Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Namazda Tesbih ve Duaları karıştıran Bilemeyen Kişi Ne Yapmalıdır?

G Çevrimdışı

Güllü Hilal

Üye
İslam-TR Üyesi
Esselmau aleykum we rahmetullahi we berekatuhu kıymetli hocam.
Bazen namaz kılarken secdede söylenecek tesbihi rukuda, rukuda söylenecek tesbihi secdede söylediğim oluyor. Bunun dışında ikinci rekatta allahumme salli/barik dualarını okumaya başlıyorum. Bu durumlarda ne yapmalıyım?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim;

İbnu Abbâs (radıyallâhu anhumâ) anlatıyor:
"Rasûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Haberiniz olsun, ben rukû ve secde hâlinde Kur'ân okumaktan men edildim. Öyleyse rukûda Rabb Teâlâ'yı tâzim edin, secdede ise dua etmeye gayret edin, (zîra secdede iken yaptığınız dua) icâbet edilmeye lâyıktır."

(Muslim, Salât 207 (479); Ebû Dâvud, Salât 152, (876); Nesâî, İftitâh 98, (2, 189)

Namazın kıyamında Kur'an kıraat edilir. Rukû da tesbih, secde ve tahiyatta ise tesbih ve (sunnetten) dualar edilir.

Namazın Rukûsunda:

سُبْحَانَ رَبِّيَ الْعَظِيمِ (Subhane Rabb'iye'l Âziim) 1-3-5 -7 defa okunur.
1 defa Subhane Rabb'iye'l Âziim diyecek kadar beklemek farz, söylemek ise sünnettir. Ve tek (1, 3, 5, 7) yapılır. Kâmil manada sunnete uygun en az söylemek 3 defadır.

Namazın Secdesinde:

سُبْحَانَ رَبِّيَ الأَعْلَى (Subhane Rabbiye'l Âla) 1-3-5 -7 defa okunur.
1 defa Subhane Rabb'iye'l Âla diyecek kadar beklemek farz, söylemek ise sünnettir. Ve tek (1, 3, 5, 7) yapılır. Kâmil manada sunnete uygun en az söylemek 3 defadır.

Kasten olmadığı sürece teşbihlerin yerlerini karıştırman durumunda sunnete uymamış olur ve bunlardan hasıl olacak olan sevabı kaçırırsın. Sehiv secdesi gerekmez.

3 veya 4 rekatlı farz namazların 2. rekatında (ilk) teşehhudde, tahiyat duasından sonra tekbirle kalkman (vâcib) gerekir. Tahiyyat duasından sonra unutarak kalkmayıp salli barik dualarını okumak ise sunnete uymamaktır. Farz namazların ilk oturuşunda tahiyyât okunduktan sonra kalkılması gereken bir namazda “Allahumme salli ala Muhammed” diyen kişi İmam-ı Âzam’a göre farz olan kıyamı geciktirdiği için sehiv secdesi yapar; böylece namazı tamam olur.

Ebû Yusuf ve Muhammed’e göre ise sehiv secdesi gerekmez (Alâuddîn Ebû Bekr b. Mes‘ûd b. Ahmed el-Kâsânî, Bedâʾiʿu’ṣ-ṣanâʾiʿ fî tertîbi’ş-şerâʾi , C. I, Sf: 164)

Bunların yerlerini sıralamasını ve adetlerini öğreniniz.

G Çevrimdışı

Güllü Hilal

Üye
İslam-TR Üyesi
hocam galiba kendimi tam ifade edememişim. Ben ruku ve secdede yapılan tesbihatı biliyorum ama yanlışlıkla mesela rukuda subhane rabbiyel ala diyorum. Bu durumda yapmam gereken şey ne?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
hocam galiba kendimi tam ifade edememişim. Ben ruku ve secdede yapılan tesbihatı biliyorum ama yanlışlıkla mesela rukuda subhane rabbiyel ala diyorum. Bu durumda yapmam gereken şey ne?
Kasten olmadığı sürece teşbihlerin yerlerini karıştırman durumunda sunnete uymamış olur ve bunlardan hasıl olacak olan sevabı kaçırırsın. Sehiv secdesi gerekmez.
Bunların yerlerini sıralamasını ve adetlerini öğreniniz.

Yapman gereken doğrusunu, yerlerini öğrenip karıştırmaman. Namazın içinde farkına vardığında doğrusunu zikretmen. Namazdan sonra farkına varıyorsan Allah'tan afv dilemek. Yerlerini karıştırmış olsan da namazın geçerlidir.

Üst Ana Sayfa Alt