Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü İtikadi Meselelerde İhtilaflardan Dolayı Hangisini Kabul Etmeliyim?

MusaBinUmeyr Çevrimdışı

MusaBinUmeyr

Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleyküm.
Şimdi biliyorsunuz itilaflar her daim oldu. Sahabe dönemindede dahil ancak şu husus var ki. itikadi meselelerde itilaf hiç olmamıştır. İtikadi meselelerde tüm sahabeler vs aynı ağızdan konuşuyorlardı. Ancak günümüze geldiğimizde bakıyoruz ki bu itilaflar ameli meseleleri aşmış taşmış. itikadi meselelerde dahi onlarca farklı görüşler var. Ve bir meselenin doğrusunu öğrenmek istiyorsun. Bakıyorsun falanca hoca şöyle yorumluyor falanca hoca böyle yorumluyor. Falanca kitap şöyle diyor. Ben bunca karmaşıklık içerisinde gerçektende doğru olanın ne olduğunu kestirmekte zorlanıyorum. Falan görüşe katılırsam kendimi tekfirci gibi hissediyorum. Falanca görüşe katılırsam başka türlü... Bir türlü gerçek anlamda mutmain olamıyorum. Benim gerçekten bir cevap üzerinde mutmain olmam için ne yapmam gerekiyor. Biliyorsunuz Kur'an sünnet farklı farklı yorumlanabiliyor. Akla mantığa ters gelmeyecek şekilde...
Yardımlarınız için teşekkürler...

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah;
Ehl-i sunneti, cumhurun görüşünü kendine ölçü almalısın.
Diğer meseleler kendi mevzularında delilleriyle tek tek değerlendirilir.

Üst Ana Sayfa Alt