Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mustafa İslamoğlun'dan İmam Şafii'ye Eleştiri

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Yeni Mi Farkettiniz Ben Fucuraha yüzünden ban yediğim zaman aynı şeyi yazmıştım , bir yetkili de demiyor

"AGA BU ADAM NE İŞ YAPAR"

Gerekli gereksiz herşeyi gerekli gereksiz yerlere yazar benim söylemekten dilimde tüy bitti ; Siz anlamak istemiyorsunz galiba

Evet anlamak istemiyorum.

M Çevrimdışı

MUNZİR

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Yeni Mi Farkettiniz Ben Fucuraha yüzünden ban yediğim zaman aynı şeyi yazmıştım , bir yetkili de demiyor

"AGA BU ADAM NE İŞ YAPAR"

Gerekli gereksiz herşeyi gerekli gereksiz yerlere yazar benim söylemekten dilimde tüy bitti ; Siz anlamak istemiyorsunz galiba

BİLADER BU NE AFRA TAFRA. SEN DEĞİLMİYDİN BAN YEDİKTEN SONRA FUCARAHA ÜYESİDE DAHİL BÜTÜN FORUMDAN ÖZÜR DİLEYEN? https://www.islam-tr.org/serbest-kursu/44035-ozur-dileriz.html

ŞİMDİ BU ÇIKIŞIN NİYE

E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşlerim kırıcı olmadan yazalım elbet forumunda kendi düzenlemeleri olacaktır normal karşılamaya çalışalım anlamadığımız hususlarıda lisani uslüble sorup öğrenmeye çalışalım..

Ömer İbn Abdulaziz Çevrimdışı

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Rasule itaat tabiiki Allah'a itaattir. Ama vahye uymayan bir sözüne istinaden ayeti inkar veya neshetmek nedir ? Bu durumda ya; evet rasul diyorsa sen de inkar edeceksin veya hayır rasul bunu söylememiştir diye temkinli olacaksın. Söylediğimiz budur.

Sizinle konuşamayacağımızı anladık. Çünkü sıkıştığın yerde kaçıyorsun ve sonra birden ortaya çıkıp aynı şekilde itirazlarını getiriyorsun. Şimdi ben sana cevap verip birkaç soru soracağım, sen yine sorularıma cevap vermeyeceksin sonra yine birkaç gün sonra gelip inkarcılığını sürdüreceksin.

Ömer İbn Abdulaziz Çevrimdışı

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kuran’da “yarıldı” ve benzerî ifadeler:Kamer suresinin bu ilk ayeti, yani “ay yarıldı” ifadesi esasen Kur’an’daki benzerlerinden birisidir. Bil*hassa kıyamet sahnelerini tasvir eden, ahiret ahvalin*den bahseden surelerde ve ayetlerde, bu şekilde “gök yarıldı” “yer yarıldı”gibi deyimler kullanılmıştır. Biz şimdi bu ayetlerden bazılarını okuyucunun dikkatine sunacağız:l- “O gün gökyüzü beyaz bulutlar halinde yarılıp melekler bölük bölük indirilirler.”(6)2 – “Gök yarılıp da erimiş yar gibi kıpkırmızı bir gül olduğu zaman”(7)3 – “Gök de yarılmış, çatlamıştır.” (8)4 – “Gök yarıldığı zaman“(9)Bu ayetlerin hepsinde de “yarılma” olarak tercü*me edilen fiiller ş-a-k-k-a fiilinin türevleridir ve hepsi de mazî (di’li geçmiş zaman) sîgasıyla kullanılmıştır. Yani hepsi de gele*cekte, kıyametin kopması anında vuku bulacak hadise*leri bildirmesine rağmen, hep mazi (geçmiş) sigasıyla anlatılmıştır. Ama bu ayetler nasıl “yarılacak”, (”o gün) yarılır” gibi tercüme ediliyorsa, Kamer suresinin ilk ayetinin de bu şekilde tercüme edilmesi olanaksız değildir ve tercüme edilmese de biz o anlama geldiğini bilmeliyiz.5- “Bundan dolayı neredeyse gökler çatlayacak, yer varılacak,dağlar yıkılıp dağılacaktır. (10)Bu ayet, Hıristiyanların “Rahman çocuk edindi” diye iftira etmeleri üzerine inmiştir.6 – “Sonra toprağı bir yarışla yardık.“(l1)7 – “O gün yer yarılır, onlar kabirlerinden dışarı çıkarlar…(12)8- “…öylesi (taşlar)da var ki çatlar da onlardan su fışkırır.”Yukarıda dediğimiz gibi, bizzat ‘ş-a-k-k-a” türev*li fiillerin kullanıldığı bu ayetlerin dışında), anlam ola*rak yine aynı, yani “yarılma” olayından bahseden, değişik kelime ve fiiller Kur’an’ın Mekki ayetlerinde kullanılmaktadır. Bunlardan birisi Müzzemmil suresinin (ki ilk inen surelerdendir) 18. ayetinde geçen “münfetir” kelimesidir: “Gök kubbe yarıldığı zaman” Bir diğeri ise Nebe suresinin 19. ayetindeki “fütiha” kelimesidir: “O gün gökyüzü açılır…”Daha bu ayetlerin dışında, Mekke’de nazil olup, kıyametin kopuşu ve ahiret ahvalini tasvir eden sure*lerde böyle, alışılmışın dışında olayların cereyan ede*ceği çok sık bir şekilde vurgulanmaktadır.“Yer yarıldığı (zaman) (13);“Güneş katlanıp dürüldüğünde, yıldızlar kararıp döküldüğünde,dağlar sallanıp yürütüldüğünde… denizler kaynatıldığında…”(14) gibi ay*etler sözünü ettiğimiz tasvir ayetlerinden sadece bir kaçıdır.Şimdi Kamer suresinin ilgili ayetini bu ayetlerden ayırmaya imkan var mıdır? “Ay yarıldı” ayetinin, bu yukarıdan beri sıraladığımız ayetlerden hiç bir farkı yoktur anlam itibariyle. Yani o da kıyametin -tıpkı se*manın yarılmasından bahsedildiği gibi, dağların atılmasından denizlerin kaynatılmasından ilh. söz edildiği gibi- ayın da yarılacağı bildiriliyor…Kur’an’ın anlattığına göre kıyamet denen olayın normalin ötesinde bir hadise olacağı anlaşılıyor. Ama insanoğlunun tecrübe edemediği ve mahiyeti hakkında şimdilik fazla bir bilgi sahibi olmadığı bu sahnenin bir parçası olan ay yarılmasının da nasıl vuku bulacağı hakkında bir şey dememiz zordur.Verdiğiniz ayet ,kıyameti tasvir eden bir ayettir..

- - - Updated - - -

Kuran’da “yarıldı” ve benzerî ifadeler:Kamer suresinin bu ilk ayeti, yani “ay yarıldı” ifadesi esasen Kur’an’daki benzerlerinden birisidir. Bil*hassa kıyamet sahnelerini tasvir eden, ahiret ahvalin*den bahseden surelerde ve ayetlerde, bu şekilde “gök yarıldı” “yer yarıldı”gibi deyimler kullanılmıştır. Biz şimdi bu ayetlerden bazılarını okuyucunun dikkatine sunacağız:l- “O gün gökyüzü beyaz bulutlar halinde yarılıp melekler bölük bölük indirilirler.”(6)2 – “Gök yarılıp da erimiş yar gibi kıpkırmızı bir gül olduğu zaman”(7)3 – “Gök de yarılmış, çatlamıştır.” (8)4 – “Gök yarıldığı zaman“(9)Bu ayetlerin hepsinde de “yarılma” olarak tercü*me edilen fiiller ş-a-k-k-a fiilinin türevleridir ve hepsi de mazî (di’li geçmiş zaman) sîgasıyla kullanılmıştır. Yani hepsi de gele*cekte, kıyametin kopması anında vuku bulacak hadise*leri bildirmesine rağmen, hep mazi (geçmiş) sigasıyla anlatılmıştır. Ama bu ayetler nasıl “yarılacak”, (”o gün) yarılır” gibi tercüme ediliyorsa, Kamer suresinin ilk ayetinin de bu şekilde tercüme edilmesi olanaksız değildir ve tercüme edilmese de biz o anlama geldiğini bilmeliyiz.5- “Bundan dolayı neredeyse gökler çatlayacak, yer varılacak,dağlar yıkılıp dağılacaktır. (10)Bu ayet, Hıristiyanların “Rahman çocuk edindi” diye iftira etmeleri üzerine inmiştir.6 – “Sonra toprağı bir yarışla yardık.“(l1)7 – “O gün yer yarılır, onlar kabirlerinden dışarı çıkarlar…(12)8- “…öylesi (taşlar)da var ki çatlar da onlardan su fışkırır.”Yukarıda dediğimiz gibi, bizzat ‘ş-a-k-k-a” türev*li fiillerin kullanıldığı bu ayetlerin dışında), anlam ola*rak yine aynı, yani “yarılma” olayından bahseden, değişik kelime ve fiiller Kur’an’ın Mekki ayetlerinde kullanılmaktadır. Bunlardan birisi Müzzemmil suresinin (ki ilk inen surelerdendir) 18. ayetinde geçen “münfetir” kelimesidir: “Gök kubbe yarıldığı zaman” Bir diğeri ise Nebe suresinin 19. ayetindeki “fütiha” kelimesidir: “O gün gökyüzü açılır…”Daha bu ayetlerin dışında, Mekke’de nazil olup, kıyametin kopuşu ve ahiret ahvalini tasvir eden sure*lerde böyle, alışılmışın dışında olayların cereyan ede*ceği çok sık bir şekilde vurgulanmaktadır.“Yer yarıldığı (zaman) (13);“Güneş katlanıp dürüldüğünde, yıldızlar kararıp döküldüğünde,dağlar sallanıp yürütüldüğünde… denizler kaynatıldığında…”(14) gibi ay*etler sözünü ettiğimiz tasvir ayetlerinden sadece bir kaçıdır.Şimdi Kamer suresinin ilgili ayetini bu ayetlerden ayırmaya imkan var mıdır? “Ay yarıldı” ayetinin, bu yukarıdan beri sıraladığımız ayetlerden hiç bir farkı yoktur anlam itibariyle. Yani o da kıyametin -tıpkı se*manın yarılmasından bahsedildiği gibi, dağların atılmasından denizlerin kaynatılmasından ilh. söz edildiği gibi- ayın da yarılacağı bildiriliyor…Kur’an’ın anlattığına göre kıyamet denen olayın normalin ötesinde bir hadise olacağı anlaşılıyor. Ama insanoğlunun tecrübe edemediği ve mahiyeti hakkında şimdilik fazla bir bilgi sahibi olmadığı bu sahnenin bir parçası olan ay yarılmasının da nasıl vuku bulacağı hakkında bir şey dememiz zordur.Verdiğiniz ayet ,kıyameti tasvir eden bir ayettir..

Allah'ın Rasulü(aleyhisselatu vesselam) "Kim Kur'an'ı hevasına göre tefsir ederse kafir olur" buyururken ne kadar da doğru söylemiş.

Orada "Ay yarıldı" ifadesi madem kıyameti anlatıyor da, Allah azze ve celle neden hemen ardından müşriklerin mucizeleri inkar etmelerinden bahsediyor?

Kıyameti anlatan ayetlerde "şakka" fiili kullanılıyor o halde burada da kıyametten bahsediyor diye saçma, sapık, pis bir anlayış olabilir mi? Sen kıyametten bahseden ayetleri örnek vererek nasıl olur da ayetin zahir manasının dışına çıkıyorsun? Ayette açık bir şekilde müşriklere gösterilen bir mucizeden bahsediliyor. Ehli Sünnet alimleri de bunu böyle anlamışlar. Gel gelelim sizin gibi Kur'ancı geçinen fakat Kur'an'ı tahrif eden kimseler ayetleri zahir manasından çıkarıp kendi hevanıza göre tefsir ettiniz.

Şimdi ben sana bir soru soruyorum. Lafı evirip çevirmeden cevap ver. İslam'da tek kaynak Kur'an mıdır?

M Çevrimdışı

Musluman.

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yav arkadaş forumda düzensizlik oluşturuyor diye bi uyarılsın diye yazdım.

Neden tüm forum üstüme geliyor anlamadım.Forever doğru diyor ben hakaret ettiğim için ban yedim ama niyet yine aynıydı, düzensizlik olmasın diye kendimce uyarı da bulundum.

Fida takdir ediyorum bir iki defa uyaıda bulunun diye söyledim bak uayrılmışta daha ne olsun.Munzir kardeşim bana laf atacağın zaman özelden yazın :)

vAllahi art niyet yok ya.Konuyu takip ediyordum 2 gündür, kafası karşık bir iki kişi var bi onlar yazıyor bi bzim arkadaşlr Hop LAK diye ortaya bi video ....Analatabildim mi Konu bütünlüğü bozuluyor bunun olmasını istemedim, Üç beş konu altında aynı şeyi yapınca ben dahil dikkatim bozuluyor Uyarın bir daha olmasın dedim Allah Allah.

Neyse İLMİ cevap veren arkadaşlarımız oluyor; Bu muhabbeti uzatmıyım

C Çevrimdışı

condor

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Şimdi ben sana bir soru soruyorum. Lafı evirip çevirmeden cevap ver. İslam'da tek kaynak Kur'an mıdır?
islam dininin tek kaynağı kurandır..Başka hiç bir kaynak din belirleyemez..Biz kuranı açıklarken hadis,tarih,siyer ,fizik ,asrtorloji ,tıp biyoloji......daha bir çok bilimden dalından yararlanırız..

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
islam dininin tek kaynağı kurandır..Başka hiç bir kaynak din belirleyemez..Biz kuranı açıklarken hadis,tarih,siyer ,fizik ,asrtorloji ,tıp biyoloji......daha bir çok bilimden dalından yararlanırız..

Bunca nasihate ragmen, küfrünü ikrar ettigin üzere ...

Süresiz yazma yasagi.

Hidayet Allahtandir.

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ben onu bunu bilmem vallahi ben öyle bir imam şafii tanıdımki isalamın gülü bu gün yaşasaydı nerede olacağını söylememe gerek yok herhalde . eğer yanlışım varsa lütfen söyleyin .

E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu adam tam bir sapık..zira kendini mezhep imamlarının üstünde gören yakında mehdiyim derse şaşırmamak lazım buda delilik ünvanını hak etmiştir..

Said El Ensariyy Çevrimdışı

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ben onu bunu bilmem vallahi ben öyle bir imam şafii tanıdımki isalamın gülü bu gün yaşasaydı nerede olacağını söylememe gerek yok herhalde . eğer yanlışım varsa lütfen söyleyin .

Belki Ebu Katade gibi Makdisi gibi zindanlarda belki de Usame gibi Zerkavi gibi meydanlarda olacaktı Allahu Alem; sonuçta imanı, uğraşları amacı bazılarına(kafir ve müşrikler) hep dokunurdu... İki kişi dışında kimse de hayır yoktur; Müctehid ve Mücahid...

Said El Ensariyy Çevrimdışı

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mezhep alimlerini hatasız kabul etmiyoruz onları Rabb edinmiyoruz sonuçta alimler Peygamberin varisleridir..

Üst Ana Sayfa Alt