Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu Peygamberlerin Hikmet Pınarından - Oruç Kalkanı

Strangers Çevrimdışı

Strangers

Şam Bir Sabır Kalesi Oldu...
İslam-TR Üyesi
https://www.islam-tr.org/konu/peygamberlerin-hikmet-pinarindan-dinin-diregi-namaz.50151/

yazısının devamı...

Oruç Kalkanı

"Allah size orucu emretti. Bunun misali şu insanın misaline benzer: O bir grup içerisindedir. Beraberinde bir çıkın, onun içinde de misk var. Herkes onun kokusundan hoşlanmaktadır. Oruçlunun (ağzında hasıl olan) kokusu, Allah indinde miskin kokusundan daha hoştur."

"Oruç bir kalkandır. Oruçlu kötü söz söylemesin. Oruçlu kendisi ile dalaşmak isteyene iki defa ben oruçluyum desin." [21]

Oruç bir kalkandır, insanı muhafaza eder. Neye karşı? Nefsinin şerrine ve Allah'ın azabına karşı. İhtiyaç duyup yapabilmesine rağmen yeme, içme ve şehvetini terk eden insan zamanla kendini ve isteklerini kontrol etmeyi öğrenir. İçinden gelen istekler onu yönetmez; o, istek ve arzularını yönetir. Düşünür, Rabbinin rızasına uygun olmayan isteklerini ihtiyaç duyup yapabiliyor olsa dahi kendi isteğiyle terk eder. Yeter ki orucun gaye ve hikmetini unutmasın, orucu âdet hâline çevirmesin.

Allah Rasûlü (sav) şehvetin yoldan çıkarıcı baskısı altında ezilen gençlere evlenmelerini emretmiş, güç yetiremeyenlereyse oruç tutmalarını öğüt vermiştir.

"Ey gençler topluluğu! İçinizden kimin evlenmeye gücü yetiyorsa, hemen evlensin. Çünkü evlenme, gözü korur ve kişiyi zina yapmaktan muhafaza eder. Kimin de evlenmeye gücü yetmezse oruç tutmaya devam etsin. Çünkü oruç, kişinin şehevi isteklerine gem vurur." [22]

Müslümanlar, insanlık için çıkarılmış en hayırlı ümmet olup, dünya ve ahirette Allah'ın (cc) şahitleri olacaklardır. Bu büyük vazifeyi yüklenmek için terbiye ve tezkiye şarttır. Oruç, nefisleri terbiye edip eğiten Rabbani bir okul ve öğretmen vazifesi görür.

Orucun iradeyi çelikleştiren terbiyesi ve tarih sahnesine ümmet çıkarma etkisinin farkında olan insi şeytanlar, oruç ayını beslenme festivaline çevirdiler. Rabbani irade mektebini, teravih ve sahur eğlenceleriyle zehirlediler. Ramazan alışverişi adı altında nefsi azdırma ve onu şımartıp semirtme ayı hâline getirdiler.

Müminler, oruca asli hüviyetini kazandırıp, onu İslam şeriatının meşru kıldığı hâliyle gündemlerine almalıdırlar.

Oruçlunun ağız kokusu neden miskten daha güzeldir? Oruç tutan insan uzun sure aç kaldığından midesinden bir koku çıkmaya başlar. Bu koku ağızla, değil mideyle alakalıdır. Ağız temizliğine dikkat etse dahi bu kokuyu gideremez. Bazı insanlar bu kokudan rahatsız olur. Allah (cc) ise bu kokudan hoşnut olur. Onun yanında bu koku şerefli bir kokudur. Misk, insanlar tarafından sevilir, insanlar güzel kokusundan ötürü misk sürünene yakın oturmaya gayret ederler. Oruçlu insan da Allah tarafından razı olunur ve yakınlaştırılır.

"...Oruçlunun iki sevinci vardır; biri iftarı anındaki sevinci, diğeri de Rabbine kavuştuğu anki sevincidir." [23]

Oruçlunun asıl sevinci, Rabbiyle karşılaştığı an yaşayacağı tarifsiz sevinçtir. Çünkü, Allah'ın (cc) oruçlu kullarına özel bir vaadi vardır.

"İnsanın oruç dışında tüm amellerinin karşılığı on kat ya da yedi yüz kat arttırılır. Oruç benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim. Çünkü o, yeme, içme ve şehvetini benim için bırakır..." [24]

Dünyada Rabbini razı etmek için sıkıntılara katlanan oruçlu, ahirette Rabbinin özel misafiridir. Tüm amellerinin mükafatından ayrı alacaktır orucun mükafatını. Bu da onun için bir şereftir.

[21] . Buhari, 1894.


[22] . Buhari, 1905, Müslim, 1400.


[23] . Buhari, 7492.


[24] . Müslim, 1151.
 
Üst Ana Sayfa Alt