Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Aynı Sureleri Tekrarlayarak Kılınan Namaz Kabul Olur mu, Kaza Namazı Nasıl Kılınır?

B Çevrimdışı

Berkant

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamın aleyküm dostlar,

30 yaşından sonra tövbe etmiş ve kelimei şahadet getirmiş birisiyim. 2 sene önce namaza başladım. nasıl kılındığına internetten bakarak ama namaz dualarını bilmediğim için sürekli çocukken öğrendiğim 3 kulhu 1 elham okuyordum. 5 vakit namazımı 2 hafta aralıksız bu şekilde devam ettirdikten sonra korona döneminde hastalandım ve yarın kazasını kılarım dedikten sonra 2 yıl secdeye başımı koymadım.

Birkaç sorum olacak zaman ayırıp cevaplarsanız sevinirim.

İnternetten kendime bir seccade sipariş verdim, dün geldi ama hala namaza başlamadım.

Soru 1, sürekli aynı duaları tekrarlayarak kıldığım namaz kabul olur mu? (3 kulhu bir elham)

Soru 2, olmazsa, namaz dualarını youtubeda sesli açıp onları dinleyerek ve tekrar etmeye çalışarak kıldığım namaz kabul olur mu?

Öneriniz 1, internetten namazhocası diye bir program buldum ama çok karışık geldi, kullandığınız namazı öğrenebileceğim bir program var mı?

Öneriniz 2, bu duaları ve namazı özel ders ile öğrenebileceğim birisini nasıl bulurum?

Ayrıca iki senedir kılmadığım namazımın kazasını nasıl kılarım ne önerirsiniz?

Teşekkür ederim

Saygılar

Berkant

R Çevrimdışı

Radikal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Şu Hadisi ekliyim
"Kıyamet günü, Müslüman kulun ilk hesaba çekileceği şey, farz namazdır. Eğer bunu tam kılmışsa, mesele yok. Aksi takdirde meleklere, 'Bakınız onun nafile namazları var mı?' denilir. Eğer nafilesi varsa, farz namazları nafilelerinden ikmal edilir. Sonra diğer farz ameller için de bunun gibi yapılır."

YÖNETİM UYARISI:
Aşırı tekfir hastalarının içeriklerini paylaşmak yasaktır!

Moderatör tarafında düzenlendi:
عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Soru 1, sürekli aynı duaları tekrarlayarak kıldığım namaz kabul olur mu? (3 kulhu bir elham)

Aleykümselam Berkan,

namaza başlaman ve bu konuda gayret göstermen çok güzel bir şey. Allah Teala kendisine bir adım yaklaşan kuluna on adım yaklaşır, iyi niyetine sevap yazar ve yardımıyla karşılık verir.

Namazda Fatiha ve bir zamm-ı sure okunur. Aynı sureyi okuyabilirsin. Her rekatte Kulhu okuyabilirsin. Bu sorun olmaz. Hatta bir sahabi Kulhu (İhlas) suresini sevdiği için her rekatte onu okurmuş. Peygamber Efendimiz de bunu öğrenince ona Allah'ın onun bu durumundan hoşnut olduğunu haber vermiştir.

Namazın nasıl kılındığını çocuklar için hazırlanmış şu sayfada çok basit bir şekilde göstermişler: Namaz Nasıl Kılınır? (Namaz Posteri) | Son Peygamber Çocuk Sayfası

Ayrıca yakınında bir camiye gidip bir hocadan sana namazı öğretmesini rica edebilirsin. Eminim seve seve yardımcı olacaktır. Ki dini öğretmek müminler üzerine bir yükümlülüktür.

Başka bir sorun olursa burada da arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Selametle...
Abdurrahman

B Çevrimdışı

Berkant

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykümselam Berkan,

namaza başlaman ve bu konuda gayret göstermen çok güzel bir şey. Allah Teala kendisine bir adım yaklaşan kuluna on adım yaklaşır, iyi niyetine sevap yazar ve yardımıyla karşılık verir.

Namazda Fatiha ve bir zamm-ı sure okunur. Aynı sureyi okuyabilirsin. Her rekatte Kulhu okuyabilirsin. Bu sorun olmaz. Hatta bir sahabi Kulhu (İhlas) suresini sevdiği için her rekatte onu okurmuş. Peygamber Efendimiz de bunu öğrenince ona Allah'ın onun bu durumundan hoşnut olduğunu haber vermiştir.

Namazın nasıl kılındığını çocuklar için hazırlanmış şu sayfada çok basit bir şekilde göstermişler: Namaz Nasıl Kılınır? (Namaz Posteri) | Son Peygamber Çocuk Sayfası

Ayrıca yakınında bir camiye gidip bir hocadan sana namazı öğretmesini rica edebilirsin. Eminim seve seve yardımcı olacaktır. Ki dini öğretmek müminler üzerine bir yükümlülüktür.

Başka bir sorun olursa burada da arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Selametle...
Abdurrahman
çok teşekkür ederim zaman ayırdığın için, Allah razı olsun Abdurrahman

Üst Ana Sayfa Alt