Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Mezhep Taklidi mi Yoksa Tercih mi?

H Çevrimdışı

HasanMuhacir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Tamdamda sen bi görüsün öbür görüsten daha " sahih" olduguna nasil hüküm ediorsn? Usul fikih uzmanimisin? Yoksa bir tane Baska alimin bu 4 tanesinden tercih yapmis ona güvenip onun görüslerini mi alioyrsun?
Bir konuda diğer alimlerin getirdiği delillere de bakacaksın zira 1200 sene evvel iletişim böyle kolay değildi bazı her alim ha dediğinde bütün hadislere delillere ulaşamıyorduki bu cok normaldir mesela at etinin hükmü konusundaki delillere bi bak apacık hadise uygun delil elbet sahih olanıdır bunun gibi

M Çevrimdışı

Muvahhid Faruk

* لا أمثل إلا نفسي *
İslam-TR Üyesi
"وسمعتُه سُئِلَ عن وضْعه، فقال: فوقَ السرة قليلاً وإن كان تحتَ السرَّة فلا بأس

وسمعتُه يقول: يكره أن يكون - يعني اليدين - عند الصدر."

يل للقاضي : هو عورةٌ فلا يضَعها عليه كالعانة والفخْذ ، فأجاب بأن العورةَ أولى وأبلغُ بالوضْع عليه ، لحفْظه ، ثم يُقابله بقياس سبق ، وعنه تحتَ صدرِه "وم ش" وعنه يخيّر ، اختاره صاحبُ الإرشاد والمحرر ، وعن أحمد أو يُرسلهما ، وعنه : نفلا

ويُكره وضعُهما على صدْره نصَّ عليه مع أنه رواه أحمد

Ahmed bin Hanbele göre elleri sinede bağlamak mekruhtur.

Ahmed bin Hanbel'in bu görüşte olduğunu İbn Teymiyye, İbn Kayyim ve Şemsuddin İbn Muflif söylemiştir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
M Çevrimdışı

Muvahhid Faruk

* لا أمثل إلا نفسي *
İslam-TR Üyesi
FB_IMG_1491225437384.jpg
:yale

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sükunet Çevrimdışı

Sükunet

Twitter: @sknttt
İslam-TR Üyesi
?من ليس بالسلفيون
1- Kuran ve Sünnet bize yeter deyip, Kuran ve Sünnet'ten gafil olanlar.
2- Avam'dan bir kişi olmasına rağmen, Mezhepler arasında tercih yapanlar.
3- Mezheplerden birisini taklid etmeyi sünnete muhalif zannedenler.

انت سلفي اخي
ما اقل اليك

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1- Kuran ve Sünnet bize yeter deyip, Kuran ve Sünnet'ten gafil olanlar.
2- Avam'dan bir kişi olmasına rağmen, Mezhepler arasında tercih yapanlar.
3- Mezheplerden birisini taklid etmeyi sünnete muhalif zannedenler.

انت سلفي اخي
ما اقل اليك
:D تمام اخي

H Çevrimdışı

HasanMuhacir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hele hele havalara :) google ceviri sağolsun tabi canım hadis neymiş haşa imam malik ahmed şafii de kimmiş hanefiysen ebu hanifenin sözü ayet gibidir ona uyacaksın at eti mekruhtur diyorsa mekruhtur o kadar cünkü biz avamız at eti bize mekruhtur :) o kadar :) beni güldürenleride Allah güldürsün

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Diğer 3 mezhep alimlerinin ebu Hanife (rahimehullah) için düşüncelerini de yazın da adalet olsun,Allah ondan razı olsun ebu Hanife'nin hadis de zayıf olduğu kabul gören bir gerçektir , Allahu alem

M Çevrimdışı

Muvahhid Faruk

* لا أمثل إلا نفسي *
İslam-TR Üyesi
Hanbeli mezhebinde meşhur olan görüşe göre el göbek altında bağlanır.

"قوله (ويجعَلهما تحتَ سرته) هذا المذهب، وعليه جماهيرُ الأصحاب"

H Çevrimdışı

HasanMuhacir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
1- Sükunet abiyi reelden taniyorum. Arapcasi googlenin cevirisine muhtac kalacak kadar kotu degil. Zann yapma.
2- Madem googlenin cevirisinden arapca konusulabiliyor merak ettim konusabilirmisin?
3- Sükunet abinin dediklerinden sen bunlari anladiysan ne diyeyim ben sana Allah hayrini versin.
Sen anladığını yazsana şu abinin dediklerinden ne demiş bide ben öğreneyim.

İbn Akil Çevrimdışı

İbn Akil

Üye
İslam-TR Üyesi
Hele hele havalara :) google ceviri sağolsun tabi canım hadis neymiş haşa imam malik ahmed şafii de kimmiş hanefiysen ebu hanifenin sözü ayet gibidir ona uyacaksın at eti mekruhtur diyorsa mekruhtur o kadar cünkü biz avamız at eti bize mekruhtur :) o kadar :) beni güldürenleride Allah güldürsün

Kardes takmissin kafana at etini. At eti meselesini at kafandan :D
Mesele: Avamin kafasina gore o mezhepten bir gorus bu mezhepten bir gorus secmesi. Sen eger butun meselelerde kendin hadislere bakip amel ediyorsan neden hanefiyim diyorsun? Burada mezhep taassubunu savunan bir kisi bile yok. Ama mucmeli, mubeyyeni zahiri muevveli nassi ammi hassi nasihi mensuhu bilmeden kendini deliller arasinda tercih ehli sayan var. Bu apacik bir hatadir. Sukunetin soyledigide bu.

sifatus safua Çevrimdışı

sifatus safua

الحمدلله انا مسلمة
İslam-TR Üyesi
احسن الله اليكم اخي
لو يفهمون من هذه الاقوال سيهجرون اليك لانهم ليس بالسلفيين

:D:D:D:D:D:yale

اختلف العلماء في مسائل الفقهية و لكن ما قالوا عن بعضهم بعض فلان ليس بسلفي

... سامحني انني تدخلت الى كلامك و لكن اذكرك جواب عمر رضي الله عنه لقول المرة

H Çevrimdışı

HasanMuhacir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardes takmissin kafana at etini. At eti meselesini at kafandan :D
Mesele: Avamin kafasina gore o mezhepten bir gorus bu mezhepten bir gorus secmesi. Sen eger butun meselelerde kendin hadislere bakip amel ediyorsan neden hanefiyim diyorsun? Burada mezhep taassubunu savunan bir kisi bile yok. Ama mucmeli, mubeyyeni zahiri muevveli nassi ammi hassi nasihi mensuhu bilmeden kendini deliller arasinda tercih ehli sayan var. Bu apacik bir hatadir. Sukunetin soyledigide bu.
Öyle işine gelmeyince at olmuyor at eti meselesi sadece bi örnektir senin abin diyorki avam ilimsiz cahildir bi mezhebe uymalıdır kayıtsız sartsız imamı ne derse o diyor hamd olsun biz hanefide olsak mezhebimizi asla dinimizin önüne geçirmedik

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şu göğüste el bağlamak mekruhtur görüşünün delilini yazabilirmisiniZ Türkçe olarak , Arapça bilmiyorum kelimelerin anlamlarını , onca hadise binaen çok doğru gelmedi bana mekruh deneceği büyük bir söz (fetva) olmuş

Üst Ana Sayfa Alt