Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Laiklerin Müslümanlık İddialarından Tiksiniyorum

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bende sizlerle aynı sıkıntılar içerisindeyim, ve kararımı da verdim. Hicret edeceğim. Çok zor değil, suriyeli kardeşler buraya girip çıkıyorlar. Yolda buldum idlib'e muvahhid kardeşlerimin yanına gidiyorum yakın zamanda inşaallah! Dünya için değil yüksekler için gideceğim, Beni küçümseyen bu diyardan ayrılıp kimliğimi yok edeceğim!

selamun aleykum ahi, önemli bir meseleye değindin ve misallendirmen cok dikkatimi çekti. sana dm atamıyorum. bana ulaşabilir misin?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
1729200391926.png

Yorgun Mucahid Çevrimdışı

Yorgun Mucahid

Üye
İslam-TR Üyesi
Esas can sıkan ne biliyor musunuz
İçimdeki dünyada Allah yolunda cihad, Allah yolunda ilim öğrenme isteği var. Bu muhakkak sizde de vardır. Benim esas ilgi alanım tarih. isterdim ki bir İbn Kesir gibi tarihçi olayım mesela insanlığın yaratılıştan başlayıp kıyamete kadar Ayetlerle hadislerle tarihi haberlerle aktarayım ilme büyük katkıda bulunayım. Bunun örnekleri var İslâm tarihçiliğinde bilhassa Irak ekolünde

Ve yalnız ilme katkıda bulunmakla da yetinmeyeyim cihad meydanlarına da katkım olsun. Bütün bunların düşüncesine dalıyorsun hayaller kuruyorsun ama gerçek farklı

Öbür gün mecburen okula gidiyorsun her taraf dine öcü gözüyle bakan adamlarla dolu
Derslerde ne Allah zikrediliyor ne İslâmın esamesi okunuyor ne İslâmın meclis adabına uyuluyor.

Çevrende Allah'ın Şeriatına kendini adamış bir insan bulursan öpüp başına koyarsın

Hiç unutmuyorum hoca ilk insanların inancı tek Tanrı inancı değil gibi şeyler söylemişti. Buna inanan kafir olur ve bunu derste söylüyor. Allah hidayet versin. sözde kanıtlanmış bir teoriden bahsetmişti
o teorinin bilim dünyasında çoktan çürütüldüğünü de araştırmamış muhtemelen zerre kadar İslâm hassasiyeti yok ki bunlara dikkat edilsin. Müslüman olan bunun kanıtlanmasına ihtiyaç da duymazdı zaten Allah beyan ettikten sonra.
Allah her türlü şerden muhafaza etsin cümlemizi. Bizi bunların durumuna düşürmesin. Amin.

Her gün kendimle mücadele edip sabır zikri çekmektense gerçekten Allah yolunda kolun bacağın kopması daha iyidir en azından iyi bir neticesi var ve her türlü günahtan ve kendini yemekten kurtuluyorsun. Ve Allah yolunda cihad ettiğin dostların silah arkadaşların oluyor vs. Şehit olsan iyi gazi olsan yine iyi
Ama ne olursa olsun şuana kadar geçen hayatım çöp kutusundadır. Etrafının verimsiz olması kişinin de verimini acayip düşürüyor ve motivasyonunu kırıyor.
Başıma on şey geldiyse yahut hayatta on adım geriye doğru atmışsam dokuzu çevremden kaynaklıdır
Şu forumdaki gibi insanlar olsaydı etrafımda bugüne kadar şimdi ortalığın tozunu atıyorduk belki

M Çevrimdışı

Mustafa bin Yılmaz

Üye
İslam-TR Üyesi
İçimdeki dünyada Allah yolunda cihad, Allah yolunda ilim öğrenme isteği var. Bu muhakkak sizde de vardır. Benim esas ilgi alanım tarih. isterdim ki bir İbn Kesir gibi tarihçi olayım mesela insanlığın yaratılıştan başlayıp kıyamete kadar Ayetlerle hadislerle tarihi haberlerle aktarayım ilme büyük katkıda bulunayım. Bunun örnekleri var İslâm tarihçiliğinde bilhassa Irak ekolünde

Ve yalnız ilme katkıda bulunmakla da yetinmeyeyim cihad meydanlarına da katkım olsun. Bütün bunların düşüncesine dalıyorsun hayaller kuruyorsun ama gerçek farklı

Öbür gün mecburen okula gidiyorsun her taraf dine öcü gözüyle bakan adamlarla dolu
Derslerde ne Allah zikrediliyor ne İslâmın esamesi okunuyor ne İslâmın meclis adabına uyuluyor.

Çevrende Allah'ın Şeriatına kendini adamış bir insan bulursan öpüp başına koyarsın

Hiç unutmuyorum hoca ilk insanların inancı tek Tanrı inancı değil gibi şeyler söylemişti. Buna inanan kafir olur ve bunu derste söylüyor. Allah hidayet versin. sözde kanıtlanmış bir teoriden bahsetmişti
o teorinin bilim dünyasında çoktan çürütüldüğünü de araştırmamış muhtemelen zerre kadar İslâm hassasiyeti yok ki bunlara dikkat edilsin. Müslüman olan bunun kanıtlanmasına ihtiyaç da duymazdı zaten Allah beyan ettikten sonra.
Allah her türlü şerden muhafaza etsin cümlemizi. Bizi bunların durumuna düşürmesin. Amin.

Her gün kendimle mücadele edip sabır zikri çekmektense gerçekten Allah yolunda kolun bacağın kopması daha iyidir en azından iyi bir neticesi var ve her türlü günahtan ve kendini yemekten kurtuluyorsun. Ve Allah yolunda cihad ettiğin dostların silah arkadaşların oluyor vs. Şehit olsan iyi gazi olsan yine iyi
Ama ne olursa olsun şuana kadar geçen hayatım çöp kutusundadır. Etrafının verimsiz olması kişinin de verimini acayip düşürüyor ve motivasyonunu kırıyor.
Başıma on şey geldiyse yahut hayatta on adım geriye doğru atmışsam dokuzu çevremden kaynaklıdır
Şu forumdaki gibi insanlar olsaydı etrafımda bugüne kadar şimdi ortalığın tozunu atıyorduk belki

H Çevrimdışı

hutbetussahra

Hayat, İman ve Cihad...
İslam-TR Üyesi

Katılıyorum asıl can sıkan hiçbir şey yapamamak. Düzen kötü diyoruz fakat hiçbirşey yapmıyor/yapamıyoruz. Heryerde zulüm var ama kimse müdahale etmiyor. Herkes dua ediyor ALLAH'ım zulmü durdur diye ama kimse vesile olmaya gayret etmiyor. Herkes diyorki tek başıma ne yapayım. Bu tek başınalar birşey yapsa (biz dahil) dünya yerinden oynar ALLAH'ın izni ile. Rabbim bizleri hayra vesile kılsın ve imanımızı arttırsın ve hidayet etsin-Amin.

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

Mustafa bin Yılmaz

Üye
İslam-TR Üyesi
Katılıyorum asıl can sıkan hiçbir şey yapamamak. Düzen kötü diyoruz fakat hiçbirşey yapmıyor/yapamıyoruz. Heryerde zulüm var ama kimse müdahale etmiyor. Herkes dua ediyor ALLAH'ım zulmü durdur diye ama kimse vesile olmaya gayret etmiyor. Herkes diyorki tek başıma ne yapayım. Bu tek başınalar birşey yapsa (biz dahil) dünya yerinden oynar ALLAH'ın izni ile. Rabbim bizleri hayra vesile kılsın ve imanımızı arttırsın ve hidayet etsin-Amin.
Ümmete imamlık edecek adam yok. Usame bin ladin Allah razı olsun şehit oldu inşallah. Ümmetin hekimi şehit oldu. Şuan ümmete liderlik edecek bir komutan veya alım yok. Cihad meydanındaki müslümanlar da bence özellikle Afganistan teknolojik ve silah olarak kendini geliştiriyor. Bu yüzden sessiz kalıyor gibi ki doğru yapıyor bence. Yani kendi görüşüm ümmete imamlık ve liderlik yapacak adam yok

H Çevrimdışı

hutbetussahra

Hayat, İman ve Cihad...
İslam-TR Üyesi

sadece öpüp başına koyma tabiri sakıncalı diye biliyorum. Yani daha çok birşeyi başa/alna koymak daha çok secde manası taşıdığı için doğru değil diye biliyorum. Laf arasında bunlara dikkat etmekte fayda var :)

H Çevrimdışı

hutbetussahra

Hayat, İman ve Cihad...
İslam-TR Üyesi
Ümmete imamlık edecek adam yok. Usame bin ladin Allah razı olsun şehit oldu inşallah. Ümmetin hekimi şehit oldu. Şuan ümmete liderlik edecek bir komutan veya alım yok. Cihad meydanındaki müslümanlar da bence özellikle Afganistan teknolojik ve silah olarak kendini geliştiriyor. Bu yüzden sessiz kalıyor gibi ki doğru yapıyor bence. Yani kendi görüşüm ümmete imamlık ve liderlik yapacak adam yok
Bölünme çok bölünme...

Yorgun Mucahid

Üye
İslam-TR Üyesi
sadece öpüp başına koyma tabiri sakıncalı diye biliyorum. Yani daha çok birşeyi başa/alna koymak daha çok secde manası taşıdığı için doğru değil diye biliyorum. Laf arasında bunlara dikkat etmekte fayda var :)
Allah razı olsun bilmiyordum bunu

Yorgun Mucahid

Üye
İslam-TR Üyesi
Rusyadan S300 alacaklardı en son galiba. Zaten Filistin ve Lübnan olaylarında hava savunma sisteminin önemi görüldü. O sistemi inşa edemeyen ülke açık hedef oluyor düşman sana istedigini yapıyor. Taliban bir de envantere bol bol silah ekliyor. Allah yardımcıları olsun Afganistanı kıyamete kadar hayır yuvası yapsın şerden ve fitnelerden uzak etsin. Her daim salih liderleri salih ve saliha toplumu olsun. Onları hak yoldan ayırmasın ve kıyamete kadar bayındır kılsın.

T Çevrimdışı

talha355

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün aleyküm.

Laik türklerden kendilerini müslümanmış gibi lanse etmesinden tiksiniyorum.

Tamamen câhilane bir cümledir bu, çünkü kişiler için "aik kişi" şeklinde bir sıfat tamlaması yapılamaz. Laiklik sıfatı kişiler için değil devletler için kullanılır. Kişilerin bir dini inancı olabilir veya olmayabilir. Devlet kelimesi ile anlatılan kavram ile bir kişiden bahsedilmediği için devletlerin bir dini inancı ise olamaz. Devlet, insanların kurallı yâni adâlete uygun yaşamalarını temin etmek için icat edilmiş bir yönetim aygıtıdır, yöntemidir, sistemidir, tüzel bir varlıktır. Siz daha bunu bilmeden muhakeme yapmaktasınız. Laik kişi zaten yoktur, varsa laik devlet vardır. Bu yüzden "laik türkler" ifadeniz zaten baştan sakattır! Acaba farkında mısınız o bahsettiğiniz kişilerden biri sizin satırlarınızı okusaydı necaset görmüş gibi asıl o sizden tiksinirdi! Sizin üslubunuz bir müslümanın üslubu değil. Müslüman, elinden ve dilinden başkalarına yâni müslüman olsun veya olmasın kimseye zarar gelmeyen kişi ise siz nesiniz?

Kelime-i tevhidi veya kelime-i şehadeti söyleyen, güzel ahlâka inanan, ibadetini elinden geldiğince aksatmadan yapmaya çalışan kişiler müslüman ise sizin ne haddinize onları suçlamak! Devlet laik olabilir ama kişilerin islam inancına göre hayat sürmelerinde bir engel var da biz mi bilmiyoruz hele bir açıklayın lütfen.

İmanın en alt mertebesi olan kalble buğzu yapıyorlar mı o da belli değil.

Onların kalplerini yardınız da mı gördünüz buğz etmediklerini? Siz hangi hakla bu cümleyi kurdunuz, haddinizi bilmeden?

yaşadığımız toprakların işgâl altında olması bizi yönetenlerin müşrik olması

Bizi yönetenlerin müşrik olması konusunda haklı olabilirsiniz maalesef, ama yaşadığımız topraklar kim veya kimlerin işgali altıda acaba? Eğer öyle olsaydı bunları yazabilecek miydiniz acaba?

KALBİNİZ YOK MU ULAN HİÇ!!!

Kaba saba "ulan" kelimesini burada fütürsuzca kullanmanız sizin muhatap bile alınamayacak birisi olduğunuz göstermez mi? Adam olun, müslüman olun, efendice yazın! Aksi halde müslümanlıktan dem vuracak son kişilerden birisi sizsiniz bu durumda, çünkü müslüman böyle sokak ağzıyla gâliz ifadelerle konuşmaz, konuşamaz!

ben biraz İslâm'dan bahsedince

Hangi İslam o acaba, birilerinin kendine göre eğip büktüğün İslam mı yoksa Peygamber Efendimizin (S.A.V.) tebliğ ettiği bozulmamış İslam mı?

Sizden tiksiniyorum sizden uzak olmak istiyorum. Allah'ın bizi ahsen-i tagvim üzere yarattığı hâl üzere olmak, onun peşinde koşmak istiyorum.

Ahsen-i takvim üzere yaratılan kişinin "tiksinmek" gibi nahoş ifadeler kullanması mümkün değildir. Hz. Muhammet (S.A.V.) tarafından nahoş ifadeler kullanılmamıştır. Siz ise berbat üslubunuzla acaba o hâl üzerinde olabilir misiniz? Asıl o insanlar sizden uzak olmak isteyebilir, onlara bir zararınız dokunabilir diye.

Sizin kalbiniz ölmüş olabilir belki ama benimki ölmedi İNŞEALLAH

Hicret edip müslüman kardeşlerimle yaşayıp ALLAH'IN ŞERİATI için koşmak istiyorum

ALLAH'TAN BAŞKA İLÂH YOK ve MUHAMMED ONUN KULU VE ELÇİSİ

Ben Allah'ın bana emrettiği gibi yaşamaya çalışacağım inşeAllah siz Yahudi Allah düşmanı üst aklın size verdiği emirler ile yaşıyorsunuz.

Elbette İslamî hassasiyet taşımayan kişiler her devirde ve her yerde vardır ama herkesi toptan suçlamak yanlıştır. Siz hangi hakla ve yetkiyle bunu yapabilirsiniz ki? Sizin haddinize değil bu!
Hicret nereye edilecek acaba? Siyonist üst aklın hüküm sürdüğü haydut ve hırsız ABD yönetimi tarafından kurulmuş bir suç örgütü olan DAEŞ'in inlerine mi, yoksa perişan Afganistan'a mı?
Kelime-i Şehadeti hangi müslüman bilmiyor ve söylemiyor da siz bunu ayrıca büyük harflerle yazmaktasınız? Acaba müslümanlar unuttu da hatırlatmak size mi kaldı?

Bu ülkede Allah'ın emrettiği gibi yaşayanlar yok da bir tek siz mi kaldınız öyle yaşayacak olan? Cübbe ve şalvarla, beş metre yeşil veya beyaz sarık bağlamakla, çember sakal bırakmakla ve uzun saçla müslüman olunur mu zannediyorsunuz acaba? Acaba haberiniz var mı meşhur "Allah sizin suretlerinize bakmaz, fakat kalplerinize ve işlerinize bakar." hadis-i şerifinden? İşte bu müthiş ifade insanın sırrını da barındırıyor fark edenlerce! Siz bu hadis-i şerifi iyice tefekkür ettiniz mi acaba?

Sizin önce edep öğrenmeniz ve sonra insanlara hitap etmeniz gerekiyor. Siz kimseye had bildirecek durumda değilsiniz, önce "usûl erkân" öğrenin, dilinizi ve kaleminizi düzeltin. Âl-i İmrân Suresi 159. Ayet mealini bir zahmet tekrar okuyun. Allah idrâkinizi çokca artırsın.

Yorgun Mucahid

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün aleyküm.

Tamamen câhilane bir cümledir bu, çünkü kişiler için "aik kişi" şeklinde bir sıfat tamlaması yapılamaz. Laiklik sıfatı kişiler için değil devletler için kullanılır. Kişilerin bir dini inancı olabilir veya olmayabilir. Devlet kelimesi ile anlatılan kavram ile bir kişiden bahsedilmediği için devletlerin bir dini inancı ise olamaz. Devlet, insanların kurallı yâni adâlete uygun yaşamalarını temin etmek için icat edilmiş bir yönetim aygıtıdır, yöntemidir, sistemidir, tüzel bir varlıktır. Siz daha bunu bilmeden muhakeme yapmaktasınız. Laik kişi zaten yoktur, varsa laik devlet vardır. Bu yüzden "laik türkler" ifadeniz zaten baştan sakattır! Acaba farkında mısınız o bahsettiğiniz kişilerden biri sizin satırlarınızı okusaydı necaset görmüş gibi asıl o sizden tiksinirdi! Sizin üslubunuz bir müslümanın üslubu değil. Müslüman, elinden ve dilinden başkalarına yâni müslüman olsun veya olmasın kimseye zarar gelmeyen kişi ise siz nesiniz?

Kelime-i tevhidi veya kelime-i şehadeti söyleyen, güzel ahlâka inanan, ibadetini elinden geldiğince aksatmadan yapmaya çalışan kişiler müslüman ise sizin ne haddinize onları suçlamak! Devlet laik olabilir ama kişilerin islam inancına göre hayat sürmelerinde bir engel var da biz mi bilmiyoruz hele bir açıklayın lütfen.

Onların kalplerini yardınız da mı gördünüz buğz etmediklerini? Siz hangi hakla bu cümleyi kurdunuz, haddinizi bilmeden?

Bizi yönetenlerin müşrik olması konusunda haklı olabilirsiniz maalesef, ama yaşadığımız topraklar kim veya kimlerin işgali altıda acaba? Eğer öyle olsaydı bunları yazabilecek miydiniz acaba?

Kaba saba "ulan" kelimesini burada fütürsuzca kullanmanız sizin muhatap bile alınamayacak birisi olduğunuz göstermez mi? Adam olun, müslüman olun, efendice yazın! Aksi halde müslümanlıktan dem vuracak son kişilerden birisi sizsiniz bu durumda, çünkü müslüman böyle sokak ağzıyla gâliz ifadelerle konuşmaz, konuşamaz!

Hangi İslam o acaba, birilerinin kendine göre eğip büktüğün İslam mı yoksa Peygamber Efendimizin (S.A.V.) tebliğ ettiği bozulmamış İslam mı?

Ahsen-i takvim üzere yaratılan kişinin "tiksinmek" gibi nahoş ifadeler kullanması mümkün değildir. Hz. Muhammet (S.A.V.) tarafından nahoş ifadeler kullanılmamıştır. Siz ise berbat üslubunuzla acaba o hâl üzerinde olabilir misiniz? Asıl o insanlar sizden uzak olmak isteyebilir, onlara bir zararınız dokunabilir diye.

Elbette İslamî hassasiyet taşımayan kişiler her devirde ve her yerde vardır ama herkesi toptan suçlamak yanlıştır. Siz hangi hakla ve yetkiyle bunu yapabilirsiniz ki? Sizin haddinize değil bu!
Hicret nereye edilecek acaba? Siyonist üst aklın hüküm sürdüğü haydut ve hırsız ABD yönetimi tarafından kurulmuş bir suç örgütü olan DAEŞ'in inlerine mi, yoksa perişan Afganistan'a mı?
Kelime-i Şehadeti hangi müslüman bilmiyor ve söylemiyor da siz bunu ayrıca büyük harflerle yazmaktasınız? Acaba müslümanlar unuttu da hatırlatmak size mi kaldı?

Bu ülkede Allah'ın emrettiği gibi yaşayanlar yok da bir tek siz mi kaldınız öyle yaşayacak olan? Cübbe ve şalvarla, beş metre yeşil veya beyaz sarık bağlamakla, çember sakal bırakmakla ve uzun saçla müslüman olunur mu zannediyorsunuz acaba? Acaba haberiniz var mı meşhur "Allah sizin suretlerinize bakmaz, fakat kalplerinize ve işlerinize bakar." hadis-i şerifinden? İşte bu müthiş ifade insanın sırrını da barındırıyor fark edenlerce! Siz bu hadis-i şerifi iyice tefekkür ettiniz mi acaba?

Sizin önce edep öğrenmeniz ve sonra insanlara hitap etmeniz gerekiyor. Siz kimseye had bildirecek durumda değilsiniz, önce "usûl erkân" öğrenin, dilinizi ve kaleminizi düzeltin. Âl-i İmrân Suresi 159. Ayet mealini bir zahmet tekrar okuyun. Allah idrâkinizi çokca artırsın.

Aleykum selam
Ameller niyetlere göredir hadisini okumadınız mı
Kim ne için hicret ederse ona o vardır
Mal ve kadın için değil din için hicret etmek derdinde ise Afganistan da makbuldür. Hatta en iyi ülkelerdendir.
Ve kalplerini yarıp baktım demedi belli değil diyor kişi imkanı dogrultusunda dini için mücadele etmeli ortada böyle bir mucadele -yapanlar illa ki olmakla beraber - yok yani bugün. Öyle bir mücadele olsa bu halde olmazdık zaten şuan. Hani en azindan kalp ile buğz lazım İnşaAllah o vardır diyor. bir de laik kişi ifadesi gibi meselelere takılmaya gerek yok bazı şeyler dilde galat-ı meşhur hâline gelir. Karşıdaki kişinin anlaması mühim o ifadeyi

Son düzenleme:

Yorgun Mucahid

Üye
İslam-TR Üyesi
Gönderi yaptığım yazı ve başlıkta oynama yapılmış. Başlık bu değildi ilk cümlede böyle değildi yanlış hatırlamıyorsam
Evet böyle değildi ben de farkettim bugün. Laik yahut korkak mı ne yazıyordu

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
çünkü kişiler için "laik kişi" şeklinde bir sıfat tamlaması yapılamaz. Laiklik sıfatı kişiler için değil devletler için kullanılır. Kişilerin bir dini inancı olabilir veya olmayabilir. Devlet kelimesi ile anlatılan kavram ile bir kişiden bahsedilmediği için devletlerin bir dini inancı ise olamaz. Devlet, insanların kurallı yâni adâlete uygun yaşamalarını temin etmek için icat edilmiş bir yönetim aygıtıdır, yöntemidir, sistemidir, tüzel bir varlıktır. Siz daha bunu bilmeden muhakeme yapmaktasınız. Laik kişi zaten yoktur, varsa laik devlet vardır.
İşte bu tanım demokrasi dinini besleyen yanılgıdır! Bu tanım ile insan ancak kendini kandırabilir, Allah'ı swt kandıramaz.. Bu tanım ile niceleri kendilerini ve tabilerini helâke sürükledi/sürüklüyor..

Laiklik din ve dünya işlerinin ayrılmasıdır. Bu tanıma uyan her türlü kişi, yönetim, devlet vs laiktir.. Yani laik olan kişi veya sistem vs bizzat "Allah benim hayat tarzıma karışamaz" demektedir!

Suçu çok kişiye, kuruma veya herhangi bir oluşuma bölüştürerek suçun mahiyeti azaltılamaz veya yok sayılamaz. Bilakis bir şirk on kişiye de, 10 milyar kişiye de bölünse her kişi birer muşrik olmuştur.

Yani "devlet laik olur" demek bizzat devleti oluşturan/ayakta tutan tüm kurum ve şahısları bir bir laik eder.
Müslüman, elinden ve dilinden başkalarına yâni müslüman olsun veya olmasın kimseye zarar gelmeyen kişi ise siz nesiniz?
Konu içeriğinden bağımsız olarak şu cümlenize cevabım şöyledir;
Elbette müslüman şahsiyetinin temel özelliklerinden biri de "haksız yere" hiç bir canlıya veya cansıza zarar vermemesidir. Tırnak içerisindeki kavram dışında kalan kısım ise araştırılması gereken, İslam'ın çeşitli zaman ve mekanlarda sınırlarını çizdiği hukuklarla doludur..
Devlet laik olabilir ama kişilerin islam inancına göre hayat sürmelerinde bir engel var da biz mi bilmiyoruz hele bir açıklayın lütfen.
Bu soruyu sorabilmek için burnunuzun hiç sızlamaması gerekiyor..
Yönetenlerin muşrik olması işgal altında olduğumuzu göstermiyor mu zaten?
Acaba Resulullah s.a.s devletlerin laik olabileceğini mi tebliğ etmiştir?
Ahsen-i takvim üzere yaratılan kişinin "tiksinmek" gibi nahoş ifadeler kullanması mümkün değildir. Hz. Muhammet (S.A.V.) tarafından nahoş ifadeler kullanılmamıştır.
Muhatabının muhatablarını tanımıyorum ama, bu söze de şöyle bir cevab vermem gerek;
Ahseni takvim üzere yaratılıp esfeli safiline gönderilen insanların muşrik olanlarına da bizzat Allah swt "necis" diyor. Necaset gayet tiksinilecek bir şeydir..
Hicret nereye edilecek acaba? Siyonist üst aklın hüküm sürdüğü haydut ve hırsız ABD yönetimi tarafından kurulmuş bir suç örgütü olan DAEŞ'in inlerine mi,
Cihad veya hicret deyince niye bir çoklarının aklına hemen IŞİD geliyor veya öyle lanse edilmeye çalışılıyor? Bu sorunun cevabı bir kaç sayfa tutabilir.. Kendinize yazmaya başlayabilirsiniz.
yoksa perişan Afganistan'a mı?
Afganistan ne yönden perişan? Sizin için izzet mal/sanayi/silah vs zenginliği midir?
Savaşlardan yorulmuş Osmanlı ve Anadolu halkının savaş sonralarında düştüğü durumları da böyle kibirlice küçümsüyor musunuz?
Acaba müslümanlar unuttu da hatırlatmak size mi kaldı?
Hatırlatmak ne zamandan beri haram kılındı!
"Allah sizin suretlerinize bakmaz, fakat kalplerinize ve işlerinize bakar." hadis-i şerifinden? İşte bu müthiş ifade insanın sırrını da barındırıyor fark edenlerce! Siz bu hadis-i şerifi iyice tefekkür ettiniz mi acaba?
Nasıl bir sır arıyorsunuz, dıştan laik demokrat düzene sahib çıkıp içten İslam iddiasında bulunan pırıl pırıl bir kalb çıkacağını mı sanıyorsunuz? Aktardığın hadiste "işlerinize" kelimesi de var. Sizce bu işler kalb işleri mi yoksa zahire göre hükmetmesi gereken müslümanlara da zahir olan ameller mi?
Evet edeb hepimize gerekiyor, bunun için birbirimize bolca nasihat ve dua etmemiz çok güzeldir.
Ama önce Allah'ın dinine ve ahkâmına edeb ile de mukellef olduğumuzu asla unutmamamız gerekir..

Not: Konu içeriği hakkında nasihat:
İslami hassasiyetle bile olsa insanlara karşı muamelede İslam'ın uslubunu aşmamak gerek..

T Çevrimdışı

talha355

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün aleyküm. Düşündürücü ve faydalı cevabınız için teşekkürler. Maalesef bazı hususlara açıklık getirmek oldukça hacimli, neredeyse kitap uzunluğunda cevap vermeyi gerektirebiliyor, çünkü konu çok derinlikli olabiliyor. Bu yüzden cevabınızın ilk paragrafında değindiğiniz laiklik ile ilgili görüşlerinize yeni konu açarak orada cevap vermeye çalışmak gerekiyor.

Bu soruyu sorabilmek için burnunuzun hiç sızlamaması gerekiyor..
Bu görüşünüzün karşılığı da yeni açılması gerktiğini belirttiğim konuda verilebilir.
Yönetenlerin muşrik olması işgal altında olduğumuzu göstermiyor mu zaten?

Bizi yönetenler ifadesi aslında mecaz anlamda bir ifadedir, gerçekte bizim kişisel kararlarımız ve özellikle hayat tarzımız ile ilgili durumlarda bizi yönetiyor değillerdir, onlar sadece siyasi parti görünümü altında maddî menfaat paylaşımı gayesi güden, devlet aygıtının geçici kullanıcıları durumundadırlar. Bu taifenin temel gayesi millete hesap vermemek için sonuna kadar direnmektir. "İşgal altında olmak" ifadesi -Allah muhafaza buyursun- yabancı askerî ve siyasî unsurların Osmanlı devletinin son zamanlarında yâni İstiklal Savaşının öncesinde olduğu gibi gerçekleştirdiği fiilî durum anlamını taşır. Sizin kastettiğiniz mana ise sadece o yönetimde sizin istediğiniz kişilerin olmasını istediğinizi ve haricindeki herkesi müşrik kabul ettiğiniz gösterir ama sadece sizi bağlar.
Acaba Resulullah s.a.s devletlerin laik olabileceğini mi tebliğ etmiştir?

Resulullah (S.A.V.) zamanında laiklik ilkesi mi vardı acaba? Sizin sorunuz zaten hiç sorulamaz bile, çünkü o zaman zaten laiklik şeklinde bir kavram bilinmiyordu. İlk kez 1789 senesindeki Fransız ihtilalinden sonra o zamanki kilise ruhban sınıfının Fransa'da devlet işlerine bundan böyle karışmasını önlemek için bu fikir gelişti ve ancak 20. yüzyılın başlarında uygulamaya geçirilebildi.
Ahseni takvim üzere yaratılıp esfeli safiline gönderilen insanların muşrik olanlarına da bizzat Allah swt "necis" diyor. Necaset gayet tiksinilecek bir şeydir..

"Tiksinmek" kelimesi Türk dilinde bir fiildir, "necis" kelimesi ise Arap dilinde bir sıfattır. "Necaset" kelimesi "necis" sıfatından yapılan bir cins isim olup cümleniz doğrudur ama o fiili yazıp kullanmanın itici ve kerih olduğunu ortadan kaldırmaz. Bu forum sitesinde böyle kelimeler kullanmak nahoş sayılmalıdır.

Afganistan ne yönden perişan? Sizin için izzet mal/sanayi/silah vs zenginliği midir?
Savaşlardan yorulmuş Osmanlı ve Anadolu halkının savaş sonralarında düştüğü durumları da böyle kibirlice küçümsüyor musunuz?

Maalesef uzun savaşlar sebebiyle bozulmuş sosyal ve ekonomik sorunları vardır. Uyuşturucu madde kullanımının yaygın olması ve diğer sorunları siz de okuyabilirsiniz. Yersiz bir ifade ve örnek sayılabileceği için üzgünüm, lütfen mazur görün ama kibirlice küçümsemek haddime değildir. Fakat kamuoyunda az da olsa bazı topluluklarda oralarda dinin sanki daha doğru bir şekilde yaşandığı şeklinde muhtemelen hatalı değerlendirmeler yapıldığı bilinen bir husus olduğu için bahsetmiştim. Başka bir dilin konuşulduğu bir yere hicret etmek çoğu kez fazlasıyla güçlük ve sıkıntı barındırır düşüncesiyle ikaz etme niyetiyle bahsettiğimi de varsayabilirsiniz.

Hatırlatmak ne zamandan beri haram kılındı!

Mesajı incelerseniz tepkili üyenin toplumda İslamî hassasiyetin hiç kalmadığı zannıyla öfkeye kapılıp büyük harflerle (internet ortamında bağırmak anlamına gelir) bu işi yaptığını görürsünüz. Halbuki bu ülkede hemen herkes Kelime-i Tevhid ifadesini zaten bir kez olsun duymuştur. O halde bu kadar heyecana gerek yoktur. Böyle kişilere halden anlayan halkımız onları sakinleştirmek için bazan "Hele bir soluklan paşam, şu sandalyeye otur da bir çay iç." derler.

Nasıl bir sır arıyorsunuz, dıştan laik demokrat düzene sahib çıkıp içten İslam iddiasında bulunan pırıl pırıl bir kalb çıkacağını mı sanıyorsunuz?

Anlatım noksanlığı için kusura bakmayın ama bir sır arıyor değilim, sır oradadır görüşündeyim. Sizce de Allah (C.C.) muhatap olarak insanın şahsiyetini yâni ruhunu muhatap almıyor mu? İnsanın aslı ise onun sureti değil ruhudur görüşü doğru değil mi? Bu hadis-i şeriften anlaşılacak ilk husus budur zannındayım. Elbette anlaşılacak ikinci husus, insanın fiillerinden mesul olmasıdır. Diğer ayrıntı olan laiklik maddesi ise yukarda belirttiğim gibi yeni konu açı

Faydalı görüş ve ikazlarınız için teşekkürler.
Hürmetler.

Üst Ana Sayfa Alt