Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Onların Sözleri

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
"Hayatınızın her saniyesinden sorguya çekileceksiniz. Kıyamet Günü'nde, aldığınız her nefes üzüntü ve pişmanlıkla dolu olacak. Öyleyse, sabah namazına, Kur’an okumaya, istiğfara, cemaatle namaza, her hafta iki gün oruç tutmaya, iyi ve salih arkadaşlar edinmeye önem verin. İslam davasında size yardım edecek iyi niyetli ve samimi arkadaşlar edinmeye çalışın."

Şeyh Abdullah Azzam (رَحِمَہُ اللّہُ) - Tüm Gençlere Bir Mesaj

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Nebi (sallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

"Rahatlıkta Allah'ı tanı ki, zorlukta O da seni tanısın."

İbn-i Receb söyle der:

"Yani, kul Rahatlık anında Allah'tan korkar, sınırlarını korur ve haklarını gözetirse, böylelikle Allah'ı tanımış olur. Kendisi ile Rabbi arasinda özel bir tanıma oluşur. Böylelikle de zorlukla Rabbi de onu tanır ve rahatlıkta kendisine olan tanımasını gözetir. Bu tanıma ile onu zorluklardan kurtarır. Bu özel bir tanımadır, (ve) kulun Rabbine olan yakınlığını, Allah'ın onu sevmesine ve dualarına icabet etmesini gerektirir."

Tevbe Çevrimdışı

Tevbe

Nasihatçı Olarak Ölüm Yeter...
İslam-TR Üyesi
Ahmed b. Hanbel secdede şöyle dua ederdi:

“Allah’ım! Bu ümmetten kim hak üzere değilse ve de hak üzere olduğunu zannediyorsa, onu hak ehlinden olması için hakka döndür!”

(el-Bidâye ve’n Nihâye, İbn-i Kesîr, Dâru’l Fikr, 1407h/1986m, 10/329)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Ebu'd Derda (رضي الله عنه) der ki:

"İnsanlara yükümlü olmadıkları şeyleri yüklemeyin ve Rableri varken onları hesaba çekmeyin! Ey insanoğlu! Sen kendi nefsine bak! Zira insanlarda bulunan kusurların peşine düşen kişinin üzüntüsü uzun sürer ve kini de asla dinmez."

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Selman el-Farisi (رضي الله عنه) der ki:

"Her insanın bir içi, bir de dışı vardır, içini ıslah eden kişinin Allah da dışını ıslah eder, içini bozan kişinin Allah da dışını bozar."

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Tevhid kulun kalbinde güçlendikçe, imanı, güveni, tevekkül ve yakini de o derece güçlenir. İnsanların kalplerinde oluşan korku kalplerindeki "şirk"tendir.İlah[ımız], yalnız kendisine kulluk edilen; sevgi, iman ve korkuyla ümit bağlanılan Allah'tır. Kalp, Allah'ı severken diğer şeyleri sevmez. Allah'tan başkasına dua edip O'na tevekkülde bulunmaz ve başkasından bir şey dilemez .. " İbn Teymiyye (Ahmed b. Abdulhalim el-Harrani)

Tevbe Çevrimdışı

Tevbe

İslam-TR Üyesi
İmam İbn Kayyım (rahimehullah) şöyle dedi:

"İbn Teymiyye fakir olarak yaşadı, hapis ve işkence gördü ama ben onun kadar mutlu birini görmedim."

(el-Vâbilu's-Sayyib, 110)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Said bin Cubeyr Radıyallahu Anh'a şöyle soruldu: "İnsanların en abidi kimdir?"
O da şöyle dedi:
"Günahlar işlemiş ve günahını her hatırladığında amelini küçük gören adam."

Tevbe Çevrimdışı

Tevbe

İslam-TR Üyesi
Kim işlerinin, durumunun düzelmesini istiyorsa amellerini düzeltmek için büyük gayret göstersin. Allah (Azze ve Celle) şöyle buyurmuştur:

"Şayet doğru yolda gitselerdi,onlara bol su verirdik." (Cin suresi, 16)

Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem), Allah (swt)'den nakletmiş olduğu bir kudsî hadiste şöyle buyurmuştur:

"Şayet kullarım bana itaat ederlerse, onlara gece yağmur yağdırıp, gündüz de üzerlerine güneşi doğdurturum. Ve onlara gök gürültüsü sesi duydurtmam." (İmam Ahmed, Müsned, 2/359)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Arzulara uymamak, kulu Allah katında öyle bir duruma getirir ki, duada (bir şeyi elde etmek için) yemin ederse Allah onu yerine getirir. Böylece terk ettikleri arzuların kat kat fazlasını verir."

İbn Kayyım (rahimehullah)

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
O gün 300 Rus askeri öldürdük. 3 helikopter düşürdüm. Onlar bize saldırdıklarında ilk olarak hastahaneleri, doğum evlerini, petrol kuyularını vuruyorlardı. Biz zorunlu olduğumuz için hastahaneye girdik. Onlar burada gelip yaşlıları çoluk çocuğu öldürürlerken dünya neredeydi? Onlara niye terörist demediler? Bugün insanların bana terörist demeleri umurumda değil. Benim ne yaptığımı Allah biliyor. Ben halkım için savaşıyorum. İnsanların ne düşündükleri umurumda değil. (Şehid Şamil Basayev)

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu savaş, Volga’dan Don’a kadar tüm Müslümanlar kurtarılıncaya kadar sürecek. Bütün dünyayı alevler kaplasa da, bu cihada devam edeceğiz. Dünyadaki tüm Müslümanlar uyanıyor. Savaş 20-25 yıl sürebilir. Tüm Rusya savaş alanı olacak. Nihai hedef ise Kudüs’ün siyonist işgalinden kurtarılması olacak. (Şehid Şamil Basayev)

Tevbe Çevrimdışı

Tevbe

İslam-TR Üyesi
"Allah, bu ümmete hakkı anlatıp fayda sağlayan her âlime muhakkak büyük ve küçük belalar (imtihanlar) indirmiştir. İmtihan bir kapıdır ve dininde sadık olan herkes muhakkak bu kapıdan girecektir."

Tevbe Çevrimdışı

Tevbe

İslam-TR Üyesi
"İbâdetin kabul edilmesi, zâhirî amelin hacmine göre değil, bilakis iç âlemin sâdık ve kuvvetli olmasıyla gerçekleşir. İnsanı yükselten veya alçaltan niyettir."

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Şeyh Abdullah Azzam (rahimehullah) şöyle der:

"Cihad şefkatli ve izzetli kişilere ihtiyaç duyar. Müminlere karşı şefkatli kafirlere karşı izzetli olan kişilere...çünkü bu toplu yapılan bir ibadettir. Tek başına cihad etmen mümkün değildir. Bir topluluk ile yaşaman gerekmektedir. Topluluk da farklıdır. Kimisi yatarken üzerini örter kimileride örtmez. Kiminin lokması büyük kimininki de küçüktür. Hatalara karşı kör ve sağır olarak yaşaman ve sadece iyilikleri görmen gerekir."

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Şeyh Abdullah el-Adem der ki:

"Bütün mücahidlerin yumuşak ve rahat olması, kardeşleri karşısında uyumlu, onlara şefkatli ve nasihatı gösteren, onlara karşı rahmetli olması gerekir."

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"İşte cihâd böyledir; ümmeti ihyâ eder, kalpleri birleştirir, insanları bâtılla meşgul olmak yerine hak ile meşgul eder."

Şeyh Ebû Katâde el-Filistinî (حفظه الله)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Bir kadın Şeyh el-Elbânî’ye (rahimahullah), “Yâ Şeyh, ben evlenmeden önce çokça oruç tutan ve çokça namaz kılan, Kur’ân’dan büyük lezzet alan bir kızdım. Şimdi ise bütün ibâdetlerin halâvetini kaybettim!” diye sordu.

Şeyh: “Eşine karşı ilgin nasıl?” dedi.

Kadın, “Yâ Şeyh ben sana Kur’ân’dan, oruçtan, namazdan ve tâatin halâvetinden soruyorum, sen bana eşim hakkında soruyorsun?” dedi.

Şeyh dedi ki: Evet ey kardeşim. Bazı kadınlar niçin îmânın halâvetini (tatlılığını), tâatin lezzetini ve ibâdetin etkisini bulamıyorlar biliyor musun? Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: 'Kadın, eşinin hakkını edâ etmedikçe, îmânın halâvetini bulamaz.' -Sahîhu’t Terğîb 1939

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ateist, materyalist anlayışın arkasında bir Yahudi; hayvani cinsellik anlayışının arkasında bir Yahudi; ailenin yıkılması ve toplumdaki kutsal bağların çözülmesi arkasında bir Yahudi vardır.
(Seyyid Kutub)

Üst Ana Sayfa Alt