Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kutsallarımıza Yapılan Hakaretlere Karşılık Ne Yapmalıyız?

E Çevrimdışı

e.soyler.Tawheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Abi Allah aşkına ne diyorsun. Ben âlimleri reddetmedim ki. Delilsiz bir sözü kabûl etmem dedim. Sen beni bidat ehli olmakla, dansöz gibi olmakla suçluyorsun.

"Delil üzere ölünüz."

Âlim dedi diye kabûl etmem. Rabbim dedi diye kabûl ederim. (Kur'anda hadislere uymamızı emreden âyet de vardır. Haşr suresi 7. Ayete bakabilirsin.)
CANIM KARDEŞİM KLAVYE HATASI DANSÖZ DEĞİL BAŞTAN OKUSUSAN

Ya k.bakma gerçekten yazdığım yazı bilgisayar mikfonundan yazıldı yazıyı okumasaydım çok sıkıntı olurdu tamm sen baştan oku anlarsın.

Kardeş bidat ehli demedim örnek verdim

Son düzenleme:
E Çevrimdışı

e.soyler.Tawheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Abi Allah aşkına ne diyorsun. Ben âlimleri reddetmedim ki. Delilsiz bir sözü kabûl etmem dedim. Sen beni bidat ehli olmakla, dansöz gibi olmakla suçluyorsun.

"Delil üzere ölünüz."

Âlim dedi diye kabûl etmem. Rabbim dedi diye kabûl ederim. (Kur'anda hadislere uymamızı emreden âyet de vardır. Haşr suresi 7. Ayete bakabilirsin.)
Delil üzere ölünüz ayeti öylemi

Bu açık delili / mucizeyi gördükten sonra hâlâ gafletten uyanmayan, yanlış yoldan dönmeyen kimseler için mazeret kalmamıştı; hak yolda savaşan ve ölen de bunu biliyordu, bâtıl bir dava uğruna savaşan ve ölen de bunu biliyordu, bilmeleri gerekiyordu.

Kardeşim yaşın genç ictihad etme .. TAMAM vAY HALİNE VAY SENİN SEN DELİLİ AMELİ DELİL OLARAK MI ANLIYORSUN O AYETİN TEFSİRİNİ OKU KARDEŞŞ NAPTIN SEN MUCİZE KARŞISINDAKİ DELİL DİYOR

E Çevrimdışı

e.soyler.Tawheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Mesela şunu öğrenebilirsin konu aç siteDE hocaya sor alimlerin içtihatlerinin delillerine ulaşamıyorsak bu nakiller ile amel edebilir miyiz çok basit soru

YANİ SEN DELİL ÜZERE ÖLÜNÜZ BUNU AMELİ DELİL OLARAKMI ZAN EDİYORSUN KARDEŞİM SEN NAPIYORSUN İYİMİSİN

Son düzenleme:
E Çevrimdışı

e.soyler.Tawheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yani sana bidat ehli diye örnek verdim sadece ama eğer böyle yaparsan o zaman senden ala sapık olmaz bidat ehli olursun vallahi bu benim içinde geçerli ben de ayetlerden kafama hüküm çıkarırsam ben de sapıtırım yani bu çok kötü bir şey

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Bilmeyenler için yazayım İnşAllah darul küfür demek hiçbir zaman İslam ülkesi olmayan şeriatla yönetilmeyen ülkelerdir...
Sureten darul küfür ise İslam ülkesi olan sonradan küfür kanunlarına dönüşen ülkedir yani Türkiye sureten darul küfürdür
el kaynak?

E Çevrimdışı

e.soyler.Tawheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İmam Nevevi’nin yukarıdaki açıklamasına yine Şafii'lerden Es-Subkî şöyle cevap veriyor:
(İmam Nevevi’nin başlangıçta müslümanların meskun bulundukları, fakat daha sonra gayr-i muslimlerin istila ve hakimiyeti altına girip içerisinde müslümanların şeriat ahkamıyla hükmetmekten men olundukları beldenin) Daru'l küfür olduğunu söylemek sahihtir. Ancak bu belde sureten Daru'l küfürdür. Hükmen Daru'l küfür değildir.”
(Tuhfetul Muhtaç / İbnu Haceril Heytemi )

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
İmam Nevevi’nin yukarıdaki açıklamasına yine Şafii'lerden Es-Subkî şöyle cevap veriyor:
(İmam Nevevi’nin başlangıçta müslümanların meskun bulundukları, fakat daha sonra gayr-i muslimlerin istila ve hakimiyeti altına girip içerisinde müslümanların şeriat ahkamıyla hükmetmekten men olundukları beldenin) Daru'l küfür olduğunu söylemek sahihtir. Ancak bu belde sureten Daru'l küfürdür. Hükmen Daru'l küfür değildir.”
(Tuhfetul Muhtaç / İbnu Haceril Heytemi )
Bahsettiğin görüş Şafii mezhebinin görüşü, bu sebeble sordumdu. Cumhura göre ise bir belde daha evvel Daru'l İslam olsa da Allah'ın kitabıyla hükmetmeyi terk ettiği zaman Dâru'l harbe dönüşür. Sûreten değil HUKMEN!
Hanefi mezhebinde 2 şart daha var, Dâru'l harbe bitişik olması ve Emanın muslumanlara değil muşriklere olması.

E Çevrimdışı

e.soyler.Tawheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah swt razı olsun AbdulMuiz Hocam ben bu meseleleri hep not almıştım siz söyledikten sonra aklıma öncekiler geldi sırasıyla mezheplere göre yazdığımı hatırlıyorum yukardaki videolardada öyle idi sanırım benim ufak bi karışıklılığım şafii mezhebi üzere amel ettiğim için aklıma şaffiiinin görüşü yerleşmiştir Allahu alem