Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Duyuru Pazartesi Ve Perşembe Orucu Tutmaya Var Mısınız?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Esselamualeykum rahmatullahi ve berekad ebeden ve daime ahiler

Yarın perşembe orucuna niyetlendim.Bu hayra teşvik etmek istedim.bana eşlik etmek isteyen varsa sevinirim hem ümmet için hemde kendimiz için dua edelim inşaALLAH.

Rasulullah s.a.v. Buyurdu ki :

"İnsanların amelleri Allah Teâlâ'ya pazartesi ve perşembe günleri arz olunur; ben amelimin arzı sırasında oruçlu olmayı tercih ediyorum"
(Ebû Dâvûd, “Savm”, 60; İbn Mâce, “Sıyâm”, 42)

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Aleykum selam ahi hayrın açıkdan olanını yaptığından dolayıda ayrıca Allah senden razı olsun. Reelde senden önce biri davrandı : ) Allah ecrini versin

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
ahi duasında bizleri unutmasın inşaALLAH.hayra vesile olan hayrı işlemiş gibidir.

salah-ad-din Çevrimdışı

salah-ad-din

Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamualeykum rahmatullahi ve berekad ebeden ve daime ahiler

Yarın perşembe orucuna niyetlendim.Bu hayra teşvik etmek istedim.bana eşlik etmek isteyen varsa sevinirim hem ümmet için hemde kendimiz için dua edelim inşaALLAH.

"İnsanların amelleri Allah Teâlâ'ya pazartesi ve perşembe günleri arz olunur; ben amelimin arzı sırasında oruçlu olmayı tercih ediyorum"

aleykumselam,
öncelikle yeni künyen hayırlı olsun akhi.

cenab-ı Allah ibadetlerinizi kabul etsin, daim kılsın. bizi de bu yolda geride kalanlardan bırakmasın.(amin)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Esselamu aleykum rahmatullahi ve berekad ebeden ve daime ahiler

Yarın için inşaALLAH niyetlendim, tevafuk yarın gece Miraç olayının vuku bulduğu mübarek bir gece,Kandil münasebeti ile değil sünnet amaçlı bu hayra katılmak isteyen olursa sevinirim ahiler.

DUALARINIZDA ÜMMETİ MUHAMMEDİ UNUTMAYIN !!!

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi

1- Kulu Muhammed'i bir gece Mescidi Haram'dan (Kabe'den) yola çıkararak, kendisine bazı mucizelerimizi, olağanüstülüklerimizi gösterelim diye, çevresini kutsal kıldığımız Mescidi Aksa'ya (Kudüs'e) ulaştıran Allah, her türlü noksanlıktan uzaktır. O her şeyi işiten ve her şeyi görendir.(İsra 1)

FİZİLAL TEFSİR

Sure Allah'ın eksik sıfatlardan uzak tutulması ile başlıyor. Bu başlangıç İsra'nın yumuşak, sakin havasına uyum sağlayan psikolojik bir harekettir. Bu aydınlık ufukta kul ile Allah arasındaki en uygun bağdır.
Ayette, özellikle kulluk özelliğine dikkat çekiyor: Kulu Muhammed'i... Ulaştıran Allah...
Amaç, İsra ve insanların ulaşmadığı derecelere yükseliş makamında bu sıfat pekiştirilsin ve yerleştirilsin. Peygamberin bu sıfatı unutulmasın. İlahlık makamı ile kulluk makamı karışmasın. Nitekim Hz. İsa'dan sonra, doğumu ve vefatına ilişkin birtakım gizemler ve kendisine verilen birtakım mucizeler nedeniyle Hristiyanlık inancında ilahlık ve kulluk makamları karışmıştı. Nitekim insanların bazıları Hz. İsa'ya verilen bu mucizeleri, kulluk makamı ile, ilahlık makamını karıştırmak için birer gerekçe olarak görmüşlerdir... İşte burada kulluk sıfatına dikkat çekilmesi İslâm inancının sadeliğini, berraklığını garanti etmiş ve yüce Allah'ın zatının yakından veya uzaktan ortak koşma veya varlıklara benzerlik gibi şaibelerden arındırılmasını sağlamıştır.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Selamun aleykum. Konu aktifliğini epey yitirmiş ve biliyoruz ki pazartesi ve perşembe günleri oruç tutmak mustehabtır. Ve Peygamberimizin sevdiği bir ameldir. Bundan dolayı aktif olması gerekir diye düşünüyorum )

Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Pazartesi ve perşembe günleri ameller (Allah'a) arz olunur. Ben, oruçluyken amellerimin arz olunmasını isterim."

Tirmizî, Savm 44. Ayrıca bk. Müslim, Birr ve's-sıla 36 Nesâî, Sıyâm 70

Âişe radıyallahu anhâ şöyle dedi:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem pazartesi ve perşembe günleri orucuna özen gösterirdi.

Tirmizî,Savm44.Ayrıcabk.EbûDâvûd60;Nesâî, Sıyâm70; İbni Mâce,Sıyâm 42

Fakat günümüzde bu sünnet pek hayata geçirilmiyor, Allahu alem.

Bu yüzden böyle birşey yapmak istedim.

Yarın forumca oruç tutmaya ne dersiniz? Bu güzel sünneti ifa edelim hep birlikte?

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu gün bende yarın için oruç tutmayı düşünmüştüm bana ve diğer kardeşlere hatırlattığınız için Allah razı olsun

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Bu gün bende yarın için oruç tutmayı düşünmüştüm bana ve diğer kardeşlere hatırlattığınız için Allah razı olsun
Allahumme amin abi hepimizden razı olsun.

Hep beraber oruç tuttuğumuz gibi Reyyan kapısından da girenlerden eylesin Allah bizleri.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Ne güzel bir düşünce, Rabbim nasihat edenimizi bol kılsın. Özellikle bekar kardeşlerim bu güzel ameli işlemeye gayret gösterin. Vallahi havaların ısınmaya, affen giyinmiş çıplakların artmaya başladığı bir döneme giriyoruz. Kendinizi alıştırın, gözlerinizi haramdan uzaklaştırın. Bunun içinde ilk basamak olan bu güzel ameli işlemeye başlayın inşaallah. Rabbim şimdiden niyet edenlerin niyetlerini kabul edip, onlara amel etmeyi nasip etsin.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Selamun aleykum : )

Burada birazdan ezan okunur, herkese hayırlı iftarlar diliyorum. Salih dualarınızda beni de unutmayın : )
Allah hepimizin orucunu kabul etsin.
Aleykum selam ve rahmetullah kardeşim, amiinn.. )

Allah senin ve hepimizin günahlarını bağışlasın ve bizden radı olduğu hal üzere canlarımızı alsın.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Üst Ana Sayfa Alt