Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İslam'da "Söz, Nişan, İsteme" Gibi Şeyler Caiz midir?

H Çevrimdışı

hasbunallah

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum,
Dinde söz, nişan, isteme gibi şeyler caiz midir? Bu konuda beni bilgilendirir misiniz?

Salafiyyaaa Çevrimdışı

Salafiyyaaa

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Selamünaleyküm dinde söz,nişan isteme gibi şeyler caizmidir? Bu konuda beni bilgilendirirmisiniz.
Aleyküm selam we rahmetullahi we berekatuhu

HITBE / İSTEME

İslâm’da hıtbe(خِطبَة), erkeğin bir kadınla evlenme isteğini açıklayarak bunu kadına veya ailesine bildirmektir. Ve bu, İslâm’da, evliliğin ilk adımıdır.
Kadın (yahud erkek) karşı tarafın teklifini kabûl ettiği zaman; ‘şerî nazar/bakış’ olarak adlandırılan ve iki tarafın birbirini görüp tanıması için mustehabb olan meclis gerçekleştirilir.

ŞERÎ BAKIŞ / GÖRÜŞME

Taraflar görüşmeyi kabûl ettikten sonra erkeğin kadını görmesi ve birbirlerini tanımaları için kadın ve erkek görüştürülür. Bu görüşmenin tabi ki şartları var kadının giyimi noktasında oda da yalnız kalmamaları noktasında vs .
Muğire bin Şube Radiyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre kendisi bir kadınla sözleşti bunun üzerine Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem ona: “Ona bak zira bu sizin aranızda sevginin devam etmesi için gereklidir” (Tİrmizi 1087, Nesai 3235, İbn Mace 1865)

Nişan / Söz

Tüm bunlar adetlere göre değişkenlik gösterir lakin şöyle bir husus var ki hiç bir ortamda zaten erkek kadın karışık oturamaz bu hususlara dikkat edilmesi lazım kadın giyinip kuşanıp makyajlı şekilde karşı tarafın erkek akrabaları önüne çıkamaz . Nikâh akdine kadar o erkek kadına , kadın erkeğe namahrem sayılır . Bu hususta bir de alyans yüzük takmak devreye giriyor buna bazısı cevaz veriyor bazısı kafirlere benzeme bâbından getiriyor detaylı araştırmanı tavsiye ederim.

Telefon görüşmeleri ve mesajlaşma hakkında İbn Useymîn’e sorulduğunda dedi ki:
“Eğer kadından hoşnut olmuş ve onu istemişsen (hıtbe yapmışsan) onunla konuşamazsın. Bazı erkekler nişanlı olduğu bayanlar ile saatlerce oturup konuşuyor ve bunun câiz olmadığı kendisine söylendiğinde “Ben onun ne kadar kültürlü (bilgili) olduğunu anlamaya çalışıyorum” diyor. Nasıl anlayacaksın kültürlü olduğunu?! Onu ailesinden isteyip sonra ondan râzı olmamış mıydın? Bundan sonra kültüre ne gerek var? Eğer illâ konuşmak istiyorsan o hâlde nikâhını kıy sonra da ne istiyorsan konuş. Fakat eğer onunla nikâh akdini yapmadan o sana namahremken konuşuyorsan bil ki bu harâmdır.”

Yine şöyle demiştir:
“Kadın nişanlı olduğu erkeğe namahremdir. Nişanlanmış olduğu erkek ile nişanlanmamış olduğu erkek arasında, kendisiyle nikâhlanana dek, hiçbir fark yoktur.”

Velhasıl ; Bu durumda söz , nişan , isteme gibi merâsimlerde kadın ve erkeğin nikâhı kıyılmadıysa birbirleri ile bir namahrem ile ilişki nasılsa öyle olması gerekiyor .

Bu yukarıda ki linkte hoca her şeyi detayına kadar yazmış buraya da bak istersen

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Aleyküm selam we rahmetullahi we berekatuhu

HITBE / İSTEME

İslâm’da hıtbe(خِطبَة), erkeğin bir kadınla evlenme isteğini açıklayarak bunu kadına veya ailesine bildirmektir. Ve bu, İslâm’da, evliliğin ilk adımıdır.
Kadın (yahud erkek) karşı tarafın teklifini kabûl ettiği zaman; ‘şerî nazar/bakış’ olarak adlandırılan ve iki tarafın birbirini görüp tanıması için mustehabb olan meclis gerçekleştirilir.

ŞERÎ BAKIŞ / GÖRÜŞME

Taraflar görüşmeyi kabûl ettikten sonra erkeğin kadını görmesi ve birbirlerini tanımaları için kadın ve erkek görüştürülür. Bu görüşmenin tabi ki şartları var kadının giyimi noktasında oda da yalnız kalmamaları noktasında vs .
Muğire bin Şube Radiyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre kendisi bir kadınla sözleşti bunun üzerine Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem ona: “Ona bak zira bu sizin aranızda sevginin devam etmesi için gereklidir” (Tİrmizi 1087, Nesai 3235, İbn Mace 1865)

Nişan / Söz

Tüm bunlar adetlere göre değişkenlik gösterir lakin şöyle bir husus var ki hiç bir ortamda zaten erkek kadın karışık oturamaz bu hususlara dikkat edilmesi lazım kadın giyinip kuşanıp makyajlı şekilde karşı tarafın erkek akrabaları önüne çıkamaz . Nikâh akdine kadar o erkek kadına , kadın erkeğe namahrem sayılır . Bu hususta bir de alyans yüzük takmak devreye giriyor buna bazısı cevaz veriyor bazısı kafirlere benzeme bâbından getiriyor detaylı araştırmanı tavsiye ederim.

Telefon görüşmeleri ve mesajlaşma hakkında İbn Useymîn’e sorulduğunda dedi ki:
“Eğer kadından hoşnut olmuş ve onu istemişsen (hıtbe yapmışsan) onunla konuşamazsın. Bazı erkekler nişanlı olduğu bayanlar ile saatlerce oturup konuşuyor ve bunun câiz olmadığı kendisine söylendiğinde “Ben onun ne kadar kültürlü (bilgili) olduğunu anlamaya çalışıyorum” diyor. Nasıl anlayacaksın kültürlü olduğunu?! Onu ailesinden isteyip sonra ondan râzı olmamış mıydın? Bundan sonra kültüre ne gerek var? Eğer illâ konuşmak istiyorsan o hâlde nikâhını kıy sonra da ne istiyorsan konuş. Fakat eğer onunla nikâh akdini yapmadan o sana namahremken konuşuyorsan bil ki bu harâmdır.”

Yine şöyle demiştir:
“Kadın nişanlı olduğu erkeğe namahremdir. Nişanlanmış olduğu erkek ile nişanlanmamış olduğu erkek arasında, kendisiyle nikâhlanana dek, hiçbir fark yoktur.”

Velhasıl ; Bu durumda söz , nişan , isteme gibi merâsimlerde kadın ve erkeğin nikâhı kıyılmadıysa birbirleri ile bir namahrem ile ilişki nasılsa öyle olması gerekiyor .

Bu yukarıda ki linkte hoca her şeyi detayına kadar yazmış buraya da bak istersen
İlla erkek mi istemek zorunda kadın da isteyebilir ben öyle yapıyorum Allah'in izniyle. Bir erkek beni begenecek diye bekleyemeyeceğimi düşündüm. Beğenmezse kendi kaybı zaten, adam olup erkek gibi isteseymiş beni. Bu devirde erkeklerin işlerini kadınlar yapıyor zaten iyice yumuşadılar

Salafiyyaaa Çevrimdışı

Salafiyyaaa

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
İlla erkek mi istemek zorunda kadın da isteyebilir ben öyle yapıyorum Allah'in izniyle. Bir erkek beni begenecek diye bekleyemeyeceğimi düşündüm şu an beğenmezse kendi kaybı zaten adam olup erkek gibi isteseymiş beni. Bu devirde erkeklerin işlerini kafınlar yapıyor zaten iyice yumuşadılar
Hayır kadın da isteyebilir bunda bir sakınca yok yukarı da yazmamış olabilirim mesele hoca tarafından ele alındığı için kısa kestim bacım . Rabbim salih ve Saliha eşler nasip etsin evlenmek isteyenlere 🌸

Umm Hureyre Çevrimdışı

Umm Hureyre

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Beni komşunun düğününe götürmek istediler komsundur özellikle seni çağırdı falan ordaki şatafati açıklığı görünce skinti bastı içime zaten normalde karma düğüne gitmem gerisin geriye kaçtım beni eve götürün dedim tartışma falan oldu ama dediğimi yaptım Allah sevdirmiyor böyle yerleri

Üst Ana Sayfa Alt