Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Küçük Yaşta Ölüp Cennetlik Olmak ile Dünya İmtihanına Tabi Tutulmak Arasındaki Adalet Nasıl Anlaşılmalı?

8 Çevrimdışı

87Burak

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaslar iyi forumlar,

Kısa bir sure once fark ettigim bir durum kafamı kemirip duruyor. Durumu saglam bir temele oturtamıyorum. Yardımızı isteyecektim,
Şöyle ki;
Ne yazık ki dogal sebeplerden (aclık, hastalık vb.) dünya uzerinde günde binlerce cocuk yasamını yitiriyor. Ve mantıken dogrudan cennete gidiyorlar. (Kur-an'da bu konunun gectigi yeri bilmiyorum acıkcası)
Ama bir yandan düsününce, haşa bu nasıl sınavdır ki bazı ruhlar daha sınavın basında cenneti hak ediyorlar. Geri kalanlar nefisleriyle baş basa çabalıyorlar.
Tesekkurler

Moderatör tarafında düzenlendi:
M Çevrimdışı

münferit

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu ve benzeri sorularda göz önünde bulundurulması gereken bazı hakikatler şunlardır:

Allah dilediğini yapar.
Allah adildir, zulmedici değildir.
Allah Alim'dir, Allah'ın ilmi herkesi ve her şeyi kuşatır ve Allah hikmet ile hükmeder.

Bu manaları öğreneceğimiz ayetlerden bazıları:
(Ey Muhammed), sen, sevdiğini doğru yola iletemezsin, fakat Allah, dilediğini doğru yola iletir. O, yola gelecek olanları daha iyi bilir.
Kasas/56

“Şüphesiz Allah, insanlara asla zulmetmez, fakat insanlar kendilerine zulmediyorlar.” Yunus Suresi/ 44. Ayet
Kendisinde Allah’a döndürüleceğiniz günden korkup sakının. Sonra her nefse kazandıkları eksiksiz olarak verilecek ve onlar zulme de uğramayacaklardır.(2/Bakara 281)
(Vuku bulacağında) şüphe olmayan o gün için kendilerini topladığımızda (hâlleri) nice olur? Sonra her nefse kazandığı eksiksiz verilir; onlar zulme de uğramazlar.(3/Âl-i İmran 25)
Bu (ayetler), sana okuduğumuz Allah’ın hak olan ayetleridir. Allah, âlemler için zulüm/haksızlık dilemez.(3/Âl-i İmran 108)
Bu (ceza), ellerinizle (yapıp) takdim ettiğinizin karşılığıdır. Allah, kullarına karşı zalim değildir.(3/Âl-i İmran 182)
Şüphesiz ki Allah, zerre ağırlığınca dahi zulmetmez. Şayet bir iyilik yapılmışsa onu kat kat fazlalaştırır ve kendi yanından büyük bir ecir verir.(4/Nisâ 40)
Nefislerini temize çıkaranları görmedin mi? (Hayır, öyle değil!) Bilakis, Allah dilediğini temize çıkarır. Ve onlar kıl kadar da olsa zulme uğramazlar.(4/Nisâ 49)
Bu, ellerinizle (yapıp) takdim ettiğinizin karşılığıdır. Şüphesiz ki Allah, kullarına zulmeden değildir. (8/Enfâl 51)
Doğrusu Allah, insanlara hiçbir şekilde zulmetmez. Fakat insanlar, kendilerine zulmetmektelerdir.(10/Yûnus 44)
Bunun yanında Allah'ın hikmetini daha iyi anlayabilmek için Kehf Suresi'nin 60.ayetinden 82.ayetine kadar okumanı tavsiye ederim.

Üst Ana Sayfa Alt