Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mustafa İslamoğlun'dan İmam Şafii'ye Eleştiri

T Çevrimdışı

tektanri.com

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Rasule itaat konusunda öyle bir mertebeye çıkmışsınız ki...

Yani Condor'un cevabını bilemem ama siz galiba bu ayetlerden "hristiyanların" rasule itaatten anladıklarını anlamış ve yaşadıklarını da yaşıyor gibisiniz.

Biz Bakara suresinin 285.ayetini okurken rahatsız olmuyoruz.

Bakara 165: " Bazı insanlar, Allahtan başkasını tanrı ediniyorlar da onları, Allahı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvelidir. O zulmedenler azabı görecekleri zaman, bütün kuvvetin Allahın olduğunu ve Allahın azabının gerçekten çok şiddetli olduğunu keşke anlasalardı."

muhammet87 Çevrimdışı

muhammet87

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bakara 165: " Bazı insanlar, Allahtan başkasını tanrı ediniyorlar da onları, Allahı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvelidir. O zulmedenler azabı görecekleri zaman, bütün kuvvetin Allahın olduğunu ve Allahın azabının gerçekten çok şiddetli olduğunu keşke anlasalardı."

sen bu ayeti zorda kalınca hristiyanların isaya sığındıkları gibi,Allah'ı bırakıp hz.muhammede yakaran sofilere söyle...resule itaatden peygamberin yaşam şeklini onun örnek alınması gerektiğini söylüyoruz

A Çevrimdışı

Ansar1

Üyeliği İptal Edildi
Banned
kelime secimine iyi dikkat edin, tanri... ataturkten mi ogrendin islami kardes? :) hadi tanri seni korusun

E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hiç bir dört büyük mezhep imamı birbirini eleştirmeden akaidde değil bazı tafsilatlarda farklılıkları delilleri ile ispat ederek Müçtehid seviyesindeki ilimleri ile söylemişlerdir..vede Ehl-i Sünnet'e göre şimdi bu dört mezhebden birine uymak zorundayız yoksa bu mel'un gibi zındıklardan oluruz..müçtehid imamlar bile birbirlerine zıt olan tafsilatlarında dahi birbirlerini eleştirmemişken bunamı kalmış o mezheb imamlarını eleştirmek..Tabi bu eleştirecekki kendi üstünlüğünü dolaylı olarak ön plana çıkartacak..zaten ilminin onlardan üstün olduğunu söylese foyası çok daha çabuk çıkacak,kurnazca bu işi dolaylı olarak yapıyor..

T Çevrimdışı

tektanri.com

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Dini sadece Allah'ı Rabb bilerek bizzat O'nun kitabından öğreniyor ve öğrenmeye devam ediyorum.

Kuranı arka plana atıp sadece hadislere iman eden, hadislerle ayetleri neshedebilen; Alemlerin Rabbini arka plana atıp, peygamberini veya şeyhlerini ilahlaştıran zihniyet ne yazık ki islamı tekeline almış gidiyor.
Bizimle de Tanrı sizi korusun diye dalga geçebiliyor. Bu millet daha neye inanıp inanmamadığını sorgulamaya, Atatürk'ün Kuranı ve Hadisleri türkçeye çevriltmesinden başladı. Tabiikidir ki sizler şimdi bu Atatürk kelimesini cümle içinde kullanmamı da "Atatürkçülük" olarak algılayıp bir çuval laf da söyleyeceksiniz. Çünkü bazılarının beyni ifrat-tefrit ayarlı çalışıyor. Ortası yok...

T Çevrimdışı

tektanri.com

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Rasule itaat tabiiki Allah'a itaattir. Ama vahye uymayan bir sözüne istinaden ayeti inkar veya neshetmek nedir ? Bu durumda ya; evet rasul diyorsa sen de inkar edeceksin veya hayır rasul bunu söylememiştir diye temkinli olacaksın. Söylediğimiz budur.

A Çevrimdışı

Ansar1

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ataturkun bas harfini buyuk yazmaya devam, sakin saygida kusur etmeyesin

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Dini sadece Allah'ı Rabb bilerek bizzat O'nun kitabından öğreniyor ve öğrenmeye devam ediyorum.

Kuranı arka plana atıp sadece hadislere iman eden, hadislerle ayetleri neshedebilen; Alemlerin Rabbini arka plana atıp, peygamberini veya şeyhlerini ilahlaştıran zihniyet ne yazık ki islamı tekeline almış gidiyor.
Bizimle de Tanrı sizi korusun diye dalga geçebiliyor. Bu millet daha neye inanıp inanmamadığını sorgulamaya, Atatürk'ün Kuranı ve Hadisleri türkçeye çevriltmesinden başladı. Tabiikidir ki sizler şimdi bu Atatürk kelimesini cümle içinde kullanmamı da "Atatürkçülük" olarak algılayıp bir çuval laf da söyleyeceksiniz. Çünkü bazılarının beyni ifrat-tefrit ayarlı çalışıyor. Ortası yok...

Kuranın meal yoluyla türkçeleşmesiyle islam tekrar mı geldi bu ülkeye.o bir gecede yaptığı harf devrimiyle bütün halkı cahil bıraktı ki şu anda sizinle aynı dilden konuşup anlaşamamızın nedeni o borçlu olduğun kişidir.Hem burada kimse kuranı arka plana itip hadislere iman etme gibi bir kavrama yabancı.Bunu burada siz icat ettiniz.Tanrı kelimesi,şirk koşanlara karşı onların anlayabileceği bir dilden söylenen bir kelimedir.Biz o kelimeye çok yabancıyız.Elhamdülillah.

T Çevrimdışı

tektanri.com

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
"bu millet dini islam düşmanı atatürk sayesinde öğrendi yani....? atatürk'e kim sevgi besliyorsa o kafirdir....."

İşte siz hadisleri de ayetleri de böyle yorumluyorsunuz. Yani önce hüküm, sonra delil. Benim cümlem içinde şu yukarıdaki "bu millet dini Atatürk'ten öğrendi mi diyor ? Yoksa bu işlerin sorgulanmaya daha yeni başlandığı mı ifade ediliyor. Ayrıca Atatürk sevgisi ile ilgili de neresinden ne anladın pes.

Ama ben daha yazıyı yazarken birilerinin böyle anlayıp, ifrat-tefrit ayarlı cevap verebileceğini tahmin etmiştim.

C Çevrimdışı

condor

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ayetlerle hadisleri yazıyorum...kalabalık kelam dediğin ayet ve hadisler..

ibn kesir tefsirine yorumumu istiyorsun..ordaki mucize gösterilmemesi anlık bir durum...sen önce resule itaat ayetinden ne anladığını söyle..namaz kılmayı imam buhariden öğrendiniz..şimdi buhariye sallayıp duruyorsunuz
size sorulan soru peygamber mucize gösterip göstermediği ???Sen ise tartışamayi başka yöne çekiyorsun............Şu yazdığınızı yorumumdaki cehaletinizi görüyorsunuzdur umarım..
ordaki mucize gösterilmemesi anlık bir durum
Hiç böyla ahmak bir yorum olurmu..Senin bu yoruma göre peygamber efendimiz anlık mucize göstermemiş,amma sonrada mucizeler göstermiş!!! Kardeşiim Allah tealanın katii kelamı orada dururken ,nasıl mucize gösterebilr?Allahın kelamı için sen nasıl anlık bir hüküm dür diyebilirsin..?Dostum sen hemen psikatra muayane ol..biz burada texxas tommiks okumuyoruz.Allah kelamından bahsediyoruz..Şimdi sorarım size ayet ortada açık net durumu ifADE EDERKEN SİZİN PEYGAMBERE AİT MUCİZE ANLATAN HADİSLERE ONAY VERMENİZ DOĞRUMU?BURAYA NEREDEN GELİNDİ ?HADİSLERİN REDDİNDEN.şunu bilinki hadisler zanni delil olup asla kuranla çelişemez.Çelişirse redde açıktır..

muhammet87 Çevrimdışı

muhammet87

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
önce adam gibi yazı yaz...o ahmak lafını aynen sana iade ediyorum,o gün için ayetler vardır kuranda

C Çevrimdışı

condor

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Henüz daha kavramlardan bile bi haber biriyle, Rasulullah'ın s.a.v. sözleri üzerine tartışma yapacak kadar beyinsiz olmadığımı düşünüyorum. Bir gün aklımı peynir ekmekle yersem, bu tartışmayı yaparım. sen buhari ve müslim’deki hataları!! aramaya girişeceğine önce islami kavramları bi zihninde yerleştir tek tanrı!

Daha dün taharet almasını bilmeyen insanlar, iki kitap okuyup birkaç densizin sohbetlerini dinleyip, Rasulullah’ın s.a.v. hadislerinde kusur bulmaya girişirse, onlar aynen şunu deriz:

Önce git buhari’ye (rahmetullahı aleyh) denk adam ol, sonra buhariyi eleştir. Buhari’nin, Şafii nin tırnağı bile olamayan adamların, sanki onlara denkmişçesine kendilerinde bu eleştiri cesaretini bulmalarına hayret ediyorum. rahmetullahı aleyhi, daha Kur’an okumayı yeni sökmüş bir adamla aynı kefeye koyacağım. Bu ne kitaba, ne insafa, ne de akla sığar.
Sizlere gereken cevapları sünnet ehli alimleri gerekli şekilde verdiler. Onların mücadelesiyle biiznillah sizin gibilere bu ümmet hiçbir zaman itibar etmedi ve etmeyecektir.

O nedenle bu konunun uzayıp, sizin gibilerin söylemlerinin yaygınlaşmamasını istiyorum.
BENİM BUHARİ MUSLİM VEYA KUTUBU SİTTE'DEKİ HADİSLERİ AYIRACAK,ELİYECEK ZAMANIM YOK ..ZATEN AYIRIMI ULEMA TARAFINDAN YAPILIYOR..ALİM OLARAK HEPSİNE SAYGIMIZ BÜYÜK..BİZİM İÇİN KUTSAL BİR KİTAP DEĞİLDİRLER ,DEĞERLİ ESERLERDİR..İÇLERİNDE YANLIŞ HADİS BULUNMASI GAYET NORMALDİR..
Muvatta’yı yedi günde ezberleyen Şafii
EZBER BİR ŞEY İFADE ETMEZ ETSEYDİ ,ALLAH KURANI EZBERLEYİN DERDİ..hEM BÖYLE KISA SÜREDE EZBERLEME PALAVRALIRINDAN BIKTIK USANDIK.SAİD NURSİDE 3 AYDA TÜM İLİMLERİ HIFZETMİŞ..NE DİYELİM???YORUM SİZİN.....İLİM EHLİ HER ZAMAN VARDIR KARDEŞİM..1200 YIL ÖNCE İLİM EHLİ BUHARİ ,ŞAFİ GELDİDE ŞİMDİ NEDEN GEMESİN?SÜNNET EHLİ CEVAB VERİYOR..ZATEN BİZDE ONLARDAN YARARLANIYORUZ...

C Çevrimdışı

condor

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bir mümin kardeşime "ahmak "dediğim için özür dilerim..kardeşimden ricam ,konun özü çerçevesinde sorulara yant verirse çok memnun olurum...

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
sanırım önce akla uymayan hadisleri inkar edecekler sonrasında da akla uymayan ayetleri akıllı olmak lazım şimdi 5 vakitin aslıda miraçta gerçekleşti bu da isteyene akla muhalif çünkü neden Allah cc 5 vakit farzı kuran içinde dile getirmemişte hadiste gelmiş bu arkadaşlar acaba 3 vakitimi onaylıyorlar

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
3479d1365447528-mustafa-islamoglundan-imam-safiiye-elestiri-20130320_214059.jpg

3480d1365447533-mustafa-islamoglundan-imam-safiiye-elestiri-20130320_214155.jpg

bu sayfalardaki İMAN gerçeğini anlayamayan (nasip olmayan ) şapıkların İmam şafi yi sahabeleri ve daha nicelerini eleştirmeleri gayet doğaldır......

20130320_214059.jpg

20130320_214155.jpg

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
nasda aranan akla uygunluğu değil sıhhat şartıdır bu ehli sünnetin görüşüdür sanırım

M Çevrimdışı

Musluman.

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Fucuraha amacın ne?

Yeni Mi Farkettiniz Ben Fucuraha yüzünden ban yediğim zaman aynı şeyi yazmıştım , bir yetkili de demiyor

"AGA BU ADAM NE İŞ YAPAR"

Gerekli gereksiz herşeyi gerekli gereksiz yerlere yazar benim söylemekten dilimde tüy bitti ; Siz anlamak istemiyorsunz galiba

A Çevrimdışı

Avukat Sıtkı

Üyeliği İptal Edildi
Banned
@Yuruyen
Beyfendi sizde öyle bir şikayet ettinizki site yönetimini sanki bu siteye belli bir ücret ödeyerek üye oldunuz. Ücretsiz bu sitenin bütün faydalarından yararlanıyorsunuz ve kalkıp mazlum rolu ile şikayetinizi dillendiriyorsunuz. Hem ban yediyseniz bile bu size çok mu zaiyat veya zarar verdi? Kaç gün ban yediniz bu arada?

buna yaptığına argoda ne denir biliyormusunuz? Sana mı düştü bu forumun düzenini korumak?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Yeni Mi Farkettiniz Ben Fucuraha yüzünden ban yediğim zaman aynı şeyi yazmıştım , bir yetkili de demiyor

"AGA BU ADAM NE İŞ YAPAR"

Gerekli gereksiz herşeyi gerekli gereksiz yerlere yazar benim söylemekten dilimde tüy bitti ; Siz anlamak istemiyorsunz galiba

Ahi sizi forumdan küfür ettiginiz icin banlamistim. Hakkimda adeletsiz oldugumu düsünmenizde beis yok. Size karsi icimde en ufak kin ya da giciklik olsa idi 1 gün banlamaz ve nazikce uyarmazdim.

https://www.islam-tr.org/guncel-haberler/43991-melhame-i-kubra-guncel-paylasim-2.html

Neden banlandiginiz gayet acik.

Yorum yapmiyorum.

Üst Ana Sayfa Alt