Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Sandalyede Kılınan Namazda Ayağın Altına Yastık Koymak Caiz mi?

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

Namazda zorlandığım yerleri sormak istiyorum. Yardım ederseniz çok sevinirim. Allah sizden razı olsun.

1). Sandalyede oturuyorum ben (tekerlekli). Benim bedenimin ön kafesi yani kemiğim önde, sağ elimle sandalyenin kumandasını tutmasam öne gelip düşüyorum. Ayağımın altıda da ayak koyma aleti olmadığı için kumandadan tutmazsam öne geliyorum. Şimdi ayağımın altına yastık koyup tekbir getire bilirmiyim? Yoksa elimi bağlamasamda sahih olur mu? Yastık koyma sebebim öne eğilmemi engelliyor. Bu sayede rüku ve secde için eğile bilirim.

2). Bir tane bile sure bilmiyorum ezberleyemiyorum ne okuyucam?

3). Gusül için su teyemmüm için bir tane bile taş yok bende. Annem yuyamaz, babamada ne zaman taş söylemek istesem unutuyorum. Nasıl olucak bu günlük taşsız?

Çok soru sorduğum için özü dilerim sadece yastıkı, sureyi ve abdesti merak ettim. Allah razı olsun

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Evet orda sandalyede caiz mi diye sormuştum. Bir hoca bana senin tekbir getirirken ellerini bağlaman farz değil demişti. Ne kadar doğru bilemem bu yüzden tekbirde elimi bağlamama yardım eden yastıkın caiz mi yoksa namaza mani mi diye öğrenmek istemiştim.

Not: yanlış anlaşılmasın yastığa secde etmek değil, yastık dengede kalmamı ve ellerimi, bedenimi istediğim kadar hareket ettirmemi sağlıyor

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evet orda sandalyede caiz mi diye sormuştum. Bir hoca bana senin tekbir getirirken ellerini bağlaman farz değil demişti. Ne kadar doğru bilemem bu yüzden tekbirde elimi bağlamama yardım eden yastıkın caiz mi yoksa namaza mani mi diye öğrenmek istemiştim.

Not: yanlış anlaşılmasın yastığa secde etmek değil, yastık dengede kalmamı ve ellerimi, bedenimi istediğim kadar hareket ettirmemi sağlıyor

Sonucta bızde halıya yada seccadede namaz kılınca halı yada seccadeye secde etmıyoruz dımı.

Ne kadar dogru bılemem derken soru ve cevap bolumu islama kurana hadıse sunnete gore cevaplanıyor kardesım ıtıbar etmıyorsan buna bılemem.

Bulundugun konum ıtıbarı ıle ALLAH azze ve celle sana bır gucluk vermıs ve bununla bırlıkte bırde kolaylık sunmustur.

İbadetın kuralları bellıdır.Sen bunu bılıyorsun, senın bulundugun duruma gore en guzel ve kolayı nasılsa ona gore hareket edersın.
Saglam olan normal bır kusuru bulunan da kusuruna gore hareket eder namazını tamamlar.

Birtane bıle sure bılmıyorum derken.
Sureler yanı kısa olan ayetler kolaylık acısından daha rahat ezberlenebılır.

İnsanlar herseyı ezberleyebılıyor ama ıs qurana gelınce olmuyor dıyor.Aslında dunyanın en kolay ezberlenebılen kıtabıdır quran.
Oylekı yetısen hafızlara quranın bır bolumunu sordugun zaman anında devam edebılıyor.İş gönul işi iş ALLAH ı ne kadar sevdıgıne baglı olan bır ıs.

Kısaca ezberlemesı kolay olan bır kıtabdır.

3 gunde namaz kılacak kadar surelerı ezberleyebılırsın.

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah sizden razı olsun. Kolayıma nasıl gelirse öyle yapabilirim ozaman(yastık koymak gibi) ve evet başta kısa sureleri sonrada uzun sureleri öğrene bilirim. Çok teşekkür ederim. Allah ne isteğiniz varsa kabul etsin. Çok sağolun

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah sizden razı olsun. Kolayıma nasıl gelirse öyle yapabilirim ozaman(yastık koymak gibi) ve evet başta kısa sureleri sonrada uzun sureleri öğrene bilirim. Çok teşekkür ederim. Allah ne isteğiniz varsa kabul etsin. Çok sağolun

C 1- Kardeşim sağlık sorunu nedeniyle kişi normal ayakta namaz kılamıyorsa oturarak kılar, oturmaya da güç yetiremeyen (yerde) bağdaç kurarak namaz kılar, buna da güç yetiremiyorsanız sandalye gibi yüksekçe bir yerde oturarak kılabilirsiniz.

Kimse olmadığı zaman yerde oturamıyorsanız, yahud otursanız bile bir yere yaslanmadan oturamıyorsanız sandalyede kılabilirsiniz.
C 2- Tekerlekli sandalyede yahud nerede oturuyorsanız oradan namaz kılarsınız. Yeter ki oturduğunuz yerde necaset olmasın.
3)yerde secdeye gidersem kalkamam bu durum da nasıl yaparım?
Bunlar sadece yerde olunca oluyor
C 3- Yerde oturarak namaz kıldığında secdeden sonra kalkamama ;
Yerde oturarak (veya sandalyede otruarak üzerinde namaz kılarken) Secde ettikten sonra oturma pozisyonuna geri dönüb oturamıyorsan;
Secdeyi, zorlanmadan tekrar geri dönüb oturabileceğin yere kadar belden (veya duruma göre boyundan)eğilerek (alın ve burnunuz havada kalarak, eğilib secde ederek) kılarsın.
5) birde ben kaza namazlarını kılmaya çalışıyorum ergenliğe girdiğimden kalan namazları. Bunları namaz vakitlerinde mi kılmalıyım yoksa her an mı?
Sorularım bu kadar hocam şimdiden Allah razı olsun
C 5- Kaza namazlarını kerahat vakitleri dışında dilediğiniz gibi kılabileceğiniz gibi vakit namazlarından sonra da dilediğiniz kadar kılabilirsiniz.

Aslında yukarıda Abdulmuizz Fida abim gereklı herseyı anlatmıs bıraz dıkkatlı okursak olayı daha net anlayabılırız.

Hayırlı gunler..

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kusura bakmassanız bir konuda yardım istiyorum. Bende düşme korkusu varda düşmekten çok korkuyorum. Tekbirde yere düşerim. Tekbirde elimi hiç bağlamasam veya başka pozisyonda bağlasam (sandalyemin kumandasının arasından elimi tutmam gibi vs... görüntüsü namaz gibi olmuyor ama gücüm buna yeter) namazım sahih olur mu?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
umarım faydalı olur kardeşim ALLAH şifa versin amin

Ekli dosyalar

• Yarı Felçli Olan Bir Kimse Nasıl Abdest Almalı ve Nasıl Namaz Kılmalıdır.pdf
    234.6 KB · Görüntüleme: 142
Üst Ana Sayfa Alt