Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Imanı Güçlendiren Ameller

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
MÜSLÜMANLARIN DURUMLARIYLA İLGİLENMEK

26- "Mü'minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler . Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar." (Buhari-Müslim)

ANNENİN BABANIN ARKADAŞLARIYLA İLGİ VE ALÂKAYI KESMEMEK

27- "İyiliğin en üstün mertebesi babasının dostu ile ilgilenmek ve onu ziyaret etmek." (Müslim)

GİZLİ VERİLEN SADAKA

MECLİSİN KEFFARETİ

29- "Kim bir mecliste otıınır ve orada bir sürü faydasız ve manâsız sözlerle vakit öldürür de, o meclisten kalkmadan önce, "Subhanekallahumme ve bi hamdike eşhedu enlâ ilahe ille ente estağfiruke ve clûbu üeyke." Allah'ım! Seni her türlü noksan sıfatlardan tenzih ve hamdinle teşbih ederim. Senden başka ilah olmadığını kesinlikle belirtirim. Senden bağışlanmamı diler ve sana tövbe ederim, derse, o mecliste yapmış olduğu hataları bağışlanır." (Ebu Davud-Tirmizi)

GÖZÜ HARAMLARDAN KORUMAK

30- "Bakış şeytanın zehirli oklarından bir oktur. Kim Allah korkusundan onu bırakırsa, Allah onun imanını yeniler ve imanın tadını kalbinde hisseder." (Taberani)

ARACI OLMAK

31- "İhtiyaç sahibi birisi, Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem) efendimize başvurunca, yanında bulunanlara dönerek şöyle derdi:

-"(Buna) aracı olarak yardım ediniz, ecir kazanırsınız. Allah Nebisinin diliyle sevdiğini yapar." (Buhari-Müslim)

GÜZEL SÖZ SÖYLEMEK

32- "Yarım hurma vermek suretiyle de olsa kendinizi cehennem ateşinden koruyunuz . O kadarını da bulamayanlar, güzel bir sözle kendilerini korusunlar." (Buhari-Müslim).

MÜSLÜMANLARA YARDIMLAŞMA

33- "İyilik ve (Allah'ın yasaklarından) sakınma üzerinde yardımlaşın, günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın."

(Maide-2)

"Mü'min diğer mü'mine karşı (sevmede-desteklemede ve dayanışmada) bir binanın (duvar) taşları gibidir. (Efendimiz, ellerinin) parmaklarını birbirine geçirdi (de, dayanışmalım şeklini gösterdi)... (Buhari)

ALIŞVERİŞTE DOĞRULUK

34- "Satıcı ve alıcı (söz kesip) pazarlığı bitirdikten sonra birbirlerinden ayrılmadıkça alış verişi bozup bozmamakta serbesttirler. Eğer onarın her biri karşılıklı olarak doğru söyler (mal ile paranın dununu olduğu gibi) açıklar ise, alışverişlerini bereketli olur. Yok eğer gizler ve yalan beyânda bulunurlarsa, alışverişlerinin bereketi kalmaz." (Buhari)

AHD'E VEFA

28- "Yapılan iyilikler kişiyi kötülüklerden korur. Gizli sadaka Allah'ın gazabını söndürür. Sıla-i Rahim ömrü artırır." (Taberani)

35- "Emanete riayetin etmeyenin imanı yoktur. Verdiği sözü yerine getirmeyenin de dini yoktur. (Ahmed)

KOMŞUYA İYİLİK

36- "Allah'a ve ahiret gününe iman eden kimse misafirine ikram etsin. (Müslim)

ZORLUK ÇIKARMA

37-Allah'ım! Ümmetimin yönetimini üslenip de onlara zorluk çıkaran kimseye sen de zorluk çıkar, ümmetimin yönetimini üslenip de onlara yumuşak davrananlara sen de yumuşak davran. (Müslim)

ALIŞVERİŞTE KOLAYLIK

38- "Satışta, alışta ve borcunu istemekte kolaylık gösteren kimseye Allah rahmet etsin! (Buhari)

SADAKA-İ CARİYE

39- "İnsan ölünce şu üçü dışında bütün amellerinin sevabı kesilir: Sadaka-i cariye, kendisinden istifade eden ilim, arkasından dua eden hayırlı evlat" (Müslim).

İNSANLARIN AYIBINI ÖRTMEK

40- "Kul, dünyada kulun ayıbını örterse, Allah da kıyamet günü onun ayıbını örter." (Müslim)

ZAYIF KİŞİLERE MERHAMET

41- "Allah Teala merhametli kişilere merhamet eder. Yerdekilere merhamet ediniz ki, gökteki de size rahmet etsin." (Tirmizi)

KALBİ KİNDEN VE DÜŞMANLIKTAN TEMİZ TUTMAK

42- "Pazartesi ve Perşembe günleri cennet kapıları açılır. Din kardeşi ile aralarında düşmanlık bulunan kişi dışında Allah'a şirk koşmayan her kulun günahları bağışlanır. (Meleklere) siz şu iki kişiyi birbirleriyle banşmeaya kadar tehir edin, evet siz bunları birbirleriyle banşmeaya kadar tehir edin! buyurulur ." (Müslim)

MÜSLÜMANA DUA ETMEK

43- "Bir Müslüman yanında bulunmayan bir din kardeşi için dua ederse, mutlaka melek ona, aynı şeyler sana da verilsin, diye dua eder." (Müslim)

HAYA İMANDANDIR

44- "Hayâ imandandır. İman sahibiyle cennettedir. Arsızlık kabalıktır. Kabalık sahibini ateşe götürür." (Ahmed, İbn Ilıbban, Tirmizi)

AZ DA OLSA SALİH AMELLERE DEVAM ETMEK

45- "Allah'a en sevimli olan ameller en az da olsa devamlı yapılanıdır." (Müslim)

SABIR

46- "Müslümanın başına gelen yorgunluk hastalık, üzüntü, keder, hüzün, eziyet ayağına batan dikene varıncaya müslümanın başına gelen her şeyi, Allah, onun hatalarını bağışlamaya vesile kılar." (Buhari-Müslim)

MÜSLÜMANIN KEDERİNİ GİDERMEK

47- "Bir kimse, bir mü'minden dünya sıkıntılarından birini giderirse, Allah da kıyamet gününde o mü'minin sıkıntılarından birini giderir. (Müslim)

MÜSLÜMANLARA EZİYET ETMEMEK

48-Ya Resulullah! En faziletli Müslüman kimdir? Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem):

-Müslümanların dilinden ve elinden zarar görmediği kimsedir" buyurdu. (Buhari-Müslim)

HAKKI HAK SAHİBİNE VERMEK VE HELÂLLİK DİLEMEK

49- "Kimin üzerinde din kardeşinin ırzı, namusu veya malıyla ilgili bir zulüm varsa altın ve gümüşün bulunmayacağı kıyamet günü gelmeden önce o kimseyle helalleşsin. Yoksa kendisinin salih amelleri varsa, yaptığı zulüm miktarınca sevaplarından alınır, (hak sahibine verilir) Şayet iyilikleri yoksa, kendisine zulüm yaptığı kardeşinin günahlarından alınarak onun üzerine yükletilir." (Buhari)

DİLİ KORUMAK

50- "Kim bana iki çenesi arasındaki (dili) ile iki budu arasındaki (üreme) organını koruma sözü verirse, ben de ona cennet sözü veririm." (Buhari, Müslim).

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
İHLÂS VE SAMİMİYET

1- "Halbuki onlara ancak, dini yalnız O'na has kılarak ve hamiler olarak Allah'a kulluk etmeleri, namazı dosdoğru kılmaları, zekatı vermeleri emrolunmuştu. İşte doğru din budur." (Beyyine-5)

ABDEST ALDIKTAN SONRA İKİ REK'AT NAMAZ KILMAK

2- "Her kim güzel bir şekilde abdest alır sonra da (Allah rızası için huşu içinde) iki rekat namaz kılarsa o kimseye cennet vacip olur." (Müslim)

EZANDAN SONRA DUA OKUMAK

3- "Allahumme rabbe hâ/.ihi'd-dâ've-tll'tâmmeli ve's-salâtil-kâimeti ât-i muham-mcdcni'l vesîlete ve'1-fadîlcte veb'ashu makâmen mahmudeni'1-lezi veadteh."

"Ey lam olan davetin ve kılınan namazın Râbbi, Muhammed'e vesile ve Fazilet ver ve O'nu vaad ettiğin Makam-ı Mahmûd'a eriştir" derse kıyamet günü şefaatim ona gerçekleşir." (Buhari)

ALLAH'I ZİKRETMEK

4- Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem), "Size amellerinizin en hayırlısı Allah katında en değerli, derecenizi en fazla yükseltecek, sizin için altın ve gümüşü sadaka vermenizden ve düşmanla karşılaşıp onların boynunu vurmaktan ve onların sizin boynunuzu vurmasından daha hayırlısını size söyleyeyim mi? diye sordu. Ashab: söyle yâ Resulullah, dediler. Resulullah:

-"Allah Tealayı zikretmek" buyurdu." (Tirmizi, İbn Mace)

KUR'AN-I KERİM OKUMAK

5-Kur'an-ı Kerimi okuyunuz? Zira O kıyamet gününde, Kur'an okuyanlara ve (hükümleri ile amel edenlere şefaatçi olacaktır. (Müslim)

Sizin en hayırlınız Kur'an'ı öğrenen ve öğretendir. (Buhari)

İYİLİĞİN İŞLENMESİNE VESİLE OLAN

6-"Her iyilik de bir sadakadır. Bir iyiliğe öncülük eden kimseye, o iyiliği yapanın ecri gibi sevap vardır." (Müslim)

YETİMİ KORUMAK

7-ResululIah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

"Ben ve yetime bakan cennette şöyle şöyleyiz: Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) orta ve işaret parmaklarını göstererek aralarını ayırdı. (Buhari)

DUL VE YOKSULA İYİLİK ETMEK

8- "iliç evlenmemiş-dul ve yoksulların işlerine yardım eden kimse, Allah yolunda cihad etmiş gibi sevap kazanır." (Buhari)

MÜSLÜMANLARI SEVİNDİRMEK

9- "Müslüman kardeşini, Allah'ın rızasına uygun bir şeyle sevindirerek karşılarsa, onu da Allah kıyamet günü sevindirir." (Taberani)

KIZLARINI İYİ YETİŞTİREN

10- "Kimin üç kızı veya kızkardeşi yahut iki kızı veya iki kızkardeşi olur da onlara iyi davranır ve Allah'tan korkarsa, ona cennet vardır." (Tirmizi-Ebu Davud)

Ebu Davud'un rivayetin de: "Onları terbiye eder, iyi davranır ve evlendirirse cennete girer" şeklindedir.

HAYIRLI OLAN DAVETE İCABET

11- "Kim Allah için size sığınırsa onu koruyunuz . Kim sizden Allah için bir şey isterse ona veriniz. Kim sizi davet ederse icabet ediniz. Kim size bir iyilik yaparsa ona karşılığını ödeyiniz."
(Ebu Davud-Ahmed-Nesai)

İYİLİK YAPANI MÜKAFATLANDIRMAK

12- "Kendisine iyilik edilen bir kimse, iyilik yapanı mükafatlandırsın. Mükafatlandıracak bir şey bulamazsa onu övsün, onu överse ona teşekkür etmiş olur, onu gizlerse ona saygısızlık yapmış olur." (Buhari Edeb'ul-Mufred)

İKİNDİ NAMAZININ SÜNNETİ

13- "İkindi namazının farzından önce dört rek'at namaz kılan kimseye, Allah rahmetini ihsan etsin." (Ebu Davud-Tirmizi)

ALLAH'A EN SEVİMLİ GELEN SÖZ

14- "Subhanallahi ve'l-hamdulillahi ve la ilâhe illallahu vallahu ekber" sözü güneşin üzerine doğduğu şeylerden bana daha sevimlidir. Allah'a sevimli gelen sözdür." (Müslim, Tirmizi)

BİR HARFİNDE ON SEVAP VAR

15- "Her kim Allah'ın kitabından bir harf okursa, onun için on sevap vardır. Bir sevap da on misliyle karşılanır. Demiyorum ki, "Elif lâm Mîm" (beraber) bir harftir. Ancak elif bir harf, lâm bir harf ve mîm başlı başına bir harftir." (Tirmizi)

ANA BABAYA DUA ETMEK

16- "Allah cennette iyi kulun derecesini yükseltir. Kul der ki: "Ey Rabbim, bu sevap nereden geldi. Cenab-ı Hak: Çocuğunun senin için yaptığı istiğfar ve dualardan ." (Ahmed)

EY KADINLAR! SADAKA VERİN

17- "Ey kadınlar! Zinet eşyanızdan bile olsa sadaka veriniz" buyurdu. (Buhari-Müslim)

MİSVAK KULLANMAK

18- "Ümmetimi (veya insanları) zora sokmaktan endişe etmeseydim onlara her namaz vaktinde misvakla dişlerini temizlemelerini emrederdim." (Buhari-Müslim)

PEYGAMBER (sallallahu aleyhi ve sellem)'e SALAT-Ü SELAM GETİRMEK

19-Kim bana bir kez salavat getirirse, Allah kendisine on misli mağfiret eder. (Müslim)

İYİLERLE OTURMAK

20- "Bir topluluk Allah'ı zikretmek üzere bir araya gelirse melekler onları etrafını alır, Allah'ın rahmeti onları kaplar; üzerlerine sekînet iner ve Allah Teala onları yanında bulunanlara över" (Müslim)

KÖTÜLÜKTEN SONRA İYİLİK

21- "Nerede olursan, Allah da kork ve günah işlediğinde, peşinden onu yok edecek bir iyilik yap ki, yaptığın kötülüğü silsin. Ayrıca insanlara iyilik ve güzel huyla muamele et." (Tirmizi)

ALLAH İÇİN KULLUK YAPANLARI ZİYARET ETMEK

22- "Peygamber cennettedir. "Sıddık, çok doğru söyleyen" cennettedir. Din kardeşini Allah rızası için ziyaret eden kimse de cennettedir." (Taberani)

GÜNAH İŞLEDİKTEN SONRA İKİ REK'AT NAMAZ KILMAK

23- "Herhangi bir kimse günah işler, sonra kalkıp güzelce abdest alır, 2 rekat namaz kılarsa; sonra tevbe istiğfar ederse Allah onu affeder." (Ebu Davud)

İNSANLARI ALLAH'IN DİNİNE DAVET ETMEK

24- "İnsanları doğru yola çağıran kimseye, kendisine uyanların sevabı gibi sevap verilir. Ona uyanların da sevaplarından hiçbir şey eksilmez. Başkalarını sapıklığa çağıran kimseye, kendisine uyanların günahı gibi

günah verilir. Ona uyan günahlarından hiçbir şey eksilmez." (Müslim)

VEREN EL, ALAN ELDEN DAHA HAYIRLIDIR

25- "Üstteki el alttaki elden daha hayırlıdır. Üstteki el veren; alttaki el ise dilenip alan eldir." (Buhari-Müslim)

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
PEYGAMBERİMİZE SALÂT VE SELAM GETİRMENİN FAYDALARI

1- Peygamber efendimiz (sallallah u aleyhi vcsellem)'e salât ve selam getirmek, bir çeşit zikirdir. Bir kimse ne kadar çok zikreders e, o kadar çok rahatlayıp huzur bulacaktır.

Allah'u Tcala şöyle buyuruyor:

"Onlar ki, iman etmişlerdir ve kalpleri Allah'ın zikri ile huzura kavuşur. Bilesiniz ki, kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur, yatışır." (Ra'd-28)

2- Ne kadar da çok zikirden uzak kalırsa o kadar çok rahatsız ve huzursuz olacaktır.

Allah-u Teala şöyle buyuruyor:

"Kim rahmanın zikrinden yüz çevirirse biz ona bir şeytan musallat ederiz ve artık onun yanından ayrılmaz" (Zuhruf: 36)

Allah'u Teala şöyle buyuruyor .

"Seylan onları etkisi altına aldı da kendileri ne Allah'ı anmayı unutturdu . İşte onlar şeytanın yandaşlarıdır. İyi bilin ki şeytanın yandaşları hep kayıpladırlar."

(Mücadele-19)

Allah'u Teala şöyle buyuruyor:

"Kim Rabbinin zikrinden yüz çevirirse, (Rabbin) onu gitgide artan çetin bir azaba uğratır." (Cin 17)

"Kim de beni anmakta yüz çevirirse şüphesiz onun sıkıntılı bir hayatı olacak ve biz onu, kıyamet günü kör hasredeceğiz."

(Tâha-124)

3- Peygamber (sallallah u aleyhi vesellem) efendimiz e salât ve selam getiren kimse Allah'u Teala'nm emrini yerine getirmiş olur. Çünkü Allah'u Tcala iman eden kimselere, Ahzab suresinin 56. ayetinde şöyle sesleniyo r:

"Muhakkak Allah ve Melekler: Nebi'ye salât ederler. Ey iman edenler! Siz de O'na salât edin, içtenlikle selam edin."

4- Peygamber (sallallah u aleyhi vesel-lem) efendimiz e bir defa salât ve selam getiren kimseye on sevap yazılır.

5- Peygamber (sallallah u aleyhi vesel-lem) efendimiz e bir defa salât ve selam getiren kimsenin on günahı silinir.

6- Peygamber (sallallah u aleyhi vesel-lem) efendimiz e bir defa salât ve selam getiren kimsenin on derecesi artar.

Resululla h (sallallah u aleyhi vesellem) efendimiz şöyle buyuruyor:

"Kim bana bir defa salât getirirse, Allah ona on defa salât getirir." (Müslim-Tirmizi)

Diğer bir hadis-i şerifte Resululla h (sallallah u aleyhi vesellem):

"Ümmetimden kim, kalpten, içtenlikle bana salat getirirse, Allah ona salât getirir, onun derecesin i on kat artırır. Onun için on sevap yazar ve on günahını siler" buyurmuştur.

7- "Kıyamet günü Peygamber (sallallah u aleyhi vesellem) efendimiz e en yakın olan kimse, O'nu en çok salât ve selam getiren kimsedir."

Resululla h (sallallah u aleyhi vesellem) şöyle buyuruyor:

"Kıyamet günü insanların bana en yakın olanı, bana en çok salât getirendi r." (Tirmizi sahih demiş).

8- Peygamber (sallallah u aleyhi vesellem) efendimiz e salât ve Selâm getirmek kişinin, dünya sıkıntılarından kurtulmasına ve günahlarının bağışlanmasına sebeptir.

Ubey b. Ka'b (r.a)'den rivayet olunduğuna göre o şöyle demiştir:

Resululla h (sallallah u aleyhi vesellem) gecenin üçte ikisi geçtiği zaman kalkar, şöyle derdi:

"Ey insanlar! Allah'ı zikredin, Allah'ı zikredin. Sûr'un birinci üfürülüşü geldi. İkincisi de ardından gelmekled ir. Ölüm fecaati ile geldi. Ölüm bütün fecaati ile geldi. Bir defasında ben: "Ya Resululla h, ben sana çok salavat getiriyor um, sana ne kadar salavat getireyim?" diye sordum.

Resululla h (sallallah u aleyhi vesellem) "Dilediğin kadar" buyurdula r. Ben: "Oturduğum meclisin dörtte birini salavat getireyim mi?" diye sordu. Resululla h (sallallah u aleyhi vesellem): "dilediğin kadar fakat ne kadar fazla yaparsan bu senin için faydalıdır" buyurdu." Ben yine sordum: "Oturduğum meclisin yarısını salâlla geçireyim mi? Resululla h (sallallah u aleyhi vesellem): "Dilediğin kadar fakat ne kadar fazla yaparsan bu senin için faydalıdır" buyurdu. Ben yine: "Ya Resululla h, oturduğum meclisin üçte ikisini salavatla geçireyim mi?" diye sordum. Resululla h (sallallah u aleyhi vesellem): "Dilediğin kadar, fakat ne kadar fazla yaparsan bu senin için faydalıdır" buyurdu. Ben: "şu halde meclisin tamamını salavatla geçireyim" dedim. Resululla h (sallallah u aleyhi vesellem): "O takdirde dertlerin giderilir . Günahlarında affedilir" buyurdu.

(Ahmed)

9- Peygamber (sallallah u aleyhi ve sellem) efendimiz e salât ve selam getirmek kişiye Peygamber (sallallah u aleyhi ve sellem) şefaatini kazandırır.

Resululla h (sallallah u aleyhi vesellem) şöyle buyuruyor:

"Ezanı işittiğiniz zaman, müezzinin söylediklerinin aynını siz de söyleyin sonra bana salât getirin.

Çünkü bir kimse bana bir defa salât getirirse, Allah buna karşılık ona on defa salat eder. daha sonra benim için Allah'tan vesileyi isteyin. Çünkü vesile, cennete Allah'ın kullarından bir tek kuluna layık olan bir makamdır. O kulun ben olacağımı umuyorum. Benim için vesileyi isteyen kimseye şefaatim vacip olur." (Müslim)

(Vesile; cennette çok yüce bir makamdır. Bu makam da ancak Peygamber imize layık olan bir makamdır. Böyle bir makama sahip olduğundan dolayı da herkes kendisine gıpta edecektir .)

Dua ederken.

10- Peygamber (sallallah u aleyhi ve sellem) efendimiz e salât ve selam getiren kimseleri n dualarının kabul olması umulur.

Fedâle b. Ubcyd şunu rivayet etti:

Resululla h (sallallah u aleyhi vesellem) namazında dua edip Rabbini temcid etmeyen ve Peygamber e salat getirmeye n birisini duydu ve: "Bu adam acele etti" dedi. Sonra onu yanına çağırıp şöyle dedi: Sizden biriniz namaz kılınca, önce Rabbini övmekle başlasın, sonra peygamber ine salât getirsin. Daha sonra dilediği gibi dua etsin."

(Tirmizi- Ebu Davud-Nesai).

PEYGAMBER E SALAT-U SELAM GETİRMEK NELER KAZANDIRI R NELER!

-Eğer günahlarının bağışlanmasını istiyorsa n Peygamber (sallallah u aleyhi vesel-lem)'e salât-ü selam getir.

-Eğer Peygamber (sallallah u aleyhi ve sellem)'in şefaatini kazanan kimselerd en olmak istiyorsa n ona salât-u selam getir.

-Eğer kıyamet günü üzülüp pişman olmak istemiyor san Peygamber (sallallah u aleyhi vesellem) efendimiz e salât-u selam getir.

-Eğer cimrilerd en olmak istemiyor san Peygamber (sallallah u aleyhi vesellem) efendimiz e salât-u selam getir.

-Eğer kötülerden olmak istemiyor san ona salât-u selam getir.

-Sana melekleri n dua etmesini istiyorsa n Peygamber (sallallah u aleyhi vesellem)'e salât-u selam getir.

-Eğer kıyametin sıkıntılarından, zorluklarından kurtulmak istiyorsa n Peygamber (sallallah u aleyhi vescllem)'e salât-u selam getir.

-Eğer kıyametin sıkıntılarından, zorluklarından kurtulmak istiyorsa n Peygamber (sallallah u aleyhi vesellem)'e salât-u selam getir.

-Eğer fakirlikt en kurtulmak istiyorsa n Peygamber (sallallah u aleyhi vesellem)'e salât-u selam getir.

-Eğer Allah'ın rahmetini kazanmak istiyorsa n Peygamber (sallallah u aleyhi vesel-lem)'c salât-u selam getir.

- Eğer doğru yola iletilmek istiyorsa n O'na salât-u selam getir.

-Eğer Peygamber (sallallah u aleyhi ve sellem): Seven kimselerd en olmak istiyorsa n ona salât-u selam getir.

-Eğer cenneti kazanan kimselerd en olmak istiyorsa n Peygamber (sallallah u aleyhi vesellem)'e salât-u selam getir.

-Eğer dualarının kabul edilmesin i istiyorsa n Peygamber den (sallallah u aleyhi vesellem)'e salât-u selam getir.

DUR VE PİŞMAN OLMADAN BİRAZ OLSUN DÜŞÜN

Bu evren ve içindeki büyük ve küçük her türlü yaratıklar Allah-ı teşbih ve secde etmektedi r.

Allah'ın emirlerin i çiğnemeden evvel biraz şu dünyanın ne kadar geçersiz ve değersiz olduğunu düşün. Biraz sevindiri p güldürmüş ise, insanı çok üzmüş ve ağlatmıştır.

Allah'ın emirlerin i çiğnemeden evvel Ahirel'in kalıcı ve ebedi olduğunu düşün ve herkesin orada geniş bir alanda bir araya getirilec eklerini düşün.

Allah'ın emirlerin i çiğnemeden evvel cehennemi ve ne kadar derin ve ne kadar azabının geniş ve çetin ve kalıcı olacağını düşün.

Allah'ın emirlerin i çiğnemeden evvel cenneti ve Allah'a itaat edenlere hiçbir kula-

ğın duymadığı hiçbir gözün görmediği hiçbir kimsenin aklına gelmediği, yiyecek ve içecekleri güzel elbiseler i ve meskenler i düşün.

Allah'ın emirlerin i çiğnemeden evvel düşün, "Acaba bu dünyada ve kadar yaşayacaksın. Altmış, seksen, yüz yoksa bin sene mi? yine sonrası ölümdür. Ondan sonrada ya ebedi cennet ya da kalıcı cehennemd ir.

Bir gün ölüm meleği sana da gelecekti r. Ve tek başına hiçbir kimsenin olmadığı hiçbir şeyin fayda vermediği damdaracık zifiri karanlık çukurun içinde işlemiş olduğun amellerle baş başa kalacaksın.

Kıyamet günü Allah'ın huzuruna çıkarılacağını düşün, orada sana ne çocukların ne annen ve baban ne hanımın ne de kardeşin faydalı olamayaca klardır. Birbirler inizi gördüğünüz zaman da birbirini zden kaçıp uzaklaşacaksınız. Dünyadaki, yaptığın bütün

95

büyük ve küçük işlerden sorumlu tutulacak sın, ömrünü, gençliğini, malını nerelerde harcadığından sorguya çekileceksin.

Zannetme ki, lüzumsuz, gereksiz ve sebepsiz yere yaratıldın.

Sen Allah'ın kulusun ve kulluk yapmak için yaratıldın ve bu dünyaya gönderildin. Seni yaratan Allah'tan ve onun dininden uzaklaşma. Seni çağırdığı zaman ona icabet el. Sakın şeytana uyanlarda n olma. O senin düşmanındır. Allah ise, senin dostundur . Seni yaratan, seni yoktan var eden, sana her şeyi veren O'dur.

Sakın, bu dünya seni aldatmasın sakın, şeytana uyanlarda n olmayasın.

Ey Allah'ın emirlerin i çiğneyen insan! Pişman olmadan bîr an önce Allah'a dönmelisin, O'na yönelmelisin. O'nun dinine sımsıkı sarılmalısın. Cehenneme götürücü veya düşürücü her türlü sözlcrdcn-davramşlardan sakınmalısın. Önünde çok uzun ve çetin

zaman vardır. Yolun sonunda ise, ya ebedi cennet, veya kalıcı cehennem vardır.

Seni yaratan Allah'a yemin olsun ki, dünyada yaptıkların iyilikler den başka hiçbir kimse ne annen ne baban ne çocukların ne de kızların ne de hısım akrabaların ne de dostların sana hiçbir fayda veremeyec eklerdir.

Gel kardeşim Allah'a dönelim. Günahlarımızdan tövbe edelim. Dünyamızı ve zamanımızı sâlih olan amellerle değerlendirelim. Allah'ın rahmeti ve bereketi üzerine olsun.

HAYIR VE SEVAP KAZANMANI N YOLLARİ

Muslümamn vakti çok değerlidir. Müslüman, vaktini Salih amellerle ve Allah'ın razı olduğu şeylerle değerlendirir. Müslüman, vaktini boş yere harcamaz. Gerçek Müslüman, vakti çok iyi değerlendirir. Çünkü vakit onun ömrüdür.

Resululla h (sallallah u aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

"Kıyamet gününde bir insan şu dört şeyden sorulmadıkça hiçbir yere gidemez:

1. Ömrünü nerede tükettiğinden,

2. Gençliğini nasıl harcadığından,

3. Malını nereden kazanıp, nereye sari" ettiğinden,

4. İlmi ile nasıl amel ettiğinden."

(Tirmizi)

İnsanın en büyük sermayesi ömrüdür. Bunu nasıl harcadığından sorulacak tır. Ne yazıktır ki. Bazı kimseler zamanlarını boşa harcamakt an geri kalmazlar .

Resululla h (sallallah u aleyhi vesellem) ne güzel buyurmuştur:

"İnsanların çoğu iki büyük nimetin değerini bilmedikl erinden zarar içindedirler:

1. Sıhhat,

2. Boş vakit." (Buhari)

Evet Müslüman kardeşim! Bir-iki dakikanı değerlendirerek çok sevap kazanabil irsin. Ömrünü artırabilirsin. Sevabını çoğaltabilirsin, günahlarını azaltabil irsin. Meselâ:

-Bir veya iki dakika içerisinde sessiz, a-ralıksız yedi kere fatiha sûresini okuyabili rsin. Fatiha'yı bir kere okumak ise 1400 sevap kazandırır. Yedi kere okumak ise 9800

sevap kazandırır. Bunların hepsi bir veya iki dakika içinde kazanılan sevaptır.

-Bir veya iki dakika içerisinde sessiz ve aralıksız "Kul huvallahu ehad" sûresini okuyabili rsin. Onu bir kere okuman Kur'an'in üçte birine denktir. Yirmi kere o sûreyi okuman Kur'an'ı yedi kere okumana denktir. Hergün 1-2 dakika içinde yirmi kere "Kul huvallahu ehad"i okursan ayda 600 kere okumuş olursun. Bir senede ise 7200 kere okumuş olursun. Bu da demektir ki; 2400 kere Kur'an-ı Kerimi okumanın sevabına denktir.

-Bir veya iki dakika içerisinde yirmi kere sessiz ve aralıksız "Lâ ilahe illallahu vahdehû lâ şerike leh, lchü'l mülkü ve lehü'l hamdü ve hüve alâ külli şey'in kadîr" diyebilir sin. Bunun sevabı ise şu kadardır: 100 iyilik sevabı yazılır. 100 günahı bağışlanır. O gün akşama kadar o kimsenin şeytandan korunmasını sağlar." (Buhari-Müslim)

-Bir veya iki dakika içerisinde sessiz ve aralıksız 100 kere "Sübhânallahi ve bihaındihı" diyebilir sin. Bir kimse günde yüz defa "Sübhânallahi ve bihamdihî" derse, onun günahları deniz köpüğü kadar bile olsa hepsi bağışlanır." (Buhari-Müslim)

-Bir veya iki dakika içerisinde sessiz ve aralıksız yüz kere "estağfırullah" diyebilir sin. İstiğfarın faydalan da çoktur. Bunlardan birkaçı şöyledir:

* Günahların bağışlanmasına, yağmurun yağmasına, işlerin kolaylaşmasına, musibetle rin def edilmesin e, gücün-kuvvetin, malın ve mülkün artmasına ve cennete girilmesi ne vesiledir .

-Bir veya iki dakika içerisinde sessiz ve aralıksız 50 kere Peygamber (sallallah u a-leyhi ve sellem) Efendimiz e salâvât getirebil irsin. Bir kere "salâvât" getirmeni n sevabı ise kişiye on sevap kazandırır. On günahı silinir, on derecesi de artar.

-Bir veya iki dakika içerisinde sessiz ve aralıksız faydalı ve yararlı kitaplard an 1-2 sayfa okuyabili rsin. Bir veya iki dakika içerisinde birkaç kişiye İslam'ın selamı ile selam verebilir ve onlarla tokalaşabilirsin.

Bir dakika içinde kötü olan bir şeyden vazgeçebilirsin veya iyi olan bir şeyi öğretebilirsin veya bir kimseye nasihat edebilirs in veya zor dununda olan birinin kurtulmasına vesile olabilirs in veya sıkıntıda olan bir kimsenin sıkıntısını giderebil irsin veya yoldan eziyet veriei bir şeyi kaldırabilirsin.

-Değerli kardeşim! Yukarıdaki işleri yapman fazla vaktini almayacağı gibi yorucu bir iş de değildir. Bunları yaya yürürken, arabada giderken veya ayakta iken, oturarak, yatarak veya birini beklerken de yapabilir sin. Yukarıda geçen ameller dünyada ve ahirette huzur içinde yaşamana vesile olacaktır.

Allah'u Te.ala şöyle buyuruyor:

"Ey iman edenler! Allah'a Peygamber ine. Peygamber ine indirdiği Kitaba ve daha önce indirdiği kitaba iman (da sebat) ediniz. Kim Allah'ı, melekleri ni, kitaplarını, peygamber lerini ve kıyamet gününü inkâr ederse tam manasiyle sapılmıştır."

Nisâ-136

İslâm Peygamber i (s.a.v.) de buyuruyor ki:

"Lâ ilahe illallah kelimesin i tekrarlay arak imanlarınızı yenileyin ."

"İçinizdeki iman, bir elbisenin eskidiği gibi eskidir. Kalbinizd eki imanı yenilemek için Allah'a dua edin."

"Üç özellik vardır ki; bunlar kimde bulunursa o, imanın tadını alır.

-Allah ve Rasûlünü, herşeyden fazla sevmek.

-Sevdiği kimseyi yalnız Allah için sevmek.

- Allah kendisini küfür bataklığından kurtardıktan sonra tekrar küfre dönmeyi, ateşe atılmak gibi çirkin ve tehlikeli görmek."

(Buhari, Müslim, Tirmizi]

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
TEHLİLİN VE TESBİHİN ÖNEMİ

51- "Bir kimse her gün yüz defa, lâ ilahe illallahu vahdehu lâ şerike leh, lehü'l-mülkü ve lehü'l-hamdü ve hüve alâ külli şey'in kadir, derse, on köle azad etmiş kadar sevap kazanır, ona yüz iyilik sevabı yazılır, yüz günahı bağışlanır. Bu zikir o gün akşama kadar o kimsenin şeytandan korunmasını sağlar. Bu zikri ondan daha fazla tekrarlayan kimse dışında hiç kimse daha faziletli bir iş yapmamış olur." Resul-i Ekrem sözüne devam etti. "Bir kimse günde yüz defa sübhanallahi ve bi-hamdihi derse, onun günahları deniz köpüğü kadar olsa hepsi bağışlanır." (Buhari, Müslim)

İNSANLARIN ARASINI BULMAK

52- "Hz. Peygamber ashaba; "Sizlere sadaka, namaz ve oruçtan daha faziletli amelden haber vereyim mi? diye sordu. Ashab, "Evet" dedi. Hz. Peygamber "insanları barıştırmaktır" buyurdu. (Tirmizi)

DOĞRULUK CENNETE İLETİR

53- "Şüphesiz ki doğruluk hayra ve üstün iyiliğe iletir, iyilik de cennete iletir." (Buhari, Müslim)

ÇOCUKLARI NAMAZA ALIŞTIRMAK

54- "Çocuğa yedi yaşındayken namaz kılmayı emrediniz . On yaşına bastığı halde kılmazsa, cezalandırınız." (Ebu Davud)

İYİLİĞİ EMREDİP KÖTÜLÜĞÜ NEHYETMEK

55- "Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki, bu imanın en zayıf derecesidir." (Müslim)

ALIŞVERİŞTE HELÂL KAZANÇ

56- "Ey Allah'ın Resulü, hangi kazanç daha hoş (helâl)'dur" diye soruldu. Nebi (a.s), şöyle buyurdu: "Kişinin kendi eliyle yaptığı ve aldatma olmayan alışveriştir." (Hâkim)

DARDA KALANA KOLAYLIK GÖSTERMEK

57- "Bir kimse darda kalana kolaylık gösterirse, Allah da ona dünya ve âhirette kolaylık gösterir." (Müslim)

MUSAFAHALAŞMANIN (TOKALAŞMANIN) ÖNEMİ

58- "İki Müslüman birbirleriyle karşılaşırlar da el sıkışırlarsa (tokalaşırlarsa), ikisi birbirinden ayrılmadan önce günahları bağışlanır." (Ebu Davud-Tirmizi, Hasendir demişlerdir.)

GÜZEL AHLÂK

59-Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'e:

-İnsanların cennete girmeleri ne en çok sebep olan şey nedir? diye soruldu. Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem):
-"Allah korkusu ve güzel ahlâk" buyurdu. (Tirmizi)

ANNE VE BABAYA İYİLİK YAPMAK

60- "Kim anne-babasından birine- yahut ikisine beraber, yaşlılıklarında ulaşır da (haklarını ödeyemediği için) cennete giremezse burnu yere sürünsün, burnu yere sürünsün, burnu yere sürünsün (perişan olsun)" (Müslim)

YOLDAN EZİYET VERİCİ BİR ŞEY KALDIRMANIN ÖNEMİ

61- "Adamın biri, yol üzerinde bir ağaç dalı gördü ve: "Allah'a yemin ederim ki, bunu Müslümanları rahatsız etmemesi için
buradan kaldıracağım" dedi. (kaldırdı ve) bu yüzden cennete konuldu." (Buhari)

HANIMIN EŞİNE İTAAT ETMESİ

62- "Kadın beş vakit namazını kılar, orucunu tutar, namusunu korur ve kocasına itaat ederse, kendisine "cennetin kapılarından dilediğine gir" denilir." (Ahmed, Taberani, İbn Hibban)

AİLESİNİN GEÇİMİNİ SAĞLAYAN

63- "Bir adam Allah'ın rızasını umarak ailesinin geçimini sağlarsa, harcadıkları onun için birer sadaka olur." (Buhari, Müslim)

FARZ NAMAZLARDAN SONRA ALLAH'I ZİKRETMEK

64- "Her namazdan sonra kim otuz üç defa subhanallah, otuz üç defa elhamdülillah, otuz üç defa Allahu Ekber der, yüze tamamlamak için de lâ ilahe illallahu vahdehu lâ şerike leh, lehü'l mülkü ve lehü'l hamdü ve hüve ala külli şey'in kadir. Allah'tan başka ilah yoktur, yalnız Allah vardır. O tektir, ortağı yoktur. Mülk onundur, hamd O'na mahsustur . O'nun gücü her şeye yeter" derse günahları deniz köpüğü kadar çok olsa bile affedilir." (Müslim)

FARZLARDAN ÖNCEKİ VE SONRAKİ SÜNNETLERLE DEVAM ETMEK

65- "Herhangi bir Müslüman kul farzlardan başka her gün Allah için on iki rek'at nafile namaz kılarsa, Allah Teala onun için cennette ev yapar-veya cennete kendisi için bir ev yapılır." (Müslim)

SÜNNETLERİ EVDE KILMAK

66- "Namazınızın bir kısmını evlerinizde kılınız da oraları kabirlere çevirmeyiniz." (Buhari)

GECELEYİN UYANINCA YAPILACAK ZİKİR

67- "Kim geceleyin uyanır da la ilahe illallahu vahdehû lâ şerike leh. Lehu'l mülkü ve lehü'l hamdü ve hüve alâ külli şey'in kadîr. Elhamdülillah, Sübhânallah, Lâ ilahe illallah, Allahu Ekber ve lâ havle velâ kuvvete illâbillâhi'l aliyyi'l azîm der. Sonra Allah'ım beni bağışla, der veya dua ederse duası mutlaka kabul edilir. Eğer abdest alır, namaz kılarsa mutlaka kabul edilir." (Buhari ve diğerleri).

Bu zikri öğrenen her müslüman, bununla amel etmek için niyet ve gayret etmelidir . Geceleyin uyanıp ibadet etmek ve cehennem azabından kurtulmak, hayırlı ve faydalı amelleri yapmak, müslüman olarak bu dünyadan ayrılmak için Allah'a duada ve niyazda bulunmalıdır.

SABAH NAMAZINDAN SONRA ALLAH'I ZİKRETMEK

68- "Kim sabah namazını kılar da sonra güneş doğana kadar oturup Allah'ı zikrederse güneş doğduktan sonra iki rek'at namaz kılarsa tam bir hac ve umre sevabı gibi sevap almış olur." (Tirmizi)

CENAZEDE BULUNMAK

69- "Kim bir cenazede, cenaze namazı kılınıncaya kadar bulunursa, bir kırat, gömülünceye kadar kalırsa iki kırat sevap alır.
-İki kırat ne kadardır? diye sordular. Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem):
-İki büyük dağ kadar cevabını verdi." (Müslim)

YUMUŞAK HUYLU OLUP ÖFKESİNE HÂKİM OLAN

70- "Öfkesini yutan, insanları bağışlayan kimseler için hazırlanmış cennete koşun. Allah iyilik yapanları sever."
(Al-i îmran, 3)

'Resulullah aleyhissalâtu vesselam, Esecc'e şöyle dedi: Sende iki huy vardı ki, Allah bunları sever (Biri) hilim (yumuşak huyluluk), diğeri de teenni (acele etmeden sabırla hareket etmek)dir." (Müslim).

KÜÇÜKLERE MERHAMET-BÜYÜKLERE SAYGI

71- "Küçüklerimize acımayan, büyüklerimizin (büyüklük) şerefini tanımayan bizden değildir." (Ahmed-Tirmizi)

SUSMAK VE DİLİ HARAMLARDAN KORUMAK

72-"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." (Buhari)

MÜSLÜMANI SAVUNMAK

73- "Kim (din) kardeşinin ırz ve namusunu onu gıybet edene karşı savunursa, Allah da kıyamet günü o kimseyi cehennemden korur." (Tirmizi)

DUA ETMEK

74- "Kulum bana dua edince onunla beraberim ." (Buhari, Müslim)

YEMEKTEN VE İÇMEKTEN SONRA ALLAH'A HAMD ETMEK

75- "'Allah Teala, yemek yedikten veya bir şey içtikten sonra kendisine hamd eden kuldan razı olur." (Müslim)

YEMEK YEDİRMEK VE SELAMI YAYMAK

76-"Ey insanlar birbirinize selam veriniz, yemek yediriniz, insanlar uyku uyurken geceleyin namaz kılınız. Böyle yaparsanız selametle cennete girersiniz." (Tirmizi)

77- Ebu Hureyre radıyallahu anh'den şöyle dediği rivayet edilmiştir. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz şöyle buyuruyor: "Güneş batıdan doğmadan önce kim tevbe ederse, Allah onun tövbesini kabul eder." (Müslim rivayet etmiştir.)

ALLAH İÇİN TEVBE ETMEK

78-Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) Efendimiz şöyle buyuruyor:
"Bir kul can boğaza dayanmadan evvel tövbe ederse Allah Teala onun tövbesini kabul eder." (Tirmizi)

GÜNAHLARININ BAĞIŞLANMASINI İSTEMEK

79-"Bir kimse sürekli istiğfarda bulunursa, Allah Teala ona her darlıktan bir çıkış, her üzüntüden bir kurtuluş yolu gösterir ve ona beklemediği bir yerden rızık verir." (Ebu Davud)

İMAN EDEN KİMSELERE DUA ETMEK

80-"Kim müminlerin ve mü'minelerin günahlarının bağışlanması için Allah'a dua ederse Allah o kimse için her mümin ve mü'minenin sayısınca bir sevap yazar." (Taberani)

"Allah'ım gelmiş geçmiş tüm Müslümanların günahlarını bağışla."

MESCİD İNŞA ETMENİN FAZİLETİ

81- "Kim Allah rızasını kazanmak için bir mescid yaparsa, Allah Teala ona cennette bir ev yapar." (Buhari).

HASTAYI ZİYARET ETMENİN ÖNEMİ

82-"Müslüman, Müslüman kardeşini ziyaret ettiği müddetçe dönünceye kadar cennet bahçelerinde olmaya devam eder." "Cennet bahçesi nedir, ya Resulullah?" diye sorulunca; "oradaki meyvelerdir" diye cevap verdi." (Müslim)

AKRABAYI ZİYARET ETMENİN ÖNEMİ

83-"Akrabalık bağı Arş-ı Âlâ'ya tutunarak şöyle demiştir. Beni koruyup gözeteni, Allah koruyup gözetsin. Benimle ilgisini kesenden Allah rahmetini kessin." (Buhari, Müslim).

GÜZELCE ABDEST ALMAK

84-"Kim güzelce abdest alırsa, o kimsenin günahları tırnaklarının altına varıncaya kadar bütün vücudundan çıkar." (Müslim) '

ABDESTTEN SONRA DUA OKUMAK

85- "Sizden biriniz abdest alıp da, aldığı abdesti tam yaparsa, sonra: (Şehadet ederim ki, Allah'dan başka ilah yoktur. Yine şehadet ederim ki, Muhammed O'nun kulu ve Rasulüdür) derse kendisine cennetin sekiz kapısı açılır, dilediği kapıdan içeri girebilir." (Müslim)

"Eşhedü en lâ ilahe illallah vahdehu lâ şerike lehu ve eşhedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu."

CEMAATLE NAMAZ KILMAK

86-Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

"Cemaatle kılınan namaz, tek başına kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletlidir." (Buhari-Müslim)

BİRİNCİ SAFTA NAMAZ KILMAK İÇİN GAYRET ETMEK

87-"İnsanlar ezan okumanın ve namazda birinci safhada bulunmanın ne kadar faziletli olduğunu bilselerdi, sıra veya yer bulamaz, aralarında kur'a atmak zorunda kalırlar ve kur'a çekerlerdi. Şayet camide cemaate erken yetişmenin ne kadar faziletli olduğunu bilselerdi, birbirleriyle yarışa girerlerdi. Eğer yatsı namazı ile sabah namazındaki fazileti bilselerdi, emekleyerek ve sürünerek de olsa bu iki namaza gelirlerdi." (Buhari, Müslim)

KUŞLUK NAMAZINI KILMAK

88-Sizden her biriniz (ayrı ayrı) bütün eklemleri için sadaka vermesi gerekir. (Bu nasıl mümkün olur ya Resulullah? denince, Efendimiz:

-Her tesbih (Sübhanallah) bir sadakadır, her tahmid (elhamdülillah) bir sadakadır, her tehlil (La ilahe illallah) bir sadakadır, her tekbir (Allahu Ekber) bir sadakadır emr-i bi'l maruf (Allah'ın emirlerini bildirip onlara emretmek) nehyi ani'l-münker (Allah'ın yasaklarından sakındırmak) bir sadakadır. Kişinin kuşluk vaktinde kıldığı iki rek'at namaz ise bunların hepsinin yerine geçer. (Müslim)

SECDE ETMEK DERECELERİ ARTIRIR

89- "Çok secde etmek için gayret et! Zira senin Allah için yaptığın her secde karşılığında Allah seni bir derece yükseltir ve bir hatanı siler." (Müslim)

90- "Kul, namaz kılmaya kalktığı zaman bütün günahları getirilip omuzlarının üzerine konulur da her rüku ve secde ettiğinde günahları tek tek dökülür." (Ebu Nuaym)

91- "Kulun Rabbine en yakın olduğu an secde halidir. Orada bolca dua ediniz. (Müslim)

ÇARŞIYA, PAZARA GİDERKEN OKUNACAK DUA

92- Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: "Kim çarşı ve pazara girer de şöyle söylerse Allah ona bir milyon sevap yazar, bir milyon günahını siler, derecesini bir milyon yükseltir ve cennetle onun için bir ev inşa eder:

"Allah'tan başka ilah yoktur. O tektir ve ortağı yoktur. Hükümranlık O'nundur ve hamd O'nadır. O, diriltir ve öldürür. O, ölmeyen diridir. Hayır, O'nun elindedir . O, her şeye gücü yetendir." (Bunu Ahmed ve Tirmizi rivayet etti, el-Elbânî hasen olduğunu söyledi).

HAC İBADETİ GÜNAHLARI YOK EDER

93- Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

"Kötü söz söylemeden ve büyük günah işlemeden hacc eden kimse, annesinden doğduğu gündeki gibi günahsız olarak (evine) döner." (Buhari-Müslim)

SADAKA VERMEK

94-Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

"Güçlü-kuvvetliyken, sıhhatin yerindeyken, cimriliğin üzerinde, fakir düşmekten endişe etmekteyken, daha büyük olmayı düşlerken verdiğin sadakanın sevabı daha büyüktür. (Bu işi) can boğaza gelip de "falana şu kadar" demeye bırakma. Zaten o mal varislerden şunun veya bunun olmuştur." (Buhari-Müslim)

95- Kim iftitah tekbirine erişerek kırk gün Allah rızası için cemaatle namaz kılarsa, o kimse için, iki beraat yazılır. (Birincisi): Cehennemden kurtuluş (İkincisi): Nifaklıktan kurtuluştur. (Tirmizi)

CUMA NAMAZI

96-Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyuruyor:

"Beş vakit namaz ve öbür cumaya kadar Cuma namazı, gelecek seneye kadar Ramazan, büyük günahlardan sakınılırsa aralarındaki küçük günahlara kefarettir." (Müslim)

CUMA GÜNÜ DUA ETMEK

97- Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyuruyor:

"Cuma günü bir saat vardır ki, Müslüman bir kulun Allah'tan istediği hayır o saate denk düşerse Allah istediğini ona mutlaka verir. O saat ikindiden sonradır." (Buhari-Müslim)

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
CAMİLERE ATILAN ADIMLAR

98-Rcsulullah (sallallah u aleyhi vesel-lem) şöyle buyuruyor:

"Kim sabah ve akşam mescide giderse Allah onun her gidişi veya dönüşü için cennette bir ziyafet hazırlar." (Buhari-Müslim)

ÜÇ MESCİD İÇİN YOLCULUK YAPILIR

99-Rcsulullah (sallallah u aleyhi vesel-lem) şöyle buyuruyor:

"Ancak üç mescid için yolculuğa çıkılır: Mescid'i Haram (Kabe), Mcscid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa" (Buhari)

PEYGAMBER EFENDİMİZ (sallallah u aleyhi vesellcm)'in MESCİDİNDE NAMAZ KILMANIN ÖNEMİ

100- "Benim şu mescidimd eki bir namaz, -Mescid-i Haram- dışında diğer mescidler deki bir namazdan bin kat daha hayırlıdır." (Müslim)

MESCİD-İ HARAMDA NAMAZ KILMANIN SEVABI

101- "Mescid-i Haram'daki bir namaz, yüz bin namaza denktir. Benim mescidimd eki bir namaz, bin namaza denktir. Beyt'ül-Makdis'teki bir namaz da beş yüz namaza denktir." (Ahmed ibn Huzeyme)

BEŞ VAKİT NAMAZIN ÖNEMİ

102- Resululla h (sallallah u aleyhi vesel-lem) şöyle buyuruyor:

"Bir kimse farz namazın vaktine ulaşır, güzel bir şekilde abdestini alır, rükû ve huşû'unu güzel yaparsa, büyük günah işlemediği sürece, namaz onun geçmiş günahlarına kefaret olur. Bu durum her zaman için böyledir." (Müslim-F.bu Davud)

VAKTİNDE KILINAN NAMAZ

103- İbn Mes'ud (r.a) şöyle dedi:

-Yâ Resululla h! Hangi amel daha sevimlidi r? dedim.

-"Vaktinde kılınan namaz" buyurdu.

(Buhari-Müslım diğerleri)

SABAH VE İKİNDİ NAMAZININ ÖNEMİ

104-Resulullah (sallallah u aleyhi vesel-lem) şöyle buyuruyor:

"îki serinlik vakti bulunan sabah ve ikindi namazlarını kılan cennetlik tir."

(Buhari-Müslim)

MÜEZZİNİ İŞİTEN KİMSE BÖYLE DUA ETMELİDİR

105- "Eşhedu en lâ ilahe illallah vahdehu lâ şerîkc-lch, va enne muhammede n abduhû va rasûluh. Raditu billahi Rabben va bi Muhammcdi n Rasûlen ve bi'1-islâmi dînen."

-"Kim müezzini işittiği zaman: Tek olan ve ortağı bulunmaya n Allah'tan başka ilâh olmadığına, Muhammed'in O'nun kulu ve Rasûlü olduğuna şahitlik ederim. Rab olarak Allah'tan, Rasûl olarak Muhammcdd en, din olarak islâm'dan razı oldum, derse, o kimsenin günahları bağışlanır." (Müslim)

106- "Ezan ile kamet arasında yapılan dua reddedilm ez." (Ebû Davud, Tirmizi)

KİŞİ CENNETTE SEYDİĞİYLE BERABERDİR

107- "Resululla h (sallallah u aleyhi ve sellem) ile birlikte gecelerdi m. Abdest suyunu ve Öteki ihtiyaçlarını ona getirirdi m. Buna karşılık bir keresinde bana:

-"Dile (benden ne dilersen)" buyurdu. Ben:

-"Cennette seninle beraber olmayı isterim" dedim. Peygamber (sallallah u aleyhi vesellcm):

-"Başka bir şey istemez misin?" buyurdu. Ben:

-"Benim dileğim bundan ibarettir" dedim. Peygamber (sallallah u aleyhi vesel-lem):

-Öyleyse çok namaz kılıp secde ederek, kendin için bana yardımcı ol! buyurdu.

(Müslim)

108- "Ramazan ayında yapılan umre, tam bir hac sayılır yahut da benimle birlikte yapılmış bir haccın yerini tutar.

(Buhari-Müslim)

109- "Kim Cuma günü Kchf suresini okursa Allah o kimseyi iki Cuma arası bir nurla aydınlatır. (Nesâi, Hakim)

110- Bir adam Resululla h (s.a.v) gelerek kalbinin katılığından şikayet etti. Resululla h (sallallah u aleyhi vescllem) ona:

"Yetimin başını okşa, fakiri doyur" buyurdula r. (Ahmed)

RAMAZAN ORUCU GÜNAHLARA KEFFARETTİR

111- "Her kim inanarak ve sevabını Allah'tan umarak Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır."

(Buhari-Müslim)

CENNETİ İSTEMEK

112- "Kim ki üç defa Allah'tan cenneti isterse, cennet şöyle der: "Allah'ım onu cennete koy" Kim de üç defa cehennemd en Allah'a sığınırsa cehennem şöyle der: "Allah'ım onu cehennemd en koru."

(Tirmizi, İbn Mace)

ALLAH'TAN ŞEHİTLİK DİLEMEK

olarak islâm'dan razı oldum, derse, o kimsenin günahları bağışlanır." (Müslim)

106- "Ezan ile kamet arasında yapılan dua reddedilm ez." (Ebû Davud, Tirmizi)

KİŞİ CENNETTE SEVDİĞİYLE BERABERDİR

107- "Resululla h (sallallah u aleyhi ve sellem) ile birlikte gecelerdi m. Abdest suyunu ve öteki ihtiyaçlarını ona getirirdi m. Buna karşılık bir keresinde bana:

-"Dile (benden ne dilersen)" buyurdu. Ben:

-"Cennette seninle beraber olmayı isterim" dedim. Peygamber (sallallah u aleyhi vesellem):

-"Başka bir şey istemez misin?" buyurdu. Ben:

-"Benim dileğim bundan ibarettir" dedim. Peygamber (sallallah u aleybi vesellem):

-Öyleyse çok namaz kılıp secde ederek, kendin için bana yardımcı ol! buyurdu.

(Müslim)

108- "Ramazan ayında yapılan umre, tam bir hac sayılır yahut da benimle birlikte yapılmış bir hacem yerini tutar.

(Buhari-Müslirn)

109- "Kim Cuma günü Kehf suresini okursa Allah o kimseyi iki Cuma arası bir nurla aydınlatır. (Nesâi, Hakim)

110- Bir adam Resululla h (s.a.v) gelerek kalbinin katılığından şikayet etti. Resululla h (sallallah u aleyhi vesellem) ona:

"Yetimin başım okşa, fakiri doyur" buyurdula r. (Ahmed)

RAMAZAN ORUCU GÜNAHLARA KEFFARETTİR

111- "Her kim inanarak ve sevabını Allah'tan umarak Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır."

(Buhari-Müslim)

CENNETİ İSTEMEK

112- "Kim ki üç defa Allah'tan cenneti isterse, cennet şöyle der: "Allah'ım onu cennete koy" Kim de üç defa cehennemd en Allah'a sığınırsa cehennem şöyle der: "Allah'ım onu cehennemd en koru."

(Tirmizi, îbn Mace)

ALLAH'TAN ŞEHİTLİK DİLEMEK

113- "Samimi olarak Allah'tan şehitlik dileyen kimse yatağında da ölse Allah onu şehitler mertebesi ne ulaştırır."

RAMAZANDA SADAKA VERMEK

114- "En faziletli sadaka, Ramazanda verilendi r." (Râzi)

DUADAN ACİZ OLANLAR

115- "İnsanların en acizi duadan aciz olandır. İnsanların en cimrisi selamı esirgeyen dir." (Taberâni, Beyhaki)

İBADETLE MEŞGUL OLMAK

116- "Ey Ademoğlu! Bana ibadet etmek

için seni meşgul eden şeyleri bırak ki gönlünü zenginlik le doldurayım. İhtiyaç-larını da gidereyim . Böyle yapmazsan elini meşgalelerle doldururu m, ihtiyacını da gidermem."

(Tirmizi, îbn Mâce)

ALLAH'I ANMAK

117-"Kulum, beni anıp zikrimle dudakları kıpırdandıkça ben onunla beraberim ."

(Buhari)

AMELLERİN EN HAYIRLISI

118- Resululla h (sallallah u aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu: "Doğruluktan ayrılmayın bunun sevabını saymakla bitiremez siniz. Şunu bilin ki; Amellerin izin en hayırlısı namazdır. Abdestli durmaya ancak mü'min riayet eder."

(îbn Mâce, Dârimi, Taberanî, Ahmcd)

119- Güçsüzleriniz olmasa siz yardıma mazhar olabilir ve nzıklanabilir miydiniz?"

(Buhari, Ebû Davud, Neseî)

ALLAH'I TEŞBİH ETMEK

120- "Kim ki "Sübhânellahi'l-azîmi ve bi-hamdihi" "Büyük olan Allah'a hamd ederek Onu her türlü noksan sıfatlardan tenzih ederim" derse buna karşılık onun için cennette bir hurma ağacı dikilir."

(Tirmizi ve İbni Mâce.)

121- "Bir kul Allah yolunda bir gün oruç tutarsa, Ccnab-ı Hak bu güne karşılık onun yüzünü yetmiş senelik mesafeden cehennem ateşinden uzaklaştırır." (Müslim-Buhari)

ORUÇLUYA İFTAR VERMEK

122- "Kim bir oruçluya iftar ettirirse, oruçlu kadar sevap kazanır. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmez."

(Tirmizi)

123- Resulü İlah (sallallah u aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

"Sahur yemeği yiyin; çünkü sahur yemeğinde bereket vardır." (Buhari-Müslim)

FITIR SADAKASI

124- Resululla h (sallallah u aleyhi vesellem), fıtır sadakasını, oruçluyu boş söz ve hareketle rden ve fakirleri doyurmak için farz kılmıştır. Her kim onu bayram namazından önce eda ederse makbul bir zekat olur. Şayet namazdan sonra eda ederse sadakalar dan bir sadaka olmuş olur."

(Kbu Davud)

125- "Kim Ramazan'ın faziletin e inanarak ve sevabım Allah'tan bekleyere k teravih namazını kılarsa, geçmiş günahları bağışlanır." (Buhari, Müslim)

126- "Kim Allah'a inanarak ve sevabım O'ndan umarak, Kadir Gecesini ihya ederse geçmiş günahları affolunur ."

(Buhari-Müslim)

127- "Her kim Ramazan' ı tutar, sonra da ona Şevvalden altı gün eklerse bütün seneyi oruç tutmuş gibi olur." (Müslim).

SABAH VE YATSI NAMAZINI CEMAATLE KILMAK

128- "Yatsı namazını cemaatle kılan kimse, gece yarısına kadar namaz kılmış gibidir. Sabah namazım cemaatle kılan kimse ise bütün gece namaz kılmış gibidir."

(Müslim)

CENNET HAZİNELERİNDEN

129- "Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh:" Günahtan kaçacak güç ibadet edecek kuvvet ancak Allah'ın yardımıyladır."

Cennetin hazineler inden bir hazinedir .

(Buhari, Müslim)

İSTİĞFAR ETMEK

130- İbn Abbas'dan (r.a) rivayette:

"Kim Allah'tan çokça bağışlanma dilerse, Allah onun için her üzüntüden bir kurtuluş, her sıkıntıdan bir çıkış kapısı verir ve onu ummadığı yerden rızıklandınr."

(Ebû Davud, İbn Mâcc)

SADAKA VERMEK

131- "Kadın, israfa kaçmaksızm evinden bir şey verirse, kendisi için verdiğinden dolayı mükâfat, kocasına da onu kazandığı için mükafat, ona bekçilik edene de bundan dolayı mükafat vardır. Bunlardan hiçbiri diğerinin sevabını eksiltmez ."

(Müslim, Ebû Davud, İbn Mâce, Ahmcd)

GÜVENİLİR VEZNEDAR

132- Resululla h (sallallah u aleyhi ve sellem) şöyle buyuruyor:

"Verilmesi emredilen şeyi, verilmesi istenilen kimseye gönül hoşluğu ile eksiksiz ve tam olarak veren Müslüman ve güvenilir veznedar sadaka veren kimselerd en biri sayılır."

(Buhari, Müslim, Nesai ve İbn Mâce)

NAMAZ... GÜNAHLARA KEFFARETTİR

133- Peygamber Efendimiz (sallallah u aleyhi ve sellem) şöyle buyuruyor:

"Kişinin ailesi, malı, nefsi, çocuğu ve komşusundan kaynaklan an günahlarına;

orucu, namazı, zekatı ve iyiliği emredip kötülükten sakındırması kefaretti r."

(Buhari, Müslim, Tirmizi, İbn Mace)

KUŞLUK NAMAZI

134- Allahu Teâlâ şöyle buyurur: "Ey Âdemoğlu! Gündüzün evvelinde ki dört rekat namazı kılmaktan erinme ki, ben de o günün sonundaki musibet ve kötülüklere karşı sana kâfi geleyim." (Tirmizi)

AYET-EL KURSÎ OKUMAK

135- "iler farz namazdan sonra Âyet-el-Kursî'yi okuyan kimsenin cennete girmesi için ölümden başka bir engel yoktur."

(Neseî ve İbni Hıbban'dan)

İHLAS SÛRESİNİ OKUMAK

136- "Kim on kere "Kul huvallahu ehad" sûresini okursa, Allah o kimse için cennette bir ev inşâ eder." (İmam Ahmed, sahihtir)

137- Kim ihlâs sûresini okursa Kur'an'ın üçte birini okumuş olur."

(Hadis sahihtir. İbn Mâce, Ebû Davud).

138- Nevfel bin Muaviye'den rivayeten Resululla h (sallallah u aleyhi vesellem) şöyle buyuruyor:

Geceleyin yatağına uzandığında "Kul yâ eyyühe'l-kâfırûn" sûresini oku. Sonra bir şey konuşmadan uyu. Şüphesiz bu, şirkten kurtuluştur." (Ebû Davud, Tirmizi, İbn Mâce, Deylemi)

139- Aişe (r.anhâ)den rivayet edildiğine göre Resululla h (sallallah u aleyhi ve sellcm) ashabtan bir kişiyi askerî bir bölüğe komutan tayin edip gazaya göndermişti. Bu zât, bölüğe her namaz kıldınşında (ikinci rekatta) ihlâs sûresini okuyarak kıraatini bitirirdi . Dönüşte, komutanın namazı ihlâs sûresi ile

bitirmeyi adet edinmiş olduğunu Resululla h (sallallah u aleyhi ve sellem)'e haber verdiler. O da:

- "Niçin böyle yaptığını ona sorunuz!" buyurdu. Sordular. Komutan da:

- İhlâs sûresi, Rahman'm sıfatlarım ihtiva ediyor. Bu sebeple ben onu okumayı severim, dedi. Bunun üzerine Resululla h (sallallah u aleyhi ve sellem):

- "Allah Teâlâ'nm da onu sevdiğini kendisine müjdeleyiniz!" buyurdu.

(Buhari, Müslim, Nesai)

htc66 Çevrimdışı

htc66

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razi olsun. Hepsini okuyamadim henuz, ama inshaAllah yarin devamini okurum.

S Çevrimdışı

Sevde Binti Zema

Üye
İslam-TR Üyesi
ılk sayfayı okudum sadece ama ınşallah bunlara uyanlardan oluruz...Rabbım razı olsun kardeşim senı cennetıne yerleştırsın ınşAllah...

E Çevrimdışı

ebumuhammed

Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAHU AZZE VECELLE razı olsun kardeşim,bu güzel bilgiler için,rabbim bu bilgilerle amel etmemizi cümlemize nasibetsin amin.

Üst Ana Sayfa Alt