Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kredi Borcumdaki Faiz Kısmını, Başka Bir Hesabta Faize Para Koyarak Ödersem Caiz midir?

M Çevrimdışı

muratveb

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm arkadaşlar.

Başlıkta da belirttiğim üzere, deprem zamanında uygun oranlarla verilen krediyi mecbur olarak çekip, babamın konut kredisini kapadım(hem vadesi düştü hem de faiz anlamında ciddi düşüş oldu). Dolayısıyla şuan babamın evinin geriye kalan kısmını (yaklaşık 98 bin TL) ben ödüyorum. Ancak şöyle bir durum var. Bankada katılıma uygun(faizsiz) hisse senedi ve fonlardan oluşan ortalama 28bin TL param var. Bu parayı(hisse ve fonları satıp) günümüz Türkiyesinde faize koyduğumda ortalama aylık 1100TL gibi bir faiz getirisi var. Benim aylık kredi ödemem ise 4105TL. Bunun ortalama 1000TL'si faiz olarak görünüyor. Geriye kalan da ana para.

Hal böyleyken, elimdeki parayı faize koyup, kredimin faiz kısmını bu paradan gelecek faizle ödeyip, geriye kalanı helal kazancımdan(maaşımdan) ödersem caiz olur mu?

Yani 3100TL maaştan + geriye kalan 1000 lirayı da gelen faizden.

Umarım konuyu anlatabilmişimdir. Yani amacım helal kazancımdan faiz ödememek. O faizi de ne yemiş nede ödemiş olmak. Bana mantıklı gelmektedir. Ancak ilmi anlamda buradaki hocalarımızın da görüşünü almak isterim. Selam ve dua ile.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;
Faizin her türlüsü haramdır. Kendi iradenizle faize para koyup kazanacağınız faizli gelirle yine kendinizi başka bir faizli borcunuzu (sadece faiz kısmını ödeseniz de) kasti olarak bulaştığınız faizin haramiyet günahından kurtulamazsınız. Necâset necâsetle temizlenmez. Faiz kısmını faizli gelirden ödemeniz kısmen aklî görünebilir ve faizi helal kazançla ödemedim zannedebilirsiniz, hal böyle olsa da o gelir olmasaydı helal kazancınızla yine de ödeyecektiniz. Bu sebeble mesuliyetiniz bâkidir.
Faizli gelir var ise; bakmakla yükümlü olmadığınız bir fakirin faiz - vergi borcuna ödeyerek kurtulmanız uygun olandır.

Hayr üzere kalın ,

Üst Ana Sayfa Alt