Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Rüyamı Nasıl Yorumlamam Gerekir?

N Çevrimdışı

nzh

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
h..... iken görülen rüya yorumlanır mı lütfen cevap yazın. rüyamda kendi fotograflarımı gördüm tabiri pek hoş değildi ve ben bu rüyayı h.... iken gördüm.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Selamun aleykum,

Kardeş, rüya ile amel edilmez. Kötü bir rüya görürsen Allah'a sığın ve bunu dillendirme. Ecel'e gelince herkesin belli bir güne kadar yaşamı vardır. Ve o gün o saat gelince ne 1 saniye geriye ne bir saniye öne gider. Savaşta en ön safta da olsan, yatağınızda mışıl mışıl uyusanız da bunun hiç bir farkı yoktur. Allah dilemedikçe kişiye eceli ulaşmaz. O yüzden kalbinizi ferah tutun. Rüya yorumlamak başlı başına ayrı bir ilim ve Allah'ın vermiş olduğu bir ilimdir. Ordan burdan bakarak, yorumlara bakıp kendinizi yıpratmayın (netteki birçok site sırf hit amaçlı,kaynaksız delilsiz bilgi kirliliğinden oluşan sitelerdir) ve unutmayın rüya ile amel edilmez. Bu tür şeyleri hayıra çevirmek istiyorsanız Allah'ı daha çok anın, daha çok zikredin - dua edin.

Allah kalbinize ferahlık versin, inşirah suresi hediyem olsun okuyun.

Selametle

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Selamualeykum kardeşim Aşağıda ki Hadiste kötü rüyanın şerrinden nasıl sakınılacığını ALLAH Resulu (s.a.v) belirtmiştir.Bunu uygulayarak sakınabilirsiniz inşaALLAH.Hayızlı,olup olmamanız rüyayı kötü görmeye mani değildir.Siz kötü olarak düşünce etmişseniz bu da rüyaya etki etmiştir.RABBİM bazen sevdiği kullarına yaptığı günahlarından dolayı rüyalarında bazı alametler verir ki bunun farkına varıp Tövbe ve istiğfar etmeye vesiledir.Yinede en iyisini RABBİM bilir...

Rüya üç çeşittir. Allah’tan olan rüya, şeytandan gelen rüya, uyanıkken kişinin kendi kendisinin düşündüğü şeyden meydana gelen rüya ki daha sonra bu onun rüyasına girer.” (Buhari, Ta’bir, 26; Müslim, Rüya,6)

Ebu Katâde (radıyallahu anh)'nin anlattığına göre: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın şöyle söylediğini işitmiştir:
"Rüya Allah'tandır. Hulm (sıkıntılı rüya) şeytandandır. Öyle ise, sizden biri, hoşuna gitmeyen kötü bir rüya (hulm) görecek olursa sol tarafına tükürsün ve ondan Allah'a istiâze etsin (sığınsın). (Böyle yaparsa şeytan) kendisine asla zarar edemiyecektir."
[Buharî, Tıbb 39, Bed'ü'l-Halk 11, Ta'bir 3, 4, 10,14, 46; Müslim, Rüya 5, (2262); Muvatta 1, (2, 957); Tirmizî, Rüya 4, (2288); Ebu Dâvud,

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
SEVDİĞİ / SEVMEDİĞİ BİR RÜYA GÖRÜNCE OKUNACAK DUALAR

* Ebû Katâde (r.anh) anlatıyor. Allah rasulu (s.a.v.) şöyle buyurdu:
“Salih (güzel) rüya, Allah’tan; düş ise şeytandandır. Sizden her kim rüyada sevmediği bir şey görürse, sol tarafına üç defa tükürsün ve şeytandan Allah’a sığınsın. Böyle yaptığında rüya ona zarar vermez. Bilin ki şeytan benim suretimde görünemez.”
(Buhâri, 5747 ; Muslim, 5788; Ebû Dâvud, 5021; Tirmizî, 2277; Nesâi, Amelu’l-yevmi ve’l-leyle, 899, 900, 901; İbn Mâce, 3909)

* Ebû Seleme (r.anh) der ki: “Ben rüya görür, bu rüya beni hasta ederdi. Sonra Ebû Katâde’nin de:
“Ben rüya görür, bu rüya beni hasta ederdi” dediğini işittim.
Sonra Allah rasulunün şöyle söylediğini işitince bu halden kurtuldum: “Güzel rüya, Allah’tandır. Biriniz rüyada sevdiği bir şey görürse, onu sevdiğinden başkasına anlatmasın. Rüyada sevmediği bir şey görürse, onun şerrinden ve şeytanın şerrinden Allah’a sığınsın, üç defa tükürsün ve onu kimseye anlatmasın. Böyle yaptığında, rüya ona zarar vermeyecektir.” (Buhâri, 7044; Muslim, 5794; Nesâi, Amelu’l-yevmi ve’l-leyle, 894, 898)

* Ebû Saîd el-Hudrî (r.anh) anlatıyor. Allah rasulunun (s.a.v.) şöyle söylediğini işittim:
“Biriniz sevdiği bir rüya görürse, bilsin ki bu Allah’tandır. Bu rüyasını (sevdiklerine) anlatsın. Rüyada bundan başka sevmediği bir şey görürse, bilsin ki bu da şeytandandır. Bu rüyanın şerrinden Allah’a sığınsın ve onu hiç kimseye anlatmasın. Böyle yaparsa, o rüya kendisine zarar vermez.” (Buhâri, 6985; Muslim, 2262; Nesâi, es-Sunenu'l-kubrâ, 4752)

* Ebû Hurayra’den (r.anh) rivayet edilmiştir:
“Kim (rüyada) sevmediği bir şey görürse, onu hiç kimseye anlatmasın ve kalkıp namaz kılsın.” (Buhâri, 7017; Muslim, 5796; Ebû Dâvud, 5019; Tirmizî, 2270)

* Cabir (r.a.) anlatıyor. Allah rasulu (s.a.v.) şöyle buyurdu:
“Sizden biri sevmediği bir rüya görürse, sol tarafına üç defa tükürsün; şeytandan üç defa Allah’a sığınsın ve üzerinde olduğu yanını çevirsin.” (Muslim, 2262; Ebû Dâvud, 5022; İbn Mâce, 3908; Nesâi, Amelu’l-yevmi ve’l-leyle, 911)

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Bir bayanın her türlü hali olabilirde, böyle genel bir siteye açıktan bu şekilde ad..., veya ha... vs gibi sorular uluorta söylenmemeli. Hatta daha ilerisi söylenebilir ama edeb ve perdeleyen cümlelerle sorulabilmeli. Bu tür sullaller ayrıca bayan hocalara da musaitce sorulması daha uygun olur.

Ummu Hallat (r.anha.) İslam saflarında çarpışarak şehid olan oğlundan haber almak için örtülerine bürünmüş olarak ve hiçbir şey olmamış gibi sakin sakin vakarla Rasulullah (s.a.v.)’in yanına geldiğinde onu bu halde gören oradaki sahabilerden biri :
“Ölen oğlundan haber almaya böyle örtülerine bürünmüş olarak, üstüne başını yırtmadan mı geldin” demiş.
Bu soruya karşı Ummu Hallat (r.anha)’nın cevabı müslüman bir hanıma yakışır şekilde olmuş:
“Oğlumu kaybettiysem hayamı da kaybetmedim ya”
(Ebu Davud)

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Bir bayanın her türlü hali olabilirde, böyle genel bir siteye açıktan bu şekilde ad..., veya ha... vs gibi sorular uluorta söylenmemeli. Hatta daha ilerisi söylenebilir ama edeb ve perdeleyen cümlelerle sorulabilmeli. Bu tür sullaller ayrıca bayan hocalara da musaitce sorulması daha uygun olur.

Ummu Hallat (r.anha.) İslam saflarında çarpışarak şehid olan oğlundan haber almak için örtülerine bürünmüş olarak ve hiçbir şey olmamış gibi sakin sakin vakarla Rasulullah (s.a.v.)’in yanına geldiğinde onu bu halde gören oradaki sahabilerden biri :

“Ölen oğlundan haber almaya böyle örtülerine bürünmüş olarak, üstüne başını yırtmadan mı geldin” demiş.

Bu soruya karşı Ummu Hallat (r.anha)’nın cevabı müslüman bir hanıma yakışır şekilde olmuş:

“Oğlumu kaybettiysem hayamı da kaybetmedim ya” (Ebu Davud)

Allah razı olsun. Bu durumda olan bacılar Ruveyda kardeşimize özel mesaj ile direk sorularını iletebilirler.

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aşşağıda kırmızıya boyadığım kısım emir midir ?

SEVDİĞİ / SEVMEDİĞİ BİR RÜYA GÖRÜNCE OKUNACAK DUALAR

* Ebû Katâde (r.a.) anlatıyor. Allah rasulu (s.a.v.) şöyle buyurdu:
“Salih (güzel) rüya, Allah’tan; düş ise şeytandandır. Sizden her kim rüyada sevmediği bir şey görürse, sol tarafına üç defa tükürsün ve şeytandan Allah’a sığınsın. Böyle yaptığında rüya ona zarar vermez. Bilin ki şeytan benim suretimde görünemez.”
(Buhâri, 5747 ; Muslim, 5788; Ebû Dâvud, 5021; Tirmizî, 2277; Nesâi, Amelu’l-yevmi ve’l-leyle, 899, 900, 901; İbn Mâce, 3909)

* Ebû Seleme (r.a.) der ki: “Ben rüya görür, bu rüya beni hasta ederdi. Sonra Ebû Katâde’nin de:
“Ben rüya görür, bu rüya beni hasta ederdi” dediğini işittim.
Sonra Allah rasulunün şöyle söylediğini işitince bu halden kurtuldum: “Güzel rüya, Allah’tandır. Biriniz rüyada sevdiği bir şey görürse, onu sevdiğinden başkasına anlatmasın. Rüyada sevmediği bir şey görürse, onun şerrinden ve şeytanın şerrinden Allah’a sığınsın, üç defa tükürsün ve onu kimseye anlatmasın. Böyle yaptığında, rüya ona zarar vermeyecektir.” (Buhâri, 7044; Muslim, 5794; Nesâi, Amelu’l-yevmi ve’l-leyle, 894, 898)

* Ebû Saîd el-Hudrî (r.a.) anlatıyor. Allah rasulunun (s.a.v.) şöyle söylediğini işittim:
Biriniz sevdiği bir rüya görürse, bilsin ki bu Allah’tandır. Bu rüyasını (sevdiklerine) anlatsın. Rüyada bundan başka sevmediği bir şey görürse, bilsin ki bu da şeytandandır. Bu rüyanın şerrinden Allah’a sığınsın ve onu hiç kimseye anlatmasın. Böyle yaparsa, o rüya kendisine zarar vermez.” (Buhâri, 6985; Muslim, 2262; Nesâi, es-Sunenu'l-kubrâ, 4752)

* Ebû Hurayra’den (r.a.) rivayet edilmiştir:
“Kim (rüyada) sevmediği bir şey görürse, onu hiç kimseye anlatmasın ve kalkıp namaz kılsın.” (Buhâri, 7017; Muslim, 5796; Ebû Dâvud, 5019; Tirmizî, 2270)

* Cabir (r.a.) anlatıyor. Allah rasulu (s.a.v.) şöyle buyurdu:
“Sizden biri sevmediği bir rüya görürse, sol tarafına üç defa tükürsün; şeytandan üç defa Allah’a sığınsın ve üzerinde olduğu yanını çevirsin.” (Muslim, 2262; Ebû Dâvud, 5022; İbn Mâce, 3908; Nesâi, Amelu’l-yevmi ve’l-leyle, 911)

Üst Ana Sayfa Alt