Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Onların Sözleri

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmam Şafii rah. Müslümanların tıp ilimlerini zayi etmesine üzülür ve şöyle derdi:

"İlmin üçte birini zayi ettiler, onu yahudi ve hristiyanlara bıraktılar. Helal ve haramdan sonra tıptan daha üstün bir ilim bilmiyorum. Ehl-i kitap bu konuda bizi geçti."

Siyeru A'lami'n-Nübela 10/57.

K Çevrimdışı

Kerbela Şehidi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İslam'ın zaferi benim kurban olmama bağlı ise, şehitlik şerbetini nasip buyurmasını Cenab-ı Hak'tan dua ve niyaz etmiştim. Duam kabul olundu. Büyük Allah'a hamd ve sena olsun ki, hayatım, askerlerimin zaferini gördükten sonra sona eriyor... Oğlum Bayezid'e biat ediniz. Sakın esirleri incitmeyiniz. Mal ve namuslarına tecavüz etmeyiniz. Ben artık sizleri ve kahraman ordumuzu Allah'u azimu'ş şana emanet ediyorum.

Sultan I. Murad. Şehid Olmadan önceki son sözleri

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
وأيُّ فَرقٍ بَينَ مَن يَقولُ قَلِّدني في مُجَرَّد مَذهَبي وَبَينَ مَن يَقولُ قَلِّدني في مَذهَبي ودَليلي جَميعاً

"Benim mezhebimi taklit et diyen ile, benim mezhebimi ve delilimi takip et diyen arasında ne fark vardır?"

- 910 şemsi yıl önce bugün vefat İmam Gazzali merhum, Feysalüt Tefruka

G Çevrimdışı

Güllü Hilal

Üye
İslam-TR Üyesi
وأيُّ فَرقٍ بَينَ مَن يَقولُ قَلِّدني في مُجَرَّد مَذهَبي وَبَينَ مَن يَقولُ قَلِّدني في مَذهَبي ودَليلي جَميعاً

"Benim mezhebimi taklit et diyen ile, benim mezhebimi ve delilimi takip et diyen arasında ne fark vardır?"

- 910 şemsi yıl önce bugün vefat İmam Gazzali merhum, Feysalüt Tefruka

Cehaletimi mazur görün ama anlayamadım

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Cehaletimi mazur görün ama anlayamadım

Ikisi de düşünmeden taklit oluyor, delilleri okuyan çoğu kişi delilleri sorgulamadan incelemeden taklit ediyor, bu da delilsiz taklitle aynıya çıkıyor. Tabi delilleri düşünürek kabul etmek başka.

G Çevrimdışı

Güllü Hilal

Üye
İslam-TR Üyesi
Ikisi de düşünmeden taklit oluyor, delilleri okuyan çoğu kişi delilleri sorgulamadan incelemeden taklit ediyor, bu da delilsiz taklitle aynıya çıkıyor. Tabi delilleri düşünürek kabul etmek başka.

Cevabınız için Allah razı olsun. Yalnız bildiğim kadarı ile imamların görüşlerinde delilleri karşılaştırarak doğru karar vermek içinde bir ilmi seviye gerekiyor. Şu durumda bizlerin delilleri düşünmesi, tefekkür etmesi nasıl olur?

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Cevabınız için Allah razı olsun. Yalnız bildiğim kadarı ile imamların görüşlerinde delilleri karşılaştırarak doğru karar vermek içinde bir ilmi seviye gerekiyor. Şu durumda bizlerin delilleri düşünmesi, tefekkür etmesi nasıl olur?

Cumhur ulemaya göre bir alime/mezhebe tabi olup, mukallit olmak caizdir. Dediğiniz gibi herkese delilleri mütalaa etmek, tercihte bulunmak vacip olmaz, çünkü buna güç yetiremezler. İmam Gazzali burada taklidi yermiyor. Taklidi bıraktıklarını zannedenleri eleştiriyor yalnızca.

Onun zamanındaki alimler, özellikle Mutezile ve Eşariler, iman konusunda ileri gidiyor ve insanların Allah'ın kelam ilmiyle ispatını dellileriyle bilmesi gerektiğini savunuyordu. O bu çizgiyi yumuşattı.
Burada da delilleri bildiklerini zannedenler bunları sadece ezberliyorlar, ama tartışmaya gelince savunmaya güçleri yetmez, dolayısıyla bu ilim iddia eden mukallitlerle münazaraya girmek anlamsızdır, onların susması ve hakklarında susmak gerekir diyor.

Son düzenleme:
G Çevrimdışı

Güllü Hilal

Üye
İslam-TR Üyesi
Cumhur ulemaya göre bir alime/mezhebe tabi olup, mukallit olmak caizdir. Dediğiniz gibi herkese delilleri mütalaa etmek, tercihte bulunmak vacip olmaz, çünkü buna güç yetiremezler. İmam Gazzali burada taklidi yermiyor. Taklidi bıraktıklarını zannedenleri eleştiriyor yalnızca.

Onun zamanındaki alimler, özellikle Mutezile ve Eşariler, iman konusunda ileri gidiyor ve insanların Allah'ın kelam ilmiyle ispatını dellileriyle bilmesi gerektiğini savunuyordu. O bu çizgiyi yumuşattı.
Burada da delilleri bildiklerini zannedenler bunları sadece ezberliyorlar, ama tartışmaya gelince savunmaya güçleri yetmez, dolayısıyla bu ilim iddia eden mukallitlerle münazaraya girmek anlamsızdır, onların susması ve hakklarında susmak gerekir diyor.

Anladım tekraren cevabınız için Allah razı olsun

G Çevrimdışı

Genç55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmam Ahmed b. Hanbel'in oğlu Abdullah anlatıyor: Birgün babama dedim ki: "Babacığım bana bir tavsiyede bulun!" Babam dedi ki: "Yavrucuğum! (Yapamazsan da sürekli) hayırlı ameller yapmaya niyet et. Hayırlı ameller yapmaya niyet ettiğin sürece hayırda olursun."

(İbnü'l-Cevzî, Menâkibu'l-İmâm Ahmed, syf.200)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şa'bi rahimehullah demiştir ki:
Ey A’meş! İnsanların en değerlisi çok çabuk dostluk kuran, çok zor düşman olanlardır. Tıpkı gümüş kâse gibi zor kırılır, ancak çabuk onarılır.
Alçak insanlar zor dost, çabuk düşman olur. Tıpkı çabuk kırılan ve zor tamir edilen toprak kase gibidir.!

İbn Hibbân.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muhammed b. Sirin rahimehullah dedi ki:
"İçinde Kur'an okunan eve melekler gelir, şeytanlar çıkar, ev halkı zenginleşir ve ev halkının hayrı artar.
İçinde Kur'an okunmayan eve ise şeytanlar gelir, melekler çıkar, ev halkı sıkıntıya düşer ve ev halkının hayrı azalır.!

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmâm Ebû Zur'a er-Râzî rahimehullâh şöyle demiştir:

"Bir kişiyi, Rasûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem'in ashâbından herhangi birinin değerini düşürdüğünü görürsen, bilki o zındıktır.!

el-Kifâye fî İlmi'r-Rivâye, (97).

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evinde oturup hadisle meşgul olmayı çok seven İbnu'l Mübarek'e

" Bu yalnızlıktan rahatsızlık duymuyor musun? diye sorulduğunda ;

- Hz. Peygamber ve ashabı ile birlikte iken nasıl yalnızlık duyarım!" karşılığını vermiştir.

(Zehebi, Siyer-i A'lami'n Nübela)

G Çevrimdışı

Genç55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mâliki mezhebinin önemli fakihlerinden Şihâbüddîn el-Karâfî (ö. 684/1285) şöyle demiştir: "İnsanların, sürekli aynı duayı tekrar etmek yerine, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'e ittiba gereği olarak farklı dualarla Allah'a niyazda bulunması daha uygundur. Zira hadis âlimleri, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in kendileriyle niyazda bulunduğu birçok duayı rivayet etmişlerdir. Bir de kişi, devamlı olarak aynı duayı tekrar ederek adet haline getirdiği için, manasına dikkat etmez." (el-Münciyât ve'l-mubikât, syf. 263.)

Üst Ana Sayfa Alt