Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Onların Sözleri

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyhulislam İbn Teymiyye رحمهالله تعالى şöyle demiştir:

“Her kim Kur’anı veya hadisi sahabe ve tabiin tarafından bilinmeyen bir şekilde açıklarsa o kimse Allah’a iftira etmiş, Allah’ın ayetleri konusunda haktan yüz çevirmiş ve sözü yerinden çıkarmıştır. Bu zındıklık ve ilhad kapısını açmaktır. Bunun da batıl olduğu İslam dininde zorunlu olarak bilinir.”

Mecmuu’l-Fetava (13/243)

Taifetu'l Mansura Çevrimdışı

Taifetu'l Mansura

Yürü sen ey Dünya! Beni arkanda bırak...
İslam-TR Üyesi
3.20140704002449.jpg

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Bekir radıyallahu anh'ın İslâm'a Giriş Kıssasından Bir Kesit

"Ebû Bekir es-Sıddîk radıyallahu anh Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ile karşılaştı ve ona şöyle dedi: İlâhlarımızı terk etmen, akıllarımızı sefîhlikte görmen ve babalarımızı tekfîr etmen hakkında Kureyş'in anlattıkları doğru mu ey Muhammed?

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

Elbette! Ben Allah'ın rasûlü ve nebîsiyim. Allah beni risâletini tebliğ etmem için gönderdi. Seni de hak ile Allah'a davet ediyorum. Vallahi bu hakkın ta kendisidir. Seni bir tek olarak ve hiçbir ortağı olmaksızın Allah'a davet ediyorum, O'ndan başkasına ibâdet etmemeye ve O'na itaat üzere muvâlat etmeye çağırıyorum ey Ebu Bekir."

Hafız İbn Kesir, el-Bidâye ve'n-Nihâye (3/30) Mısır Baskısı

imanmescidi.com

Huzura Doğru Çevrimdışı

Huzura Doğru

''Hiç''likte profesyonel hizmetçi
İslam-TR Üyesi

Taifetu'l Mansura

İslam-TR Üyesi
Screenshot_2015-04-16-19-14-58-1.png

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmam Abdurrahman el Batin şöyle dedi:

"Tagut; Allah-u Teâlâ'dan başka ibadet edilenlerin, sapıklıkta öncü olanların, batıla çağıran ve onu iyi gösterenlerin hepsidir.

Allah-u Teâlâ ve rasulüne zıd olan hükümlerle insanlar arasında hüküm verenler, kahin ve sihirbazlar, sapık ve yalan hikayeler uydurarak insanları mezarlara ibadet etmeye çağıran mezar bekçileri, hizmetçileri ve koruyucuları aynı şekilde birer taguttur.

Bu tagutların aslı ve en büyüğü ise şeytandır. Şeytan en büyük taguttur. Allah-u Teâlâ daha iyi bilir." (Ed-Durerus Seniye c: 2 s: 103)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmam Kurtubi şöyle dedi:

"Tagut; kahin, şeytan ve sapıklıkta öncü olan kimselerdir." (Kurtubi Tefsiri c: 3 s: 282)

Kurtubi bir başka yerde şöyle dedi:

"Tagutu reddedin", demek; "şeytan, kahin, put ve bunlar gibi Allah-u Teâlâ'dan başka ibadet edilen ve sapıklığa çağıran her şeyi terkedin" demektir." (Kurtubi tefsiri c: 9 s: 10)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbni Kayyım şöyle dedi:

"Allah-u Teâlâ, halkı sadece kendisine ibadet etsinler diye yarattı. İbadet; en yüksek sevgiyle birlikte sadece O’nun emrine boyun eğmeyi gerektirir.

İbadetin aslı; sadece Allah-u Teâlâ'yı sevmek, onunla beraber hiç kimseyi sevmemek, Allah-u Teâlâ'dan başkasını ise sadece Allah-u Teâlâ için sevmektir. Tıpkı nebi, rasul, melek ve Allah-u Teâlâ dostlarının sevildiği gibi...

Biz Allah-u Teâlâ'nın nebi, rasul, melek ve dostlarını sadece Allah-u Teâlâ için severiz. Yoksa onları, Allah-u Teâlâ’la birlikte sevmeyiz. Onlara olan sevgimiz, Allah-u Teâlâ'ya olan sevginin tamamındandır.

Bizim; nebi, rasul, melek ve Allah-u Teâlâ'nın dostlarına olan sevgimiz, Allah-u Teâlâ'ya şirk koşanların, Allah-u Teâlâ'ya denk kıldıkları kimseleri sevmeleri gibi değildir. Çünkü onlar Allah-u Teâlâ'dan başka edindikleri eşleri Allah-u Teâlâ'yı sevdikleri gibi severler." (Medaricussalikiyn c: 1 s: 99)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbni Teymiye şöyle dedi:

"Allah-u Teâlâ dışındaki varlıklardan hiçbirini zatı için sevmek caiz değildir. Allah-u Teâlâ'dan başka varlıklar zatı için değil, ancak başkası için sevilirler. Zatı için sevilen ise sadece Allah-u Teâlâ’dır. Bu ise uluhiyyetin manalarından bir tanesidir. Allah-u Teâlâ bu konuda şöyle buyuruyor:

"O ikisinde (yerde ve gökte) Allah’tan başka ilahlar olsaydı ifsat olurlardı." (Enbiya: 22)

Allah-u Teâlâ'dan başka bir şeyi zatı için sevmek şirktir. Çünkü bu, uluhiyyetin özelliklerindendir. Bu nedenle bu özelliği hak eden sadece Allah-u Teâlâ’tır. Allah-u Teâlâ dışındakiler Allah-u Teâlâ için sevilmezlerse, bu sevgi batıl olur....

Allah-u Teâlâ ve rasulünün emrine muhalefet ederek emir veren ve yasaklar koyan kimseye itaat edilmesinin gerekli olduğunu söyleyen, hristiyanların Mesih’e yaptıkları gibi yapmış ve onu Allah-u Teâlâ'ya denk kılmıştır. Böyle yapan, Allah-u Teâlâ'nın Bakara: 165 ayetinde zikrettiği, sahibini müşrik yapan ameli işlemiştir:

"İnsanlardan, Allah’dan başka edindikleri denkleri Allah gibi sevenler vardır. Oysa iman edenlerin Allah’ı sevmeleri daha şiddetlidir." (Bakara: 165) (Fetvalar c: 10 s. 267 ve 607)

Taifetu'l Mansura

İslam-TR Üyesi
Screenshot_2015-02-09-16-26-15-1.png

Üst Ana Sayfa Alt