Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Osman Nuri Topbaş ve Erenköy Cemaati Hakkında Bilginiz Var mıdır?

İlimSeven Çevrimdışı

İlimSeven

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlar evet cübbeli tasavvuf konusunda bazen çok akıl almaz açıklamalar yapıyor kabul ediyorum. Biraz dilinin kemiği yok. Her duyduğunu söylemesi çok yanlış. Peki bir ara dinlediğim Osman Nuri Topbaş hakkında ne dersiniz? Mesela o tarikatta böyle şeyler yok. Yani sizin eleştirdiğiniz baya nezih insan sizce onlarda doğru yoldalar mı değiller mi?

Menzil ve İsmailağa’nın aşırılıkları ve taşkınlıkları mesela onlarda yok. Bu tarikat hakkımda bilginiz var mı?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Tâğutun ordusuna "ordumuz" ölülerine "şehid" diyen bir müşriktir. "Türkiye, İslâm'ın son kalesi" diyecek kafada bir adamdır.

Benim sana tavsiyem, bu tarz işleri diline dolamayı bırakıp ilim tahsil etmendir. Sana atılan linkleri okumaya yahut anlamaya tenezzül bile etmeden hâlâ konuşuyorsun. Peşinden gittiklerinin sana âhirette bir faydası dokunmayacak. Vakit varken kulak vermen ve aklını kullanman en doğrusu.

"Ve: Şayet kulak vermiş veya aklımızı kullanmış olsaydık, (şimdi) şu alevli cehennemin mahkûmları arasında olmazdık! diye ilâve ederler."(Mülk 10)

Taklitçilik, mutaassıplık gibi şeyler cahiliye adetleridir. Eğer sen bunu bırakıp öğrenmek için çabalamazsan bir şirkten diğerine atlayacaksın. Ayrıca sana gelen ilimden de yüz çevirmiş olacaksın. Sen Kur'ân ve Sünnet'e tutun. Onları oku ve okuduğun, duyduğun her şeyin delilini sor. Ahmed'i, Osman'ı bırak. Allah seni kendi kitabından sorguya çekecek. Başkalarının hükmünden değil.

A Çevrimdışı

Akansu55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Dediğin şahsı tanımıyordum.

Şimdi baktım youtubeye.

Adam rabıtayı, mevlana müşriğini savunan,Türkiye devletine İslamın son kalesi diyen,kandil bid'atlerini savunup bunu insanlara anlatan,tağutun ordusuna dua eden tipik bir tasavvuf müşriğiymiş.Adam daha tağutu reddetmemiş.

Anlamıyorum arkadaş nerden buluyorsunuz bu sapıkları.

Ayrıca forumda bu şahsa ait bir link de var. Aşağıdaki linkte ki alıntılar doğru mu bilmiyorum.Ama zaten üstte ki videolar müşrik demeye yeterli.Kesinlikle uzak dur bu adamdan.

Son düzenleme:
Repentant Çevrimdışı

Repentant

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlar evet cübbeli tasavvuf konusunda bazen çok akıl almaz açıklamalar yapıyor kabul ediyorum. Biraz dilinin kemiği yok. Her duyduğunu söylemesi çok yanlış. Peki bir ara dinlediğim Osman Nuri Topbaş hakkında ne dersiniz? Mesela o tarikatta böyle şeyler yok. Yani sizin eleştirdiğiniz baya nezih insan sizce onlarda doğru yoldalar mı değiller mi?

Menzil ve İsmailağa’nın aşırılıkları ve taşkınlıkları mesela onlarda yok. Bu tarikat hakkımda bilginiz var mı?

Evet bunlarda kafadan ibadet uydurma yok. Az çok kendilerini tanırım,hatta rabıta denilen şeyi sadece kalbi bir muhabbet olarak tanımlarlar,şeyhlerine falan da tapmazlar.
Sadece hocanın alıntı yaptıkları problemli olurdu bazen,onun dışında bir kötülüklerini görmedim.

Repentant Çevrimdışı

Repentant

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bid'atleri söylemiyorum tasavvufçu olduğu için zaten o kültürle yetişmişler,diğerleri ile kıyasladığın için bunlara girmedim.

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Hata(!) Senin derdin nedir? İslamı doğru yaşamak mı? Yoksa kişileri cemaatleri araştırmak mı? Kınamaktan ALLAH'a sığınırak diyorum sana.
Eğer İslamı doğru yaşamak derdinde ve samimi isen o zaman akideden başlayıp inşaAllah öğrenmen gerekenleri öğrenmeye çalışmalısın. Misal sana kaç kere şirkten bahsedildi bu forumda. Ki tevhid/şirk konusu ALLAH'ın en önem verdiği konu. Öyle ki o hal üzere ölen sonsuza dek cehenneme gidiyor. Sence şu üç günlük dünyada bu kadar önemli bir konuyu listenin başına koymak varken, Cübbeli ne demiş, Topbaş kimmiş, şu bu tarikat ne demiş diye bunların peşine düşmek ne kadar doğrudur?
Eğer kişiler üzerinden hakkı öğrenmeye çalışırsan ALLAH için söyle o kadar insan var. İnsanlar türlü türlü fırkalara ayrılmış. Hatta Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem ümmetinin 73 fırkaya ayrılacağını sadece birinin hak ehli olduğunu söylemiş. O kadar kişiye bakıp nasıl hak öğrenilir?
Bunun yerine sen doğru olan yöntemden gidip hakikati öğrensen zaten kimseye sormana bile gerek kalmayacak "şu kişi doğru mudur?" diye. Kendin kimi sevmen kimi sevmemen gerektiğini zaten anlayacaksın. ALLAH zaten onu senin kalbine koyacak. Çünkü bir kalpte hem tevhid hem de şirk barınamaz. Hem hak ehline olan sevgi hem de şirk ehline olan sevgi bir kalpte olamaz. Biri girdi mi öbürü çıkar.

Şeytan fırsatçıdır. Benim söylediklerimi sana yanlış gösterebilir. Haşa sana hakaret ediyormuşum gibi. Fakat ben nefsimden değil sadece senin ve ahiretin için diyorum. Bunlar en başta kendi nefsim için ve hepimiz için geçerli.
Ne Cübbeli ne de Topbaş'ın veya diğerlerinin senin ruhundan haberi yok. ALLAH muhafaza şu an ölsen ne bunlar ne de biz sana yardım edebiliriz. (Bizim içinde öyle)
Ama hakikati öğrensen ve amel etsen işte o zaman sen kendine yardım etmiş olursun.
Nefsimize soralım, ALLAH'ın EN ÖNEM verdiği konuya neden "en önem"i vermiyoruz?
ALLAH bu yolda hakikati öğrenip inanmak üzere yar ve yardımcın olsun.Amin.

İlimSeven Çevrimdışı

İlimSeven

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Dediğin şahsı tanımıyordum.

Şimdi baktım youtubeye.

Adam rabıtayı, mevlana müşriğini savunan,Türkiye devletine İslamın son kalesi diyen,kandil bid'atlerini savunup bunu insanlara anlatan,tağutun ordusuna dua eden tipik bir tasavvuf müşriğiymiş.Adam daha tağutu reddetmemiş.

Anlamıyorum arkadaş nerden buluyorsunuz bu sapıkları.

Ayrıca forumda bu şahsa ait bir link de var. Aşağıdaki linkte ki alıntılar doğru mu bilmiyorum.Ama zaten üstte ki videolar müşrik demeye yeterli.Kesinlikle uzak dur bu adamdan.

Ailem sebebiyle dindar muhazafakar kültürün içinde büyüdüm. O yüzden az çok cemaat ve tarikatları biliyorum abi.. :)

Ama senin yazdıklarından anladığım kadarıyla biz aslında İslam’ın asıl amacını tam bilmiyoruz. Yani ne şirk ne değil bilmiyoruz. Yani öğrenmemiz gerekiyor.

Ben şirki Allah 3 tür demek ve heykele secde etmek olarak biliyorum ama sen birçok şeye şirktir diyorsun. Bu durumda aslında dindar insanların birçoğu aslında dini bilmiyor gibi bir sonuç çıkıyor.

Rabıta da kötü bir şey o zaman. Uzak durulması gerekiyor. Anladığım kadarıyla. Yalnız bir medrese hocası bana rabıta yapın emri Kur’an’da bir surenin sonunda geçiyor demişti ben bunu sormuştum da.

İlimSeven Çevrimdışı

İlimSeven

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hata(!) Senin derdin nedir? İslamı doğru yaşamak mı? Yoksa kişileri cemaatleri araştırmak mı? Kınamaktan ALLAH'a sığınırak diyorum sana.
Eğer İslamı doğru yaşamak derdinde ve samimi isen o zaman akideden başlayıp inşaAllah öğrenmen gerekenleri öğrenmeye çalışmalısın. Misal sana kaç kere şirkten bahsedildi bu forumda. Ki tevhid/şirk konusu ALLAH'ın en önem verdiği konu. Öyle ki o hal üzere ölen sonsuza dek cehenneme gidiyor. Sence şu üç günlük dünyada bu kadar önemli bir konuyu listenin başına koymak varken, Cübbeli ne demiş, Topbaş kimmiş, şu bu tarikat ne demiş diye bunların peşine düşmek ne kadar doğrudur?
Eğer kişiler üzerinden hakkı öğrenmeye çalışırsan ALLAH için söyle o kadar insan var. İnsanlar türlü türlü fırkalara ayrılmış. Hatta Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem ümmetinin 73 fırkaya ayrılacağını sadece birinin hak ehli olduğunu söylemiş. O kadar kişiye bakıp nasıl hak öğrenilir?
Bunun yerine sen doğru olan yöntemden gidip hakikati öğrensen zaten kimseye sormana bile gerek kalmayacak "şu kişi doğru mudur?" diye. Kendin kimi sevmen kimi sevmemen gerektiğini zaten anlayacaksın. ALLAH zaten onu senin kalbine koyacak. Çünkü bir kalpte hem tevhid hem de şirk barınamaz. Hem hak ehline olan sevgi hem de şirk ehline olan sevgi bir kalpte olamaz. Biri girdi mi öbürü çıkar.

Şeytan fırsatçıdır. Benim söylediklerimi sana yanlış gösterebilir. Haşa sana hakaret ediyormuşum gibi. Fakat ben nefsimden değil sadece senin ve ahiretin için diyorum. Bunlar en başta kendi nefsim için ve hepimiz için geçerli.
Ne Cübbeli ne de Topbaş'ın veya diğerlerinin senin ruhundan haberi yok. ALLAH muhafaza şu an ölsen ne bunlar ne de biz sana yardım edebiliriz. (Bizim içinde öyle)
Ama hakikati öğrensen ve amel etsen işte o zaman sen kendine yardım etmiş olursun.
Nefsimize soralım, ALLAH'ın EN ÖNEM verdiği konuya neden "en önem"i vermiyoruz?
ALLAH bu yolda hakikati öğrenip inanmak üzere yar ve yardımcın olsun.Amin.
Ben tek derdim öğrenmek o yüzden bu siteye üye oldum. Kötü bir amacım yok. Cemaatlari araştırmama gerek yok zaten onlar aktifler ve her yerdeler ve çok popülerler

Zaten öğrenmek için üye oldum da bana akide dersi verilmişti zaten ama sizlere göre ben hiçbir şey bilmiyorum. Galiba me şirk ne değil en baştan öğrenmemiz mi gerekiyor?

Başka insanların peşine düşmemek lazım ama o insamlarda Cübbeli Topbaş filan Allah böyle dedi, hadiste böyle yazıyor diyor. Ee siz de Allah’ın ayetlerini yazıyorsunuz. Ama zıt sonuçlara ulaşılıyor. Mesela rabıta konusu bizim medrese hocamız rabıta yapmak Allah’ın Kur’an’da geçen emri demişti. Böyle bir ayet varmış. Ama burada da mesela bunun başkasına tapınma gibi anlama geleceğinden şirk olacağı yazıyor.

Her ikisi de Kur’an okuyup Kur’an’dan delil buluyor. Bu nasıl oluyor peki?
Herkes bir şey deyince de doğal olarak bizlerin kafası karışıyor..

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Ben tek derdim öğrenmek o yüzden bu siteye üye oldum. Kötü bir amacım yok. Cemaatlari araştırmama gerek yok zaten onlar aktifler ve her yerdeler ve çok popülerler

Zaten öğrenmek için üye oldum da bana akide dersi verilmişti zaten ama sizlere göre ben hiçbir şey bilmiyorum. Galiba me şirk ne değil en baştan öğrenmemiz mi gerekiyor?

Başka insanların peşine düşmemek lazım ama o insamlarda Cübbeli Topbaş filan Allah böyle dedi, hadiste böyle yazıyor diyor. Ee siz de Allah’ın ayetlerini yazıyorsunuz. Ama zıt sonuçlara ulaşılıyor. Mesela rabıta konusu bizim medrese hocamız rabıta yapmak Allah’ın Kur’an’da geçen emri demişti. Böyle bir ayet varmış. Ama burada da mesela bunun başkasına tapınma gibi anlama geleceğinden şirk olacağı yazıyor.

İşte Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem bunun için gönderildi.
Kur'ân'ı insanlara okusun, açıklasın ki insanlar kendi kafalarına göre çıkarımlar yapmasın.

"Biz, her peygamberi mutlaka kendi kavminin diliyle gönderdik ki onlara (emredildikleri şeyleri) açıklasınlar..." (İbrâhîm 4).

"Sana bu zikri (Kur'ân'ı) indirdik ki, kendilerine indirileni insanlara açıklayâsın, tâ ki düşünüp öğüt alsınlar." (Nahl 44)

"Biz sana Kitâb'ı indirdik ki, hakkında ayrılığa düştükleri şeyi onlara açıklayasın ve inanan bir kavim için, (o kitap) yol gösterici ve rahmet olsun" (Nahl 64)

Hariciler de Kur'ân'dan kendilerince çıkardıkları hükme uymaya çalışıyorlardı, Ali radiyallahu anh'da. Ama onların hak söz ile bâtılı murat ettiklerini biliyoruz. Yani taraflardan her ikisinin de görüşünü Kur'ân ve Sünnet'ten temellendirmesi bir şey ifade etmez. Çünkü ayetin ne için indiğini, neden indiğini, neye delalet ettiğini bilmezsen çıkardığın hüküm bâtıl olur.

Bir örnek vereyim ki konu anlaşılsın. Şimdi sen "Kim Allah'ın indirdiğiyle hükmetmezse onlar kâfirlerin ta kendileridir." ayetini alır da eşleri hakkında adaletli davranmayan bir adamı tekfir edersen bu bâtıl bir hüküm olmuş olur.
Ama esasen Allah adaleti emretmemiş midir? Evet etmiştir.
Allah adaleti emretmiştir ama adam, eşleri hakkında adaletsiz davranmıştır. Ama sen ayetin manâsını, usûlünü, nüzulünü, durumların aslını bilmediğin için yanlış hüküm çıkardın ve Allah muhafaza eğer Sünnete uymayı düşünmez ve bu kafayla ilerlemeye çalışırsan da imanını kaybedebilirsin. Bu yüzden Sünnete bakacağız. Bu yüzden hadise bakacağız. Bu yüzden bizim için örneklerin en güzeline bakacağız.

Abdulmuizz Fida

Admin

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللّٰهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ
"Ey iman edenler! Sabredin, düşmanlarınıza karşı sebat gösterin, (cihad için sınırlarda) nöbet bekleşin, Allah'dan gereğince korkun ki, kurtuluşa eresiniz.. " (Âl-i İmran 200)
Ayette geçen "Rabituu" tarikattaki muridin şeyhe rabıta şirkini yapması değil! Aksine musluman erkeklerin (mucâhid), sınırda kafirlere karşı ribatta (nöbette silahlı olarak) bulunmasıdır.
Seni saptıran kitab hamalına de ki bana Âl-i imran suresi 200. ayeti ibn Kesir, Taberi gibi dünyaca mûteber bir tefsirden birlikte okuyalım mı? diye sor.

A Çevrimdışı

Akansu55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ama senin yazdıklarından anladığım kadarıyla biz aslında İslam’ın asıl amacını tam bilmiyoruz. Yani ne şirk ne değil bilmiyoruz. Yani öğrenmemiz gerekiyor.
Aynen kardeşim.

İslamın dininin en temel amacı insanları bütün tağutlardan,sahte ilahlardan uzaklaştırıp sadece bir, eşi ve benzeri olmayan Allah'a ibadet ve kulluğa davet etmektir.

Zaten La ilahe illallah derken de bunu ikrar etmiş oluyoruz.Ama ne yazık ki insanlar bu cümle ile neyi reddettiklerinin farkında değiller.

"La" diyerek:

bütün tağutları:

Allah dışında ibadet (dua,kurban,adak,secde vs.) edilen her şeyi,

Allah dışında kendi heva ve akıllarına göre haram,helal belirleyen bütün kafirleri,

Allah dışında kanun/yasa koyan bütün sahte ilahları (günümüz için konuşursak TBMM),

muhakeme olunan sahte hüküm mercilerini (günümüzde bağımsız mahkemeler veya köy gibi yerlerde töre adı altında teşri yapıp o hükümlerle insanlara hüküm verenleri vb.),

reddedip Allah'a iman ediyoruz.

Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk, sapıklıktan ayırd edilmiştir. Artık her kim tâğutu inkar edip, Allah'a inanırsa, sağlam bir kulpa yapışmıştır ki, o hiçbir zaman kopmaz. Allah, her şeyi işitir ve bilir.

(Bakara 256)

Dikkat edersen ayette sıralama olarak Allaha imandan önce tağutu red etmek gelmiştir.Tağutları red etmeyenlerin imanı geçersizdir.Çünkü La ilahe illahı bozmuşlardır.Allah dışında ilahlar edinmiş olmaktadırlar.

Yani biri hem tağuta iman edip hem Allah'a iman ederse bir çok ilah edinmiş olur.Dolayısıyla Allah'a şirk koşmuş olur.

Zaten Allah bir ayette şöyle demektedir:

Onların çoğu ortak koşmadan Allah’a iman etmezler.

(Yusuf 106)

Geçmişte ki bütün müşriklerin ve şuankilerin en büyük sıkıntısı buydu.Tağutları red etmedikleri, Allah'ın bir çok isim ve sıfatını herhangi bir nesneye verdiği için Allah dışında ilahlar edinmiş oldular.

Bir ayette Rabbimiz şöyle buyurmuştur:

Andolsun ki biz her ümmet arasında: “Allah'a ibadet/kulluk edin ve tağuttan kaçının.” (diye) resûl göndermişizdir.Allah onlardan kimini doğru yola iletti, kimine de sapkınlık hak oldu. Şimdi yeryüzünde gezin de yalanlayanların sonunun nasıl olduğuna bakın.

(Nahl 36)

Dikkat edersen ayette peygamberlerin asıl geliş amacının da bu olduğu geçmektedir.İnsanları Allah'a ibadet etmeye ve tağutlardan sakındırmak için gelmişlerdir.

Bakara 256'ya destek mahiyetinde ve konuya biraz daha açıklık getirmesi için bir hadis söyleyeyim:

Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

Kim ‘Lâ İlâhe İllallâh’ der ve Allah’ın dışında ibadet edilen şeyleri reddederse, malı ve canı haram olmuş olur.”

(Müslim)

Hadiste malı ve canı haram olur derken yani kim bu şartları yaparsa ona dokunulmaz yani müslüman olur.Ama bunun için 2 şart zikrediliyor. La ilahe illah demek ve Allah dışında ibadet edilenleri inkar etmemiz gerektiğinden bahsediyor.

Hadisin devamında ki "Allah'ın dışında ibadet edilen şeyleri reddetmek" sözüyle tam da Bakara 256'da geçen tağutu reddetmek birebir uyuşuyor ve ayet çok güzel açıklanmış oluyor.

Ayrıca yine dikkatini çekerim hadiste Allah dışında ibadet edilenleri inkardan bahsediyor.Yani bir kişi dua,adak,kurban,tavaf,secde vb.tüm ibadetlerini Allah'a yapmalıdır.Kim bunu Allah dışında birine yaparsa tağutu inkar etmemiş olur.Kendine yeni bir ilah edinmiş olur.Bu sebeple sabah akşam La ilahe illallah cümlesini söylede hiç bir zaman ona bir fayda vermeyecektir.

Yazıyı çok uzatmadan konuyu desteklemek için son iki ayet söyleyeyim:

Allah’ı bırakıp da hakkında hiçbir delil indirmediği ve hiçbir bilgiye sahip olmadıkları şeylere ibadet ediyorlar. Zalimlerin hiçbir yardımcısı yoktur.

(22/Hac 71)

De ki: “Ben, yalnızca sizin gibi bir insanım. Şu var ki bana, ilâhınızın, sadece bir ilâh olduğu vahyolunuyor. Artık her kim rabbine kavuşmayı bekliyorsa dünya ve âhirete yararlı iş yapsın ve rabbine ibadette hiçbir şeyi ortak koşmasın.”

(Kehf 110)

Ben şirki Allah 3 tür demek ve heykele secde etmek olarak biliyorum ama sen birçok şeye şirktir diyorsun. Bu durumda aslında dindar insanların birçoğu aslında dini bilmiyor gibi bir sonuç çıkıyor.
Aynen durum bahsettiğin gibi.

Rabıta da kötü bir şey o zaman. Uzak durulması gerekiyor. Anladığım kadarıyla. Yalnız bir medrese hocası bana rabıta yapın emri Kur’an’da bir surenin sonunda geçiyor demişti ben bunu sormuştum da.
@Abdulmuizz Fida abi zaten üstte açıklamış.

Bu müşriklerin bu kadar saçmalayabileceklerini hiç düşünmemiştim.
İnsan böyle saçma bir iddia ortaya atarken bir kere önce kendisine saygısı olur.Gerçekten acayip insanlar.
:))

Son düzenleme:
İlimSeven Çevrimdışı

İlimSeven

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu sitenin etkisinden mi nedir bilmiyorum bu cübbeli hüseyin çevik filan gerçekten bana da dini bozuyormuş gibi gelmeye başladılar. Halbuki cübbeli bana büyük bir alim gibi geliyordu önceden. Milleti güldürerek din olmaz. Kahvahane ağzıyla konuşuyor bu tarikatçılar az önce Hüseyin Çevik’in bir videosunu izledim de Cübbeli Hoca aleyhine konuşanları ötürürüm filan diyor..

IMG_0690.jpeg

Bu ahlak Peygamberi izleyen birinin ahlakı üslubu olmaz. Bu tarikatçılar sanırım dinlerini biraz gevşeğe alıyorlar yeterince ciddiyet yok. Biz niye cidden Kur’an ayetlerini bırakıp elalemin ağzına bakıyoruz ki?

Ehli sünnet olmak da öyle her önüne gelene denmemeli cidden Peygamberin ahlakına sahip olmayan insanların sadece kıyafetle hocalık taslamaları garip. Cidden soytarılık gibi gelmeye başladı bana

Tarikate insanlar daha dindar olmak için giriyor böyle kahvahane üslupları için değil bu tarz şeyler zararlı.

Son düzenleme:
İlimSeven Çevrimdışı

İlimSeven

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللّٰهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ
"Ey iman edenler! Sabredin, düşmanlarınıza karşı sebat gösterin, (cihad için sınırlarda) nöbet bekleşin, Allah'dan gereğince korkun ki, kurtuluşa eresiniz.. " (Âl-i İmran 200)
Ayette geçen "Rabituu" tarikattaki muridin şeyhe rabıta şirkini yapması değil! Aksine musluman erkeklerin (mucâhid), sınırda kafirlere karşı ribatta (nöbette silahlı olarak) bulunmasıdır.
Seni saptıran kitab hamalına de ki bana Âl-i imran suresi 200. ayeti ibn Kesir, Taberi gibi dünyaca mûteber bir tefsirden birlikte okuyalım mı? diye sor.
Burada cihattan bahsediyor o zaman

Abdulmuizz Fida

Admin
Burada cihattan bahsediyor o zaman
aynen, cihad ayetini şirk rabıtaya çarptırarak bir taşla kuş sürüsü avlıyor. Hem cihaddan muridlerini kopartıp saptırıyor, hem cihad gibi terk ettikleri farziyeti, rabıta adı altında yan gelip yatarak şirk olan bir ameli itikat edindiriyor. Kur'andan sunnetten delil Hak getire. Zaten soracak beyin sahibleri bulunmuyor peşlerinde.

Üst Ana Sayfa Alt