Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Hz. İlyas ve Bazı Peygamberlerin Adında YHWH'in Geçmesi Ne anlama Gelir?

A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Âleykum we Rahmatullâhi we Berekâtuh

Hz. İlyas'ın isminin anlamı İbranice "Yahweh'in kulu" oluyor ve bazı diğer Peygamberlerin isminde de bu şekilde anlamlar geçiyor bunu nasıl anlayabiliriz ve İslâm'da Yahweh(YHWH) isminin bir yeri var mıdır? ALLAH(C.C.) sizden razı olsun, fî emânillâh.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykumselam ve rahmetullahi ve berekatuhu biraz araştırma yaptım bu konuda. Şu sitede yahudiler buna dair açıklamalar yapmış. Diyorlar ki yehova veya yahew sonradan uydurulma isimlerdir asıl metinlerde geçen kelime YHWHdir. Sonradan hristiyanlar bunu okuyabilmek için yahew demişlerdir ve sonra daha saçma nedenlerden jehovaya evrilmiştir bu diyorlar. Biz diyorlar YHWH kelimesini görünce onu okumaya cesaret etmeyiz bundan imtina ederiz onun yerine Allahın isimlerinden başka isimleri kullanırız diyorlar. Adonai diyorlarmış misal veya çok yaygın olarak Elohim diyorlarmış bunun anlamı da tanrıymış yani ilah.
Daha birçok açıklama vardı ama ben kafama en yatanı lanse ettim buraya. Elohim kelimesiyle Allah kelimesinin benzerliği de göz önünde. Zaten ibranicede kısmen arapçada olduğu gibi sesli harfler yokmuş. Bir şekilde telafuzlar değişmiş olabilir ama sonuç olarak ibranice YHWH kelimesini yahudiler seslendirmezlermiş Allaha bir isim nispet etmemek için saygıdan yani. BizimSurelerin başındaki elif lam mim gibi sırlı bir durum yani.

A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykumselam ve rahmetullahi ve berekatuhu biraz araştırma yaptım bu konuda. Şu sitede yahudiler buna dair açıklamalar yapmış. Diyorlar ki yehova veya yahew sonradan uydurulma isimlerdir asıl metinlerde geçen kelime YHWHdir. Sonradan hristiyanlar bunu okuyabilmek için yahew demişlerdir ve sonra daha saçma nedenlerden jehovaya evrilmiştir bu diyorlar. Biz diyorlar YHWH kelimesini görünce onu okumaya cesaret etmeyiz bundan imtina ederiz onun yerine Allahın isimlerinden başka isimleri kullanırız diyorlar. Adonai diyorlarmış misal veya çok yaygın olarak Elohim diyorlarmış bunun anlamı da tanrıymış yani ilah.
Daha birçok açıklama vardı ama ben kafama en yatanı lanse ettim buraya. Elohim kelimesiyle Allah kelimesinin benzerliği de göz önünde. Zaten ibranicede kısmen arapçada olduğu gibi sesli harfler yokmuş. Bir şekilde telafuzlar değişmiş olabilir ama sonuç olarak ibranice YHWH kelimesini yahudiler seslendirmezlermiş Allaha bir isim nispet etmemek için saygıdan yani. BizimSurelerin başındaki elif lam mim gibi sırlı bir durum yani.
Teşekkürler, benim merak ettiğim bunun Peygamberlerin isimlerinde neden geçtiğiydi.

A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Elohim'le beraber Eloah'ta kullanılıyor, evet.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yine o siteden alıntı “Elohyim literaly means gods, it is plural of Eloha (god),” Elohyim tanrılar demekmiş Eloha Tanrı demekmiş. Giderek Allaha benziyor lafız :)

A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yine o siteden alıntı “Elohyim literaly means gods, it is plural of Eloha (god),” Elohyim tanrılar demekmiş Eloha Tanrı demekmiş. Giderek Allaha benziyor lafız :)
Hristiyanlar Tanrı'yı üçe bölüyor zaten; Oğul Tanrı/Tanrı Oğul(Jesus), Baba Tanrı/Tanrı Baba ve Kutsal Ruh

Üst Ana Sayfa Alt