Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İslamiyetin Bilime Önem Verir. Şia ve Mutezili Efsanelere?

N Çevrimdışı

Natizane

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Haklısınız. İslamiyye bilim dışında bu başlık altında ben bir şey yazmayacağım...

Muhammed087 Çevrimdışı

Muhammed087

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"...esad gidecek ya gidecek ya ölecek o zaman bu iş çözülecek..."

Şimdiye kadar esed'in düşmanları gitti.
Savaş devam ediyor.
Bu sözleri not edin. 139 ülkenin galibi esed'tir.
Şunu yarın görürseniz şaşırmayın. Siyasi hükümet takla atıp söylediklerinin tersini yaparsa...
Çünkü onların dediklerinin dışında bir şey demiyorsunuz.
Sanki NOKTA yazmadan nokta olmazmış gibi. Bazıları gazı gitmediği için nokta yazıyor.

ülkesinin bi tarafı rusya bi tarafı amerika iran türkiye askerleriyle dolu hangisi esedin memleketinden gitmiş zaten onlar gitse başına gelecekler malum,son olarak bu forum ve benzerleri esed propagandası yapacağın yerler değil

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
İsrailden kötü bir devlet tanımıyorum. Ortodoks yahudiler senin bahsettiğin ehli kitap ve onlar bile İsrail bayrağını yakıyor. Günümüzdeki İsrailin yıkılıp gerçek İsrail’in kurulmasını bekliyorlar.

Çin daha kötü. Milliyetçi Hindistan da. İsrail kendi vatandaşı Müslümanlara genellikle daha yumuşak davranıyor bu iki devlete kıyasen.

Müslüman olmak için kelime-i şahadet senin için yeterli değil.
Esed mi geldi sana dedi ben Ali'yi rab kabul ediyorum.

Kardeşim Nusayriler şehadet getirmiyor, Kuran da okumazlar Kitab el-Mecmu'yu okurlar. İtikatlarını da saklamakla mükellefler, o yüzden Ali'yi ilah edildiklerini her yerde açığa vurmayabilirler. Ayinlerini de gizli yaparlar. Nusayriler üzerine yapılan antropolojik çalışmalara müracaat edebilirsiniz.

Eskiden Nusayrilere ve Dürzilere kimse itibar etmezdi. Hristiyanlar bile. Şimdi milliyetçilik üzerinden kıymetlendiler.

Son düzenleme:
Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Çin daha kötü. Milliyetçi Hindistan da. İsrail kendi vatandaşı Müslümanlara genellikle daha yumuşak davranıyor bu iki devlete kıyasen.
Haklı olabilirsin ama kısmen çünkü biri çok geniş bir coğrafya biri çok kalabalık bi coğrafya. Uç durumlar görülebilir ki görülüyor ama geneli böyledir demek mümkün değil. Fakat İsrail öyle mi küçük bir ülke ortalama insan yoğunluğu var ama tüm dünyada eli kolu var. Filistinli vatansız (kimlik olarak-Suriye’de mülteciysen almanyada mülteci olmuş) bir kişiyle muhabbet etmiştim mahkeme önünde kesinlikle yhudiler haklıdır diyor anca yahudiler arası davalar araştırılır Arap veya Filistinli biri her zaman haksızdır dava sonuçlarının oranlarına bakan herkes bunu görür demişti. Yani devlet eliyle haksızlık var ki bu çok ağırdır. sistematik faşizm. Çin’de de sistematik faşizm var ama sadece Uygur Türklerine. Yani yüzey ölçümü olarak çok küçük bir alan tüm ülkeye kıyasla. Hindistan’da çok müslüman var modinin sağcı hükümeti zulmediyor ama hükümetler gelip geçici. Geçen yıllarda sağcılık muhafazakarlık popülerdi tüm dünyada şimdi geri liberalizm geliyor. Zaten hep öyle oluyor bi sağcı dönem oluyor dünyada bi solcu dönem.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Haklı olabilirsin ama kısmen çünkü biri çok geniş bir coğrafya biri çok kalabalık bi coğrafya. Uç durumlar görülebilir ki görülüyor ama geneli böyledir demek mümkün değil. Fakat İsrail öyle mi küçük bir ülke ortalama insan yoğunluğu var ama tüm dünyada eli kolu var. Filistinli vatansız (kimlik olarak-Suriye’de mülteciysen almanyada mülteci olmuş) bir kişiyle muhabbet etmiştim mahkeme önünde kesinlikle yhudiler haklıdır diyor anca yahudiler arası davalar araştırılır Arap veya Filistinli biri her zaman haksızdır dava sonuçlarının oranlarına bakan herkes bunu görür demişti. Yani devlet eliyle haksızlık var ki bu çok ağırdır. sistematik faşizm. Çin’de de sistematik faşizm var ama sadece Uygur Türklerine. Yani yüzey ölçümü olarak çok küçük bir alan tüm ülkeye kıyasla. Hindistan’da çok müslüman var modinin sağcı hükümeti zulmediyor ama hükümetler gelip geçici. Geçen yıllarda sağcılık muhafazakarlık popülerdi tüm dünyada şimdi geri liberalizm geliyor. Zaten hep öyle oluyor bi sağcı dönem oluyor dünyada bi solcu dönem.

İsrail'in bir Yahudi devletidir. Kendine göre bazı kuralları vardır, az çok ne yapacağını kestirebilirsin.
Ortodox Yahudilerin, İsrail bayrağı yakmasına gelince: Bu onların tamamının değil bir kısmının mezhebidir. Zira İsrail'de kendine Ortodox Yahudi der.
Bu grup ise İsrailin yaptıklarını haksız görmekten ziyade, Mesih gelmeden bu işe kalkıştıkları için kızarlar. Temelde Yasir el-Habib denen necis kafirin, İrana karşı çıkması ile aynı sebepten karşıdırlar

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Filistinli vatansız (kimlik olarak-Suriye’de mülteciysen almanyada mülteci olmuş) bir kişiyle muhabbet etmiştim mahkeme önünde kesinlikle yhudiler haklıdır diyor anca yahudiler arası davalar araştırılır Arap veya Filistinli biri her zaman haksızdır dava sonuçlarının oranlarına bakan herkes bunu görür demişti. Yani devlet eliyle haksızlık var ki bu çok ağırdır. sistematik faşizm. Çin’de de sistematik faşizm var ama sadece Uygur Türklerine. Yani yüzey ölçümü olarak çok küçük bir alan tüm ülkeye kıyasla.

Uygurlara mahsus olsa da Çin'in sistematik asimile hamlesi İsrail'in hukuksuzluğunu da, Hindistan'ın ırkçı saldırılarını da geçiyor. Bunu vurgulamak önemli çünkü çoğunluk İsrail'i en şerli düşman olarak görüyor. Belki Kudüs hürmetine, belki de benim tahminim solcuların ve bazı liberallerin de bu davaya destek çıkmasından ötürü. Aynı solcular bu arada Çin'i ve Rusya'yı temize çıkarıyorlar.

Hindistan’da çok müslüman var modinin sağcı hükümeti zulmediyor ama hükümetler gelip geçici. Geçen yıllarda sağcılık muhafazakarlık popülerdi tüm dünyada şimdi geri liberalizm geliyor. Zaten hep öyle oluyor bi sağcı dönem oluyor dünyada bi solcu dönem.

Sağcılığın vakti geçti diyorsunuz ben daha yeni başlıyor gözüyle bakıyordum. Aksini de hiç duymamıştım, umarım öyle olur.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Uygurlara mahsus olsa da Çin'in sistematik asimile hamlesi İsrail'in hukuksuzluğunu da, Hindistan'ın ırkçı saldırılarını da geçiyor. Bunu vurgulamak önemli çünkü çoğunluk İsrail'i en şerli düşman olarak görüyor. Belki Kudüs hürmetine, belki de benim tahminim solcuların ve bazı liberallerin de bu davaya destek çıkmasından ötürü. Aynı solcular bu arada Çin'i ve Rusya'yı temize çıkarıyorlar.

Bunun sebebini ben bir sol özentiliğine bağlıyorum. Liberallerin ise bu davaya pek destek olduğu yok. Birde İran'ın etkisi büyük...
Ama kısmen faydalıda görmüyor değilim, en azından bize düştüğümüz hali hatırlatıyor, tabi şuursuzluk ve kör taklit yaratmasa.
Doğu bloğunun ise Sol'un çöküşünün ardından bir neo-faşizm benimsediğini düşünüyorum. Sen ne düşünürsün?

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Doğu bloğunun ise Sol'un çöküşünün ardından bir neo-faşizm benimsediğini düşünüyorum. Sen ne düşünürsün?

Solculuğu terk ettikleri aşikar :D Solcuların neden bu devletleri desteklemeye devam ettiklerini de anlamakta zorluk çekiyorum bu yüzden. Ama Faşizm kelimesini tarihi dönemi dışında kullanmıyorum. Birçok kavramda öyle, Mürcie ve Mutezili için de aynısını demiştim. IŞİD ile Harici benzerliği bir istisna galiba :) Kavramlar tam uyuşmayınca kullanmıyorum. Sen neo demişsin gerçi, ama bağ ve devamlılık olmadığı için beznetmeden öteye gitmiyor bu yakıştırma. Faşistlerin garip, neredeyse mistik fikirleri vardı. İtalyanlarda, Nazilerde, Kemalistlerde olduğu gibi (Güneş-Dil Terosi, Aryani milliyetçilik, Roma imparatorluğu ve yeni insan tipi oluşturmak). Şimdiki milliyetçiler daha soğukkanlı sanki, büyük çapta masal anlatmıyorlar. Tabi bazı fertlerin kafası geçmişte kalmış devam ediyorlar hele Türklerde gördüğümüz ama devlet ve hareket bazında bunu bırakmışlar. Daha çok 1. Dünya Savaşı öncesi millyetçilerine benzetiyorum ben Rusya ve Çin gibi devletleri, tek farkı krallıklar kalmış, o yüzden de popülizme başvuruyorlar yeni vasıtalardan istifade.
Bu ayrım pek de bir önemi yok gerçi, ama ben milliyetçi ve otokrat demekle yetiniyorum. Bu tabirler de aslında liberallerin yaftasından ibaret olup bu nizamları tarif etmiş olmuyor, ama bir alternatif bilmiyorum.

Son düzenleme:
Nefer-i Guraba Çevrimdışı

Nefer-i Guraba

xxxxxxxxxxxxx
İslam-TR Üyesi
nedense o kılıcı 100 yıldır biz hıc goremedık kardesım kusura bakma
"Onlar Amerikancı İslam’ı istiyorlar. Onlar abdesti bozan şeylere fetva veren, ama Müslümanların siyasi, iktisadi ve ictimai durumlarına fetva vermeyen İslam’ı istiyorlar."
Şehid seyyid kutub (R.a.)

Hutve Çevrimdışı

Hutve

Cihadın farz oldğu yerde gözyaşı dğl ter dkmk grkr
İslam-TR Üyesi
"...esad gidecek ya gidecek ya ölecek o zaman bu iş çözülecek..."

Şimdiye kadar esed'in düşmanları gitti.
Savaş devam ediyor.
Bu sözleri not edin. 139 ülkenin galibi esed'tir.
Şunu yarın görürseniz şaşırmayın. Siyasi hükümet takla atıp söylediklerinin tersini yaparsa...
Çünkü onların dediklerinin dışında bir şey demiyorsunuz.
Sanki NOKTA yazmadan nokta olmazmış gibi. Bazıları gazı gitmediği için nokta yazıyor.

Ülkesinin petrolleri PKK'nın, limanları Putin'in, toprakları İran’ın elinde... Halkı yakıt sıkıntısından dolayı işe at ile gidiyor, tarım sıkıntısından dolayı ekmek karne ile dağılıtıyor gelmişsiniz burada galibiyetten bahsediyorsunuz .D Şebbiha, bizim ölülerimiz Cennet'e, sizin leşleriniz ise Streamable Video böyle cehenneme gidiyor. Şuan ateşkes olduğu için çok medyaya yansımıyor ama hemen hemen hergün askerleriniz Mücahidlerin kanas atışlarıyla Hafız Esad'a, Kasım Süleymani'ye kavuşuyor. Bu arada video yeni .)

Son düzenleme:
Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Onlar Amerikancı İslam’ı istiyorlar. Onlar abdesti bozan şeylere fetva veren, ama Müslümanların siyasi, iktisadi ve ictimai durumlarına fetva vermeyen İslam’ı istiyorlar."
Şehid seyyid kutub (R.a.)

bende bundan bahsediyorum nıye ters dustuk anlamadım :)

salticidae Çevrimdışı

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
Bilim "nasıl", felsefe "neden" diye sorar.

Konu dallanıp budaklanmış, şu iran-esed-türkiye eksenli tartışmalara gelince, biz rafizilerle nusayrilerle şiilerle kardeş olamayız, tıpkı israilli yahudilerle olamayacağımız gibi.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evet bende işkembe için yaşayanlar bunu istermi? diye soruyorum.

Aslında olay su
insanlar dunyadan memnunlar ve bu hosnutlukları bozulmasın diye de çogu seyden taviz verip kaçmaktalar.Sonunda bu tavizler öyle bir noktaya ulasıyor ki kişiyi dinden uzaklaştırıp boş beleş işlere yönlendiriyor.

İnsan veya müslüman diyelim mantıken şöyle bir düşünmeli;
Peygamberlerimizin bile başlarına nice işler turlu turlu musıbetler gelmişken senın rahat bir şekilde yaşaman gerçektende normalmi ?

Böyle birşey mumkunmu..!

Değil tabiki de. Zalim zalimliğinden asla geri durmaz. muslumanda akıllı olacak muslumanlığından taviz vermeyecek.
Burada sınavları hep kaybedıyoruz.

Nefer-i Guraba Çevrimdışı

Nefer-i Guraba

xxxxxxxxxxxxx
İslam-TR Üyesi
Aslında olay su
insanlar dunyadan memnunlar ve bu hosnutlukları bozulmasın diye de çogu seyden taviz verip kaçmaktalar.Sonunda bu tavizler öyle bir noktaya ulasıyor ki kişiyi dinden uzaklaştırıp boş beleş işlere yönlendiriyor.

Peygamberlerimizin bile başlarına nice işler turlu turlu musıbetler gelmişken senın rahat bir şekilde yaşaman gerçektende normalmi ?

Böyle birşey mumkunmu..!

Değil tabiki de. Zalim zalimliğinden asla geri durmaz. muslumanda akıllı olacak muslumanlığından taviz vermeyecek.
Aslında memnun felan değiller olmalarının mümkünatı yok(bknz. 6.125)sadece kendilerinden kaçmaya çalışarak günü kurtarma derdinler.Ayrıca şirk halinde bu kadar nimet veren rahman itaat halinde neler verir(14.7) Belamlar milleten elde ettikleri az bir karşılık için ALLAH'ın ayetlerini gizliyor ve tahrif ediyorlar.Ayrıca şimdiye kadar yazdıklarım da şunu anlatmaya çalıştım bizim taviz verme hakkımız yok.işittik ve itaat ettik deme yükümlülüğümüz var.Ayrıca senide çok iyi anlıyorum müslümanım diye görünenlerin riyakarlıklarını gördükçe öfkeleniyorsun

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aslında memnun felan değiller olmalarının mümkünatı yok(bknz. 6.125)sadece kendilerinden kaçmaya çalışarak günü kurtarma derdinler.Ayrıca şirk halinde bu kadar nimet veren rahman itaat halinde neler verir(14.7) Belamlar milleten elde ettikleri az bir karşılık için ALLAH'ın ayetlerini gizliyor ve tahrif ediyorlar.Ayrıca şimdiye kadar yazdıklarım da şunu anlatmaya çalıştım bizim taviz verme hakkımız yok.işittik ve itaat ettik deme yükümlülüğümüz var.Ayrıca senide çok iyi anlıyorum müslümanım diye görünenlerin riyakarlıklarını gördükçe öfkeleniyorsun
Aslında olay su

Böyle birşey mumkunmu..!

Tebliğ ve Cihad, davanın iki ayağıdır. Davet olmadan cihad yürüyemez aynı şekilde Cihad olmadanda davet ifsad olmaya mahkudur, TR Hizbullah'ı bunun en güzel örnekleri arasındadır

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mesele bundan ibaret;

Hz. Sevbân (r.a.) anlatıyor: Rasûlullah (s.a.v.) buyurdular ki:
"Size çullanmak üzere, yabancı kavimlerin, tıpkı sofraya çağrışan yiyiciler gibi birbirlerini çağıracakları zaman yakındır."

Orada bulunanlardan biri: "O gün sayıca azlığımızdan mı?" diye sordu.
"Hayır!” buyurdular. “Bilakis o gün siz çoksunuz. Lakin sizler bir selin getirip yığdığı çerçöpler gibi hiçbir ağırlığı olmayan çerçöpler durumunda olacaksınız. Allah, düşmanlarınızın kalbinden size karşı korku duygusunu çıkaracak ve sizin kalplerinize zaafı atacak!"

"Zaaf da nedir ey Allah'ın Rasûlü?" denildi.
"Dünya sevgisi ve ölüm korkusu!" buyurdular.
(Ebû Dâvûd, Melâhim 5)