Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Hicret Niyetiyle Avrupa'dan Türkiye'ye Göç Etmemi Ailem Kabul Etmiyor, Bu Konuda Ne Yapabilirim?

Sayfullah at-Turki Çevrimdışı

Sayfullah at-Turki

حَسْبُنَا ٱللَّهُ وَنِعْمَ ٱلْوَكِيل
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum,

Kardeşler sizin tavsiyelerinize ihtiyacım var, ailemle son zaman çok tartışmalar oluyor, ıslam yüzünden, Türkiye'ye hayat kurmak istediğimi söyledim, malum ıslam düşmanı musriklerin diyarında yaşıyorum ve sizde görüyorsunuz, Avrupa git gide karışacak gibi, peygamberimiz sallallahu aleyhine sellem ile Medineye hicret etmeyen sahabe gibi olacak hükmüm diye korkuyorum. Ne yapmamı önerirsiniz, ailemi dinlemeyip Türkiye'ye gelmemi mi yoksa onlara bu konuda itaat etmemi mi? Hem psikolojimi bozuyor bu tartışmalar hem imanimin zayıfladığını hissediyorum bu ortamda, düşünün ki ben Allah Rasulunu savununca suçlu duruma düşüyorum, "bizi ilgilendirmez, biz burada yaşıyoruz tahammül etmek zorundayız" gibi sözlerle asimile olmuslugun ve zilleti benimsemisligin alametlerini görüyorum ailemde maalesef ve bu öfke benim psikolojimi daha çok bozuyor ama aynı zamanda minnet duygusu beni hicret etmekten alıkoyuyor, vebale gireceğimden korkuyorum, ne yapmam doğru olur?

Talha bin Asım el-Türkî Çevrimdışı

Talha bin Asım el-Türkî

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam öncelikle Allah yardımcın olsun. Ayrıca Türkiye bir İslam ülkesi değildir -Allahualem-. Bu konunu soru-cevap bölümüne açarsan gerekli cevabı yönetici hocalarım vereceklerdir İnşeallah. Selametle.

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Yas kac akhi?

Sayfullah at-Turki

İslam-TR Üyesi
Hocam öncelikle Allah yardımcın olsun. Ayrıca Türkiye bir İslam ülkesi değildir -Allahualem-. Bu konunu soru-cevap bölümüne açarsan gerekli cevabı yönetici hocalarım vereceklerdir İnşeallah. Selametle.

Allah razı olsun akhim, herkesin bu konuda tavsiyelerini dinlemek isterim, Türkiye'nin Darul Islam olmadığını biliyorum ancak islama tahammül eden bir yönetimi var, ıslami siarlarin git gide yasaklandığı bir darul harpten daha iyidir diye düşünüyorum.

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Akhi saglam.bir plan program dahilinde hareket et derim. Bir de aileyi ozleme hususu var. Zor bir durum. Anlik heves ya da ofke ile olmasin ciddi bir karar cunku. Akraba var mi akraba vaarsa bir sureligine tatile.gel fikir olur.

Sayfullah at-Turki

İslam-TR Üyesi
Akhi saglam.bir plan program dahilinde hareket et derim. Bir de aileyi ozleme hususu var. Zor bir durum. Anlik heves ya da ofke ile olmasin ciddi bir karar cunku. Akraba var mi akraba vaarsa bir sureligine tatile.gel fikir olur.

Var akhi, büyük babam var, zaten gel diyordu

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
aleykumselam ve rahmatullah akhi

burada akrabaların varsa atla gel bir süreliğine aileninde nabzını ölçmüş olursun baktın burası senin için daha hayırlısı burda kalırsın :)

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
bu arada büyükbaban hangi il de ? ist...da ise güzel kardeşler var orda

Sayfullah at-Turki

İslam-TR Üyesi
İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Ananın babanın hakkını unutma. Eğer geleceksen de onlardan helallik iste. Pişman olacağın davranış gösterme onlara. Haklı sebeplerin vardır şüphesiz. Türkiye'nin de Avrupadan pek farkı olmadığını bilerek hareket et bence akhi.

E Çevrimdışı

ebu zeyd el-turki

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aykum kardeşim bende yurt dışındaki aynı sorun Bendede mevcut ama şunu unutma Allah'ın rızası herzaman onde gelir benim alemde musrik gitmemi istemiyorlar ama ben nasise donuyor istanbulla ama istanbul bull degilim:)

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum,

Kardeşler sizin tavsiyelerinize ihtiyacım var, ailemle son zaman çok tartışmalar oluyor, ıslam yüzünden, Türkiye'ye hayat kurmak istediğimi söyledim, malum ıslam düşmanı musriklerin diyarında yaşıyorum ve sizde görüyorsunuz, Avrupa git gide karışacak gibi, peygamberimiz sallallahu aleyhine sellem ile Medineye hicret etmeyen sahabe gibi olacak hükmüm diye korkuyorum. Ne yapmamı önerirsiniz, ailemi dinlemeyip Türkiye'ye gelmemi mi yoksa onlara bu konuda itaat etmemi mi? Hem psikolojimi bozuyor bu tartışmalar hem imanimin zayıfladığını hissediyorum bu ortamda, düşünün ki ben Allah Rasulunu savununca suçlu duruma düşüyorum, "bizi ilgilendirmez, biz burada yaşıyoruz tahammül etmek zorundayız" gibi sözlerle asimile olmuslugun ve zilleti benimsemisligin alametlerini görüyorum ailemde maalesef ve bu öfke benim psikolojimi daha çok bozuyor ama aynı zamanda minnet duygusu beni hicret etmekten alıkoyuyor, vebale gireceğimden korkuyorum, ne yapmam doğru olur?
Ahi zamaninda bununla ilgili bir soru sormustum nakilkursusune. Su cevabi almistim:

Değerli kardeşim, sorundan anladığım kadarıyla Avrupa ülkelerinden birinde oturmaktasın. İslam uleması bir Müslümanın asli kâfirler arasında hangi şartlar altında ikame etmesinin caiz olduğunu beyan etmişlerdir. Ben buna girmeyeceğim ancak şunu bilmelisin: Bir Müslüman için asli kâfirlerin arasında ikamet etmesi daima ve her halde bir müşküledir. Zira onlar sana galiptirler, sen onlara değil. "Şu zamanda her yerde kâfirler hâkimdir. Burasıyla mesela Türkiye arasında ne fark var?" diyebilirsin. Doğru! Türkiye'ye de kâfirler hâkimdir, ancak örfü İslam örfüdür. Örf de bir kanun sistemidir. Dolayısıyla kâfirlerin musallat oldukları İslam beldelerinde hakikatte iki kanun sistemi icra edilmektedir. Biri yönetimin küfür hükümleri ve diğeri halkın örfüdür. Bu durum bir Müslüman için kolaylık sağlar. Böyle ülkelerde dinini daha güzel ve daha kolay yaşayabilir. Bunun için sana ilk tavsiyem orayı terk etmen ve en azından halkının örfü İslam örfü olan bir ülkeye hicret etmen olacaktır.

Sayfullah at-Turki

İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun kardeşlerim, hayırlısı olur inşallah. Hebbit Kerrih kardeşin dediği gibi büyük babama gideceğim inşallah

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
bende yurt disinda olarak fikrimi söylim : D türklerden bahsetmek gerekirse burdakiler buraya ilk bastan çalismak için gelmisler sonrada evlilik çoluk çocuk derken buraya yerlesmisler, is, ev, adamlar kendileri gelmek isterse çosuklari ölse gelmez, bazi abiler konusuyordu yav türkiyeye temenni gitmek istiyom ama çocuklarin okulu var diye.. burdaki müslümanlari çogu zaman bunaltiyorlar.. bizimde aklimizdaydi ama olanlari anlatmistim :'(
hele bu olaylardan sonra fransa yasanmaz hale gelecek,¨su günler iyi günlermiz, Allahou alam
sana çözüm söylerdim ama seni tanimam lazimki ona göre sana sunu sunu yap diyim : ) ama genede birkaç soru:
ailen neden gelmek istemiyor, hangi ülkedesiniz, ailen yakinda tatile gitmeyi düsünüyormu... eger özelse hiç anlatma:)

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ahi tavsiyem böyle bir seye hemen karar vermeden önce oldugun anlari iyi degerlendirmendir ve en önemli yapman gereken cevrende tevhidi cemaatlere ulasip kaynasmandir yine hicret gibi bir durum gerekirse bunu cevrendeki emin müslümanlarla degerlendirmen daha dogru olur biraz daha bulundugun yerin merkezine gidersen oralarda tevhidi cemaatleri cok rahat bulursun.

Sunu unutmaki, sen kendi karekterini ve kisiligini sahih akide ile yogurup mizacini bu akide üzerine insaa etmezsen nerede olursan ol, birseyler sorunlu mutlaka sorunlu olacaktir. Buna bizzat sahid oldum.

Aile kismina gelince, bir cok kardesimizin ortak imtihanlarindan en basinda gelen temalardan biridir aile. Biz sorunu disarda aramak yerine kendi özümüze dönersek inaniyorum ki, ya aile bir yola gelecek ya size karisamayacak ya da size hicret yolu görünecek üc durumda sizin icin hayirli olacaktir ancak hemen pes etmek yerine bulunan ortamda sirke girmeden temel ibadetleri kacirmadan yasayabilmeyi ögrenmemiz gerek aksi halde avrupada türkiyede pek bisey degismeyecektir.

Ilk isin bence kendini gelistirmekle beraber cevrende tevhidi cemaatleri aramak olsun tabi en önemli kisim ailenle SINIRLAR ölcüsünde güzel gecinmen gerek.

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
@IsLaM4eVeR akhi kaç haftadir söyleyim diyom hem utaniyom, hem korkuyom rahatsiz etmekten
fransada tanidigin kisiler varmi diye sormustum ama cevap gelmedi, bulamadinmi yoksa unutmusmuydun:)
arap camisinede bu aralar gidemiyom, özel bir nedenim var, gerekirse özelden anlatirim : (

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun kardeşlerim, hayırlısı olur inşallah. Hebbit Kerrih kardeşin dediği gibi büyük babama gideceğim inşallah
Kardeşim eğer Hicret için Gücün varsa ben git derim çünkü İslam alimleri de bizim burda yurtdışında durmamızı zaten caiz görmüyorlar ( mesela Imam Nevevi rahimehullah bunlardan birisidir). Ben senin durumunu Anlıyorum çünkü hepimiz aynı şeylere maruz kalıyoruz biraz az biraz çok. Bu kâfirler zaten bize olan nefretini kusuyor arada bir, ne kadar dıştan bizi seviyor (!) gibi görünseler de.. Mesela örtümüze karışıyorlar namazımıza burun kıvırıyorlar ve daha başka nice örnekleri var bunun.

Yalnız aile özlemi çok büyük bir imtihan ve Şeytanın seni deyim yerindeyse dürteceği ve sana vesveselerle geleceği yer. Onun için duygusal manada güçlü olman gerek ki şeytan seni kandıramasın.

Allah çıktığın bu yolda yardımcın olsun ve ben de dahil hepimize bu kafir beldelerinden Hicret etmeyi nasip etsin kardeşim..ve son olarak İslam4ever kardeşin dediği gibi tevhidi cemaatleri araştır ve onlara yakın olabileceğin bir yerde ikamet etmeni tavsiye ederim.

Üst Ana Sayfa Alt