Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Mısırlı Erkeklerden 'bırak Evde Kalsın' Kampanyası

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mısırda evlilik masraflarından yaka silken erkekler tepki için "bırak evde kalsın" adlı tepki kampanyası düzenlemiş. Kızlar "ya evet israftan kaçınmamız gerekir" dememişte "annenizin kucağında kalın" diye karşı kampanya başlatmış.

HABER; https://m.ensonhaber.com/misirli-erkeklerden-birak-evde-kalsin-kampanyasi.html

Mısır’da yayın yapan El-Yevm es-Sabi gazetesi “bırak evde kalsın” kampanyası ile ilgili bir anket yaptı.

Anket sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 44’ü boykotu desteklerken, yüzde 53’ü hayır dedi. Yüzde 3’lük bir grup ise“fikrim yok” diye cevap verdi.

ÜLKEDE FARKLI GÖRÜŞLER VAR
Bir grup milletvekili kampanya ile ilgili açıklamalarda bulundu. Söz konusu kampanyanın "genç kızların duygularını inciteceğini"ifade eden vekiller, diğer taraftan evlilik masraflarının bu derece artmasına da karşı olduklarını kaydederek, evliliğin kolaylaştırılmasının altını çizdi.

"MASRAFLAR PAYLAŞILMALI"
Milletvekili Sabri Yusuf, facebook hesabından yaptığı açıklamada, evliliğin kader olduğu ve Allah’ın takdiri ile gerçekleştiğini ifade ederek, evlenme zamanı gelenlerin evleneceğini endişe edecek bir durum olmadığını söyledi. Yusuf pahalılığa karşı koyabilmek için gelin ve damat adaylarının masrafları paylaşması gerektiğini de kaydetti.

asd_109.jpg

Televizyonda gündüz kuşağı sunucusu spiker Rami Rıdvan da tartışmalara katılan isimlerden biriydi. Twitter hesabından genç kızlara seslenen Rıdvan, “Buna üzülmeye gerek yok. Tam aksine gerçek delikanlılarla işe yaramaz geçleri bu şekilde ayırt edebilirsiniz.” İfadelerini kullandı.

KIZLARDAN KARŞI KAMPANYA
Öte yandan, genç kızlar karşı atağa geçerek gençlere, “Annenin kucağında kal” başlıklı bir kampanya ile cevap verdi.

Mısırlı ünlü artist Ayten Amer’in başlattığı kampanyaya genç kızlardan binlerce destek mesajı geldi.

S Çevrimdışı

sedabalci

Üye
İslam-TR Üyesi
Evlenirken eşimden mehir bile istemedim yeter ki evimizde namaz kılınsın faiz olmasın aman harama bulasmamakta israrci olalim istedim.

Ha mutlu olabildim mi yok. Esimden kaynakli degil ama kendi psikolojik bunalımlarım beni mahfetti.

Böyle eslerini yolup onlari binbir derde sokup mutlu olanları görünce kendimden nefret ediyorum.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evliliği zorlaştıranların üzerinden dert, hastalık, kahır, bela, huzursuzluk, bereketsizlik ve tatsızlık dünyada hiç kalkmasın. Ahirette cehennemin en altında kalsınlar.

T Çevrimdışı

tosman38

Üye
İslam-TR Üyesi
Evliliği zorlaştıranların üzerinden dert, hastalık, kahır, bela, huzursuzluk, bereketsizlik ve tatsızlık dünyada kalksın.Kalksın ki evlenirken acaba şunlar başıma gelecek mi geçinebilecek miyim ? Düşüncesi aklına gelmesin.
Önce dua...

G Çevrimdışı

Gençler

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bu haber beni anlatiyor amaa ben turkiyedeyim :) malesef turkiyede pek farki yok hadi turkiyeyi gectim tevhid ehli oldugunu söyleyen birinden kiz istedik sanletersin fabrika satiyor adam 24 ayar 15 tane bilezik istedi bende 3 bilezik vardi

Bu kadar parayi buna vermem dedim olan 3 bilezik kabul mu yok dediler

İyi dedim 3 bilezik fisebilillah yolunda infak ettim buda benim protestom olmuştu sonuç

Hala bekarım :)

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu haber beni anlatiyor amaa ben turkiyedeyim :) malesef turkiyede pek farki yok hadi turkiyeyi gectim tevhid ehli oldugunu söyleyen birinden kiz istedik sanletersin fabrika satiyor adam 24 ayar 15 tane bilezik istedi bende 3 bilezik vardi

İyi dedim 3 bilezik fisebilillah yolunda infak ettim buda benim protestom olmuştu sonuç

Allah sabrımızı artırsın.

Şimdi değinmek istediğim bir nokta var. Bizde bu paralar olsa da bu kızlardan birinin ailesini ve kendisini razı edip evlenmiş olsak bile bu yine başlı başına bir sorundur. İnsan psikolojisinden anlayanlar bilir ki bu şekilde gerçekleşen bir evlilikte erkek, "ücret ödeyip, karşılık almak" faaliyeti gerçekleştirmiştir. Yani artık gerçekleşen şey bir alışveriştir. Yani kadının ömür boyunca yapacağı hizmetin bedeli bilinç altında ödenmiştir. Erkeğin artık ona minnettar olmak, onda Allah'ın hikmetlerini aramak, onu keşfetmek, sevmek, ona kendisini özel hissettirmek gibi bir görevi yoktur. Çünkü psikolojik boyutta araba almıştır. O arabanın parası ödenmiştir ve tükenene kadar sahibine hizmet etmek durumundadır. Kadınlar bunu sonradan anlıyorlar. Para mutluluk getirmiyor dırıltıları yükseliyor. Kusura bakma sen alışverişte alınandın, ne bekliyordun ki?

Ubeyde Çevrimdışı

Ubeyde

امنت بالله وكفرت بالطاغوت
İslam-TR Üyesi
Allah sabrımızı artırsın.

Şimdi değinmek istediğim bir nokta var. Bizde bu paralar olsa da bu kızlardan birinin ailesini ve kendisini razı edip evlenmiş olsak bile bu yine başlı başına bir sorundur. İnsan psikolojisinden anlayanlar bilir ki bu şekilde gerçekleşen bir evlilikte erkek, "ücret ödeyip, karşılık almak" faaliyeti gerçekleştirmiştir. Yani artık gerçekleşen şey bir alışveriştir. Yani kadının ömür boyunca yapacağı hizmetin bedeli bilinç altında ödenmiştir. Erkeğin artık ona minnettar olmak, onda Allah'ın hikmetlerini aramak, onu keşfetmek, sevmek, ona kendisini özel hissettirmek gibi bir görevi yoktur. Çünkü psikolojik boyutta araba almıştır. O arabanın parası ödenmiştir ve tükenene kadar sahibine hizmet etmek durumundadır. Kadınlar bunu sonradan anlıyorlar. Para mutluluk getirmiyor dırıltıları yükseliyor. Kusura bakma sen alışverişte alınandın, ne bekliyordun ki?

Allah sabrımızı arttırsın bu zamanda bekarlık kolay değil. Allah cümlemize iffetli eşler nasip etsin, Allahumme amin.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
mehiri kadın belirler bu Allahın bize verdiği bir hak. nasıl ki erkekler kilolu kadınlardan hoşlanmıyor kadınlar da ömür boyu sefalete imza atmak istemiyor demek ki.