Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kıble Ne Gibi Yöntemlerle Bulunur?

فرقان Çevrimdışı

فرقان

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm güneşe sol tarafını dönünce kıbleyi bulmuşmu oluyoruz ?

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam. Doğmakta olan güneşi sol batmakta olan güneşi ise sağ tarafınıza aldığınızda kıbleyi bulmuş olursunuz :)

Takvimlerde kıble saati yazar. O saatte güneşe döndüğünüzde kıbleyi bulmuş olursunuz. En rahat kıble bulma yöntemlerinden biridir. Tabi güneşi o saatlerde görebiliyorsanız. Malum her yer yüksek bina. Hiçbir şey görünmüyor.

Pusula almanızda fayda var. Ben aldım. Bizim evde kıble tam doğruymuş mesela. Camilerde denemeye fırsatım olmadı daha. Ama dağda bayırda vs namaz kılmanız gerekiyorsa arabanızda/yanınızda pusula bulundurmanız önemli bence.

فرقان Çevrimdışı

فرقان

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam. Doğmakta olan güneşi sol batmakta olan güneşi ise sağ tarafınıza aldığınızda kıbleyi bulmuş olursunuz :)

Takvimlerde kıble saati yazar. O saatte güneşe döndüğünüzde kıbleyi bulmuş olursunuz. En rahat kıble bulma yöntemlerinden biridir. Tabi güneşi o saatlerde görebiliyorsanız. Malum her yer yüksek bina. Hiçbir şey görünmüyor.

Pusula almanızda fayda var. Ben aldım. Bizim evde kıble tam doğruymuş mesela. Camilerde denemeye fırsatım olmadı daha. Ama dağda bayırda vs namaz kılmanız gerekiyorsa arabanızda/yanınızda pusula bulundurmanız önemli bence.
Allah razı olsun pusulada alacam inşAllah pusulada güneyi gösteren yönden ne tarafa kayacaz bilmiyorum : )

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Coğrafya bilgin varsa; sık ormanda(güneşin yüksekliğini göremeyecek kadar ağaçlarla dolu ormanda) ağaç yosunlarından(yön bulunur, yönden kıble), gece yıldızlardan(yön bulunur, yönden kıble), açık alanda ise güneşin doğuşu, batışı, yükselişine(gölgenin uzama kısmına bakılarak yön bulunur, yönden kıble) vs bakarak bulabilirsin.

Bunların hepsini deneyerek kıble bulmuşluğum var.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun pusulada alacam inşAllah pusulada güneyi gösteren yönden ne tarafa kayacaz bilmiyorum : )

Bulunduğun konuma göre değişir. Bu konuda aşagıdaki resim yardımcın olur inşaallah.

2cturkiye-ruzgar-yonleri-haritasi.png

فرقان Çevrimdışı

فرقان

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
pusula SE kıbleyi gösterir. Akıllı telefon kullanıyorsa uygulamalardan da faydalanabilirsin. Güneşin batacağı yeri sağ tarafına alıp kollarını açtığında çok az hafif sola döndüğünde kıbleye yönelmiş olursun.

Üst Ana Sayfa Alt