Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Nişan Olmak (Korkuya Karşı Kulak Arkasına, Alna vs. Jiletle Çizik Atmak) Caiz midir?

Muqarrab Çevrimdışı

Muqarrab

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselemu aleykum. Belki birçok kişi bilmez bunu ama, korku için jiletle alna, kulak arkasına, yanaklara, dudağın üst kısmındaki deriye jiletle kesik atıyorlar. Hâlâ kestiriyorlar. Şimdi bu fiil dinimizde var mıdır?

Muqarrab Çevrimdışı

Muqarrab

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hayır. Burada ve bazı şehirlerde korkan, yemekten kesilen kişilere, sara hastası, bazı hastalık geçiren kişilere bunu uyguluyorlar. Küçükken korku filmi falan izlemiştim korkmuştum bana da yaptırıyorlardı. Hacamata benzer birşey. Ama hacamat değil.

Muqarrab Çevrimdışı

Muqarrab

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Genellikle kendini kestirenler iyi oluyorlar, korkuları geçiyor ama psikolojikmen mi geçiyor, gerçekten iyi mi geliyor Allahu alem. Tabi kimilerine de etki etmiyor. Ben yakınlarımı söyleyeyim nişan yaptırdıktan sonra yüzlerine renk geliyor. Fakat bu caiz olan tedavi mi yoksa bid'at olan tedavi mi bilmiyorum. Aklıma gelmedi soruşturmak. Şimdi yeni müslüman olan bir yakınım yaptırmak istiyor. Buraya sormak istedim.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Ve aleykum selam kardeşim. Biraz araştırınca: Anadolu tarihinde, hacamat ve sülük dışında "Fasd" adlı bir kan alma yöntemi olduğunu gördüm. Kesi yöntemi ve bölgeleri aynı mı bilmiyorum ama bu isimle bir araştırıp bakabilirsin. Bu arada "korku ile ne alaka" diye de düşündüm ama, korku da vücut kimyası ile ilgili birşey olduğu için mantığa aykırı değil gibi görünüyor. Ama dinen caiz mi konusunda birşey diyemiyorum.

Ya da, esasen şunları demek iyi olur: Dinimizde öğütlenen bu tür bir tedavi zaten var: hacamat. Ek olarak korku duyan kişinin ilk düşünmesi gereken şey: sabah-akşam korunma dualarını aksatıp aksatmadığı. Bunları aksatmadığı halde hala korku duyuyorsa: sünnetteki günlük tesbihatları artırmak. Duaları aksatmıyor, ilk yöntem olarak hacamatı da yaptırmış ama sorunları bitmediyse, o zaman böyle başka yöntemler de denenebilir. Yeter ki, dinen haram olduğu bilinen, özellikle sakındırılan bir şey olmasın. Ve tabi ki kendi içinde risk barındırmasın (yani bu tür tedavileri uygulayan kimi insanların zarara uğradığı biliniyorsa, bu kaçırmak gerektiğine işarettir. korkulmadan yapılacak bir şeyse, işe yaramasa bile denemekte görünen bir zarar yok) Ancak tekraren önce dualar ve hacamat. Bunlara başvurmadan başka yol aramaya/denemeye hiç gerek yok. (Hatta doğrusu bu ikisinin yetmeyeceğini hiç düşünemiyorum)

Muqarrab Çevrimdışı

Muqarrab

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kesinlikle. Daha net anlaşılması için şu benzetmeyi vereyim. Korku ile alakası şu: Şimdi muska yaptırıyorlar ya korkan, hastalanan kişiler için. Bunda da korkan, hastalanan kişiler için böyle bir yöntem uyguluyorlar.

Muqarrab Çevrimdışı

Muqarrab

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Baktım, fasd hacamatın bölümünden bir bölüm gibi Allahu alem. Damar patlatma, organ temizleme çok eski bir yöntemmiş.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Baktım, fasd hacamatın bölümünden bir bölüm gibi Allahu alem. Damar patlatma, organ temizleme çok eski bir yöntemmiş.

Pdf link

Yukarıdaki link çalışacak mı bilmiyorum, inşaAllah çalışır, ben denediğimde "indir" seçeneği çıkıyor. Pdf'nin hepsini okumadım ama hacamatın bir bölümü değil de, başka bir tedavi yöntemi gibi anlaşılıyor.

Kesinlikle. Daha net anlaşılması için şu benzetmeyi vereyim. Korku ile alakası şu: Şimdi muska yaptırıyorlar ya korkan, hastalanan kişiler için. Bunda da korkan, hastalanan kişiler için böyle bir yöntem uyguluyorlar.

Bu şekilde anlatınca hurafe/batıl inanç gibi görünüyor ve bu şekilde bir niyet ile yapılıyorsa, otomatik olarak "caiz değil" sonucu çıkar.

Ancak hani akapunktur, refleksoloji mantığı var ya, iş ona benziyorsa "tıbbî" bir yönü olduğu için alternatif tedavi yöntemlerinden biri olur ve dini durumu da o yönde belirlenir.

Ama açıkçası bu işin tıbbi bir temeli var gibi görünse de, sanırım sizin bölgede yaptıranların inanç temeli farklı boyutta gibi ve ben olsam "sırf onlara benzememek için" bundan kaçınırdım. Nitekim dinen de öğütlenen bir çok tedavi yöntemi var (sadece korku değil, diğer bahsedilen rahatsızlıklar için de diyorum) ve zorunlu kalınmadığı sürece (ki inşaAllah kalınmaz da) bence uzak durmak en iyisi...

Muqarrab Çevrimdışı

Muqarrab

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allahu alem diyelim. Benzetme yanlış oldu ama anlaşılsın diye bu benzetmeyi verdim. Hakkınız helal edin. Bizim bölgede yapılış amacı doğru değil de başka bölgelerde bu amaçla yaptırmıyorlar. PDF açıldı elhamdulilleh. Çok güzel anlatılmış bu Fasd işlemi. Allahu Teala ecrinizi versin abla.

Son düzenleme:
Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Allahu alem diyelim. Benzetme yanlış oldu ama anlaşılsın diye bu benzetmeyi verdim. Hakkınız helal edin. Bizim bölgede yapılış amacı doğru değil de başka bölgelerde bu amaçla yaptırmıyorlar. PDF açıldı elhamdulilleh. Çok güzel anlatılmış bu Fasd işlemi. Allahu Teala ecrinizi versin abla.
Amin ecmain kardeşim.

Üst Ana Sayfa Alt