Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Onların Sözleri

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
"Tağutların gölgesi altında yaşayan ve onların en basit kanunlarını dahi reddetmeyen, İslâm için hiçbir fedakârlığa katlanmayıp zillet içerisinde bir hayat yaşamaya razı olan insanlar, melekler onların canlarını alırken: 'Dinde ne halde idiniz?' diye sorduklarında ne cevap verecekler?"
-Şehid Şeyh Abdullah Azzam (rahmetullahi aleyh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Afiyetin tümü zikir ve itattedir, belanın tümü ise gaflet ve muhalefettedir."
-İbn Cevzi (rahmetullahi aleyh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Kim, insanlarla konuşmaktan dolayı ALLAH'la konuşmaya fırsat bulamazsa (yani Kur’ân okumaya zaman ayıramazsa), böylesi bir insanın ilmi azalır, kalbi körelir, ömrü ziyan olur."
-Malik bin Dinar (rahmetullahi aleyh)

Gazali44 Çevrimdışı

Gazali44

لَا اِلَهَ اِلَّا اللهْ
İslam-TR Üyesi
IMG_20220717_134508.jpg

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Asıl hapis; kalbin hapsidir. Şuraya bir bakıyorsunuz; adam hür ve serbest olmasına rağmen intihar ediyor. Diğer tarafa bakıyorsunuz; tutuklu, elleri kelepçelenmiş ve ayaklarına pranga vurulmuş, mutluluk içinde gülüyor."
-Şeyh Abdulaziz et-Tarifi

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Bedenini ve organlarını küçük yaşlarda ALLAH'a isyan etmekten koruyanı, ALLAH da yaşlılıkta korur."

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"İnsanların en güçlü takvaya sahip olanları, affı ve bağışlayıcılığı en çok olan olup kusura bakmayan kimselerdir. İmanı en zayıf ve kalbi en katı olanlar ise affı en az olanlardır.
"Affetmeniz takvaya daha uygundur." [Bakara-237]"

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Kul;

-yalnız Allah teâlâ'nın rızasını umması
ve
-insanlara faydalı olmak için çabalamasıyla
saâdete kavuşur.

Tefsîrü's Sa'dî

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Kardeşim! Sâlih kimselerle arkadaşlık et. Sâlih kimselerle arkadaşlık kalbi inceltir. Rab'bi hatırlatır. Hadis-i Şerif'te de buyrulduğu gibi: "(Salih kimseler) görüldüğü zaman ALLAH'ı hatırlatırlar..." Teheccüd namazlarına, nafile oruçlara ve Kur'ân okumaya devam et. Dilini tut, insanların mahrem yerlerini açığa vurma ve gıybetlerini yapma. Dilini tut ve insanların gizli olan hâllerini, avretlerini araştırmaya, öğrenmeye uğraşma, çünkü Hadis-i Şerif'te şöyle buyrulmuştur: "Kim Müslüman kardeşinin ayıbını araştırırsa, ALLAH da onun ayıbını araştırır ve ALLAH kimin de ayıbını araştırırsa onu evinin içinde bile olsa rezil ve rüsva eder." Çünkü Yüce ALLAH Mü'minleri savunup koruyandır. Sen kendi ayıplarınla uğraş ve kendi nefsini ıslah et. "Kendi ayıplarıyla uğraşmaktan, başkalarıyla uğraşmaya vakit bulamayan insanlara ne mutlu." Fazla süreli konuşmamak ve uzun süreli sükut etmek senin özelliğin olsun. Çünkü susmak ve konuştuğundan daha fazlasını dinlemek ahlâkların en faziletlisidir. Çünkü konuşulan her söz Yüce ALLAH tarafından kaydedilmektedir. Hiçbir kelime kaydedilmekten kurtulamamaktadır."
-Şehid Şeyh Abdullah Azzam (rahmetullahi aleyh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Ümmetimiz uzun zamandır uyumakta. Öyle bir uyudu ki, değerleri yıkıldı. Öyle bir uyudu ki, hazırlıkta başkaları onun önüne geçti. Sabahladığında ise doğunun felaketlerinin, evini kuşatmakta olduğunu gördü. Saldırıdan ve küfrün Müslüman ülkelerine yerleşmesinden yıllar sonra bazıları *İslamı uyanıştan* bahsetmeye, diğer bazıları da *Bilinçlenmeden* söz etmeye başladılar. Tüm bunlar, uyuşturucunun hâlâ bedende dolaştığının ve uykusuzluğun da gözlerde olduğunun delilidir. Yapılar geçmiş acının verdiği ürpertiyle harakete geçmektedir. Onların arasında olup haykıranlar *Emniyeti bozmakla* ve *Birliği fitneye düşürmekle* itham olunmaktadır. Ümmet'te öyle musibetler bulunmaktadır ki, eğer bu musibetler hayvanlara gelecek olsa, onlara karşı zafer elde ederlerdi. Ancak nerede! Ölüye yara acı vermez."
-Şeyh Ebu Katade el-Filistini

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Sahabelerin kıssaları çocukları uyutmak için rivayet edilmiyor. Bilâkis o kıssalar yiğitleri uyandırsın diye rivayet ediliyor."
-Şeyh Ebu Muhammed el-Makdisi

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdurrahman b. Mehdî der insanlar içinde Süfyân es-Sevrî kadar yumuşak kalpli olan biriyle daha birlikte olmuş değilim!

Her gece onu takip eder ne yapacağını izlerdim. Devamlı olarak gecenin ilk başlarında uyurdu. Sonra ansızın ürküp korkmuş bir şekilde uyamr ve sanki evin içinde biriyle
konuşuyormuş gibi: “Ateş! Ateşi hatırlamam beni uykumdan ve diğer lezzetlerden mahrum etti!” derdi. Hemen yanı başına su getirilmesini ister, abdestini aldıktan sonra da şöyle dua ederdi:

“Allahım! Sana karşı dile getirmesem de ihtiyacımın ne olduğunu çok iyi biliyorsun. Allahım! Tek isteğim beni Cehennem ateşinden azad etmendir. Allahım! Cehennem endişesinden dolayı korkum çoğaldı ve kendimi güvende hissedemiyorum. Yine bütün bunları da bana bahşettiğin birer nimet olarak görüyorum. Zira daha önce de dostlarina ve sana itaat edenlere aynı durumu yaşatmıştın. İlahi! Sen de biliyorsun ki şayet insanlardan ayrılmak için yeterli bir gerekçem olsaydı onların arasında bir an bile durmazdım.”

Sonra Süfyân namazına dururdu. Ancak namazda o kadar ağlardı kıraatını zor yapardı. Öyle ki ağlamasının çokluğundan dolayı ne okuduğunu işitemezdim. Ondan olan çekindiğimden ve heybetinden dolayı da yüzüne bakamazdım

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Mü'minler sabredip sebat gösterdiklerinde, mutlaka batıl ehli arasındaki birlik görüntüsünün çözülmeye ve dağılmaya başladığını görür ve ardından çöküşe geçişlerine tanıklık ederler."
-Seyyid Kutub (rahmetullahi aleyh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Kur'an'ı defalarca okudum 90 yerde ALLAH'ın rızka kefil olduğunu gördüm. Sadece 1 yerde Şeytan'ın insanı fakirlikle korkuttuğunu gördüm, ve insanın Rab'binin 90 yerde ki vaadini unutup Şeytan'ın sadece 1 yerdeki yalanına kandığını gördüm."
-Hasan-ı Basri (rahmetullahi aleyh)

Üst Ana Sayfa Alt