Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Misyonerler Artık Her Yerde

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yanlış anlamışsınız sanırım. Yüreğimizi hissedebilmek ile kastettiğim şey, yüreğimiz çalışan (atan) somut bir madde olduğu için varlığını algılayabiliyoruz. Allah da herhangi bir duyu organı ile algılanabilen somut bir madde midir peki?

Sen duyu organlarının hepsi toplansa ve ardından onun gibi on duyu organın da toplansa bunların hepsi aklın olmadığı zaman hiçbir şey yapamaz. Biz ise duyu organlarımızın kralı olan akılla Allah'ı hissediyoruz ve varlığına iman ediyoruz. Peki ya sende duyu organlarının efendisi olmadıktan sonra nasıl hissedeceksin?

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Neden olmasın? Birini kainatı yaratırken görmedim. Görmediğim bir şeye nasıl inanabilirim? Hep şöyle diyorlar. "Bir iğne ustasız, kitap katipsiz olmaz o halde koskoca kainat nasıl sahipsiz olur?" Derim ki, iğnenin ustasını, kitabın katibini görebiliyoruz. Kainatın sahibini görebiliyor muyuz peki?

Yediğin elmanın içtiğin sütün de tadını ve kokusunu görmüyorsun ama sana muhteşem bir his veriyor... ve ilaveten.. gecenin ve gündüzün arka arkaya gelmesi ve bundan mevsimlerin meydana gelmesi hatta ve hatta evrende gezen milyarlarca gezegenin birbirlerine çarpmadan belli bir yörüngede gezmeleri ve hatta dünyada yaşayan milyarlarca insanın hiçbirinin parmak izlerinin ve göz retinalarının birbirinden farklı olması, güneşin yerkireye belli bir mesafede olup biraz daha yaklaşsa canlının yok olacağı, kaşların göz üzerine gölge yapması ( sarışın olanlara dikkat et güneşli havada gözlerini kısarlar ) kirpiklerin bir intizan halinde dizilmeleri ve onların sayesinde szgarlı ve tozlu havalarda dahi gözümüzü kısarak ilerleyebilmemiz... sence bir tesadüfler zincirimi.... ? sert tepki veren arkadaşlar lütfen sakin...

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
"Allah dileyeni sapıklık içinde bırakır" diye kabul edersek bu sefer de şöyle bir durum ortaya çıkıyor: Kuran'a göre "Allah dilemedikçe kimse bir şey dileyemez". Buna göre, bir kişinin hidayeti dilemesi de Allah'ın elindedir. Allah onun hidayeti dilemesini dilememişse o adam hidayeti dileyemez. Şu durumda hidayete eremeyenin suçu ne?

Şimdi her şey bir kanun ve nizam ile yaratılmıştır.Nasıl ki elektrik hava su belirli bir kimyasal oran olmadan hava ve su olmuyorsa,insanoğluda belli parçalardan ibarettir.Bu parçaların yoktan var edilmiştir.İnsanlar var olandan üretirler ve tüketirler.
Hidayetin Allahtan olması meselesinde ise,
İnsanoğlunun yaşamı Allaha kulluğunun gereğidir.Yoksa Allahın hiç bir kulunun ibadetine duasına yaşamasına ihtiyacı yoktur.Sen dünyaya geldiysen,bir lutuf gereği denenenmen imtihan edilmen için gelmişsindir.Allahın iradesi ve kulun iradesi vardır.Kulun iradesi cüzi Allahın iradesi Külli dir.Senin imtihan için yaşamın belli bir düzene göre ölümüne kadar proğramlanmıştır.Yalnız sana bırakılan irade sınırları içinde imtihana tabiisindir.Eğer gerçekten iraden seni samimi bir şekilde Allaha kul olmaya yöneltiyorsa,Allahın iradesine uygun davranmış olursun.Yok sana verilen irade sınırları içinde iraden Allah kulluk değil şeytan ve dostlarına kul olmaya yöneltiyorsa,bu senin iradenin sana kazandırdığı bir şerdir.Ama Allahın adaleti gereği senin bu iradeni,doğru yola çevirmekte sana bırakılmıştır.Bunun için sana bir önceden proğramlanmış bir fıtrat ve iradeni kullanabileceğin bir akıl verilmiştir.Bunun yanında kitap ve peygamberler ile desteklenmiştir.Eğer bazı amellerinde ve niyetlerinde güzellik ve ahlak var olup kibir ve riya yoksa,Allah senin iradeni hak yola ulaştırmada yardım eder.Sen hidayete ulaşmada bir karış yaklaşırsan Allah sana yardımda bir kulaç yaklaşır.Bu yüzden,kötülük isabet etse bile sen onun içinde hayır olabileceğini düşünmen Allaha tevekkül etmen ve sabır etmenle eşdeğerdir.Bunlar senin iradeni Allaha yaklaştıran güzel davranışlardır.Bir de bakmışsın ki bazı hakikatleri kavramaya başlamışsın.Bundan sonra Allahtan ne kadar sakınırsan o kadar Allaha kullukta o kadar yükselir,ahlakında ve samimiyetinde o kadar güzelleşirsin.Yani sen ilk önce hidayeti Allah katında hak etmen gerekiyor.O zaman o dilediğini senin niyet samimiyet ve ahlakına bağlı olarak,dilediğini hidayete erdirir,dilediğini,gittiği sapkınlıklara izin vererek saptırır.İzin verip vermemek onun elindedir.Bu sapkınlık kulun iradesinin kazandığı bir şerdir.İnsanoğlunun hayatı hata ve yanlışlarla doludur,peygamberlerden başka tam olarak hidayete sahip olabilen kişi bilinmemekle beraber,devamlı hata ve kusurlar için bağışlanma ve mağfiret dilemek her kulun vazifesidir.Ahirette de rahmetiyle cennetine girmek için şüphelerden uzak durmak ve bize bildirilmeyen bilinmeyenlerin arkasından koşmamak,içimize gelen ve sürekli sorgulayan şeytani vesveselerden kendimizi kurtarmalıyız.

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben suçlular cezalandırmasın ve yaptıkları yanlarına kalsın demedim ki. Dedim ki, kişiyi cehenneme sokan Allah ise kişinin suçu ne? Kuran'da demiyor mu: "Allah dilediğini doğru yola iletir, dilediğini saptırır" diye? Diyor. O halde Allah saptırıyorsa sapık olan kişinin suçu ne?

bir ayeti satır arasından kırparak değil evvelinde ve sonrasındaki ayetleri de okuyarak ne demek istediğini anlamaya çalışmalıyız... aksi halde ayetleri sadece kendi çıkarımıza insanlara anlatırız.. kuran sadece bir ayet değil bütün bir kitaptır... ve bazı ayetler birbirinin tefsiridir.

yazdığın ayetin öncesi ve sonrasındaki ayetler;
(1-2) Elif Lâm Râ. Bu Kur’an, Rablerinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa, mutlak güç sahibi ve övgüye lâyık, göklerdeki ve yerdeki her şey kendisine ait olan Allah’ın yoluna çıkarman için sana indirdiğimiz bir kitaptır. Şiddetli azaptan dolayı vay kâfirlerin hâline. İBRÂHÎM - 1-2

Onlara iyice anlatabilmesi için kendi kavminin dilinden başka bir dille hiçbir peygamber göndermedik. Gerçekten de Allah, dilediğini saptırır, dilediğini doğru yola sevk eder ve odur üstün ve hüküm ve hikmet sâhibi.İBRÂHÎM - 3
Biz her peygamberi, ancak kendi kavminin diliyle gönderdik ki, onlara (Allah’ın emirlerini) iyice açıklasın. Allah, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir. İBRÂHÎM - 4
Andolsun, Mûsâ’yı da, “Kavmini karanlıklardan aydınlığa çıkar ve onlara Allah’ın (geçmiş milletleri cezalandırdığı) günlerini hatırlat” diye âyetlerimizle gönderdik. Şüphesiz bunda çok sabreden, çok şükreden herkes için ibretler vardır.İBRÂHÎM - 5

K Çevrimdışı

Kalbi Mühürlü Sorgulayan Us

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Yediğin elmanın içtiğin sütün de tadını ve kokusunu görmüyorsun ama sana muhteşem bir his veriyor... ve ilaveten.. gecenin ve gündüzün arka arkaya gelmesi ve bundan mevsimlerin meydana gelmesi hatta ve hatta evrende gezen milyarlarca gezegenin birbirlerine çarpmadan belli bir yörüngede gezmeleri ve hatta dünyada yaşayan milyarlarca insanın hiçbirinin parmak izlerinin ve göz retinalarının birbirinden farklı olması, güneşin yerkireye belli bir mesafede olup biraz daha yaklaşsa canlının yok olacağı, kaşların göz üzerine gölge yapması ( sarışın olanlara dikkat et güneşli havada gözlerini kısarlar ) kirpiklerin bir intizan halinde dizilmeleri ve onların sayesinde szgarlı ve tozlu havalarda dahi gözümüzü kısarak ilerleyebilmemiz... sence bir tesadüfler zincirimi.... ? sert tepki veren arkadaşlar lütfen sakin...

Allah da yediğim elma ve içtiğim süt gibi tadı ve kokusu olan somut bir madde midir? Düzen var diyorsunuz. Bu hayvanı kim yarattı peki?

60462_0.jpg

60462_0.jpg

K Çevrimdışı

Üyeliği İptal Edildi
Banned
bir ayeti satır arasından kırparak değil evvelinde ve sonrasındaki ayetleri de okuyarak ne demek istediğini anlamaya çalışmalıyız... aksi halde ayetleri sadece kendi çıkarımıza insanlara anlatırız.. kuran sadece bir ayet değil bütün bir kitaptır... ve bazı ayetler birbirinin tefsiridir.

yazdığın ayetin öncesi ve sonrasındaki ayetler;
(1-2) Elif Lâm Râ. Bu Kur’an, Rablerinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa, mutlak güç sahibi ve övgüye lâyık, göklerdeki ve yerdeki her şey kendisine ait olan Allah’ın yoluna çıkarman için sana indirdiğimiz bir kitaptır. Şiddetli azaptan dolayı vay kâfirlerin hâline. İBRÂHÎM - 1-2

Onlara iyice anlatabilmesi için kendi kavminin dilinden başka bir dille hiçbir peygamber göndermedik. Gerçekten de Allah, dilediğini saptırır, dilediğini doğru yola sevk eder ve odur üstün ve hüküm ve hikmet sâhibi.İBRÂHÎM - 3
Biz her peygamberi, ancak kendi kavminin diliyle gönderdik ki, onlara (Allah’ın emirlerini) iyice açıklasın. Allah, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir. İBRÂHÎM - 4
Andolsun, Mûsâ’yı da, “Kavmini karanlıklardan aydınlığa çıkar ve onlara Allah’ın (geçmiş milletleri cezalandırdığı) günlerini hatırlat” diye âyetlerimizle gönderdik. Şüphesiz bunda çok sabreden, çok şükreden herkes için ibretler vardır.İBRÂHÎM - 5

Değişen bir şey yok. Yine aynı anlam çıkıyor: Allah istediğini cennete, istediğini cehenneme atar. Hatta bir ayette insanların ve cinlerin cehenneme atılmak için yaratıldıkları yazıyor.

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Değişen bir şey yok. Yine aynı anlam çıkıyor: Allah istediğini cennete, istediğini cehenneme atar. Hatta bir ayette insanların ve cinlerin cehenneme atılmak için yaratıldıkları yazıyor.

Bak sana daha ilginicini de söyleyeyim. Bir insan anne karnındayken onun cennetliklerden mi yoksa cehennemliklerden mi olduğu sahih hadislerde sabittir. Ben Allah'a iman ettiğim için buna teslim oldum ve rıza gösterdim. Sen de inansana ha... Sonra da inanmadığınız zaman da bahaneler öne sürersiniz. Halbuki ben de senden farklı bir şey duymadım. Demek ki allah'ın dininden çıkmayı sen tercih ediyorsun. Tercihine karşılık da cehennemle müjdelenmenden daha dogal ne olabilir ki.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ELHAMDULILLAH. HAMD SAHIBINI IDRAK EDEBILENLERE NE MUTLU.
Us denen kisi. Elektrik madde midir. Duygular madde midir. Gece olunca gunes yok dermisin. Oysa gormuyorsun onu. Gunesin madde oldugunu nerden biliyorsun. Bilim adamlari mi soyluyor tum bunlarin var olduklarını. Sen bilimine iman et. Rabbim kimin ne isleyecegini bilir. Cehennem de imansizlarin cezası icin hazırlanmış bir yerdir. Sen ister inan ister inanma. iste veya isteme. Hesap verecek herkes.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Allah dileyeni sapıklık içinde bırakır" diye kabul edersek bu sefer de şöyle bir durum ortaya çıkıyor: Kuran'a göre "Allah dilemedikçe kimse bir şey dileyemez". Buna göre, bir kişinin hidayeti dilemesi de Allah'ın elindedir. Allah onun hidayeti dilemesini dilememişse o adam hidayeti dileyemez. Şu durumda hidayete eremeyenin suçu ne?
Her sorunuza bir cevaptan sonra bir başka soru yöneltiyorsunuz ve hiç bir cevabı doğru bulmayarak;böyle bi konumda cevap yazmak yersizlik.Son sözüm şu olacak;
[018.029] Ve de ki: «Hak Rabbinizdendir; artık dileyen iman etsin, dileyen küfre sapsın.

selametle

K Çevrimdışı

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ELHAMDULILLAH. HAMD SAHIBINI IDRAK EDEBILENLERE NE MUTLU.
Us denen kisi. Elektrik madde midir. Duygular madde midir. Gece olunca gunes yok dermisin. Oysa gormuyorsun onu. Gunesin madde oldugunu nerden biliyorsun. Bilim adamlari mi soyluyor tum bunlarin var olduklarını. Sen bilimine iman et. Rabbim kimin ne isleyecegini bilir. Cehennem de imansizlarin cezası icin hazırlanmış bir yerdir. Sen ister inan ister inanma. iste veya isteme. Hesap verecek herkes.

Elektrik denilen şey algılanabilen bir maddedir. Yıldırım gözle görülebilen elektriktir mesela. Duygular da algılanabilen bedendeki kimyasal olaylardır. Gece olunca güneş yok demem çünkü güneşi gözümle gördüğüm için var olduğunu ve bir süreliğine ortadan kaybolduğunu bilirim. Şimdiye kadar Allah'ı gören var mı peki? Güneş'in madde olup olmadığını bedenine yaptığı etkiden anlayabilirsin. Güneş seni ısıtır, Allah ısıtır mı? Güneş tenini karartır, Allah karartır mı?

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Elektrik denilen şey algılanabilen bir maddedir. Yıldırım gözle görülebilen elektriktir mesela. Duygular da algılanabilen bedendeki kimyasal olaylardır. Gece olunca güneş yok demem çünkü güneşi gözümle gördüğüm için var olduğunu ve bir süreliğine ortadan kaybolduğunu bilirim. Şimdiye kadar Allah'ı gören var mı peki? Güneş'in madde olup olmadığını bedenine yaptığı etkiden anlayabilirsin. Güneş seni ısıtır, Allah ısıtır mı? Güneş tenini karartır, Allah karartır mı?

Beynimi göremiyorum. Ama var olduğunu biliyorum.
Seni de göremiyorum. Ama senin beyinsiz olduğunu çok net görebiliyorum

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Elektrik denilen şey algılanabilen bir maddedir. ALGI ?? Algılanamayan şeylerin varlıklarını inkar ediyorsn yani. :D komik yaaa! Elektrik nerede madde olarak tanımlanmış ? Elektrik potansiyel farktan kaynaklı elektron akışıdır.
Yıldırım gözle görülebilen elektriktir mesela. Görmek nedir. Gördüğün şey gerçekmidir. Rüyada gördüklerin nedir peki? Rüya nedir?Yıldırım olayı da elektron akışıdır. Madde falan değildir. Bir olaydır. İlave soru. Ateşten çıkan alev maddemidir?
Duygular da algılanabilen bedendeki kimyasal olaylardır. Beyin nedir? Düşünme nedir? Hafıza nedir? Alzemaher olanlara ne oluyor?. Acı nedir, Ağrı nedir? koku nedir?
Gece olunca güneş yok demem çünkü güneşi gözümle gördüğüm için var olduğunu ve bir süreliğine ortadan kaybolduğunu bilirim. Bunu bugün biliyorsun . Ama bu keşfedilmeden önce kimse bilmiyordu. Bilim bulduğunda iman ettiğin şey, bilimden önce söylendiğinde iman edilmeyen şeydi. Onu bilim söyleyince iman edilir oldu. Oysaki o bilimden yıllarc önce Kuarnı kerimde bu bilgi verilmişti. Göz çölde serap görür. Ama o gördüğü yere vardığında hiçbirşey bulamaz!!!
Şimdiye kadar Allah'ı gören var mı peki? Şimdiye kadar görmediğimiz şeylerin var olmadıklarını mı söylüyorsun?. Bu son derece saçma.
Güneş'in madde olup olmadığını bedenine yaptığı etkiden anlayabilirsin. Güneş seni ısıtır, Allah ısıtır mı? Güneş tenini karartır, Allah karartır mı? Felsefe yapıyorsun. Aristo mantığı. Soba ısıtır. Soba güneşmidir? ALLAH olan imanımın bedenimde olan etkisini ben hisssediyorum. Sendeki etkisini de hissedebiliyorum konuşmalarından

Zavallı bir haldesin

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
o zavallı bi halde de sen de hiç anlatamıyosun kardeşim. bu nası bi açıklama. mantıksal çıkarım yapmamanı tavsiye ediyorum.

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhi seni Allah için seviyorum.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bi örnek geldi aklıma. İnsanın duyu organları tarafından algılanan şeylere iman edişi ile ilgili.

3 ayrı insan düşünün.
1- Gözleri fiziksel olarak var . Ancak görme yetisi yok.
2- Gözleri var ama ileri derece miyop/ hipermetrop falan. Gözlüksüz göremeyen biri.
3- Normal şekilde gören biri.

Şimdi 4 ayrı toplum düşünelim
1- Tamamen 1 numaralı insanların olduğu
2- Tamamen 2 numaralı insanların olduğu
3- Tamamen 3 numaralı insanların olduğu
4 1 ,2 ve 3 numaralı insanların karışık halde olduğu bir topluluk

Sonra bu topluluklara birşey gösterin ve ne gördüklerini sorun.

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bi örnek geldi aklıma. İnsanın duyu organları tarafından algılanan şeylere iman edişi ile ilgili.

3 ayrı insan düşünün.
1- Gözleri fiziksel olarak var . Ancak görme yetisi yok.
2- Gözleri var ama ileri derece miyop/ hipermetrop falan. Gözlüksüz göremeyen biri.
3- Normal şekilde gören biri.

Şimdi 4 ayrı toplum düşünelim
1- Tamamen 1 numaralı insanların olduğu
2- Tamamen 2 numaralı insanların olduğu
3- Tamamen 3 numaralı insanların olduğu
4 1 ,2 ve 3 numaralı insanların karışık halde olduğu bir topluluk

Sonra bu topluluklara birşey gösterin ve ne gördüklerini sorun.

Akhi bir de benim aklıma hep şu soru gelmiştir.. Hani şu akıllı olduklarını iddia eden ve bilim ve sezilerini ön plana çıkaranlar var ya.ş.. İşte onlar bir köre renkleri nasıl anlatabilir?

K Çevrimdışı

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Elektrik denilen şey algılanabilen bir maddedir. ALGI ?? Algılanamayan şeylerin varlıklarını inkar ediyorsn yani. :D komik yaaa! Elektrik nerede madde olarak tanımlanmış ? Elektrik potansiyel farktan kaynaklı elektron akışıdır.
Yıldırım gözle görülebilen elektriktir mesela. Görmek nedir. Gördüğün şey gerçekmidir. Rüyada gördüklerin nedir peki? Rüya nedir?Yıldırım olayı da elektron akışıdır. Madde falan değildir. Bir olaydır. İlave soru. Ateşten çıkan alev maddemidir?
Duygular da algılanabilen bedendeki kimyasal olaylardır. Beyin nedir? Düşünme nedir? Hafıza nedir? Alzemaher olanlara ne oluyor?. Acı nedir, Ağrı nedir? koku nedir?
Gece olunca güneş yok demem çünkü güneşi gözümle gördüğüm için var olduğunu ve bir süreliğine ortadan kaybolduğunu bilirim. Bunu bugün biliyorsun . Ama bu keşfedilmeden önce kimse bilmiyordu. Bilim bulduğunda iman ettiğin şey, bilimden önce söylendiğinde iman edilmeyen şeydi. Onu bilim söyleyince iman edilir oldu. Oysaki o bilimden yıllarc önce Kuarnı kerimde bu bilgi verilmişti. Göz çölde serap görür. Ama o gördüğü yere vardığında hiçbirşey bulamaz!!!
Şimdiye kadar Allah'ı gören var mı peki? Şimdiye kadar görmediğimiz şeylerin var olmadıklarını mı söylüyorsun?. Bu son derece saçma.
Güneş'in madde olup olmadığını bedenine yaptığı etkiden anlayabilirsin. Güneş seni ısıtır, Allah ısıtır mı? Güneş tenini karartır, Allah karartır mı? Felsefe yapıyorsun. Aristo mantığı. Soba ısıtır. Soba güneşmidir? ALLAH olan imanımın bedenimde olan etkisini ben hisssediyorum. Sendeki etkisini de hissedebiliyorum konuşmalarından

Zavallı bir haldesin

:)

İnkar etmiyorum, algılayamadığımız şeyler de var olabilirler ancak bir şeye var diyebilmek için onun algılanabilmesi gerekir. Uçan Spagetti Canavarı'na inanır mısın?

Elektrik dediğimiz şey gözle görülebilen (örn. yıldırım) ve elektronlardan müteşekkil bir şeydir. Elektron ise kütlesi ve hacmi olan bir şeydir. Dolayısıyla elektrik dediğimiz şey maddedir. Somut bir şeydir.

Gördüğüm şeyin gerçek olup olmaması biraz felsefi bir meseledir. Gördüğüm şey gerçek midir bilmem ama gördüğüm şey vardır. Rüya da gördüğüm bir şeydir dolayısıyla vardır. Biz yıldırımı da, rüyayı da görürüz. Allah'ı gören var mı peki?

Beyin etten bir maddedir. Düşünme, hafıza gibi şeyler ise beynin işlevleridir. Alzemaher kimdir bilmiyorum ama Alzheimer ise bir hafıza sorunudur. Koku ise burnun algıladığı maddedir.

Saçmalıyorsunuz. Kimsenin bilime iman ettiği yok. Siz herkesi kendinizle karıştırıyorsunuz sanırım. Bilim bilmektir. İman ise bilgi sahibi olmamak, inanç beslemektir. Güneşin var olduğunu bilmek için ise bilim insanı olmaya gerek yok. Gözünüz kör mü, gökyüzündeki koskoca güneşi göremiyor musunuz?

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sorgulayan us ,Allah kuranı kerim se inanıp inanmamayı akli seçiciliğe bırakmıştır. Eğer Allah (swt) görünür olsaydı ,şeytan kimi aldatacaktı? Cennetle cehennemin ne anlamı kalacaktı?

Ya da çok basit bir şey sorayım evlisin ve eşini çok seviyorsun ,eşin senden uzağa tek başına çıkıp gittiğinde onu hemen boşayıp alakayı kesermisin?

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
:)

İnkar etmiyorum, algılayamadığımız şeyler de var olabilirler ancak bir şeye var diyebilmek için onun algılanabilmesi gerekir. Uçan Spagetti Canavarı'na inanır mısın?

Elektrik dediğimiz şey gözle görülebilen (örn. yıldırım) ve elektronlardan müteşekkil bir şeydir. Elektron ise kütlesi ve hacmi olan bir şeydir. Dolayısıyla elektrik dediğimiz şey maddedir. Somut bir şeydir.

Gördüğüm şeyin gerçek olup olmaması biraz felsefi bir meseledir. Gördüğüm şey gerçek midir bilmem ama gördüğüm şey vardır. Rüya da gördüğüm bir şeydir dolayısıyla vardır. Biz yıldırımı da, rüyayı da görürüz. Allah'ı gören var mı peki?

Beyin etten bir maddedir. Düşünme, hafıza gibi şeyler ise beynin işlevleridir. Alzemaher kimdir bilmiyorum ama Alzheimer ise bir hafıza sorunudur. Koku ise burnun algıladığı maddedir.

Saçmalıyorsunuz. Kimsenin bilime iman ettiği yok. Siz herkesi kendinizle karıştırıyorsunuz sanırım. Bilim bilmektir. İman ise bilgi sahibi olmamak, inanç beslemektir. Güneşin var olduğunu bilmek için ise bilim insanı olmaya gerek yok. Gözünüz kör mü, gökyüzündeki koskoca güneşi göremiyor musunuz?
sorgulayan kafir ölüm sana gelip çatmadan tövbe et