Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hanımların Eşlerinin Ailesine İkramda Bulunması Eşine İkramda Bulunmasıdır

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Eşin ailesine ikramda bulunduğunu, onlara saygılı davranıp kıymet verdiğini hissettiği an ne kadar rahatlayacak ve sana ne kadar samimi davranacaktır, bilemezsin. Çünkü böyle davranmakla aslında sen ona saygı duyuyor ve ona kıymet veriyorsun. Böyle olunca da sana olan sevgisi artacaktır.

Eşinin ailesi ile arada sırada bazı anlaşmazlıklar yaşayabilirsin. Fakat bu anlaşmazlıklar ile senin onlara cömert davranman farklı şeylerdir. Seni ziyaret ettiklerinde sakın onlardan sıkıldığını ve bıktığını hissettirme.


Onları güler yüzlü, mutlu karşılamalı ve evine buyur etmelisin. Bunu Allah için yapmalısın ki, büyük bir karşılık ve sevap elde edesin. Emin ol ki, böyle yaparsan seninle bazı konularda anlaşmazlık yaşasalar bile seni sayacak ve sana kıymet vereceklerdir. Bu genellikle eşin ailesine has bir durumdur. Tabii ki, eşinin annesine iyilik etmek, onu sevmek, ona şefkat ve merhamet etmek ve onun hizmetine sabırla devam etmenin zorunluluğunu hatırlatmayı gereksiz görüyoruz.


Bazen kadın, gerçekleştirdiği en heyecan verici işlerde bile kayınvalidesinin kendisini sürekli eleştirmesinden, kınamasından ve hayatına müdahale etmesinden yakınıp: “O, hayatı bana dar ederken ben ona nasıl saygı gösterip ikram edebilirim?” diyebilir. Biz de bu durumdaki bir kadına: “Kayınvalidene iyi davranmalısın, ona sana davrandığı gibi kötü bir karşılık vermemelisin, en güzel şekilde ona karşılık vermelisin, umulur ki senin vasıtanla Allah (c.c) onun durumunu düzeltir.” tavsiyesinde bulunabiliriz.


Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’de “İyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en güzel bir şekilde sav. Bir de bakarsın ki, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir.” buyurmuştur. (Fussilet, 41/34..)


Ona iyilik etmeyi ve kötü davranışına aynı şekilde karşılık vermemeyi denemelisin. Sana olan davranış tarzını değiştirdiğini göreceksin. Sen bu yüce ahlaka, niteliklere ve güzel hasletlere sahip olduğun sürece seni kızdırmaya utanacaktır.


Fakat kayınvalide ile arada geçen her şeye aşırı tepki gösterip onun davranışlarını düşmanca saymak, ona kötü zan besleyerek sözlerine farklı anlamlar yüklemek, hâsılı bütün bunlar ilişkiyi gerginleştirir ve anlaşmazlıkların artmasına sebep olur.


Kayınvalide ve kayınbabalar zalim ve oğullarının eşini gözetleyen kişiler değildirler. Zira gelinlerini kendi çocukları gibi seven, gelinleri için hep iyilikleri temenni eden, cömert ve güzel huylu birçok kayınvalide ve kayınbaba vardır. Bir eş, onlar hakkında iyi zan beslemeli, eğer bir arada oturuyorlarsa onlara iyi davranmalıdır ki, kocasına sıkıntı vermesin ve kocasına sorunlar çıkarmasın.


Ey mü’mine hanım! Emin ol ki, eşinin ailesine ve özellikle kayınvalidenle kayınbabana iyilik edersen ve onların seni hayrette bırakacak derecede olumsuz davranışlarına sabredersen, kocan bunları asla unutmayacak, sana olan sevgi ve bağlılığı inşallah daimi olacaktır. Dahası bu davranışlar sana Allah’ın rızasını kazandıracaktır ki bu da en çok umulan, arzulanan ve istenen şey değil midir?


Adil Fethi Abdullah
 
Üst Ana Sayfa Alt