Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Mezheplere Bakışımız Nasıl Olmalı?

كوكهان Çevrimdışı

كوكهان

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün aleyküm. Bazı Selefiler görüyorum, kendilerini hiçbir mezhebe nispet etmiyorlar, tüm mezhep imamlarını takip ettiklerini ancak onların görüşlerini Kur'an ve sünnet süzgecinden geçirerek diledikleri görüşlerini aldıklarını söylüyorlar. Belki içinizde de vardır böyleleri. Evet, mezhep imamları peygamber değildir, vahiy almıyorlar; onlar da hata yapabilir. Bu konuda size katılıyorum. Ancak onlar hepimizden de âlim değiller mi? Bu forumdaki hepimizin ilmini toplasak bir mezhep imamının ilmi eder mi acaba? Biz âvâmız, en azından kendi adıma konuşayım. Ben kimim, benim ilmim ne ki bir mezhep imamının görüşlerini tahlil edeyim? Bunu yapabilmem için benim mezhep imamlarından daha bir âlim olmam lazım, müctehid olmam lazım ki o zaman mezhep imamları hata yapmış mı yapmamış mı kontrol edebileyim. İçinizde ilim sahibi üyeler var. Şimdi ben kalkıp da sizin ilminizi test etsem, size yanlış bildiğinizi filan söylesem en hafif ihtimalle bana gülersiniz, daha olası ihtimalle doğal olarak ve haklı olarak bana kızarsınız. Ayrıca Hanefi mezhebinin fıkıh usulünü alsam, Şafii mezhebinin hadis usulünü alsam, sonra Hanbeli mezhebinin tefsir usulünü alsam elimde karman çorman bir din oluşmaz mı? Aksine, sadece takip ettiğim mezhebin usullerine vakıf olmam gerekmez mi?

M Çevrimdışı

münferit

Üye
İslam-TR Üyesi
Ben şahsen belirli bir mezhebi takip etmiyorum. İslamı öğrenmenin batıl ve dünyevi bilgilerin çokluğu ve yaşam koşulları gereği bunların takip etmenin mutlak manada zaruri olmasa da gerekliliği dolayısıyla zorlaştığı ve insanların tevil yoluna giderek İslam'ı olması gerektiği gibi yaşamaktan uzaklaştığı şu zamanda öncelikle Kur'anı ve ardından sünnetleri, hadisleri takip etmeyi öncelememiz gerekir. Bilmediğimiz konuda bir şey araştırdığımızda Allah şunu demiştir ya da Allah Rasulu bunu demiştir diye hücceti koyduktan sonra ardından ama diye devam eden açıklamalar imamların, fakihlerin, alimlerin sözleriyle devam ediyor. Allah ve Rasulü bir meselede hüküm vermiş, konu kapanmış ama insanlar dinimizi bir şekilde menfaatine uydurmak için farklı sözler arıyorlar. Ya dosdoğru inanmalı ya da dosdoğru inanmak için çaba sarfetmeliyiz, çabamız bu yönde olmalı.

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Selamün aleyküm. Bazı Selefiler görüyorum, kendilerini hiçbir mezhebe nispet etmiyorlar, tüm mezhep imamlarını takip ettiklerini ancak onların görüşlerini Kur'an ve sünnet süzgecinden geçirerek diledikleri görüşlerini aldıklarını söylüyorlar. Belki içinizde de vardır böyleleri. Evet, mezhep imamları peygamber değildir, vahiy almıyorlar; onlar da hata yapabilir. Bu konuda size katılıyorum. Ancak onlar hepimizden de âlim değiller mi? Bu forumdaki hepimizin ilmini toplasak bir mezhep imamının ilmi eder mi acaba? Biz âvâmız, en azından kendi adıma konuşayım. Ben kimim, benim ilmim ne ki bir mezhep imamının görüşlerini tahlil edeyim? Bunu yapabilmem için benim mezhep imamlarından daha bir âlim olmam lazım, müctehid olmam lazım ki o zaman mezhep imamları hata yapmış mı yapmamış mı kontrol edebileyim. İçinizde ilim sahibi üyeler var. Şimdi ben kalkıp da sizin ilminizi test etsem, size yanlış bildiğinizi filan söylesem en hafif ihtimalle bana gülersiniz, daha olası ihtimalle doğal olarak ve haklı olarak bana kızarsınız. Ayrıca Hanefi mezhebinin fıkıh usulünü alsam, Şafii mezhebinin hadis usulünü alsam, sonra Hanbeli mezhebinin tefsir usulünü alsam elimde karman çorman bir din oluşmaz mı? Aksine, sadece takip ettiğim mezhebin usullerine vakıf olmam gerekmez mi?
We aleykum esselam kardeşim,
Şu konudaki linklerden faydalanabilirsin inşaAllah;

İlimSeven Çevrimdışı

İlimSeven

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Güzel bir söz var tarikatı olmayanın mezhebi olmaz, mezhebi olmayanın sünneti olmaz, sünneti olmayanın Kur’an’ı olmaz, Kur’an’ı olmayanın dini olmaz.

Üst Ana Sayfa Alt