Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Hoparlörle Namaz Bid'at mıdır?

M Çevrimdışı

Muhammed furkan

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Camilerde hopörlörle namaz bidat caiz değil Şimdi napalım camiyemi gitmeyelim cuma namazı var bide o nasıl kılıncak camiye gitmeyince bidatla dolmus Ümmet bidatın iyisi olurmu ? imamın bana dediğine bakın ben dedimki hocam bidatın iyisi olurmu her bidat sapıklıktır her sapıklığın sonu ateşdir oda bana dediki Peygamber efendimizin zamanında minare varmıydı yoktu dedim elektirik varmıydı dedi yoktu dedim demek varmıs diyor :)

KAYA Çevrimdışı

KAYA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
birde sabır kardeşim :)

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum kardeşim,
Düzenli ve temiz bir forum için, sonradan konulara bakan diğer üyeler karmaşık, konusu belli olmayan düzensiz bir forumla karşılaşmamaları için konunun başlığı konuyu özetleyecek şekilde olsun. Açacağın konuyu eğer Üyelere soracaksan Üyeler arası Soru-Cevap kısmına açmalısın.
Eğer Abdulmuizz hocaya soracaksan Soru-Cevap bölümüne açmalısın.

Bu arada kardeşim konuları açmadan önce, forumda var mı yok mu diye arattırsan güzel olacak. Çünkü bazen böyle durumlara dikkat edilmediği için açılan konular tekrar açılıyor.

Soruna gelecek olursak, kendi bildiklerimi söylemek gerekirse önce bid'atın ne demek olduğunu anlamak lazım.
Bid'at; sonradan din adına çıkarılan ve islamdanmış gibi gösterilen şeylerdir. Eğer hoparlörler, minareler, caminin demir kapıları vs bid'at olacaksa komik bir durum ortaya çıkar. Bunlar bid'at değildir.
Yani yukarıda saydığın durumlar geçersizdir. Ayrıca hoca bid'atı iyisi oluyormuş demiş anladığım kadarıyla, bid'at ın iyisi olmaz.
Dediğim gibi hayatımızı kolaylaştırmak adına yapılan yenilikler bid'at değildir.

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Camilerde hopörlörle namaz bidat caiz değil Şimdi napalım camiyemi gitmeyelim cuma namazı var bide o nasıl kılıncak camiye gitmeyince bidatla dolmus Ümmet bidatın iyisi olurmu ? imamın bana dediğine bakın ben dedimki hocam bidatın iyisi olurmu her bidat sapıklıktır her sapıklığın sonu ateşdir oda bana dediki Peygamber efendimizin zamanında minare varmıydı yoktu dedim elektirik varmıydı dedi yoktu dedim demek varmıs diyor :)
Konu Üyeler arası Soru-Cevap bölümüne taşındı.

M Çevrimdışı

Muhammed furkan

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ahir zaman her çeşid şey var ben sunu anlamıyorum Peygamber efendimizin yapmadığı şeyleri neden yaparlarhaşa dinimiz eksiktide şimdiye kadar sanki onlarmı tamamlıyor

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Bu fetvayı nerden okudun kardeşim bilmiyorum ama, hoparlör bidat değildir, genelde sofi kaynaklı siteler ve kişiler(osman ünlü..gibi) bidat der ama bunu diyenler bidat kandil gecelerini sesli tesbıhatları genelde uyduruk hadislerle dindenmiş gibi yaparlar, hoparlörden çıkan asıl ses imamın sesidir, sünnette araç değil amaç önemlidir misal peygamberimiz(s.a.v) ağız temizliğine önem vermiş ve o dönemde ağzı temizlemek için misvakı kullanmalarını tavsiye etmiş, günümüzde de ağzı temizlemek için müslümanlar misvakın yanında diş macununu ve fırçasını da kullanıyorlar şimdi hangi aklı selim bir müslüman çıkıp da diş macunu diş fırçası bid'attir onu kullanamazsın diyebilir? Misvakta kullanılır diş macunuda, ayni sekilde bu meselede böyledir hoparlör bir araçtır ve asıl amacına uygundur..

Üst Ana Sayfa Alt