Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Meal ve Siyer Tavsiyesi Verir misiniz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
3 Çevrimdışı

35burak

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm
hayırlı geceler
elimde diyanet işleri başkanlığı tarafından yayınlanan Kur'an Meali mevcut, bunun haricinde sizce bir meal edinmek gerekir mi elimde olan meal şimdilik işimi görür mü birde siyer olarak Salih Suruç yazmış olduğu eser var bu yeterlimi yoksa farklı bir yazarın yayınlamış olduğu farklı bir siyer edinmek gerekiyor mu ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
M Çevrimdışı

münferit

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykümselam

Ali Fikri Yavuz meali, Hasan Tahsin Feyizli'nin Feyzu'l Furkan adıyla neşredilen meali, Abdullah Aydın meali, Suat Yıldırım meali, Mahmut Kısa adlı mealleri tavsiye ederim. Diyanetin meali de okunabilir ama elimizden geldiğince sebeb-i nuzul (ayetlerin indirilme sebepleri) ışığında okumak, Kur'anı anlamak için daha iyi olur.

(Ben şahsen diyanet meali okumuyorum ama online olarak kimi zaman faydalanıyorum. Diyaneti çeviri hizmeti de olsa Allah'ın kelamına hizmet etmeye layık görmüyorum. Önerdiğim meallerin çevirmenlerinin kimi yeterli seviyede tevhid akidesine sahip olmasalar da en azından diyanet adına çeviri yapmıyorlar. Belki diyanetten okumak insanı gevşekliğe sürükleyebilir. Diyanet İslam'a içeriden saldırmaya yönelik olarak kurulmuş tağuti bir kurumdur ve bizim bunlara her türlü buğz etmemiz gerekir, diyanet meali okuyorsak bile bu minvalde okumamız lazım ama ne gerek var deyip diğer meallerden temin edip okumak daha iyidir diye düşünüyorum)

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

münferit

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Herhangi birinin reklamı söz konusu değildir, Hak kitap olan Kur'an'ın türkçeye hüküm ve tevhid ayetlerinin örtülüp gizlenmeden ve okunduğu gibi anlaşılması gereken bir çevirisini tavsiye ediyoruz. Nasıl ki birisine diyanet meali hediye edince insanlara müşriklerin reklamını yapmayız, bilakis insanları Allah'ın kelamını anlayacakları şekilde okumalarına davet ederiz, Halis Bayancuk'un Tevhid Meali'ni tavsiye edince de insanları kimilerinin deyimiyle aşırı tekfirci veya kimilerinin deyimiyle akidesi bozuk birisinin reklamını yapmak için değil bilakis Allah'ın kelamını anlayacakları şekilde okumalarına davet ederiz.

3 Çevrimdışı

35burak

Üye
İslam-TR Üyesi
Herhangi bir karşılıklığa sebep verdiysem hakkınızı helal edin böyle bir amaç gütmeden bir soru sormak istemiştim sadede.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
طالب بن عايد Çevrimiçi

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Herhangi birinin reklamı söz konusu değildir, Hak kitap olan Kur'an'ın türkçeye hüküm ve tevhid ayetlerinin örtülüp gizlenmeden ve okunduğu gibi anlaşılması gereken bir çevirisini tavsiye ediyoruz. Nasıl ki birisine diyanet meali hediye edince insanlara müşriklerin reklamını yapmayız, bilakis insanları Allah'ın kelamını anlayacakları şekilde okumalarına davet ederiz, Halis Bayancuk'un Tevhid Meali'ni tavsiye edince de insanları kimilerinin deyimiyle aşırı tekfirci veya kimilerinin deyimiyle akidesi bozuk birisinin reklamını yapmak için değil bilakis Allah'ın kelamını anlayacakları şekilde okumalarına davet ederiz.
Muhterem kardeşim sana da bir açıklama yapalım;

Diyanet dediğin bir kurumdur, wikipedia gibi bir oluşumdur. Doğrularla eğrilerin bir araya getirilmiş olmasıyla birlikte çoğunlukla kaynağına fazla mudahale etmeden kelime olarak çevirirler. Diyanetin en büyük özelliği sisteme dokunacak kısımların üstünü örtmesi ve gizlemesidir. Bunun dışında kalan kısımlarda genelde olanı aktarırlar..
Tevhidi anlayan herkes bu durumu bildiği için diyanetten verilen örneklerle akide kayması pek mumkin olmamaktadır..
Tüm bunlarla birlikte "Diyanet Gerçeği" isimli belgesel ve birçok argümanla forumda diyanetin ne olduğu güneş gibi gösterilmektedir ve tutarlı istifade kaynağı olmadığı bilinmektedir..

Şahıslar ise kendi yorumuyla bilinçli yönlendirme yaparlar. İlim kimden alınırsa ondaki akide ve ahlak da sirayet edebilmektedir..
Niyetiniz reklam olmasa bile tavsiyenizi alan kişi, şahsın diğer konularına da muhakkak bakacaktır..

Biz herhangi bir konuda cübbeli gibilerinden de, aşırı tekfir hastalarından da, hadis inkarcılarından da (vb vs) istifade edilmesinde hayır görmüyoruz..

İlim dindir, kimden aldığımıza dikkat etmeliyiz..

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
6 senelik üye olup, forum kurallarını bile bile ummeti tekfir edenlerin reklamı sebebiyle
1 hafta süreyle yasaklandınız!
Selamun Aleykum Hocam ilk mesajında zaten Akidesinin sıkıntılı olduğunu ama Mealinde herhangi bir problem görmediğini söylemişti. Bana da birçok kez bu meal önerildi ve kullanıyorum da. Burda reklamını yaptığını sanmıyorum. Buraya son zamanlarda çokça bu kişiyi(tekfirciyi) takip edenler geldiği ve reklamı yapıldığı için belki de @e.soyler.Tawheed reklam yaptı gibi düşünmüş olabilirsiniz. Ama böyle biri değildi @e.soyler.Tawheed .

İlk mesajı sizde gözüküyorsa bakabilirsiniz. Cidden de akidesi sıkıntılı ama Tevhid konularına dikkat ederek yazılan bir meal olduğundan bahsediyordu sadece. Reklam yapsa akidesinin sıkıntılı olduğundan niye bahsetsin? Selamun Aleykum.

Abdulmuizz Fida

Admin
Aleykümselam

Ali Fikri Yavuz meali, Hasan Tahsin Feyizli'nin Feyzu'l Furkan adıyla neşredilen meali, Abdullah Aydın meali, Suat Yıldırım meali, Mahmut Kısa adlı mealleri tavsiye ederim. Diyanetin meali de okunabilir ama elimizden geldiğince sebeb-i nuzul (ayetlerin indirilme sebepleri) ışığında okumak, Kur'anı anlamak için daha iyi olur.

(Ben şahsen diyanet meali okumuyorum ama online olarak kimi zaman faydalanıyorum. Diyaneti çeviri hizmeti de olsa Allah'ın kelamına hizmet etmeye layık görmüyorum. Önerdiğim meallerin çevirmenlerinin kimi yeterli seviyede tevhid akidesine sahip olmasalar da en azından diyanet adına çeviri yapmıyorlar. Belki diyanetten okumak insanı gevşekliğe sürükleyebilir. Diyanet İslam'a içeriden saldırmaya yönelik olarak kurulmuş tağuti bir kurumdur ve bizim bunlara her türlü buğz etmemiz gerekir, diyanet meali okuyorsak bile bu minvalde okumamız lazım ama ne gerek var deyip diğer meallerden temin edip okumak daha iyidir diye düşünüyorum)
Suat Yıldırım fettocu ya da fetto'nun bastırdığı Kur'an Mealnde incilden tevrattan dipnot veren şahıs olması lazım !!!

Abdulmuizz Fida

Admin
Selamun Aleykum Hocam ilk mesajında zaten Akidesinin sıkıntılı olduğunu ama Mealinde herhangi bir problem görmediğini söylemişti. Bana da birçok kez bu meal önerildi ve kullanıyorum da. Burda reklamını yaptığını sanmıyorum. Buraya son zamanlarda çokça bu kişiyi(tekfirciyi) takip edenler geldiği ve reklamı yapıldığı için belki de @e.soyler.Tawheed reklam yaptı gibi düşünmüş olabilirsiniz. Ama böyle biri değildi @e.soyler.Tawheed .

İlk mesajı sizde gözüküyorsa bakabilirsiniz. Cidden de akidesi sıkıntılı ama Tevhid konularına dikkat ederek yazılan bir meal olduğundan bahsediyordu sadece. Reklam yapsa akidesinin sıkıntılı olduğundan niye bahsetsin? Selamun Aleykum.
Akidesi sıkıntılı olmasının yanında ummeti tekfir eden şahsın ismini, eserlerini paylaşmıyoruz, paylaştırmıyoruz. Hem sıkıntılı göreceğim, hem anamı karımı bacımı kendine helal sayacak bir zihniyetin mealini uluorta reklam edip önereceğim. Bu normal bir beynin işi değil, aksine durumu tam kavrayamamış kişilerin işidir.

Yıllardır forum olarak aynı pratik üzerineyiz, biz değişmedik, değişmeyeceğiz.

Bu sapıkların sitesinde önce gidin, bizim sitemizin reklamını yapın (yapabilrseniz) sonra ne demek istediğimizi net anlarsınız.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt