Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Imtihanlar Okuluna Boyun Eğmenin Şerefi

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
İMTİHANLAR OKULUNA BOYUN EĞMENİN ŞEREFİ

Müslüman kardeşim! Korkular ve zorluklar arttığında sabretmen sana şeref olarak yeter. Belayı takip eden belaya karşı hak üzere sebat et. Özel bir terbiye ile yiğitlerin eğitildiği, büyük imtihanlar okulunun bir talebesi ol. Orada özel bir eğitim al. Herhangi bir şüphenin karışmadığı saf altınlar gibi oradan mezun ol. Şüphesiz o mezunların nefisleri saflaşmış, kalpleri incelmiş, günahları azalmış ve tevbeleri kabul edilmiştir. Korku duydular, itaat ettiler, Rablerine teslim oldular, gerçek bir tevekkül ile O’na bağlandılar ve O’nun dışındaki her şeyden kurtuldular.

Kim imtihanlar okulundan başarıyla mezun olursa, din imamlarından bir imam, akıl öncülerinden bir öncü olur. Allahu Teala şöyle buyurur: “Sabrettikleri ve ayetlerimize kesinlikle iman ettikleri zaman; onların içinden, buyruğumuzla doğru yola ileten rehberler tayin etmiştik.”[1]

İmtihanlar okulundan, Ammar bin Yasir, Bilal bin Rabah, Suheyb, Selman, Habbab bin Eret, Hubeyb bin Adiyy ve diğer sahabeler mezun olmuştu.
Said bin Cübeyr, Malik bin Enes ve Ebu Hanife de bu medreseden mezun olanlar arasındadır. Ebu Hanife’nin zamanında en büyük öğrencileri de bu medreseden çıkmıştır. İmam Ahmed bin Hanbel, İbn-i Teymiyye, İbnu’l-Kayyim, Serahsi ve Allah yolunda cihad eden, ilmi ile amel eden nice alimler de bu medresenin mezunlarıdırlar.
Öncüsü ve ilk öğretmeni Rasulullah’ın Sallallahu Aleyhi ve Sellem olduğu bu büyük medresenin mezunlarından olmak, sana şeref olarak yeter ey kardeşim. Ki Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur: “Allah yolunda bana çektirilen eziyet kadar kimseye eziyet çektirilmemiştir.”[2]

Kaynak : islam erlerine nasihatler

[1] - 32 Secde/24.

[2] - Tirmizi (2472), İbn-i Mace (151) ve Ahmed Müsned’de (3/120, 286) Enes bin Malik’ten Radıyallahu Anhu rivayet etmişlerdir. Lafız, Tirmizi’ye aittir. Hadisin tamamı şöyledir: “Allah hakkında benim korkutulduğum kadar kimse korkutulmamıştır. Allah yolunda bana çektirilen eziyet kadar kimseye eziyet çektirilmemiştir. Zaman olmuştur, otuz gün ve otuz gecelik bir ay boyu, Bilâl ile benim yiyeceğim, Bilâl’in koltuğunun altına sıkışacak miktarı geçmemiştir.” El-Bani, hadisi sahih sayar.

Üst Ana Sayfa Alt