Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İslam Dini Haricindekiler, Melek ve Cinlerden Cennete Giren Olacak mıdır?

Mercan Çevrimdışı

Mercan

Eski nick : Salih Kul
İslam-TR Üyesi
esselamu aleykum ve rahmetullahi ve beraketuh,
soru-1
kardeşler cenneti hakeden kullar arasında sadece ümmeti Muhammed mi bulunacak?
iman ettiğimiz peygamberlerde sorun yok,
ama peygamberler hayattayken dinler saptırılmamışken onlara biat eden; hz.musa'ya inanan yahudiler, hz.isa'ya inanan hristiyanlar'ın durumu nice ola?
hepsini müslüman olarak mı görüyoruz?

soru-2
İster insan olsun ister hayvan olsun, her mahluk onun adaletinin tecellisine mazhar olacaksa,
ashabı kehf'in köpeği kıtmir cenneti kazanmışsa,
alemde gayb kabul ettiğimiz melek ve cinlerden de cenneti kazanan olacak mı?

Allah hepimizden razı olsun.
Cezakallahu hayran kesira.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Salih Kul;296551' Alıntı:
esselamu aleykum ve rahmetullahi ve beraketuh,
soru-1
kardeşler cenneti hakeden kullar arasında sadece ümmeti Muhammed mi bulunacak?
iman ettiğimiz peygamberlerde sorun yok,
ama peygamberler hayattayken dinler saptırılmamışken onlara biat eden; hz.musa'ya inanan yahudiler, hz.isa'ya inanan hristiyanlar'ın durumu nice ola?
hepsini müslüman olarak mı görüyoruz?

soru-2
İster insan olsun ister hayvan olsun, her mahluk onun adaletinin tecellisine mazhar olacaksa,
ashabı kehf'in köpeği kıtmir cenneti kazanmışsa,
alemde gayb kabul ettiğimiz melek ve cinlerden de cenneti kazanan olacak mı?

Allah hepimizden razı olsun.

Cezakallahu hayran kesira.
Aleykum selam we rahmetullahi we berakâtuhu;

C 1- Cenneti hak eden mûminleri sadece Muhammed (s.a.v.) ummeti ile sınırlamak yanlıştır. Ama Muhammed ummeti, cennettekilerin en çok olması sebebiyle peygamberimizin övünç vesilesi olacaktır.

İlk insan ve nebi Adem (a.s.)'den Muhammed (s.a.v.) e kadar insanlığa gönderilen tüm peygamberler cennete gireceği gibi, kendilerine tâbi olan inananları (havarileri) da cennete girecektir. Burada hassasiyet gösterilmesi gereken ise, peygamberin getirdiği din ve kitablarının (şeriatın) tahrif edilmemiş haline iman edenleri cennetliktir. Kendisinden sonra gelen peygamber ve kitabını (dini) işittikleri halde, hâla muharraf din üzerine kalmaya devam edenler ;
"Yahudiler, "Uzeyir Allah'ın oğlu" dediler, Hıristiyanlar da "Mesih Allah'ın oğlu", dediler. Bu onların kendi ağızlarıyla uydurdukları sözlerdir. Daha önce inkâra sapmış olanların sözlerine benzetiyorlar. Allah onları kahretsin, nasıl da saptırıyorlar!" (Tevbe 30)
ve günümüzdeki İslam dini (Muhammed s.a.v.) ummeti hariç yol üzere bulunanlar cennete giremeyeceklerdir.

İsa (a.s.)'a ve getirdiği dine şirk koşmadan iman edenlerden cennetlik olanlara örnek verecek olursak;

"Kahroldu o hendeğin sahibleri, O çıralı ateşin,

Hani o ateşin başına oturmuşlar, Mûminlere yaptıklarını seyrediyorlardı.
Mûminlere kızmalarının sebebi de, onların yalnız çok güçlü ve övgüye lâyık olan Allah'a iman etmeleri idi.
O Allah ki, göklerin ve yerin hükümranlığı O'nundur ve Allah her şeye şahiddir.
İnanan erkek ve kadınlara işkence yapıp sonra da tevbe etmeyenlere cehennem azabı ve yangın azabı vardır.

İnanan ve iyi amel yapanlar için de altından ırmaklar akan cennetler vardır. İşte büyük kurtuluş odur." (Buruc 4 - 11)

"O gençler mağaraya sığınınca şöyle dediler: "Rabb'imiz! Bize katından bir rahmet ver ve bizim için şu işimizden bir kurtuluş yolu hazırla." Bunun üzerine biz de kulaklarını tıkayarak mağarada onları yıllarca uyuttuk.

Sonra da iki gruptan hangisinin, onların mağarada kaldıkları süreyi daha iyi hesapladığını anlamak için, onları tekrar uyandırdık.
Biz sana onların kıssalarını gerçek olarak anlatacağız. Hakikaten onlar, Rablerine iman eden birkaç genç idi. Biz de onların hidayetlerini artırdık.

(Oranın hükümdarı karşısında) ayağa kalkarak dediler ki: "Bizim Rabb'imiz, göklerin ve yerin Rabb'idir. Biz, O'ndan başkasına ilah deyip tapmayız, yoksa saçma sapan konuşmuş oluruz.
Şu bizim kavmimiz, Allah'tan başka ilah edindiler. Onların ilah olduğuna dair açık bir delil getirselerdi ya! Allah'a karşı yalan uydurandan daha zalim kim olabilir?
" (Kehf 10 - 15)

İbn Abbas (r.anhuma) anlatıyor:
Bir gün Rasulullah (s.a.v.), bizim yanımıza çıktı da şöyle buyurdu:
"Bana, bütün ummetler gösterilip arzolundu:
Bir Peygamber beraberinde bir kişi ile, bir Peygamber yanında iki kişi ile, bir Peygamber beraberinde bir topluluk ile geçmeye başladılar. Bir Peygamber de yanında hiçbir kimse gelmeyerek geçti.
Ben, uzakta ufku kapatmış kalabalık bir karaltı gördüm de bunun, benim ummetim olmasını umit ettim.
Bana: -Bu, Musa Peygamberle kavmidir, denildi.
Sonra bana: -Şu tarafa bak! denildi.
Ben, o taraflarda da ufku kaplamış çok büyük bir karaltı gördüm.
Bana: -İşte bunlar, senin ummetindir. Bunların beraberinde yetmişbin kişi vardır ki bunlar, hesaba çekilmeksizin cennete girecekler, denildi."

Rasulullah (sonra odasına girdi ve) cennete hesabsız gireceklerin vasıflarını insanlara beyan etmeden insanlar da dağıldı. Rasulullah'ın Ashabı, kendi aralarında şöyle muzakereye giriştiler:
-Bizlere gelince, bizler şirk içinde doğduk. Lâkin bizler, Allah'a ve Rasulune iman ettik (bu sebeple cennete gireriz). Fakat şu hesabsız cennete girecek olan bahtiyarlar bizim (İslâm içinde doğan) oğullarımızdır, dediler.
Bu munazara Rasulullah'a ulaştığında (dışarı çıkıp):
"Cennete, hesaba çekilmeden girecek olanlar şu mûminlerdir ki; onlar eşyada uğursuzluk olduğunu kabul etmezler (teşe'um yapmazlar), efsun (Rukye) yapmazlar, şifânın (Allah'dan olduğuna inanıp) dağlamaktan olduğuna inanmazlar ve her hususta Rabb'lerine dayanıp güvenirler." buyurdu.
Bunun üzerine Ukaşe b. Mıhsân, ayağa kalktı da:
-Ben, onlardan mıyım ya Rasulullah? dedi.
Rasulullah: "
Evet (onlardansın)!" buyurdu.
Akabinde bir başkası ayağa kalktı da: -
Ben de onlardan mıyım? dedi.
Rasulullah (s.a.v.):
"Bu hususta Ukaşe, senin önüne geçti!" buyurdu.
(Sahih-i Buhârî, Kitabu't-Tıbb, Bab 42, Hadis no: 67, Kitabu'r-Rikak, Bab 50, Hadis no:128-129, Kitabu'l-Libas, B.18, Hadis no: 29; Sahih-i Muslim, Kitabu'l-İman, Bab 94, Hadis no: 374; Sunen-i Tirmizî, Kitabu Sıfaru'l-Kıyame, Bab 14, Hadis no: 2563)

C 2- İnsanlar gibi cinler de imtihana tâbi olduklarından, iman veya kufretme durumlarına göre cennet veya cehennem ile karşılaşacaklardır.
"Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım." (Zâriyat 56)

"
Ey cin ve insan topluluğu; size, içinizden, ayetlerimi anlatan ve şu (korkunç haşr) gününüzün geleceğini haber verip sizi korkutan peygamberler gelmedi mi?" (En'âm 130)

"
Doğrusu biz (cinler) o hidayet rehberi (olan Allah'ın Peygamberini) dinlediğimizde hemen O'na inandık. Her kim bu suretle Rabbi'ne iman ederse o, ne hakkı eksilmekten, ne de zulme uğramaktan korkmaz. " (Cinn 13)

"Şu vakti de hatırla ki, cinlerden bir kısmını Kur'an dinlesinler diye sana sevketmiştik. Onlar (Peygamber'in huzurunda) Kur'an dinlemeye hazır olunca (birbirlerine): "Susunuz (dinleyiniz)"dediler. Kur'an okunması bitirilince de döndüler ve inzâr etmek üzere kavimlerine gittiler. Ey kavmimiz dediler: Biz bir kitab dinledik. Musa'dan sonra indirilmiş. O, kendisinden öncekini tasdik ile hakka ve doğru bir yola hidâyet ediyor. Ey kavmimiz, Allah'ın davetçisine icabet ve ona iman edin ki, Allah günahlarınızdan bir kısmını mağfiret etsin ve sizi elem verici bir azabdan korusun; ve her kim Allah'ın davetçisi (Peygamberi)ne icabet eylemezse arzda aciz bırakacak değildir. Ve ona ondan başka sahib olacak veliler de yoktur. Öyleleri açık bir dalâlet içindedirler" (Ahkâf, 29-32)

Fakat melekler, insan ve cinler gibi imtihana tâbi değillerdir. Allah (c.c.) kendilerini neyle ve nerede (cennet-cehennem) görevlendirmiş ise yerine getirmekle yükümlüdürler.
"Ey inananlar! Kendinizi ve ailenizi bir ateşten koruyun ki onun yakıtı insanlar ve taşlardır. Onun başında gayet katı, şiddetli, Allah'ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildikleri şeyi yapan melekler vardır." (Tahrim 6)

O güzel akıbet Adn cennetleri olub, onlar babalarından, eşlerinden ve nesillerinden iyi olanlarla birlikte o cennetlere girerler. Öyle ki melekler de her kapıdan yanlarına varıb: ‘Sabretmenize karşılık size selamlar, selâmetler! Dünya diyarının ne güzel âkıbetidir bu!’ diyecekler.(Rad, 23-24)

Üst Ana Sayfa Alt