" İbn Kayyım'dan " Bir Söz Bin Nasihat [ Grafik ]

Müslüman Kul

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
"Eğer ALLAH'ın kulu, ALLAH'tan başka bir kaygısı olmaksızın gündüze ve akşama başlarsa, O(ALLAH)bütün ihtiyaçlarını giderir, bütün dertlerini giderir. O kulunun kalbini Sevgisi için boşaltacak, dili O'nu sürekli anacak ve O'nun uğrunda ibadetleri yerine getirebilecek güce sahip olacaktır. Ama eğer güne ve akşama dünya hayatı dışında bir kaygı duymadan başlarsa, Cenab-ı Hak onun kalbine üzüntü ve keder atar. Cenab-ı Hak onu kendi haline bırakır, kalbini Sevgisinden başka şeylerle meşgul eder. Dili ALLAH'ı anmayacak, sadece yaratılanlarla ilgilenecektir. Bütün gücünü ALLAH'ın rızasından başka işlerde kullanacak, yaratılanlara hizmetle meşgul olacaktır."
(İbn Kayyım, El Fawa'id)
 

Müslüman Kul

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
"Peygamber (sallallahu aleyhi we sellem) bir Hadis-i Şerif'te "ALLAH'tan korkun, emirlerine uyun ve yasaklarından sakının" buyurmuştur. Bu hadiste, dünya hayatının ve âhiret hayatının ALLAH'a itaat etmek, kalb ve bedeni rahatlatmakla elde edilecek olan mükâfatlar olduğunu bulmaktayız. Ayrıca, bu dünya hayatının zevklerini aramak için acıyı ve çok çalışmayı terk etmek, ALLAH'ın emirlerine uymak ve yasaklarından kaçınmakla kazanılır. Kim ALLAH'tan korkarsa, âhiret zevkini kazanır, O'nun emirlerini yerine getirir ve yasaklarından sakınırsa, dünya hayatının acı ve sıkıntılarından kurtulur."
(İbn Kayyım, El Fawa'id)
 
Son düzenleme:

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Allah, kulunun kendisi için katlandığı sıkıntıları asla unutmaz/zayi etmez…

İbn Kayyım rh

Ravdatu'l Muhibbîn
 

Müslüman Kul

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
"Kalp temizlendikçe incelir, inceldikçe arınır, arındıkça tadar, tattıkça aşar, aştıkça özlem duyar, özlem duydukça çabalar, çabaladıkça üzerine cennet esintileri eser ve ettiği itaattan ferahlık duyar. Tadan bilir, bilen kepçeyle alır, kepçeyle alan şerefe erer." -İbn Kayyım(rahmetullahi aleyh)
 

Müslüman Kul

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
"Kime Kur'an ve Sünnet yetmiyorsa, ALLAH, ona beden ve kalpte ona şifa vermesin! Kime Kur'an ve Sünnet yetmiyorsa, Arşın Rabbi onu mahrum kılsın! Kimi Kur'an ve Sünnet doğru yola iletmiyorsa ALLAH onu hak yola ve imana iletmesin!"
-İbn Kayyım(rahmetullahi aleyh)
 

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
İbn Kayyım rh der ki:

"Fıtrat tarlası kendisine ekilen her şeyi kabul eden geniş bir tarladır. Eğer oraya İman ve Takva ağacı ekersen, sana ebedi tatlılık verecektir. Eğer oraya Cehalet ve Hevâ ağacı ekersen, oradan çıkacak bütün meyveler acı olacaktır."

El- Fevaid
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt