Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Şeyh Makdisi'nin Mursi Yorumu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Madem makdisinin tanımları sizi bağlamıyor bu doğrultuda delil istemeniz anlamsızlaşır. Ama gene de merak ediyorsanız forumda arayıp bulabilirsiniz.

İbni Abbas’tan, Rasulullah (s.a.v.) buyurdu ki: “Eğer insanlara davaları ile verilecek olsaydı, (bir kısım) adamlar bir kavmin kanlarını ve mallarını iddia ederdi, fakat (durum öyle değil) delil iddia edene, yemin ise inkar edenedir.”

Mesele Makdisinin yorumları değil mesele öne sürülen sözün doğru veya yanlış olması. Kim ki bir söz öne sürer, ona delil gerek düşer.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu da bir diğer örneği

Burada kı vıdeolarını ızledım.

LAkın Ne kadar ALLAH bir Muhammed onun kulu ve elcısıdır deselerde

ALLAH ile İSlam ile Aralarında demokrasi putu vardır.

Mursi en azından dıgerlerı gıbı Görmezden gelmedi ve anayasamız quran olacaktır dedı.ama sadece dedi

yaptı demıyorum cunku demokratık ozgur bır devlet olacagız sozuyle quran islam bir arada asla olmadı olmaz...!

gunumuzde demokrat muslumanların quran anayasamızdır sozu suna benzıyor.

O öldü ama hala kalbımızde yaşıyor gıbı.

Yani quran var biz bunu biliyoruz iman ediyoruz ama gunumuzde bunu uygulayamayız bunun yerıne demokrası putu var. Özgur ve demokratık bır devlet olmak ıcın bunu kabul edıyoruz dıyorlar.

İster isteyerek ister istemeyerek olsun bunun şirk oldugu gercegını değiştirmez.

ALLAH ım ben senı kabul edıyorum ama yasaların cok yetersız uygulamayız bunun yerıne daha modern kendı yaptıgımız yasaları kullanmalıyız demenın adıdır demokrasi

ŞURAYA BIR VİDEO BIRAKIYORUM.

Bir musluman hareket ederken qurana ve sunnete gore hareket etmelıdırki Yaptıgı her işde ALLAH onu başarılı kılsın.

Biz hangı konu olursa olsun once quran sonra sunnette aramalıyız.

Eger quran ve sunnetı bırakıp ınsanların ıradelerıne gore hareket edersek ALLAH bızı her ıkı dunyada da zelıl kılar..

Son düzenleme:
عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Burada kı vıdeolarını ızledım.

LAkın Ne kadar ALLAH bir Muhammed onun kulu ve elcısıdır deselerde

ALLAH ile İSlam ile Aralarında demokrasi putu vardır.

Mursi en azından dıgerlerı gıbı Görmezden gelmedi ve anayasamız quran olacaktır dedı.ama sadece dedi

yaptı demıyorum cunku demokratık ozgur bır devlet olacagız sozuyle quran islam bir arada asla olmadı olmaz...!

gunumuzde demokrat muslumanların quran anayasamızdır sozu suna benzıyor.

O öldü ama hala kalbımızde yaşıyor gıbı.

Yani quran var biz bunu biliyoruz iman ediyoruz ama gunumuzde bunu uygulayamayız bunun yerıne demokrası putu var. Özgur ve demokratık bır devlet olmak ıcın bunu kabul edıyoruz dıyorlar.

İster isteyerek ister istemeyerek olsun bunun şirk oldugu gercegını değiştirmez.

ALLAH ım ben senı kabul edıyorum ama yasaların cok yetersız uygulamayız bunun yerıne daha modern kendı yaptıgımız yasaları kullanmalıyız demenın adıdır demokrasi

ŞURAYA BIR VİDEO BIRAKIYORUM.

Bir musluman hareket ederken qurana ve sunnete gore hareket etmelıdırki Yaptıgı her işde ALLAH onu başarılı kılsın.

Biz hangı konu olursa olsun once quran sonra sunnette aramalıyız.

Eger quran ve sunnetı bırakıp ınsanların ıradelerıne gore hareket edersek ALLAH bızı her ıkı dunyada da zelıl kılar..
Ben Mursi ve benzerlerini savunuyorum. Evet yanlış yoldaydılar belki de küfür üzere gitti eğer hiç bir zorlama olmadan ya da başka geçerli bir durumu olmadan söylemişse ki bu kesindir. Fakat ben Said Nursiye bulunduğum gibi Mursi'ye de Hüsnü zanda bulunuyorum. Mursi'nin şeriatla hükmedeceğine dair videoları olmasaydı ben de onun diğer videolarına dayanarak bundan kâfir murted olduğuna hükmederdim. Fakat bu diğer videolarında şeriatla hükmedeceğini söylemesi üzerine ben hüsnü zanda bulunuyorum. İnşâAllah da iman üzere gitmiştir.

Son düzenleme:
Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben Mursi ve benzerlerini savunuyorum. Evet yanlış yoldaydılar belki de küfür üzere gitti eğer hiç bir zorlama olmadan ya da başka geçerli bir durumu olmadan söylemişse ki bu kesindir. Fakat ben Said Nursiye bulunduğum gibi Mursi'ye de Hüsnü zanda bulunuyorum. Mursi'nin şeriatla hükmedeceğine dair videoları olmasaydı ben de onun diğer videolarına dayanarak bundan kâfir murted olduğuna hükmederdim. Fakat bu diğer videolarında şeriatla hükmedeceğini söylemesi üzerine ben hüsnü zanda bulunuyorum. İnşâAllah da iman üzere gitmiştir.

SAid nursi hakkında yorum yapmayacagım.

mursi ye gelınce. Dedıgın gıbı quran anayasamızdır dedı yonetımde uzun sure kalsaydı ne olacaktı bılemıyorum.Ya elının altındakıler bılhassa muslumanlar huzur ıcınde olacaktı kı, Lakın
gunumuzde kafırlerın hukumranlıgı surerken bu ımkansız (tabı onların bu batılları yıkılmadıgı muddetce ) gorunuyor.

ALLAH ın hak yolu bellıdır kardesım kafamız karıstıgı zaman nefse degıl quran ve sunnete gore hareket etmelıyız.

Onun gizli hallerini o ve Rabbımız ALLAH bılıyor, biz bilemeyiz Biz insanların ıcındekılere gore degıl yaptıkları amellere gore hareket edıyoruz.

Peygamberımız zamanında bır kımsenın gızlı halını rabbımız nebıye bıldırıyordu.Ama vahıy kesılınce bız ınsanların yapmıs oldukları amellere gore hareket edıyoruz.Bunun ıle ılgılı bır hadıs mevcuttur.

Söylemlerınde ALLAH ve rasulunun yanında küf tutmuş kafirlerının duzenınden bahsedıyordu.Bır kac konusmasını daha dınledım,artık ne kadar dogru ne kadar yanlış bız dın devletı ıstemıyoruz bunun ıcın calısmıyoruz dıyordu.

Eger nizamı kanunu quran ve sunnete gore yapmayıp herkezı kendı goruslerıne gore bırakırsan huzur bozulur gasp,tecavüz,hakkı istismar olayları,katletme gibi mevzular coğalır ve önune asla geçilemez.Gunumuz turkiyesı bunun en guzel örneğidir.

Bizim yaşama amacımız yanı tum ınsanların yaşama amacı ALLAH a ıman edıp o yolda ölüm sana ulasana dek ALLAH için çabalamandır.

Ben bır kımsenın hayatında bunlar varmı buna bakıyorum.

Mursi yi deviren elbette kuffarın ordusu idi
Şimdiki kafirin durumunu gore mursi ondan daha iyiydi elbette, ama dedıgım gıbı uzun sure kalsaydı ne olurdu bız bılemeyız.O gitti sadece söylemleri kaldı ne söyledıklerını yapabıldı, nede quranı anayasa yapabıldı.

Şahsi gorusumdur.

ALLAH ı inkar etmedıgınden rasule inandıgından dolayı umuyorum kı hakkı gorup yanlıslarından tevbe edıp canını rabbıne teslım etmıstır.
Aksi takdirde Cehennem azabı azı harıc cogunu kusatacaktır.

Çunku islamda iman itaat ister.!!!

Bir kimsenin müslümanlıgı sözle değil amel ile belli olur.

Son düzenleme:
Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu arada maqdisi nin yorumunu okumadan direk tekfirci damgası yapıstıran kardeslerım.

Adam burada gayet guzel ve mantıklı bır acıklama yapmış.
Konunun özeti

ALLAH ın adıyla insanları kandıranlara karsı tavrınız net olmalıdır.
Kendını musluman addedenler kafirlerden elbette daha ustundurler lakın: Bu kimseler sizleri hak yoldan saptıran fııllerle hareket edıyorlar.Yanı hakkın rızasını bırakıp halkın rızasını kazanmak ıcın mucadele edıyorlar. Bu elbette batıl bır harekettır.

Çok sert bir görüşe sahip olsada maqdisi nin derdi tevhid dir. ALLAH ondan razı olsun.

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbn Useymîn şöyle der:
Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki günümüzde Allah'ın Kitabını ve Rasülü'nün sünnetini kenara atıp beşerî kanunlara başvuranlar kesinlikle mü'min değillerdir.Çünkü Yüce Allah, "Hayır, Rabbine andolsun ki aralarında çıkan anlaşmazlık hususunda seni hakem kılıp sonra da verdiğin hükmü içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın kabul edip tam bir teslimiyet göstermedikçe iman etmiş olmazlar." buyuruyor.Ayrıca "Allah'ın indirdikleriyle hükmetmeyenler, işte onlar kafirlerin ta kendileridir."(Maide, 44)

Beşeri kanunlarla hükmedenler, sadece belli meselelerde hevalarına uyarak veya haksızlık yaparak Kitap ve Sünnete muhalif davranmakla kalmıyorlar.Bilakis onlar, dini kaldırıp yerine bu kanunları koyuyorlar, böylece bu kanunların şeriatın yerini almasını sağlıyorlar.Bu ise küfürdür.Namaz kılsalar da, oruç tutsalar da, zekat verseler de, hacca gitseler de bile bile Allah'ın hükümlerini bırakıp yerine ona muhalif beşeri kanunlara yönelen kimseler kafirlerdir.(Şerhi Riyazüs Salihin)

ebu el-fadl Çevrimdışı

ebu el-fadl

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ey kardeşlerim! Hatırlarsınız ki bizim şiarımız ve menhecimiz ‘’Evvela ve daima Tevhid’’ tir. Öyleyse Mursi, Erdoğan, Hamas ve benzerleri gibi demokrasiyi menhec olarak tercih edip de bu menhec ile sapan, tebaasını saptıran ve insanları fitneye düşürenler hakkındaki duruşumuzda sebat etmemize şaşırmayın. Bundan dolayı, -insanlar bize kızsa da- Allah’ı razı etmek adına şunu ilan etmekten çekinmiyoruz: Bizler, vela ve bera terazilerinin kusurlu olduğu kimselerin onları sevdiği gibi sevmiyoruz ve bizlere onları sevmek caiz de değildir. Çünkü bize göre sevgi ve buğz tevhidin en sağlam kulplarındandır.
Onları rahmetle anmıyoruz ve onlar öldüklerinde insanları, onlara rahmet duasına çağırmıyoruz. Çünkü onların bid’atı küfre düşüren bir bid’attır. Hatta onları bu bid’at sebebiyle tekfir etmeyenlerin bile insanları, onlara rahmet okumaktan ve (cenaze) namazlarını kılmaktan alıkoyması caizdir. İşte bu anlayış tevhidin maslahatını ve açıkça ilanını, duyguların ve insanların rızasını kazanma maslahatının önüne alan kimselerin anlayışıdır. Aynı zamanda bu anlayış, muasır birçok şeyhin de kapılmış olduğu ve yeni olan ‘Palavra, Sulandırma ve Yamama Menheci’ akımına baskın tutan tarafın anlayışıdır.
Bu sözümüzün hoşuna gitmediği kimselere şunu hatırlatırız: Nebi (Sallallahu aleyhi ve sellem) borcu olduğu halde ölen ve beyt’ul mala ihanet ederek ölen kimse gibi büyük günah sahiplerinin -ashabına kılmalarına dair izin vermiş olsa da- namazlarını kılmadı. Bundan dolayı biz de men etmiyoruz. Ancak, Nebi (Sallallahu aleyhi ve sellem) büyük günah işleyenlere bile bu şekilde kızdıysa küfre düşüren demokrasi bid’atını tercih etmesiyle sapan, tabilerini ve birçok insanı saptıran hatta azledilmelerinden ve hapse atılmalarından sonra bile demokrasinin meşru olduğunu ilan eden, hükmün insanlığa, insanlığın sesine ve sultasına ait olduğunu haykıran kimselere karşı ne yapardı?
Öyleyse bilen ve anlayan kimse için onları merhametle anması, pohpohlaması, sevmesi ve övmesi, bunun neticesi olarak da -istesin veya reddetsin- eski tavrına dönüp bu tavrıyla demokratların yollarını yamamalarına ortak olmaları bir tarafa, onlara rahmet duasını terk etmemize şaşırması caiz midir?
Şüphe yoktur ki onların sapan ve saptıran yollarından ve bid’atlerinden beraatimizi izhar etmek adına onlara rahmet dualarını terk etmemiz, bazı alimlerin caiz, bazılarının da tabi olunan ve konum sahipleri için vacip saydığı namazın terkinden daha evla ve daha doğrudur.
Ey gençler! Nebi’nin (Sallallahu aleyhi ve sellem) Necaşi’nin namazını kılması ile delil getirenlere deyin ki: Şeriatın tamamlanmasından önce Necaşi’ye kendi zamanında vacip olan en azim şey; tevhidi gerçekleştirmesi ve tevhid ehlini korumasıydı ki Necaşi tevhidi gerçekleştirdi ve sahabeye yardım etti. Necaşi, mezkur olan yöneticiler gibi -ki onların en başı Ensar’ut-Tevhid’i ve’l Mucahidin ile beraber- onları düşmanlarına teslim etmedi, hapse atmadı, yüzüstü bırakmadı veya onlarla savaşmadı. Buna getirilecek misaller onların hayatlarına baktığımızda çok fazladır. O misalleri buraya yığmak ve zikretmek açık olan şeyleri açıklamayla uğraşmak olur.
Mezkur olan yöneticiler kafir olan alemi razı etmek, onlara yakın olmak ve yaltakçılıklarını yapmak adına -hakikati cihad olan- ‘’terörle savaş’’ ile meşgul oldular. Onlar ve cemaatleri demokrasi yolunu tercih ettiler. Böylece saptılar ve saptırdılar. Onlara karşı duruşumuz ve bid’atlerinden beri oluşumuz tevhide bağlı olup, tevhidin en sağlam kulpundan kaynaklıdır. Bizim onlardan beraatimiz, tağutlara yakınlık adına saray mollalığı yapanların onlardan beri olması ve onlara düşmanlık etmesi gibi değildir. Onlar bunlardan daha kötü ve yol bakımından daha da sapıktırlar.
Sizlere, bazı tağutlar tarafından desteklenen grupların elebaşları vefat ettiğinde nasıl bir tavır sergilediğimizi de hatırlatırız. O elebaşları Beşşar’ın alaşağı edilmesinden sonra ne olursa olsun halkın seçimini kabul edeceklerini vadediyorlardı. Biz onlara da rahmet okumadık. Bazı cahiller beni bu sebeple kınadığında da o gün genel olarak şunları söyledim: Vicdani tutumlar sağlam ve sahih akide sahiplerinin tercihlerini değiştirmemeli ve sulandırmamalı. Veyahut da (bu tutumlar), mizanı öncelikle tevhid olan kişileri tercihlerinden uzaklaştırmamalı ve tevhidi mizan edinen kişi tevhide uyan tercihlerinde sebatkar olmalı.
Bitirmeden önce; Mursi, Erdoğan, Hamas gibilerinin bizim yanımızda mücrim ve hain tağutlardan daha hayırlı olduğunu söylemeye devam ediyoruz. Hatta bunların pabuçları bile o hain ve hırsız tağutlardan daha hayırlıdır. Ancak her ne kadar onları sevenler onların iyiliklerini saysalar da, her ne kadar insanlar bunu sulandırsa da; Nebilerin varislerinin ve tevhidin yardımcılarının pabuçlar arasında tercih yapma, Allah’ın şeriatı ile hükmetmeyenleri alkışlama ve onların hatalarını yamama gibi bir meşguliyetleri yoktur. Bu, baskın olan akımda sürüklenen, taraftarların ve dinleyicilerin istek ve taleplerine öncelik tanıyan, şiddetli vakıalarda yumuşayan ve yamama, sulandırma ve temize çıkarma menhecini tercih edenlerin meşguliyetidir.
Bizim bu gibi olaylarda tutumumuz ve meşguliyetimiz ise insanlara şunu söylememizdir: Demokrasi ve sandıkları tevhid ve cihada zıttır. Kim tevhide muhalif ve zıt olan şeyler ile insanları saptırırsa onu reddederiz, ondan sakındırırız ve kim olursa olsun onun yolundan beri oluruz. Onun belaya uğraması, hapse atılması veya ölümü bizim bu tavrımızı, tevhide ve tevhidin en sağlam kulpuna bağlı olan tutumumuzu değiştirmez. Bütün dünyanın muhalefeti bile bizim bu tutumumuzu sarsamaz veya o akımın aksine yüzmemizden bizi alıkoyamaz. Kötüleyenlerin kötülemesi de kınayanların kınaması da…
Tevhide ve tevhid ehline karşı savaşan diğer tağutlara ve yöneticilere gelince; onlara karşı inkarımız daha azim, beraatimiz daha büyük, buğzumuz daha şiddetli ve sakındırmamız daha kuvvetlidir. Sakın Mursi, Erdoğan ve Hamas’a karşı tutumumuza bakılarak biz, bunların düşmanları olan tağutlarla aynı saftayız zannedilmesin. Allah’a sığınırız. Bizim meylimiz sadece ve sadece ‘’Evvela ve daima Tevhide’’dir. Bizim idarecimiz Allah’tır. O bizim mevlamızdır ve ne güzel yardımcıdır.

Ebu Muhammed el-Makdisi

ben şeyh makdisinin çok makalasini okudum lakin bu okuduğum hiç de onun kaleminden çıkmış gibi gelmedi bana... o değildir demiyorum lakin yine de yazının orjinalinin (arapçasının) da burada yayınlanmasını rica ederiz.

Son düzenleme:
ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İnternete “Makdisi Mursi” yazdım sadece fetih medyanın haberi çıktı. Arapça da yazdım bir şey çıkmadı. Telegram’dan yayınladı herhalde.

Bin Yusuf Çevrimdışı

Bin Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tekfir etmek isteyen her şekilde tekfir eder, tekfirden uzak durmak isteyene de Ebu'd Derda'nın sözü yeter.
Allah korusun ben Kuran'ı Kerim in tümünü kabul edip bir kelimeyi sonradan eklenmiş diyerek haşa red edersem halim nice okur; ve sen bu adam doksan dokuz yönden İslama tabidir bir yönü küfürdedir deyip beni mazur görürsen halin nice olur.

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
ben şeyh makdisinin çok makalasini okudum lakin bu okuduğum hiç de onun kaleminden çıkmış gibi gelmedi bana... o değildir demiyorum lakin yine de yazının orjinalinin (arapçasının) da burada yayınlanmasını rica ederiz.
Makale şeyh makdisi'nin yazılarını çeviren bir twiter hesabı tarafından yayınlanmış. Bu yüzden yazının orijinal arapça metni bende mevcut değil.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Allah korusun ben Kuran'ı Kerim in tümünü kabul edip bir kelimeyi sonradan eklenmiş diyerek haşa red edersem halim nice okur; ve sen bu adam doksan dokuz yönden İslama tabidir bir yönü küfürdedir deyip beni mazur görürsen halin nice olur.
Ben değil Ebu'd Derda söylüyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben değil Ebu'd Derda görüyor Abdullah ibni Mesudun Felak ve nas surelerini Kur'an'dan kabul etmediğini karşılaştığı mushaflardan Rasulullah'a sadece dua olarak indirildiği gerekçesi ile sildiğini duymuş muydun?

İbn mesudun durumunu bu işe karıştırmayın kardesler.
Durum senın bıldıgın gıbı degıl cunku bu konuda alimlerin acıklamaları mevcuttur.
Fazlasını dusunen o mubarek sahabeye ıftıra etmiş olur.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
İbn mesudun durumunu bu işe karıştırmayın kardesler.
Durum senın bıldıgın gıbı degıl cunku bu konuda alimlerin acıklamaları mevcuttur.
Fazlasını dusunen o mubarek sahabeye ıftıra etmiş olur.
Âlimlerin açıklamalarını aktarır mısın? Kâdı İyâd, İmam Nevevi, Razî ve İmam Kurtubînin sözleri yorum ve hüsnü zandır.
Kimse bile bile inkar etmiştir demiyor. Diyen de Rasulullah'a imanını tekrar yoklasın. Ama kardeşlerimiz tekfir hakkında böyle rahatça konuşunca deliller de ortaya çıkmak zorunda kalıyor. Normalde bu meseleyi konuşmamaya çalışıyorum. Çünkü kalplerin kayabileceği bir konu. Fakat Din konusundan rahat olana aynı hassasiyeti göstermiyorum. Madem o kadar kendilerinden eminler buyursunlar

Son düzenleme:
Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Âlimlerin açıklamalarını aktarır mısın? Kâdı İyâd, İmam Nevevi, Razî ve İmam Kurtubînin sözleri yorum ve hüsnü zandır.
Kimse bile bile inkar etmiştir demiyor. Diyen de Rasulullah'a imanını tekrar yoklasın. Ama kardeşlerimiz tekfir hakkında böyle rahatça konuşunca deliller de ortaya çıkmak zorunda kalıyor. Normalde bu meseleyi konuşmamaya çalışıyorum. Çünkü kalplerin kayabileceği bir konu. Fakat Din konusundan rahat olana aynı hassasiyeti göstermiyorum. Madem o kadar kendilerinden eminler buyursunlar

KArdes ibni mesud la gunumuz ınsanları aynı degıl onu kastedıyorum sana.

O kı koskoca peygamberın sahabesı sımdıkıler necı ALLAH ıcın sana soruyorum. Biri dibine kadar islam devletınde yaşamıs bır kımse
Digeri ise batılla karısık bır sistemde yaşayan bir kimse ayrıca ıkısının olayıda farklı onunla bu durumu kıyas edemessın

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
KArdes ibni mesud la gunumuz ınsanları aynı degıl onu kastedıyorum sana.

O kı koskoca peygamberın sahabesı sımdıkıler necı ALLAH ıcın sana soruyorum. Biri dibine kadar islam devletınde yaşamıs bır kımse
Digeri ise batılla karısık bır sistemde yaşayan bir kimse ayrıca ıkısının olayıda farklı onunla bu durumu kıyas edemessın
Demek ki insan yıllarca Rasulullah'ın dizinin dibinde bile otursa istemeden bazen böyle büyük bir hata yapabiliyor ya şimdikilere ne demeli, onlar daha da müsamaha ile yaklaşılmamalı mı- tabi Kur'an ve sünnetin açık meseleleri dışında-

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Demek ki insan yıllarca Rasulullah'ın dizinin dibinde bile otursa istemeden bazen böyle büyük bir hata yapabiliyor ya şimdikilere ne demeli, onlar daha da müsamaha ile yaklaşılmamalı mı- tabi Kur'an ve sünnetin açık meseleleri dışında-

:) kardeş ibni mesudu bu işe karıştırıp kıyaslama benden demesi
Yine diyorum onun durumu ile bu durum cok farklı bırsey.)

Bin Yusuf Çevrimdışı

Bin Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben değil Ebu'd Derda söylüyor. Abdullah ibni Mesudun Felak ve nas surelerini Kur'an'dan kabul etmediğini karşılaştığı mushaflardan Rasulullah'a sadece dua olarak indirildiği gerekçesi ile sildiğini duymuş muydun?
Çözüldü - Abdullah Ibni Mesud'un Felak Ve Nas'ı Kuran'dan Saymaması? ben bu duyumu kabul etmiyorum; bu merdut bir haberdir. Sadece varsayımsal olarak söylüyorum kim olursa olsun velev ki Abdullah ibni Mesud (ra) dahi olsa Allah'ın indirdiğini inkar eder veya basite alırsa Allah onları nasıl tanımlıyor ben de öyle tanımlarım.

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Adam vefat edip gitmiş amel defteri kapanmıştır.3 5 video ya bakıp kati hüküm belirtmek bizim işimiz değil ! Namaz kılmayan kimse hakkında bile tevil, inkar mi? Ikrah mi vs.... Muhatabın şüpheli tarafları bertaraf edilmesi gerekir ki net birşey denilsin

Şeyh makdisi mursinin demokrasi konuşmalarına nazaran böyle bir açıklama yapmış diğer gruplar ise mursinin anayasamız kurandır sozlerine rahmet okumuşlar

Hasılı anayasamız kurandır sözlerine itibar edip ve samimi ise Allah tan rahmet diliyorum yok degilse Allah bildiği gibi yapsın

Şöyle bir durumda söz konusu demokrasi ve laik birinin zalim sisi yönetimi asıp kesecegine de inanmıyorum açıkçası

Kalplerin özünü Allah bilir

Konu kilit..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt