Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Selefin Paylaşılamayan Yolu Bir İse Bu Kadar Muhalefet Nereden Çıkıyor?

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Merhaba

Bir suredir; Tevhid konusunda arastirmalar yapiyorum. Acikcasi konunun icine girdikce de, hic beklemedigim seylerle karsilastim. Selefin yolu bir iken; herkes de bu yolda oldugunu iddia ederken, bir digerini karaliyor veya tekfir ediyor. Isin komigi; hepsi de bunu, kendisinin gercek selef yolunda oldugunu iddia ederek yapiyor.

Tartismalar, reddiyeler..

Eger selefin bir yolu var ise; o da haliyle Kur'an ve Sunnet ise, bu kadar muhalefet nerden cikiyor?

Diger anlamadigim birsey de; kendini muvahhid olarak adlandiran kisiler, hem Ibn Teymiyye, Ibn Kayyim, M. Bin Abdulvehhab'tan gorusler naklediyor hep. Oysa bunlar, seleften cok sonra yasamis insanlar. Ve en basta 4 mezhep imami ve o donem alimlerinin esas selefi sayilmalari gerekmez mi? Bir diger anlamadim da, alimlerin sozlerini huccet kabul edenleri mesela 4 mezhepcileri elestirip, her konuda delil sorunca Ibn Teymiyye onu dedi, Abdulvehhab bunu dedi diye direk onlarin goruslerini kanun gibi nakledenler..

Bu saydig seyleri; ben mi anlamiyorum yoksa mantikli bir aciklmasini mi var bilmedigim..

Yetkili arkadaslardan, yardim rica ederim.

Tevhid38 Çevrimdışı

Tevhid38

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah azzevecelle imtihan eder her şeyle herkesle sizin bahsettiğiniz gibi bir dunya yok ihtilaflarla yasamaya mecburuz. Bende sizin gibi şunu isterdim bütün müslüman oldugunu iddia eden herkes birlik olsun ihtilaf olmasin İslam'ın İzzetini yaşayalım... Ama öyle olmadığını biraz İslam tarihi araştırınca fark ettim siz diyorsunuz ki türkiye deki 3 5 oluşum bırbirini tekfir ediyor vs. Sahabeler birbirine kılıç çekmiş eğer selefin yolundan gidenler birbiri arasında ihtilaf ediyor diye hak yoldan sapmış oluyorsa sizce buna ne denir?
Muhammed ibni Abdulvehhab ve İbn-i Teymiyye nin sözlerini alıp 4 mezhep imamının sözünü almiyolar demek istemişsiniz bunu yapanlar Suud dan etkilenen selefiler. Abdullah yolcu Ebu zerka gibileri selefiyim dedigi için selefi etiketine karşıyim. iki cenah var Türkiyede bir kisi her ne yaparsa yapsın asla dinden cikarmayan murcieler digeri de kendilerinden başka müsluman bırakmayan aşırılar. Bu ikisinin de tebaasi Kalabalık ama bir eksikleri var ikisi de cihad etmezler! Size nasihatim cihad ehli olanlarla beraber olun

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cihad etmekten kastiniz; yani hepsi konusuyor, tekfirlerle ugrasiyor ancak fiili cihada bir katkilari yok mu demek istediniz?

Benim takildigim nokta su bir de; hani bu kadar hoca, tebligci, davetci vb sifatlarda insan ve eserler var. Ama biz, tamamen bu dogrudur diyemiyoruz. Yani Islam gelince nasil batil yokoldu..Bunlarin icinde de belli ki dogru yol bir ve gerisi batil. Ama o yol hangisi, bir turlu bulamiyoruz.. Hani eskiden, tipki mezhepler gibi, hepsi de hak diye dusunuyordum ama mezhepler arasi bu kadar sert itilaflar ve tekfirler yok ki.Bu yuzden; belli ki bir suru kesimin yolu tamamen yanlis.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah hepimize hidayet etsin.

Herkes dünyasını güzelleştirmeyi bırakıp ahiretini güzelleştirmekle meşgul olmalı. Bir şeylerin düzeleceği, bir gün her şeyin çok güzel olacağı hayaliyle yaşamayın. Dünya Müslüman'ın cehennemidir. Ayrıntıya boğulmayın, Allah rızası için yaşayıp imanınızı kurtarmaya, affedilmeye bakın.

Tevhid38 Çevrimdışı

Tevhid38

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Benim görüşüm demokrasiyi dolaylı olarak dahi destekyenler ne kadar kendilerini selefe nisbet etselerde batıldır. Yaşadığımız cagda insanlar Kur'an ve sünnet in bir yada birkaç cüzünü alıyorlar ama külli olarak alanlar çok az zaten böylelerinin de nerede ne yaptığını herkes biliyor. Abdullah azzam in bir sözü var cihadsiz alim belam ilimsiz mücahid katil olur cihaddan kastim cihadi fiili olarak yapanlar sözle değil ve cihadı her turlu destekleyenler. Tekfir meselesini kıstas edilenlere baktığımiz da cihadi hiçbir türlü desteklemediklerini görüyoruz ama bu şu demek değil cihad etmeyen tekfir edilir!
Siz Allah azzevecelle den hakkı görmek ve tâbi olmayi isteyin samimi olursak Allah bize bunu nasib edecektir biiznillah

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Amin insallah.

Aslinda gordugum tekfirciler de cihadi destekliyor gibi ama kendileri gidip yapmiyorlar, o ayri.

Demokrasi konusu, ayni sekilde kesinlikle onu dolayli dolaysiz destekleyenleri, hak yolun disinda goruyorum.

Diger arkadasin yazdigi icin de, kesinlikle dunyayi guzellestirme pesinde degilim. Sadece kendi imanimi kurtarayim derken, yanlis yollara sapmaktan cekiniyorum.

Allah cumlemizi dogru yola iletsin..

Tevhid38 Çevrimdışı

Tevhid38

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Amin ecmain. Allah azzevecelle hayırlı insanları çıkarsın karşınıza çevrenin etkisi çok büyük salih insanlarla arkadaşlık edersiniz insaAllah

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dogru soyluyorsunuz. Insan gercekten, bulundugu ortamdan etkileniyor.

Tevhid38 Çevrimdışı

Tevhid38

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Din ve akide olunca kim olursa olsun arkadaş çevresinin değişmesi lazım eğer zarar veriyosa yada mesafeli olmak

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum arkadaslar. Biraz daha okudum, birseyler dinledim, ettim.

Neredeyse hemen herkesin, tekfirci olarak adlandirdigi ve kacinilmasi imaji verdikleri Ebu Hanzala'nin, 19 bolumlu Tevhid Mudafaasi derslerini izledim.

Ben bu videolarda, hic yanlis soylenen birsey goremiyorum. Acaba insanlarin gordugu, benim goremedigim sey nedir, bir fikriniz var mi?

Dikkatli dikkatli, tum aciklamalari ve dedilleri dinledim.

Tevhid38 Çevrimdışı

Tevhid38

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullah
Kaedesim bende tıpkı senin gibi Ebu hanzalanin neredeyse tüm derslerini dinledim hatta onu tekfir eden daha aşırilari dinledim. Benim kalbimde tekfire meyil vardı biraz yani şöyle hissediyodum birini görüyorsam yahut bir insan varsa ya kâfirdir ya müslüman buna kesinlikle hüküm vermeliyim! Yani benim üzerime hiç görev olmayan birşeydi bu ve ben bunu takıntı haline getirmiştim.
Hassasiyetin eğer tabi olduğun İslam dinini daha güzel öğrenmek ve amele yansıtmaksa çok güzel bu araştıra ama benim gibi bir takınti ise Allah azzevecelle beni kurtardığı gibi seni de kurtarsın bu hastalıktan zira hayatı zindan eden birşey ayrıca başını lüzumsuz yere belaya sokan bir illet bu.

Ebu hazala hoca ve onun gibi düşünenlere gelince sana kendi çıkardigim bazı şeyleri söyleyim Ebu Hanzala hoca ve cemaati tam bir çelişki içindedir.

1. Allah Resulü as. Buyuruyor ki "namazı kılan, kesitigmmjk yiyen ve la ilahe illallah diyen müslümandir" bu hadis sahihtir ben bu hadisi söyleyerek namazin islam alâmeti olduğunu söyledim Ebu Hanzala hoca nin cemaatinden birisine hayır dedi namaz islam alemeti değildir dedi. Bu söz ehli sünnet aykıridir.
Sirki görülene kadar namaz kılan kişi zahiren müslümandir.

2. Kâfire kâfir demeyen kâfirdir kaidesini dinin asillarindan gibi müslüman gençlerin zihnine yerleştirdiler.
Bu kaideye kadı iyad döneminde çıkmıştır ilk kuran mahluktur diyenlere karşı kullanılmıştır hatta bu kaideyle hüküm veren kadilar dahi her kuran mahluktur diyene kâfir dememiş beklemişlerdir. şuan bu kaideyi en çok gündem eden Ebu hanzla ve onunla aynı görüşü paylaşan birkaç hoca var.

Onlara göre oy kullanan kâfirdir oy kullnana müslüman diyende kâfirdir

Çocuğunu okula gönderen kâfirdir ona Müslüman diyen de kâfirdir

Askere giden kâfirdir ona müsluman diyende kâfirdir
Velevki bu fiilleri yapan kimselere cehaletin veya tevilden dolayi Müslüman diye yada tekfirinde bekleyen kişi oy kullanmaya şirk dese oy kullanmaktan nehyetse dahi onalara Müslüman dedigi için Ebu Hanzala hoca böyle samimi mücahit Muvahhid müslümanlara kâfir demiştir ve bunun ehli sünnette delili yoktur.
Kendisinin yıllarca önce bir sohbette söyle dediğini duymuştum "kâfire kâfir demeyen kâfirdir kaidesini ümmetin başının üstünde kılıç gibi sallayanlar türedi" şuan kendisinin yaptığı şey tam olarak bu.

Bu konuda bir çok örnekle bu tezleri çürütülur.
Örneğin namaz kılmayan kâfirdir sirkle imanin arasini ayıran şey namazdir veya kim namazı terk etti Allah'a ortak kosar gibi hadisleri bilirsiniz imam Ahmed namaz kılmayan birisini tekfir etti imam Şafii etmedi hangisi muslaman ? İllaki birisini tekfir etmemiz lazım Ebu Hanzala hocaya göre çünkü bir kişi namazı terk ederse müşrik olur imam Ahmede göre imam Şafii ona Müslüman demis bu durumda imam safii kâfir mi? Böyle bir sözden Allah'a sığınırım.

Yada Ebu Bekir Ra. Zekat vermeyenleri tekfir edip sürgün etmiş mallarını da ganimet almıştır ama Ömer ra. Halife olunca onlara mallarini geri vermistir yani Ebu Bekir Ra in kâfir dediğine Ömer Ra Müslüman demiştir Ebu Hanzala hocaya göre Ömer Ra haşa kâfir olur.

Birçok ornek var akılla verilecek bunlara çünkü Ebu Hanzala hoca aklini çok kullanan biridir ve zeki oluşundan dolayı diliyle insanları kendisine hayran bırakir ve sizi kast etmiyorum birçok cahil ona tabi olur.

Ebu Hanzala hoca tekfir meselelerinde ummetin alimlerine muhaliftir adını dahi duymadığıniz birkaç isim zikrederler ama dediğim gibi meşhur âlimler değildir bunlar.

Ayrıca kişilik olarak yakından tanıyanlar hakkında zeki ilim sahibi birisi demekle beraber kibirli ve müslümanlar hakkinda merhametsiz derler ki IŞİde en fazla katılım onun cemaatinden olmuştur IŞİDin zulümleri ise kimseye gizli değildir

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamunaleykum ve rahmetullah
Kuran ve sünnet sabit ancak bunlarin yorumlanmasi 1000 türlü. belirli naslara bagli kalarak ve uygun menhec ile yapilan yorumlarin sahipleri de uygulayicilarin da dogru yolda oldugunu kabul etmek neden zor geliyor? cennet dünyanin binlerce kati buyuklugundeyken insanlarin buraya giremeyecegini dusunmek egoistlik narsistlikten ote nedir? Allahin affediciligine dair binlerce ornek hatta sifat varken bu tekfirciler de kimmis ya? kendini ozel hissetme ihtiyaci, ergenlik abidesi. hosgorulu olmak yetiskin isi tabiki.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aslinda, kafir/musrik vb hukmu vermek beni korkutan tarafi.. Yani bende, boyle adlandirmaktan veya hukmetmekten hoslanma degil tam tersi urkme var. Ama soyledigim gibi; soyledigi acilardan bakinca da, gercekten hakli geliyor adam.

Kisaca ornekleyeyim.

Misal; oy meselesi. Dusunuyorum; Peygamberimizve sahabeler, islam icin neler yasamislar. Simdi olsa, gidip secimlere mi katilacaklardi.. Bakiyorsun, bile bile sirk kosulan bir meclise girme durumu var. Yemin etme durumu var vs. Yani bunun sirk oldugu tartismasiz.O zaman bilerek yapanlarin da musrik olduguni dogru bir yaklasim geliyor..

Kafire kafir dememe meselesinde, Hanzala, silsileyi devam ettirmiyor.Ama eger dedigi dogru ise; kafire kafir demeyen kafirse, zaten mantiken, ona demeyene demeyen de kafir seklinde silsile devam eder. Yani bence bu ikisi birbiri ile celisiyor. Ama bildigim kadariyla, naslar icin isletiyorlar bu kaideyi. Yani tevil durumunda yapmiyorlardi.Eger karistirmiyorsam,baska dinledigim biri ile.

Islam alameti meselesine gelince; onunla ilgili de ornekleri vardi, zamana gore degisebildigi.Kaldi ki; laikligi isteyen ve namaz kilan bir suru insan var. Veya namaz kilip, ruhculuk sapikligina bulasmis olan.Bu durumda; namaza bakip sonra bunu da gorunce zaten kafir olmus oluyor. Yani tek basina namazi almiyorlardan ziyade, kabul edip baska birsey var mi diye bakiyorlar diye biliyorum.Bu da su donemde lazim zaten.

Okul ve askerlik beni de korkutan mevzular. Ancak su da var. Kur'an'da taguta askerlik ile aslinda konu gayet acik. Okullar deseniz, yine dusunuyorum, Peygamber, boyle bi meclise cocugunu yollar miydi.. Veli kafir mi olur gunahkar mi bilemem ama demek istedigim, ben hep kafamda Hz Muhammed bugun burda olsaydi mantigi ile bakiyorum.

Hz Ayse konusunda tam tersi, cehalet mazeret degil dedikleri icin,orda bilmeyerek oyle birsey sormus oldugunu (peygamberimiz oyle olsa, hafife alir miydi diye) kabul etmiyorlar. Yani kufre dusmus oldugunu diyen kisi bence yanlis biliyor.Bu kismi hem dinledim hem okudum cunku.

Derdim tekfircilik degil. Tam tersi; dinledigim herseyi dogru bulmama ve inanmama ragmen, tikandigim nokta o.

Evet, Allah affedici ancak inandiktan sonra murted olanlarla ilgili ayetleri dusununce insan, hafife aldigimiz cogu seyi de sorguluyor.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir de su ana dek gordugum en kati tayfa Muvahhid Yayinlari. Ama onlarin sayfalarini okuyunca da, mantikli geliyor delilleri.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Aslinda, kafir/musrik vb hukmu vermek beni korkutan tarafi.. Yani bende, boyle adlandirmaktan veya hukmetmekten hoslanma degil tam tersi urkme var. Ama soyledigim gibi; soyledigi acilardan bakinca da, gercekten hakli geliyor adam.
Allahu alem bu tekfircilerde böyle başlıyor Haricilik yolunda mesafe kat etmeye. Adam ya imanım yoksa diye vehimlere kapılarak en aşırıya doğru yol alıyor. Bu uç noktalarında hak yol takva yolu olduğunu sanıyor. Şeytan takvayı arıyorsun diyerek insanı böyle kandırıyor

Tevhid38 Çevrimdışı

Tevhid38

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ben zaten oy askerlik okul meselesinden hata yapıyor demiyorum o içtihadı bir meseledir dediginiz gibi sissile tekfir de çeliştiğini söyledim Ebu Hanzala hocanin birçok görüşünu onaylarim fakat tekfir usulü ehli sünnete muhalif.
Namaz islam alemeti dediğim yerde şunu da dedim kufrunu sirkini görene kadar müslümandir fakat o kişinin de durduk yere sirkini araştıracak degilim çünkü bu hükmü vermek için merci lazım kadı gibi. Ve tekfirin su kismi hic konuşulmuyo tekfir etmek bir kişinin kanını canını malini namusunu helal görmektir!

Ayrıca ben çok net hatırlıyorum su soruldu kendisine Muvahhid birisi oy kullanan birisini cehaletinden dolayı tekfir etmezse ne hükmu?
Cevabı şu oldu kısacası bu kişi ne kadar muvahhid olursa olsun oy kullanan birisini tekfir etmediği için tevhidi tamamlanmamıştır! Yani kâfirdir diyor ve ekliyor Tevbe etsin. Kısacası su bizim gibi düşünmeyen herkes kafirdir diyor.
Ebu hanzala hocanın cemaatinden bir kişi beni tekfir etmezse silsile tekfir ile birbirini tekfir etmek zorunda kalırlar :)
Bunun önüne geçmek için hemen Tevbeye davet ediyorlar ama saçmalığı örtbas edemiyorlar.
Bacım benim sana tavsiyem vasat bircok alimimiz var bu konulara ordan bakman daha faydalı olur ilimvecihad.net i tavsiye ederim

Tevhid38 Çevrimdışı

Tevhid38

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bir de su ana dek gordugum en kati tayfa Muvahhid Yayinlari. Ama onlarin sayfalarini okuyunca da, mantikli geliyor delilleri.

SubhanAllah bacım Ebu Hanzala hoca dahi bunların yanında gevşek kalir sadece şunu diyebilirim Ocak söndüren yayınları desek daha doğru insanlarin akıl ve ruh sağlığını bozar bunlar en sonunda kendini tekfir eder hatta intihat eder Allah muhafaza. Bu adamlardan uzak duran Allah'a yakın olur Allahu alem

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aslında kendi sorunun cevabını Mantıklı geliyor diyerek kendin vermişsin . Bu normaldir çünkü ilmin olmadığı zaman (bende kendimi ilimsiz olarak görürüm) bir şeye doğru yada yanlış derken aklını mantığını kullanırsın ancak ilmin arttıkça bu olayların o kadar basit olmadığını anlarsın Tevhid38 arkadaş uzunca anlatmış o kişinin hitabetinden ve bir kaç meziyetinden dolayı etrafında cahil ama samimi insanları toplayabiliyor. O kardeşi ilk tanınmaya başladığı günlerden beri takip ederim maalesef tutarsızlıkları nedeniyle kimseye tavsiye etmem bu gün küfür dediğine yarın demeyebiliyor , bu gün övdüğünü yarın yere biliyor .Allah şahittir şu anki durumuna üzülüyorum çünkü Müslümandır,( O her ne kadar Müslümanları şehid edenleri zamanında savunup desteklese de) ancak söylemleri ile kendinin bile bilmediği kaç grubun arasına fitne soktu,kaç aile yıkıldı , kimler nerelere gidip bir daha haber alınmadı .... bunları düşünüp ,umursayıp üzülüyor mudur bilmiyorum.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evet Mustafa Sabri Bey, siz ve diger arkadaslarin deginmeye calistigi gibi, ve benim de bu konuda sizlere danisma nedenim, zaten iyi bir sey yapacagim derken, yanlis bir yola sapmamak.

Ama iste; soylenenleri mantikli bulup hem de boyle bir korkuda olmak, biraz tikanmama sebep oldu.

Bu arada, ilk Hak Yayinlari okumaya basladim ben. Netten bir arkadas, vesile oldu. Iyi ki de oldu cunku bir kac kez tevhidle ilgili birseyler dinlemis olsam da, bu isin icine tam girememistim. Onerdigi kitaplarla, temel bilgileri ve neyin niye oldugunu idrak ettim. Sonrasinda da baska kaynaklara bakmaya basladim iste.

Bu site de, baktigim kaynaklardan biri. Gordugum kadariyla daha orta yolda. Uye olayim da, buradaki arkadaslarin da bir fikrini alayim istedim.

Üst Ana Sayfa Alt