir hayır duamızı bile esirgersek bu durumda hiç payımızın olmadığını iddia etmemiz ne kadar doğru olur? Çuvaldızı ipliğine kadar başkasına batırmak kolayda birazda iynenin ucunu kendimize batırsak nasıl olur?
Suriye'yi kısmen Irak'ı neredeyse tamamen Rafızilere teslim eden IŞİD'i dahi tekfir etmezken HAMAS'ı neden "Yahuididen beter" görüyoru? Yoksa istediğin kadar ileri git aşırılık serbest ancak olması gerektiğinden biraz yumşadığın anda hemen kafirmi oluyorsun?
Sonuçta birilerini sevmek yada sevmemeye kimse bir şey demez, ama Yahudi'den beter olarak bir grubu nitelemek, irtidat ile suçlamak bunların ahirette karşılığı oldukça çetin olduğunu düşünmek gerekir
Vesselam!

Hatam varsa düzeltin ama benim bu ihtilaftan anladığım; te'vil ile demokrasi'yi amaç değil araç edinen (şeriatı getirmek için tedrici yöntemi benimseyen) veya te'vil ile demokrasi lafzını hakikatinden farklı manalarda kullanan islami grupların muayyen şahıslarına nasıl hüküm verileceği konusunda farklı yaklaşımlar var, bu taifelerde bulunan şahısları genel olarak te'vil ehli müslüman kabul eden ve onları tekfir etmekte acele etmeyen, tekfir edilecekse de her şahsın ayrı ayrı araştırılması gerektiği ve varsa mazereti, o kişiye hüccetin hakkıyla ikame edilmesi gerektiği görüşünde olan ulemaya göre bu ordularda bulunan kişilerde asıl olan te'vil ehli müslüman olduklarıdır aksi ispat edilene kadar. Diğer görüşte olanlar ise buna zıt bir görüştedir, bu taifeler küfür taifeleridir, şahısları da (zahiren) kafirdir aksi ispat edilir, te'vil ehli müslüman oldukları tespit edilirse ancak böyle şahıslar tekfir edilmez görüşündedirler. Yani bu taifelerin içinde bulunup bu küfürlere bulaşan şahıslara ilk başta nasıl hüküm verileceği konusunda farklı görüşler var. Bu yüzden ÖSO, Ahrar ve Hamas gibi islam davası iddiasında olan gruplar, gördüğüm kadarıyla ulemanın çogu tarafından tekfir edilmez hatta bu grupların önemli liderlerini övdüklerini, onlara rahmet okuduklarını ve onları şehid ilan ettiklerini de duyuyoruz çünkü bu ordularda bulunanlarda asıl olan kafir oldukları değil, asıl olan te'vil ehli müslüman oldukları görüşündeler (Allahu Alem), diğer görüşte olanlara göre ise bu ordular ve şahıslar tekfir edilirler ve bu ordularda asıl olan te'vil ehli müslüman oldukları değil, kafir olduklarıdır aksi ispat edilene kadar, bu yüzden bu görüştekiler bu kişilere rahmet de okumazlar, bu kişileri şehid de kabul etmezler. İki yaklaşıma göre bu gruplar mutlak tekfir ediliyor (itikad, söz veya amel küfre nispet ediliyor) ama muayyen hükümde ve zahiri hükümde zannı galibin hangi yönde olduğu konusunda ihtilaf ediyorlar. Allahu alem.

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

fziya

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Halihazırda HAMAS; demokrasiyi menhec edinmiş, Rafızilere dostluk yapan, onların amellerini destekleyen bir yapıdır.

Bu hâl İşğal ve terör devletine karşı verilen mücadeleye, onların başarısına veya zaferine sevinmeyeceğimiz anlamına gelmez.

Bizi orada ilgilendiren konu İşğal devletinin mağlubiyeti, Mescidi Aksa ve müslüman halkların zulmüne son verilmesidir.

Rabbim Filistin'de ki kardeşlerimizin amellerini bereketlendirsin ve onlara iki güzellikten birini nasib etsin.
Amin.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hatam varsa düzeltin ama benim bu ihtilaftan anladığım; te'vil ile demokrasi'yi amaç değil araç edinen (şeriatı getirmek için tedrici yöntemi benimseyen) veya te'vil ile demokrasi lafzını hakikatinden farklı manalarda kullanan islami grupların muayyen şahıslarına nasıl hüküm verileceği konusunda farklı yaklaşımlar var, bu taifelerde bulunan şahısları genel olarak te'vil ehli müslüman kabul eden ve onları tekfir etmekte acele etmeyen, tekfir edilecekse de her şahsın ayrı ayrı araştırılması gerektiği ve varsa mazereti, o kişiye hüccetin hakkıyla ikame edilmesi gerektiği görüşünde olan ulemaya göre bu ordularda bulunan kişilerde asıl olan te'vil ehli müslüman olduklarıdır aksi ispat edilene kadar. Diğer görüşte olanlar ise buna zıt bir görüştedir, bu taifeler küfür taifeleridir, şahısları da (zahiren) kafirdir aksi ispat edilir, te'vil ehli müslüman oldukları tespit edilirse ancak böyle şahıslar tekfir edilmez görüşündedirler. Yani bu taifelerin içinde bulunup bu küfürlere bulaşan şahıslara ilk başta nasıl hüküm verileceği konusunda farklı görüşler var. Bu yüzden ÖSO, Ahrar ve Hamas gibi islam davası iddiasında olan gruplar, gördüğüm kadarıyla ulemanın çogu tarafından tekfir edilmez hatta bu grupların önemli liderlerini övdüklerini, onlara rahmet okuduklarını ve onları şehid ilan ettiklerini de duyuyoruz çünkü bu ordularda bulunanlarda asıl olan kafir oldukları değil, asıl olan te'vil ehli müslüman oldukları görüşündeler (Allahu Alem), diğer görüşte olanlara göre ise bu ordular ve şahıslar tekfir edilirler ve bu ordularda asıl olan te'vil ehli müslüman oldukları değil, kafir olduklarıdır aksi ispat edilene kadar, bu yüzden bu görüştekiler bu kişilere rahmet de okumazlar, bu kişileri şehid de kabul etmezler. İki yaklaşıma göre bu gruplar mutlak tekfir ediliyor (itikad, söz veya amel küfre nispet ediliyor) ama muayyen hükümde ve zahiri hükümde zannı galibin hangi yönde olduğu konusunda ihtilaf ediyorlar. Allahu alem.

Bir kısım için böyle... Ama bu ne kadar sağlıklı bir fetvadır Allahu Alem. Kamuoyu önünde yapılan açıklamaların çoğu siyasi nitelik taşımaktadır ve doğru değildir. Basit bir misal vereyim daha iyi anlaşılması için, HÜDAPAR ısrarla "Hizbullah Cemaati ile bir bağım yok" deyip duruyor. Buna ise ancak hayatı boyunca bir parti binasına girmemiş hatta çözüm sürecinin sonlarında yaşananları takip etmemiş insanları inandırabilirler, ama ısrarla bu açıklamayı yapıyorlar.
Keza parti başkanlarından birisi(Mehmed Yavuz) "Laiklik, ibadet özgürlüğü olarak düşünülürse bir sıkıntı yok" minvalinde bir şeyler söylemişti hatırlıyorum...
Halbuki o zamanlar o camianın içindeydim, çok net biliyorum asla böyle değildir işin aslı, hiçbir cemaat mensubu bunu asla kabul etmez. Mursi'nin bazı sözlerinide böyle düşünmek gerekir. Hatta HAMAS ve HTŞ'nin bazı açılamalarınıda böyle düşünmek gerekir. Burdan fetva ve tekfir mücahidliği yapmak kolay ama bunların ne sahada nede masada zerre kadar kaşılığı yok. Başını Nusra'nın çektiği HTŞ'yi oluşturan gruplar bellidir. Geçmişteki itikadi duruş ve açıklamalarını biliyoruz, şu andada ellerinden geldiğince şeriat'ı uyguladıklarınıda biliyoruz. Ama bizim burdan yaptığımız gibi Amerika'ya karşı esip gürlemiyorlar diye adamları Nusayri rejimden beter halde soktuk.
Aynı şey HAMAS içinde geçerli, HAMAS'ın Gazze'deki idaresi ortada, HAMAS mensublarının açıklamalarınıda biliyoruz. Buna rağmen tekfir etmek için bahane arıyoruz. Dediğim gibi saha dışından esip gürlemek, slogan atmak kolay ama bunların ne sahada nede masada bir karşılığı yok. Şu ahval içinde "Zahiren kafirdirler, tevilleri varmı bilmiyoruz" demek insafsızlık olacaktır diye düşünüyorum. Allahu Alem

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Genel olarak sana katılsam da Hamasın Şam cihadında Aleyhine davranışları oldu.El kudüs tugaylarına zamanında sker yolluyorlardı yanlış hatırlamıyorsam.Klasik rafızi kafası işte kudusü suriyede arıyorlar :d
Doğru diyorsun...
Bende zaten HAMAS'ı savunmuyorum, HAMAS'ın ciddi yanlışlıkları ve yenilir yutulur olmayan hataları var. Ama bu insanları Yahudi'den beter addetmek, bir hayır duamızı bile esirgemek ve oturduğumuz yerden esip gürlemye kızıyorum. HAMAS'ın Rafızilere bu kadar yanaşması asla doğru değildir ama böyle yaparak onları İran'ın kucağına atıyoruz, kabul edelim yada etmeyelim.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
27322

2016'dan olmalı