Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kadının Saçını Kısaltması Caiz mi?

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
We aleykum esselam we rahmetullahi we berakeruhu

Şu konuya da bakabilirsiniz;

A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ben de kısaltmanın haram olduğunu biliyordum hatta saçın bir örtü görevi olduğunu biliyordum ama yanlışmış. Bu vesileyle de öğrenmiş oldum ilgili fetvaya buradan bakabilirsiniz.
Evet ama kadında uzun saç erkeklere göre hep daha iyidir(evli kadınlar için söylüyorum)maalesef içgüdüsel biyolojik psikolojik olarak

A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kuranda ve hadiste yoksa bir konu o zaman herkes kendi iradesini uygulamakta serbesttir.
Tabii ama şuna da bir bakin

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İnternete neden yazdığımı hatırlamıyorum ama Fetvasına baktığım hoca öyle deyince, buraya sordum. Ben erkeğe veya kâfire benzeme maksadının haram olduğunu biliyordum.
Inanin ilk kez boyle (hic kesilmez de diyenleri) birsey duydum, o da sizden. Ama bakinca simdi varmis oyle bir hurafe anlasildi..

O yuzden konuya zipladim. Pardon... Pardon =))

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
niye herkes bilmediği konular hakkında konuşuyor @Pangea abla ortaya resmen bir kaide attın

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

niye herkes bilmediği konular hakkında konuşuyor @Pangea abla ortaya resmen bir kaide attın

Bence dogru soylemis @Pangea arkadas.

Zira sizinki gibi "Kadınlara benzemek amacıyla değil de yakıştığı için topuklu ayakkabı giyen erkeğin hükmüne benziyor zorlamaya gerek yok" seklinde herkesin yapacagi sacma sapan kiyaslardan uzak bir yaklasim.. (Sac kisaltan kadin=Topuklu giyen erkek Way way way)

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Inanin ilk kez boyle (hic kesilmez de diyenleri) birsey duydum, o da sizden. Ama bakinca simdi varmis oyle bir hurafe anlasildi..

O yuzden konuya zipladim. Pardon... Pardon =))
Hocanın fetvasının hepsini dinlemediğimden ve fetvanın başında Kadın saç kesemez dediğinden ötürü, yanlış anlamışım. Hakkınızı helal edin.

A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hocanın fetvasının hepsini dinlemediğimden ve fetvanın başında günah dediğinden ötürü, yanlış anlamışım. Hakkınızı helal edin.
Ablacığım kısaltmak farklı şey başkalarından(kâfirlerden)özenip omuz hizasına getirmek farklı şey-zira dindar Yahudi ve Hristiyanlar başka dinlere özenme peşinde değilken Müslümanlar niye bunu yapar bilmiyorum-(eğer bu yüzden yapacaksanız).

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocanın fetvasının hepsini dinlemediğimden ve fetvanın başında günah dediğinden ötürü, yanlış anlamışım. Hakkınızı helal edin.
Yok estagfurullah. Siz edin..
Foruma girmiyordum da; 2 ay onceki sorumu cevaplanmis gorunce, hemen girdim. O arada da en tepeye sizin konu cikmisti, sanssizliginiz o oldu, (benden nasibinizi almaniz konusunda) =))

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi

Bence dogru soylemis Pangea arkadas.

Zira sizinki gibi "Kadınlara benzemek amacıyla değil de yakıştığı için topuklu ayakkabı giyen erkeğin hükmüne benziyor zorlamaya gerek yok" seklinde herkesin yapacagi sacma sapan kiyaslardan uzak bir yaklasim.. (Sac kisaltan kadin=Topuklu giyen erkek Way way way)
kaide derken kuranda ve sünnette olmayan şeylerde isredeğinizi yapın demesine dedim

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
Asil olan helaldir kaidesinden yola cikmis saniyorum ki. Hakkinda Kur'an ve Sunnette bilgi bulunmayan konular zaten helal degil mi?
bu konuyu ben de bilmiyorum tepkim muhattabımın da bilmediği halde kesin konuşması kuran ve sünnete olmayan her şey mübahsa içtihat denen şey neden var İmam Azamlar boşuna ugraşmış

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu konuyu ben de bilmiyorum tepkim muhattabımın da bilmediği halde kesin konuşması kuran ve sünnete olmayan her şey mübahsa içtihat denen şey neden var İmam Azamlar boşuna ugraşmış

"İctihad: Fıkıhta söz sahibi büyük dîn âlimlerinin Kur’ân-ı Kerîm ve hadîs-i şerîflere dayanarak ortaya koydukları şer’î düstûr anlamına gelmektedir" (Tanım alıntı)

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
We aleykum esselam we rahmetullahi we berakeruhu

Şu konuya da bakabilirsiniz;
Ben bu konuda tam olarak kadının saç kesmesini yasaklayan bir Ayet, Hadis göremedim. Burada saç kesmenin câiz olmadığından maksat tıraş etmek mi, yoksak normal kısaltmak mi?
Belkide gözden kaçırmışımdır, ALLAH'u Âlem. Var mı öyle bir Ayet veya Hadis?

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Ablacığım kısaltmak farklı şey başkalarından(kâfirlerden)özenip omuz hizasına getirmek farklı şey-zira dindar Yahudi ve Hristiyanlar başka dinlere özenme peşinde değilken Müslümanlar niye bunu yapar bilmiyorum-(eğer bu yüzden yapacaksanız).
Estağfirullah. Erkeğe veya Kâfire benzeme maksadıyla yapılmasının Haram olduğunu biliyordum Elhamdulillah.

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
"İctihad: Fıkıhta söz sahibi büyük dîn âlimlerinin Kur’ân-ı Kerîm ve hadîs-i şerîflere dayanarak ortaya koydukları şer’î düstûr anlamına gelmektedir" (Tanım alıntı)
Bu dediğimi yalanlamaz zahiren nas olsa içtihada gerek kalmaz yok ki kıyasa vs giriyorlar alimler

A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ben bu konuda tam olarak kadının saç kesmesini yasaklayan bir Ayet, Hadis göremedim. Burada saç kesmenin câiz olmadığından maksat tıraş etmek mi, yoksak normal kısaltmak mi?
Yok abla hatta Hz. Aişe annemizin saçlarının kulak hizasında bulunduğuyla ilgili bir hadis te var-ama ne sebepten bilmiyorum çünkü bir rivayette Hz. Muhammed(sav) ölünce eşlerinin saçlarını kestiği de geçiyor yani ondan önce uzun tutuyorlar demek ki-genel olarak uzun tutmak efdal görülmüştür diye biliyorum ben.

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Konuda genel olarak anladığım; kazıtılmasının haram olması, kâfirlere veya erkeğe benzeme maksadıyla kısaltılmasının da haram olması, eğer bakımı zor olursa ve eş razı ise kısaltılabileceği, uzatılmasının daha iyi olması gibi. Allah'u a'lem.

Daha net cevab almak için delillerle soru cevab kısmında Abdulmuiz hocamıza sorarsanız daha iyi olur inşaAllah.

Üst Ana Sayfa Alt