Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İşe Girip Para Kazanmak Farz mı?

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mesela Allah rızka kefil diyip çalışmazsam Allah yinede rızkımı verir mi? Rızık ile amel arasındaki ilişki nedir? Bir işte çalışmak farz mı?.

İşin içinden çıkamadım bi türlü

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Mesela Allah rızka kefil diyip çalışmazsam Allah yinede rızkımı verir mi? Rızık ile amel arasındaki ilişki nedir? Bir işte çalışmak farz mı?.

Farz mi degil mi bilmiyorum ama,
Butun Peygamberler meslek erbabı.
Hepsi çalışmış, hem madden hem manen.
Oyle bir durum olsa Efendimiz S.av , in hayatinda gorurduk.
Yani Şifa Allah'tan. Ama hasta olunca Efendimiz tedavi olunuz diyor.
Rizik Allah'tan, ne kadar verir O bilir , ama helal olacak sekilde arayiniz diyor.
Bir is bitince digerine yonel.. muslumana oturmak yok benim anladigim bu.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
عن ابن عمر رضي الله عنهما أن رسول الله صلى الله عليه وسلم قال وهو على المِنْبَر، وذكر الصدقة والتَّعَفُّفَ عن المسألة: «اليدُ العُلْيَا خير من اليدِ السُّفْلَى، واليد العُلْيَا هي المُنْفِقَةُ، والسُّفْلَى هي السَائِلة».
[صحيح] - [متفق عليه]

المزيــد ...
İbn Ömer (radıyallahu anhuma)'den rivayet olunan bir hadiste, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- minberde sadaka verme, iffetli olma ve dilenciliği dile getirdi ve: "Yukarıdaki el (veren el), aşağıdaki elden (alan elden) daha hayırlıdır; yukarıdaki el, infak eden; aşağıdaki el ise isteyendir." buyurdu.
[Sahih Hadis] - [Muttefekun Aleyh]

وعنه عن النبي صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم قال : « الْيَدُ الْعُلْيا خَيْرٌ مِنَ الْيدِ السُّفْلَى وابْدَأْ بمن تَعُولُ ، وَخَيْرُ الصَّدَقَةِ مَا كَانَ عَنْ ظَهْرِ غِنَى ، ومَنْ يَسْتَعِففْ ، يُعِفَّهُ اللَّهُ ، ومَنْ يَسْتَغْنِ يُغْنِه اللَّهُ » رواه البخاري .
Ebû Hurayra radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre;
Peygamber aleyhisselâm şöyle buyurdu: Veren el alan elden hayırlıdır. Yardım etmeye, geçimini üstlendiğin kimselerden başla! Sadakanın hayırlısı, ihtiyaç fazlası maldan verilendir. Kim insanlardan bir şey istemezse, Allah onu kimseye muhtaç etmez. Kim de tokgözlü olursa, Allah onu zengin kılar.
(Buhârî, Zekât 18, Nefekât 2; Müslim, Zekât 94-97, 106, 124; Ebû Dâvûd, Zekât 28, 39; Tirmizî, Zekât 38, Birr 77, Zuhd 32; Nesâî, Zekât 53, 60)

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin

isin icinden cikilmayacak bir durum yok, hz meyrem gibi temiz, ak, salih-a, bütün benligiyle Allaha ibadet edecek kisi varsa senin düsündügün rizki Allah gökten de indirir. tevekkül..tevekkül... tevekkül....

ama diger türlü Allah zaten rizki veriyor deyip oturmak miskinliktir. bu durum ise hic hos degildir. rizkin 9/10 u ticarettedir hadisini incelersen orada ciddi bir calismayi gerektirir. konuyla alakali daha anlamli bir hadisde ise, Allah rizkimi mizragimin ucunda yaratmistir. der peygamberimiz. yani rizkla alakali gelen hadislere bakarsan bir gayret bir caba gerektiriyor oturmayi beklemeyi gerektirmiyor daha geriye git hz ibrahim esini cölde biraktiginda kimseciklerin olmadigi yerde bile hacer annemiz safa merve arasi gidip gelmesi bir caba...ciddi bir caba...

bu kastettiginiz sorunun cevabi.

diger tarafdan insana takdir edilen rizki kendisi cabalasada cabalamasada Allah ona bunu bir sekilde verecektir.. örnek vereyim.

misal birinin birini sevmesi durumunda, dünyalari yiksin, akrabalari ve hatta bütün dünya bir araya gelip onlari evlendirmek istesin ,geberircesine sevselerde eger o digerinin kaderinde yoksa birlesemezler yine tam aksine herkes engel olmaya calissada kaderinde varsa onlar yuva kurabilirler.

kesin takdir edilen rizkla alakali ayet hadislerde cok.

ama bizim kus misali gibi olmamiz gerekiyor, seher vakti yuvasindan rizki icin cikmayan kus yokturki döndügünde rizkini temin etmemis olsun.

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Bu konu hem ifrata hem tefrite kaçabilecek bir konu. Çünkü kimisi çalışmasına engel olabilecek durumlar olmamasına rağmen, "Ben çalışmayacağım ayağıma gelsin ya da onun bunun parasını yiyeyim" diyerek tembelliğe meyledebilir. Kimisi de "rızık ancak çalışırsan gelir" diyerek yanlış bir inanca doğru meylediyorlar.

Kişi mücadele ediyordur engelleri vardır o ayrıdır. Ama engelleri olmamasına rağmen uğraşmaması ayrıdır.
Örneğin sağlıklı bir insan çoğu işte çalışırken sağlık sıkıntısı çeken insanın her işte çalışabilmesi beklenemez.
ALLAH kimseye gücünün yetmediğini yüklemez. Gücü yettiğinden hesaba çeker.
Ayrıca ALLAH uçan kuşun rızkını havada ağzına koyarken, insanın rızkını da dilerse ayağına kadar getirir.
Yani elden geldiği kadar mücadele ile birlikte tevekkül etmek gerekir. Sonuç ALLAH'a bırakılır.

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sahih hadiste de varid olduğu üzere kişi rızkından ölümden kaçışı gibi kaçsa rızkı ona illaki yetişir.

Bu hadis çalışmasamda rızkın bana ulaşacağına işaret. Çalışmaktan kaçmak işte abla

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Sahih hadiste de varid olduğu üzere kişi rızkından ölümden kaçışı gibi kaçsa rızkı ona illaki yetişir.

Bu hadis çalışmasamda rızkın bana ulaşacağına işaret. Çalışmaktan kaçmak işte abla
Evet ama herkesin rızkı eşit değil. Kim ne kadar çalışırsa ona o kadarı var. Hem rızkın sana çalışmadan gelmesi çoğunlukla başkalarının sana yardım etmesiyle olur ki bu bir erkeğin gururuna yakışacak bir şey midir? Ve öyle geçinsen bile içinde borçlardan dolayı bir sıkıntı olur, çocuğun bir şey ister alamazsın, belki aileden birinde bir hastalık çıkar tedaviye paran yetmez vs. buna bilerek izin vermek sonrasında acı bir pişmanlığa sebep olan bir şey.

Lavandula19 Çevrimdışı

Lavandula19

وَلَمْ أَكُنۢ بِدُعَآئِكَ رَبِّ شَقِيًّا
İslam-TR Üyesi
Evet ama herkesin rızkı eşit değil. Kim ne kadar çalışırsa ona o kadarı var. Hem rızkın sana çalışmadan gelmesi çoğunlukla başkalarının sana yardım etmesiyle olur ki bu bir erkeğin gururuna yakışacak bir şey midir? Ve öyle geçinsen bile içinde borçlardan dolayı bir sıkıntı olur, çocuğun bir şey ister alamazsın, belki aileden birinde bir hastalık çıkar tedaviye paran yetmez vs. buna bilerek izin vermek sonrasında acı bir pişmanlığa sebep olan bir şey.

"Erkeğin gururu" meselesi önemli bir nokta, aslında bu konuda müslüman kadınları ve müslüman erkekleri ayrı ayrı ele almak daha sağlıklı görünüyor. Bunun sebebi de zaten dindeki (hayat nizamı olarak geniş kapsamlı düşünelim) sorumluluklarının farklılık göstermesine dayanıyor. Erkekler bağlamında örneğin : Bir adam -bilhassa- hayatında kadın(lar) , çocuk(lar) isteyip aile kurmaya yeltenme gücünü kendinde bulmuşsa bu işin uzun vadeli planını yapmak zorunda. O evin geçimi için yapılması gerekenleri, aile üyelerine elzem olan nafaka için rızık peşine gitmeyi Allah'ın emretmediğini kim savunur ki.
"Namaz bitince de, yeryüzüne dağılarak Allah’ın lütfundan rızkınızı aramaya devam edin ve Allah’ı sürekli hatırlayıp gündeme getirerek anın ki, dünyada ve âhirette kurtuluşa erebilesiniz."
(Mahmut Kısa Meali, Cuma Suresi 10)

Aksi takdirde Allah'ın ona bahşettiği istidatları meşru dairede kullanmayı reddedip sadece "beklediği" için yahut "iş beğenmediği için" devamlı infak maaşıyla yaşamış ama o değirmenin suyu kesilebilir her an. Sonra ailesinin, gözlerinin önünde acı çekmesine bizzat sebep olmuş olur Allah muhafaza etsin, tedbirsizlik yüzünden. Ardından bir bakarsınız iş öyle bir yere gitmiş ki "Ben asla hanımımı çalıştırmaammm" diye racon kesenler, kucağında iki çocukla sabretmeye ve şükretmeye çalışan kadıncağıza "Hatun ııı şeyy sen de uygun bir iş falan mı baksan geçinemiyoruz" diye mırın kırın etmeye başlamış. Subhanallah. Sen kimden emanet aldın bu kadını? Hiç korkmuyor musun, diye azarlayasım gelir. En irite olduğum durumlardan biri bu.
Muttaki olmaya bir araç olmalı çalışmak, rızkını helalinden temin etmeye uğraşmak, ter dökmek. Yoksa arkası pişmanlık ve kendini suçlamak olur. "Her şeye rağmen" bazen insan fakr ile, iflas ile ibtila edilir, işte o zaman tamam, Allah'a doğru tevekkül etmek için insanın yüzü olur.
Son olarak
Soru : Etraftan hesabına para yata yata, adamda mücadele ruhu kalır mı? Mücadele ruhu giderse başka amellere sirayet ederek örneğin "ve en başta" cihada düşkünlük, cihada hazırlık... orada kalır mı?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

Peki bunun gundelik hayattaki karsligi nedir?
Yani ne tur calismaktan kacmak, anlamadim.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin

hadisleri iyi arastiriyorsun su sözlerimi de arastir bakayim.

insanlarin cennete mi cehennememi gidecegi de belli o zaman cennetlikler ne diye amel etsin (ediyor), otursunlar zaten gidilecek yerleri belli ayni sey cehennemlik icinde gecerli.

verilen mesajlari keserek alip fikhedersek facia olur ki zaten sizden aldigim izlenim sorulara gelen yanitlari umursamadigizi bir sekilde oturmayi calismamayi kafaya koymussunuz. hayrolur insaAllah

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Leyse lilinsani illa ma sa'a ayetinin tefsirlerine baktım şeri ameller hususundaki gayrete tealluk ediyor.

Ama aktardıgım hadise kişi rızkından kaçıyor. Burası bana gereken cevabı verdi. Yanlız bu meselelerin zanna dayalı oldugu kanaatindeyim. Allaha karşı nasıl bir zannın varsa onunla karşılaşırsın.

Acizane savundugum hususun motivasyonu çalışmak hususunda psikolojik acizliğimdir. Yani kabul etmek zorunda değilsiniz size asla dayatamam

Rhodium Çevrimdışı

Rhodium

Üye
İslam-TR Üyesi

İslamiyet te farzlar 32 adettir. Bunları zaten biliyorsun. Çalışmak diye bir farz veya ibadet bulunmuyor.

Müslümanlık güzel ahlak ve davranışları öğütler. Çalışkanlık ve çalışmak da "insanlar için" iyi erdemli davranıştır.

Hz. Muhammed (sav) bildiğin gibi dedesi, amcası, eşi ile kurduğu ortalıkta vs. Ticaretle uğraşmıştır. Ancak bunu yaparken fiziken panayırlara katılmış, Seyehat etmiş uğraşıp çabalamıştır. Bu açıdan çalışmak bir sünnettir diyebiliriz.

Amel, akıl ile yapılan eylemlerdir. Rızk ile amellerin bir bağlantısı var gibi görünüyor ama bu biraz insanca gibi yani bizler çalışıp bir şeyler elde ettiğimizi düşünüyoruz. Oysa ki ilahi anlamda Rızk bizim çalışmamızdan bağımsızdır.

Çalışmaktan kast edilen şey, bir işe girip para kazanmak değildir. Çalışkan olmakla ilgilidir. Bir insan bulaşık yıkar, ütü yapar, yemek yapar gün boyu uğraşır ama bir işte çalışmaz. Bir başkası bir işte çalışıyordur ama tüm gün yan gelip koltukta yatar. İşte çalışmaktan kasıt çalışkan olmaktır.

İnsan bedeni oturmak ve yatmak üzerine bir beden değildir. İnsan yürümek, tehlike anında koşmak, aklını kullanarak alet-erdavat kullanmak gibi sürekli aktif bir bedeni vardır.

İslamiyyette bir şeyin günah olması için temel bir şart vardır: "Bu yaşadığımız hayata zararı olması"
Bazı günahları yazılı bazılarını da bu kurala göre tespit edebiliriz.

Örneğin içki içmek günahtır: içki hem bedensel hem sosyalojik olarak zararlıdır. Zina, aile birliğini temelinden sarstığı için toplumsal bir zararı vardır.

Bunun gibi mesela sigara içmek günahmıdır? El cevap bedene zararı olduğu için günahtır.

İnsan bedeni de çalışmadığında çalışkan olmadığında hastalanır. Yürümezsek bağırsaklarımız yavaş çalışır ve çeşitli rahatsızlıklar başlar. Hareketsizliğin vücuda verdiği sayısız zarar vardır. Aynı şekilde alet erdavat kullanmaz beynimizi de çalıştırmaz isek kitap okumaz isek yine çeşitli hastalıklara yakalanabiliriz.

Tüm bunlara binaen çalışmamak bir temel büyük bir günah olabilir. En doğrusunu Allah bilir.

Üst Ana Sayfa Alt