Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

IŞİD'e karşı ortak bildiri yayınlandı

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

IŞİD Örgütü'nün Ahrat-uş Şam, Nusret Cephesi gibi İslami örgütlerin de içinde bulunduğu tüm Suriyeli direniş gruplarını karşısına alacak şekilde savaş ilan etmesi üzerine yaşanan gerilim büyüyor.

Nusret Cephesi lideri Muhammed Cevlani'nin barış çağrısı tansiyonu düşürmüşken, IŞİD'in boşalltığı karargahlarda 70'den fazla başka gruplara mensup direnişçinin elleri arkadan bağlı şekilde infaz edilmiş halde bulunması tansiyonu yeniden arttırdı.

Çeşitli gruplara mensup din adamları IŞİD karşıtı ortak bir fetva yayınladılar.

IŞİD Karşıtı Ortak Bildiri
14:30, 09 Ocak 2014 Perşembe
isid-katliami.jpg

"Alemlerin rabbine hamdolsun. Zalimlerden başka kimseye düşmanlık yoktur.

Allah-u Teala buyuruyor ki: Allah’a ve rasulune savaş açanlar ve yer yüzünde bozgunluk çıkarmaya çalışanların cezası ancak, öldürülmeleri, asılmaları, ellerinin ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi yahut o yerden sürülmeleridir. Bu cezalar onlar için dünyada bir rezilliktir, ahrette ise pek büyük bir azab vardır. (Maide-33)
Suriye’deki İslam heyetleri ve birleşik İslam alimleri, büyük bir endişeyle IŞİD’in hareketlerini takip ediyor. IŞİD’in yaptıklarının İslam’la ne yakından ne de uzaktan hiçbir bağlantısı yok. Daha önce İslam Alimleri Heyeti bu örgütü yaptığı eylemler için (Allah’ın dininin dışında yaptıklarına ve mücahitlere ve sivil halka besledikleri kin) birkaç kez uyarmıştı. Fakat devam eden eylemler (Mucahidlere saldırılarını yinelemeleri ve mucahidlerin silahlarını ele geçirip bölgelerine el koymaları bunun yanında mucahidleri kaçırmaları ve pusuya düşürüp onlara işkence etmeleri ile mücahitleri tekfir etmeleri) nedeniyle aşağıda yazılanları vurguluyoruz:

1. IŞİD isimli örgütün haksız yere mucahidleri öldürmeleri, mallarına el koymaları ve mülklere saldırmaları, kesinlikle Allah yolunda cihad değildir. Bilakis bu yapılanlar mucrim Esed rejimine yardım etmek, mucahidlere ise karşı olmaktır. Yeryüzünde fesat çıkarmak ve Suriyeli mucahidleri arkadan vurmaktır.

2.Bütün kardeşlerimizin bu örgüte karşı dikkatli olmalarını istiyoruz. Hele ki bu örgüte yakın olan kardeşlerimizin daha dikkatli olmaları gerekiyor.

3.Bu örgütün mücahitlere, emniyet mensuplarının mallarına ve silahlarına cihadda bize destek sağlayacak eşyalarını gasp etmelerinden ve devamlı saldırı halinde olmalarından dolayı bunlarla savaşmak vacibtir ve bu uğurda can veren mucahid kardeşlerimizde hiç şüphesiz şehiddir. Bu örgütün yaptığı zalim Esed rejimine destek olmaktır.

4.Komutanları, hedefleri ve destekçileri belli olmayan, bu örgüte mensup olmak ve onların bayrakları altında savaşmak yasaktır. Onlar tevhid bayrağı altında mucadele etseler bile bu bayrak onların elinde ancak gösteriş için dalgalanmaktadır.

5.Mucahidlerin ve sivil masum insanların kanları kimlerin eline bulaştıysa onlar bağımsız şer-i mahkemeye sunulacak ve Allah’ın hükmü ile hükmedilecektir.

Son olarak bizler Allah (c.c) karsısında, IŞİD’in mucahidlere ve masum sivillere yaptığı zulümler konusunda sorumlu olmadığımızı ve masum olduğumuzu bildiriyoruz.

Ey Allah’ım biz ilettik sen bize şahid ol…

Bu beyanname 03.01.2014 Pazartesi tarihli, İslam Alimleri Heyeti'nin beyanıdır.
1-Heyetu-l Şam el İslamiyye (Şam İslam Heyeti)

2-Rabıtat Ulema el Şam (Şam Alimler Birliği)

3-Rabıtatu-l Ulema el Suriyyin ( Suriye Alimler Birliği)

4-Ulema ve Duat el Sevre el Suriyye (Suriye Devrimi Alim Ve Davetçileri)

5-el Heye el Şeriyye Fi Muhafazat Haleb (Halep Şer İ Heyeti)

6-Rabıta Hutabe el Şam (Şam Hatipler Birlipi)

7-Cemiyetu-l Ulema el Kurd Fi Suriye (Suriye Kürt Alimler Cemiyeti)

8-el Multeka el İslamı el Suri (Suriye Alimler Topluluğu)

9-Heyetu-l Ulema el Ehrar Fi Suriye (Suriye Özgür Alimler Heyeti)"

IŞİD Karargahına Giren Direnişçiler Bu Manzara ile Karşılaştılar

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Işid bu gibi görüntüler için ne diyor kabulleniyor mu ? Bu konularda sizler kadar bilgili değilim onun için soruyorum yanlış anlaşılmasın ben sadece fitnenin bir an önce bitmesi için dua ediyorum.Bir Müslümanın kafire bile işkence edebileceğini düşünemiyorum (geçerli bir sebep olmadan) heleki Müslüman kardeşine yapacağına inanamam eğer öyleyse sıkıntı göründüğünden daha büyüktür Allah yardımcımız olsun

E Çevrimdışı

El Makdisi

Üyeliği İptal Edildi
Banned
IŞID'i bütün müslümanların gözünde bitirecek iddialara sahip bu haberin daha sağlam kaynaklarla gelmesi lazım değil mi?

Kuteybe Çevrimdışı

Kuteybe

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
az önce ebu ubeyde adlı tekfircinin ışıd hakkinda fetvasını dinledim.
"burdaki bir avuç insan dışında tevhid ehli yok zaten yeryüzünde gerisi hep müşrik " diyor.
Işıd Allah muhfaza bunlar gibilerden oluşuyorsa , Allah bizi uzak eylesin.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aklım almıyor

J Çevrimdışı

jihat fisabilillah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ne kadar haber yaparlarsa yapsınlar yine işid haklı çıkacak .neye dayanıyorsun diye sorabilirsiniz.zanna dayanıyorsun da diyebilirsiniz.ama şu baktığım resimden başka bir şey çıkmaz.belki savaşı işid değil bambaşka bir oluşum yepyeni bir oluşum kazanacak ama savaşın sonunda dönüp baktığımızda ocak 2014 deki dengelerde işid daha haklıymış diyeceğiz.

bu suriye ve ırak cihadında daha çok olaylar olacak gibi geliyor.1 yıl sonra bile yepyeni dengeler kurulursa hiç şaşmayalım.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ne kadar haber yaparlarsa yapsınlar yine işid haklı çıkacak .neye dayanıyorsun diye sorabilirsiniz.zanna dayanıyorsun da diyebilirsiniz.ama şu baktığım resimden başka bir şey çıkmaz.belki savaşı işid değil bambaşka bir oluşum yepyeni bir oluşum kazanacak ama savaşın sonunda dönüp baktığımızda ocak 2014 deki dengelerde işid daha haklıymış diyeceğiz.

bu suriye ve ırak cihadında daha çok olaylar olacak gibi geliyor.1 yıl sonra bile yepyeni dengeler kurulursa hiç şaşmayalım.
buralarda birsürü haber havada uçuşuyorken oralarda acımasız bir savaş var. Haklarında çıkan haberlerden kimbilir ne zaman haberleri oluyor da ne zaman bunlara cevap verecekler.
Yazdıklarınıza katılıyorum. ALLAHcc , onun yolunda gidenleri muvaffak eylesin.

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İşid eğer ümmetin geri kalanı tarafından istenmiyorsa,neden hala suriyede bekliyor? Hiç bir suçu olmasa bile bütün direniş grupları neden işide karşı birleşiyor?
Ümmetin selameti için ırak a çekilmeli işid artık yoksa esad hepsini yok edecek.ellerini ovalıyordur namussuz

A Çevrimdışı

AbuAssadullah

Üyeliği İptal Edildi
Banned
İşid eğer ümmetin geri kalanı tarafından istenmiyorsa,neden hala suriyede bekliyor? Hiç bir suçu olmasa bile bütün direniş grupları neden işide karşı birleşiyor?
Ümmetin selameti için ırak a çekilmeli işid artık yoksa esad hepsini yok edecek.ellerini ovalıyordur namussuz
ISID cekilirse Esed halep dahil her yeri geri alir. ISID belki Islam Cephesi kadar Asker sayisi yok. Ama Savas kabiliyeti, egitimi üst düzeyde, ki ISIDin cogu Sehid olmaya gelmis süriyeye...

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
IŞİD Örgütü'nün Ahrat-uş Şam, Nusret Cephesi gibi İslami örgütlerin de içinde bulunduğu tüm Suriyeli direniş gruplarını karşısına alacak şekilde savaş ilan etmesi üzerine yaşanan gerilim büyüyor.

1-Heyetu-l Şam el İslamiyye (Şam İslam Heyeti)
2-Rabıtat Ulema el Şam (Şam Alimler Birliği)
3-Rabıtatu-l Ulema el Suriyyin ( Suriye Alimler Birliği)
4-Ulema ve Duat el Sevre el Suriyye (Suriye Devrimi Alim Ve Davetçileri)
5-el Heye el Şeriyye Fi Muhafazat Haleb (Halep Şer İ Heyeti)
6-Rabıta Hutabe el Şam (Şam Hatipler Birlipi)
7-Cemiyetu-l Ulema el Kurd Fi Suriye (Suriye Kürt Alimler Cemiyeti)
8-el Multeka el İslamı el Suri (Suriye Alimler Topluluğu)
9-Heyetu-l Ulema el Ehrar Fi Suriye (Suriye Özgür Alimler Heyeti)"
IŞİD Karargahına Giren Direnişçiler Bu Manzara ile Karşılaştılar

Bugün ayın 9 u

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
sübhanALLAH..Bu manzarayı izleyen hangi kalb mahzun olmazki,eğer kalbler katılaşmamışsa hangi gözden yaş gelmezki,bu nasıl bir anlayış ve bu hangi vicdan buna duyarsız kalabilirki,sabah sabah bunu izleyince şaştım kaldım,yeryüzünde müslümanların kanı bu kadar ucuzmu?hele bunu yapanların adları ne olursa olsun onları haklı çıkartabilirmi?bu kadardamı gözlerimiz kör olacak,bu tablo kime yaradı,bu fitneye sebeb olanlar ALLAHtan korkmazmı?birilerini haklı çıkarma telaşı endişesiyle birilerine yapılan bu zülüm es geçilebilirmi?Bir müslümanın kanını dökmek basit bir durummu?susmak özerimizdeki mesuliyeti kaldırırmı?ayeti kerimede
Eğer müminlerden iki gurup birbirleriyle vuruşurlarsa aralarını düzeltin. Şayet biri ötekine saldırırsa, Allah’ın buyruğuna dönünceye kadar saldıran tarafla savaşın. Eğer dönerse artık aralarını adaletle düzeltin ve (her işte) adaletli davranın. Şüphesiz ki Allah, adil davrananları sever.
Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’tan korkun ki esirgenesiniz.

(Hucurât Sure-i Celilesi 9 10 Ayeti Kerimeleri)deki bu emir nasıl anlaşılmalı?susarakmı.....zülm edene zülm ediyor demek fitnecilikmi oluyor?yıllardır özellikle suriye halkı genelde ise ümmet bu mücadelede bedel ödüyor,bu tablo o bedelleri yerlebir etmek değilmidir?Benim anlayışım,benim gurubum,benim cemaatim ne yaparsa yapsın bir hikmeti ve sebebi var demek neyle izah edilebilir?Ben fitneci değilim peşinen diyeyim,ALLAH cc fitne yapana buna sebeb hazırlayana lanet etsin,ama bu video bir müslüman olarak beni ağlattırdı,oradakiler hangi suçtan dolayı bu muameleye tabi oldular demek bunu sormak fitnecilikse o zaman dediklerinizi kabul ederim.söz konusu ışid meselesi değil bir ümmet meselesidir,ümmetin cihad eden yiğitlerine bir darbedir,kafirler ve zalimler bayram ediyorlar,pkk siteleri vb sitelere bakıyorum birbirilerini yesinler diyorlar,hiçmi bunu düşünmeyeceğiz,cihada gitmek isteyenlerin arzularına bir darbedir,bakın nasılda birbirlerine düştüler diyenlerin ekmeğine yağ sürmektir,bilemiyorum ama bundan kalbinde zerre kadar iman olan birisi hoşnut olamaz,buna kılıf bulamaz,haklı gerekçeler sunamaz diye düşünüyorum...
Rabbim bize merhamet et,hatalıysam beni düzelt,ama bana bu video çok dokundu,belkide oradakiler esada karşı cihad etmek özere gelmişlerdi,ama şimdi...

J Çevrimdışı

jihat fisabilillah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ben işidin cinayetleri üzerinden onlar ve onları destekleyenler aleyhinde konuşmaktansa ösonun laikliğine midesi dayanan ve onlarla işbirliği yapan grupları konuşmayı yeğlerim

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Nusret Cephesi Lideri Cevlaninin açıklaması,
1-Çatışmada kötü niyetli yabancı eller olsa da tarafların çoğunluğu Müslümandır.
2-Olaylar büyük oranda IŞİD’in yanlış siyasetinden kaynaklanmıştır.
3-Bağımsız, güvenilir bir Şer’i kurulun olmaması olayları körüklemiştir.
4-Bazı kesimler çatışmaları Muhacir’lere saldırıya dönüştürmüştür.
5-Müslümanların kanı dökülmektedir ve biz burada taraf değiliz.

Suriye İslam Cephesi Lideri Hasan Abbud dan bir konuşma;
“Kardeşlerimize bunun İslamcılığa karşı bir savaş olmadığını söylüyoruz çünkü iki taraf da İslamcıdır. Muhacir kardeşlerimize iyi muamele edilmesini ve asla zarar verilmemesini istiyoruz. Muhacir kardeşlerimizi ve IŞİD’i de kurtarmaya geldiğiniz insanlara karşı tavırlarında Allah’tan korkmaya çağırıyoruz. Kurtarılmış Meskene’de, Atarib’te ve Halep’in batısında yüz yüze olduğunuz insanlar bunlardır. Sakın size karşı herkesin “sahva” oluşturduğu yanılgısına düşmeyin. -
Bu çatışma kimseye hizmet etmiyor. Muhalifleri hedef alan çatışmalar sadece rejime hizmet eder. Tüm grupları birliklerini korumaya ve özellikle de 2. Cenevre öncesinde bir iç çatışma batağına düşmekten kaçınmaya çağırıyorum. “Suriye meselesi ancak siyasi olarak çözülebilecek bir iç savaştır” tezi kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bu rejime hizmet eden bir iddiadır ve bizi de devrim öncesi statükoya mahkum etmeyi hedeflemektedir, üstelik de altyapısı tamamen tahrip edilmiş ve insanların evleri başlarına yıkılmış bir pozisyonda.

https://www.islam-tr.org/ahrarus-sam-lideri-islami-gruplar-arasindaki-fitne-atesi-sondurulmeli/
https://www.islam-tr.org/nusret-cephesi-lideri-catisma-muslumanlar-arasindadir/

Bence,bizce gibilerden kurtulalım ve dua edelim sadece.bize gelen en son habere göre durumun özeti bu.aralarını düzeltemiyorsak,bekleyelim.

E Çevrimdışı

El Makdisi

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Suriye'den direnişçiler arasında devam eden çatışmalar hakkında Nusret Cephesi lideri fitne ve Müslümanlar arasındaki çatışma tanımı yaparken IŞİD'in hatalı siyasetinin ve yabancı ellerin olayları körüklediğini belirtmişti.İslam dünyasında bir çok dini lider olayların bir fitne ve tuzak olduğunu açıklarken büyük bir dezenformasyon projesinin de bir çok ülkede eş zamanlı olarak devreye sokulduğu gözleniyor.
Meydana gelen çatışmalarla ilgili hazırladığımız dosyalarda yabancı ellerin gruplar arasındaki kontrolsüz yapıları kullanarak olayları kışkırttığını ve grupların bu tuzağa düştüğünü belirtmemiz yanlış anlaşılmalara neden oldu ve Ahraruş Şam gibi itibarlı İslami hareketlere karşı bir takım tekfirci ve taasupkar çevrelerin asla kabullenmeyeceğimiz nitelendirmeleri yapmalarına neden oldu.Bu konuda detaylı bir açıklamada bulunacağız.
Ülkede devam eden çatışmaların daha da artması için büyük bir kampanya yürütüldüğü gözleniyor. Son olarak elleri bağlı olarak IŞİD tarafından öldürüldüğü iddia edilen direnişçilerden birisinin IŞİD videolarında yer alan bir direnişçi olması ve iddianın itibarlı kaynaklarca doğrulanmamış olması tarafların büyük bir tuzağa çekildiği tezini doğruluyor. Bir IŞİD komutanının pasaportunda İran vizesi çıkması ise IŞİD'in İran tarafından yönlendirildiği iddiasına dayanak olarak gösteriliyor. Oysa Suriye'deki yabancı savaşçıların çoğunluğu Afganistan'a İran üzerinden gittikleri için pasaportlarında İran mühürleri bulunmaktadır. Basının izlemesi gereken yöntem ise iddialar konusunda oldukça temkinli yaklaşmaktır. İşte IŞİD hapishanesinde infaz edildiği söylenen ve IŞİD direnişçisi olduğu iddia edilen kişinin görüntüleri.

kaynak: İnca News

L Çevrimdışı

laslan565

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

IŞİD'in en birinci hatası Şeyh Zevahiri'ye başkaldırarak Suriye'de savaşma konusunda diretmesiydi. Zevahiri'nin bir bildiği vardı ki bunu emretmişti. Bu itaatsizliğin acı sonucunu şimdi ümmet çekiyor.

A Çevrimdışı

ahmet bedir

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ÖSO'nun "IŞİD savaşçıları askerlerimizin ellerini arkadan bağlayarak katletti" dediği olayın tam tersi olduğu ve ÖSO'nun IŞİD mücahidlerini katledip yalan bir video kaydı çektikleri ortaya çıktı:

A Çevrimdışı

AbuAssadullah

Üyeliği İptal Edildi
Banned
IŞİD'in en birinci hatası Şeyh Zevahiri'ye başkaldırarak Suriye'de savaşma konusunda diretmesiydi. Zevahiri'nin bir bildiği vardı ki bunu emretmişti. Bu itaatsizliğin acı sonucunu şimdi ümmet çekiyor.
tam Tersi. Daula Birlesmeden yana idi. Japhat Al Nusra ve Zawahiri birlesmemeden.
Su an görülüyorki Joulani Emirinin Sözünü dinlemedigi icin bu duruma, yani Kardes Kavgasina kadar gelindi.