Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Peygamberimiz (s.a.v) Neler Severdi ...

A Çevrimdışı

akifturker

Üye
İslam-TR Üyesi
Çok sicak yemegi sevmezdi."131

"En çok hoslandigi yiyecek etti."132

"Kabagi çok severdi."133

"Avlanan kus etlerini yerdi."134

"Hurmalardan Acve hurmasini severdi."135

Hz. Aise (ra) Peygamberimiz (sav)'in sevdigi yiyeceklerle ilgili sunlari söylemistir:

"Tatli ve bali severlerdi."136

"Hazreti Peygamberin katik olarak yedigi yemeklerin bir kismi söyle siralanabilir: Koyunun ön kolu ve sirt eti, pirzola, kebap, tavuk, toy kusu, et çorbasi, tirit, kabak, zeytinyagi, çökelek, kavun, helva, bal, hurma, pazi, anber baligi…"137

Hz. Aise (ra) ek olarak sunlari bildirmistir:

"Kavun, karpuzu yas hurma ile yerlerdi."138

Hz. Cabir (ra)'den:

"Taze hurma ve kavun çok yerlerdi ve 'bunlar güzel meyvedir' derlerdi."139

"Hiçbir zaman bir yemegi yermemistir. Hosuna giderse yer gitmezse yemezdi. Hoslanmadiginda da bir baskasina kötülemezdi." 140

Peygamber Efendimizin sevdigi bazi yiyecekler için söyledigi sözlerden bir kismi ise söyledir:

"Etin en güzel yeri sirt etidir."141

"Sirke ne güzel katiktir"142

"Mantar kudret helvasidir."143

"Sinameki ve sennut (tereyag tulumuna konulan bal) yemeye devam ediniz. Çünkü bu iki seyde samdan (ölümden) baska her hastaliktan süphesiz sifa vardir."144

"Zeytinyagini yiyiniz ve kullaniniz. Çünkü bu yag mübarektir."145

Peygamber Efendimizin sevdigi içecekler

Hz. Aise (ra) bildiriyor:

"Serbetlerin içinde tatli ve soguk olanini severlerdi.146

Peygamber Efendimiz bal serbeti, hurma ve kuru üzüm sirasi gibi içecekleri severlerdi.147

Peygamber Efendimizin en çok sevdigi içecek, soguk tatli serbetlerdi."148

Serbetlerin içinde en çok bal serbetini severdi.149

Içilecek seylerde en çok sütü severlerdi.150

Peygamberimiz (sav) süt için söyle buyurmuslardir:

"Allah bir kimseye yemek yedirdigi zaman o kimse, 'Allah'im Bize bu yemegi bereketli kil ve bize bundan hayirli rizik ver' diye dua etsin. Allah bir kimseye bir miktar süt içirdigi zaman da o kimse, 'Allah'im bize bu sütü bereketli kil ve bize daha çok süt ver' diye dua etsin. Çünkü yiyecegin ve içecegin yerini tutan sütten baska bir seyi bilmiyorum."151

M Çevrimdışı

mucahit571

Üye
İslam-TR Üyesi
kardeş çok güzel olmuş,sayende bilgilerim arttı.
Birşey soracam,tirit nasıl bir yiyecek

E Çevrimdışı

eebbrruu

Üye
İslam-TR Üyesi
bunlar cok güzel seyler sizlerin sayesinde cok sey örendim unuttuklarımıda hatırlatıyorsunuz allah razı olsun artık hergün her saatinde bu sitedeyim bide umutfm i seviyorum selametle

T Çevrimdışı

tuençise

Üye
İslam-TR Üyesi
PAYLAŞIMIN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ARKADAŞIM BİŞEY ÖĞRENMEK İSTİYORUM SEVDİĞİ ÇİÇEKLER DEMİŞSNİZ YOK ONLARIDA BİLİYORSANIZ YAZARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM

SELAM DUA İLE....

Üst Ana Sayfa Alt