Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kat'i Nass Bulunan Bir Hüküm ile İlgili İcma Edilmiş Olmasının Hikmeti Nedir?

N Çevrimdışı

nlgn

Size uyarıcı gelmedi mi?
İslam-TR Üyesi
kati nass bulunan bir hüküm ile ilgili icma edilmis olmasının hikmeti ve faydası nedir?
Misalen, Allahu Teala ayette kesin olarak belirttigi bir konu hakkında islam alimlerinin icma etmiş olmaları ne anlama,gelir.
islam alimleri bir dönemde bir konuda nasıl icma ederler?
Anlayamadığım şeyi inşeAllah açıklayabilmişimdir.
 
عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm kardeşim, icmâ kat'î nassın varlığında olmaz, yokluğunda olur yalnız. Ancak kat'î nüsûs oldukça azdır. Ayrıca şunu da hatırda bulundurmak gerekir ki kat'îlik nassın kendisinde değil, bir meseleye delâletinde aranır. Mesela bir ayet belli bir hükme kat'î bir şekilde delalet ederken, aynı ayet başka bir meseleyi kapalı bırakır. Örneğin abdest ayeti yüzü yıkamanın farz olduğuna kat'î yolla delalet eder, ama abdesti bozan 'lamestum/lemestum'dan (kadınlara dokunmak) kasıt nedir ihtilaflıdır.

Ayrıca usul alimleri bir ayet ne derece kat'î olabilir hususunda ihtilaf etmişlerdir. MütekellimmÎn usulcüler bu hususta daha sert kriterler koymuşlardır. Fahreddin Razi neredeyse hiç bir ayet kat'i delalette bulunur, der. Gerçekten de insanların Kur'anı istedikleri gibi tevil etmeleri çoğu zaman mümkündür. Ebud Derda ve Ömer (r.anhuma) de bu minvalde Kur'an bir çok tarafa çekilebilir (hammâlun lil-vucuh) demişlerdir (bkz. İtkan). Bu durumda sünnet ve icma önem kazanır.
 
N Çevrimdışı

nlgn

Size uyarıcı gelmedi mi?
İslam-TR Üyesi
Tesekkur ederim.
islam alimleri bir dönemde bir konuda nasıl icma ederler?

icma nin oluşmasının ve aktarılmasının nasıl uygulandığını da açıklar mısınız?

icma nasıl ve ne şekilde olursa kesin hüküm alır?
 
Üst Ana Sayfa Alt