Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kredi Kartıyla Alınan Bilgisayarda İlim Öğrenmek Caiz mi?

O Çevrimdışı

ogrencitalebe

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Babamın bana faizli bankanın kredi kartıyla aldığı bilgisayarımdan İslami İlimler öğrenmem,Kuran okumam caiz mi ?Yine faizli bankanın kredi kartıyla aldığım Arapça setinden Arapça öğrenmem caiz mi ?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Sorunun daha iyi anlasilmasi icin soruyorum, su sekilde mi aliniyor, faizine katlanarak bilgisayar mi alindi yoksa, herhangibi bankanin kredi kartiyla alinip, zamaninda ödemesi ile mi? Misalen gidiyorun 100 tl meblag cikiyor sen tek cekim kredi kartiyla ödüyorsun ve ay sonunda geriden ödedigin bu meblagi bankaya geri ödüyorsun.

O Çevrimdışı

ogrencitalebe

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Faiz odenmeden zamaninda yatirildi diye biliyorum.

Birde sizi bulmusken bir soru daha sorayim bilgisayar programi yuklerken bulundugun ulkedeki yasaralara uyarak kullanacagina,telif hakki kanunlarina uyacagina diye sozlesmeler oluyo bunlari zaruret durumu olmaksizin kabul etmek caiz mi

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Birde sizi bulmusken bir soru daha sorayim bilgisayar programi yuklerken bulundugun ulkedeki yasaralara uyarak kullanacagina,telif hakki kanunlarina uyacagina diye sozlesmeler oluyo bunlari zaruret durumu olmaksizin kabul etmek caiz mi

Ahi zaruret durumu olmayan bir program var mi? Birseyleri kabul ettirmeksizin kendini kurduran bütün programlarda en basta ya da en sonda olmak üzere mutlak sekilde bir sözlesme cikar bu sözlesme cogu kez ingilizce uzun bir metin yazisidir, yani bütün programlar zaruridir. Zaruriyetin disinda nasil birsey var yani programi yapan kisiler kisilere secenek sunuyor mu ki, yani kabul edip etmeme gibi zaruretin disina cikabilecek bir secenek olsun...

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Alışveriş esnasında harama bulaşarak sahib olunan bir maldan elde ettikleriniz helaldir, haramlığı ticaretinde (alım- satımında) kalır. Fakat feyiz ve bereketinin kısır olması muhtemeldir.

"Ey peygamberler! Temiz şeylerden yiyiniz ve iyi ameller işleyiniz. Doğrusu ben, sizin yaptığınız şeyleri tamamen bilirim." (Mu'minun: 51)

Peygamber Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde:
«Ey İnsanlar! Şubhesiz ki Allah, Tayyib'tir. Tayyîb'den başka bir şey kabul etmez» buyurarak yukarıdaki ayeti okumuş ve sonrasında şöyle demiştir:
«Bir kimse uzun sefere çıkar, saçları dağılmış, toza toprağa bulanmış bir hâlde ellerini semaya kaldırarak: Yâ Rabbî, yâ Rabbî! diye duâ eder. Hâlbuki yediği haram, içtiği haram, giydiği haramdır. Haramla beslenmiş birinin duası nasıl kabul edilir?» (Muslim,Zekât, 1)

Üst Ana Sayfa Alt