Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Sitede Hükmü Nesh Edilen Ayetler ve Nedenlerini Anlatan Yazı Varsa Linkini Verir misiniz?

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
O halde, onların söylediklerine sabret ve güneşin doğuşundan ve batışından önce Rabbini hamd ile tespih et. Gece vakitlerinde ve gündüzün uçlarında da tespih et ki hoşnut olasın." (Taha, 20/130) iyte buda teşbih ve zikir ayeti dediğim ayet bu ayetteki vakitler namaza dönmüş dedim bu kötü demedim namaz daha faziletlidir dilede ekliyorum kimseye namazı yanlış kılıyorsunuz vakitleri yanlış biliyorsunuz demedim. sadece bu zikir ve tesbihat namaza remzetmektedir diye bir görüş birliği var ancak namaz gibi bir mühim konuda soru işaretleri olamaz kuranın dili açıktır özellikle böyle konularda müteşabih ayetlerde durum farklı tabi...

Ayrıca Mevlana ölüp gitmiş 800 sene oluyor adamın kitaplarını okuyanlar Müslüman oluyor hala islama hizmet ediyor gibime geliyor.bence çok büyük bir alim ama sana göre değil ölmüş adam birde küfredin arkasından mezarınıda yakın !!! size göre hoca şöyle olmalı hah 3mü dedi vurun kafasını yok yok vurmak olmaz kuranda işkence yasaklanmış ancak hadislerle recm var bunu recm edelim yok yok bunu yakalım evet en güzeli yakmak böylesini ateş temizler diyen hoca alimdir.

arkadaşlar ayeti hadislere uydurmaya çalışmayalım tamam 3 işte zorunlu olan orta namaz bu çoğulun içinde iranda şii ler 3 vakit kılıyor haa adamlar şii diye öldürelim yok edelim dimi onlar zınnık kafir kesin bilgiyle biliyoruzki onlar cehennemlik ????5 vakit kılmak daha faziletli tabiki hatta duhan suresinde gecenin bir bölümünde kılanan faziletli bir namazdan da bahsediyor ben size 5 vakit namazınızı 3 e indirin demiyorum kuranda yazan bu diyorum ben size ölümü gösterdim belki sıtmaya razı olursunuz şafilerde sünnet kılmıyor ama cuma namazlarını 16 rekat kılıyorlardı sonra hanifilerde cumayı 16 rekat kılmaya başladı sizcede bu namaz vakitlerindeki rekatlardaki abdesti bozan durumlarda ki farklılıklar neye dayanıyor her mezhep bunları tabiki hadislere dayandırıyor nasıl olacak ben tek bir ümmet olsun istilorum bu olamazmı maliki mezhebinin abdestini bozan benimkini bozmuyor benimkini bozan onunkini bozmuyor ozaman ikimizden birinin namazı kabul olmuyor????ama bununda cevabı var hangi mezheptensen onun şartlarına uy ozaman tamam diyorlar Allah Allah nasıl oluyor benim bildiğim doğru tektir Allah gibi tek bir tane doğru olur.
Oldu bittiye getirme. Delil getirdiğin âyet senin aleyhine. Namaz 5 değil 3 vakittir diyenler ümmetin icması ile kafirdir. 3 vakit farz ama 5 daha faziletli gibi laf oyunları yapma. Kendi uydurduğun dinin bile sabit değil. Şiiler 3 vakitte 5 farz namaz kılar. Cem ederler yani. Senin dediğin Şiilere bile iftira. Şafii mezhebindekilerin sünnetleri kılmamasının sebebi kaza namazlarının olmasıdır. Ruminin kitaplarının okuyan birisi Müslüman değil cinsi sapık olur. Son olarak bir yazı içerisinde daldan dala atlayan senin gibi birisini görmedim.

karaziz Çevrimdışı

karaziz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
problem şu ki siz ayeti okuyor ve hemen yorumluyorsunuz. fakat kuran arapçadır ve turkce mealleri orjinalini karşılamaz haliylebir ayet yorumlanir iken dil bilgisi de göz önüne alınır.
mesela biz çoğul kelimeleri en az 2 icin kullaniriz araplar 3 için. yani bir şeyin çoğul olması 3 ile mumkundur arapcada. ayette bahsi gecen konu buna gore düşünülür.

boşuna arapça bilmenin gerekliliği vurgulanmiyor...

Arapça okuyabilsem de arapça bilmiyorum tabiki keyke arapça dilbilgisini bilsem keşke ozaman çok iyi olurdu benim için ozaman sende şunu diyorsun şiiler arapça bilmiyor yada araplar arapça bilmiyor en iyi yorumlaması gereken birçok arap mezhepleri sana aktardığım durumda yani bir sürü şiii arap vahabiler var varda var size verdiğim ayetlerde öyle karmaşık ve üstün bir arapça gerektiren ayetler değil bana yazana kadar araştırın arkadaşlar araştırın Allah aşkınıza belki sizin tarikatınızın lideri yanlış biliyordur olamazmı ????

karaziz Çevrimdışı

karaziz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Evet çok bilgi arkadaşım cem ediyoruz derlerki cem etmek bizim dinimizde yoktur kaza namazıda yoktur çünkü namaz vakitlidir ümmetin icmaası mı hangi ümmet birbirini kesen doğruyan Müslüman kadeşine zınnık diyen ümmetmi???? ümmet nasıl bu konuda icma ya varıyor iznik konsülüde aynısını yapmadımı iznik konüsülünde papazlar birleşip dinin şartlarını kendileri kafalarına göre oluşturdu nedense ben ona berzettim senin söylediklerini bir Müslümanı zınnık ilan etme yetkisini kim verdi onlara???? senmi verdin

Muhammed087 Çevrimdışı

Muhammed087

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arapça okuyabilsem de arapça bilmiyorum tabiki keyke arapça dilbilgisini bilsem keşke ozaman çok iyi olurdu benim için ozaman sende şunu diyorsun şiiler arapça bilmiyor yada araplar arapça bilmiyor en iyi yorumlaması gereken birçok arap mezhepleri sana aktardığım durumda yani bir sürü şiii arap vahabiler var varda var size verdiğim ayetlerde öyle karmaşık ve üstün bir arapça gerektiren ayetler değil bana yazana kadar araştırın arkadaşlar araştırın Allah aşkınıza belki sizin tarikatınızın lideri yanlış biliyordur olamazmı ????

mezheplerin hepsi itikadda aynıdır bazı fıkhi konularda ayrışıyorlar kan abdesti bozar bozmaz gibi onlarda senin abarttığın büyütelecek şeyler değil,bazı hadisler vahiydir resulullah 5 vakit namaz kılmış ümmetde buna uymuş 1400 yıldır

karaziz Çevrimdışı

karaziz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Oldu bittiye getirme. Delil getirdiğin âyet senin aleyhine. Namaz 5 değil 3 vakittir diyenler ümmetin icması ile kafirdir. 3 vakit farz ama 5 daha faziletli gibi laf oyunları yapma. Kendi uydurduğun dinin bile sabit değil. Şiiler 3 vakitte 5 farz namaz kılar. Cem ederler yani. Senin dediğin Şiilere bile iftira. Şafii mezhebindekilerin sünnetleri kılmamasının sebebi kaza namazlarının olmasıdır. Ruminin kitaplarının okuyan birisi Müslüman değil cinsi sapık olur. Son olarak bir yazı içerisinde daldan dala atlayan senin gibi birisini görmedim.
Evet çok bilgi arkadaşım cem ediyoruz derlerki cem etmek bizim dinimizde yoktur kaza namazıda yoktur çünkü namaz vakitlidir ümmetin icmaası mı hangi ümmet birbirini kesen doğruyan Müslüman kadeşine zınnık diyen ümmetmi???? ümmet nasıl bu konuda icma ya varıyor iznik konsülüde aynısını yapmadımı iznik konüsülünde papazlar birleşip dinin şartlarını kendileri kafalarına göre oluşturdu nedense ben ona berzettim senin söylediklerini bir Müslümanı zınnık ilan etme yetkisini kim verdi onlara???? senmi verdin

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zındığa zındık denilir başka ne denilecek? Senin müslüman olduğunu kim söyledi? Sen apaçık Muhammed'in (sav) dininden çıkmışsın, heva ve hevesinin ilah olduğu bir dine girmişsin.

karaziz Çevrimdışı

karaziz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi

mezheplerin hepsi itikadda aynıdır bazı fıkhi konularda ayrışıyorlar kan abdesti bozar bozmaz gibi onlarda senin abarttığın büyütelecek şeyler değil,bazı hadisler vahiydir resulullah 5 vakit namaz kılmış ümmetde buna uymuş 1400 yıldır

neden cinsi sapık oluyoruz mevlanın kitabını okuyunca hangi hoca söyledi bunu sana cinsi sapıklık bellidir eğilimin varsa hangi dinden olursan ol sapık olursun cinsi sapıklığı diyorum ama çocuklyara yada erkeklere ilgi duymayan biri mevlanayı okuyor diye nası sapık olacak açıklasana ne terbiyesiz birisisin yaa
1400 yıl önce böyle yapmış diye kulaktan kulağa dolaşan bilgiyi kesin bilgi diye veriyorsunz gözümüzle görmedik zannımız bu zanın büyük kısmıda yanlış bilgidir zannına uyan hata eder

karaziz Çevrimdışı

karaziz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
itikatta aynı olmak şudur ona katılırım tek Allaha inanmak kuran ve peygamberden haberi olup kuranı peygamberimize Allahın vahiy ettiğine şahitlik eden herkes cennetle müjdelenmiştir ama yanacak sonra girecek ama direkt girecek İnşallah direkt girenlerden olurum

namaz için beni zınnık ilan ettiniz ama mezhepler arasında abdesti bozan durumu hafif oluruk değerlendiriyorsunuz yav nasıl hafif hangi mezhebin abdesti kabul olmuyorsa yada bozuluyorsa onun namazları kabul olamayacak demek değilmi o kişi 100 vakit namaz kılsa nolur ?????

karaziz Çevrimdışı

karaziz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bilader ben sana hiç bir şey demiyorum belki Allah sana bir müsibet ile dersini verir ozaman dersinki ben Müslüman bir kardeşimin kalbini çok kırmıştım acaba oyüzdenmi başıma bunlar geliyor
Zındığa zındık denilir başka ne denilecek? Senin müslüman olduğunu kim söyledi? Sen apaçık Muhammed'in (sav) dininden çıkmışsın, heva ve hevesinin ilah olduğu bir dine girmişsin.

Muhammed087 Çevrimdışı

Muhammed087

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
itikatta aynı olmak şudur ona katılırım tek Allaha inanmak kuran ve peygamberden haberi olup kuranı peygamberimize Allahın vahiy ettiğine şahitlik eden herkes cennetle müjdelenmiştir ama yanacak sonra girecek ama direkt girecek İnşallah direkt girenlerden olurum

namaz için beni zınnık ilan ettiniz ama mezhepler arasında abdesti bozan durumu hafif oluruk değerlendiriyorsunuz yav nasıl hafif hangi mezhebin abdesti kabul olmuyorsa yada bozuluyorsa onun namazları kabul olamayacak demek değilmi o kişi 100 vakit namaz kılsa nolur ?????

bütün mezheplerin imamları bişey söylerken bir hadis delil getiriyor ümmet bu mezhep imamlarının etrafında toplanmış kimsenin ameli boşa gitmez bir mezhep içki için derken diğeri içmeyin mi diyor 4 mezhep arasında öyle uçurum yok senin abarttığın gibi

karaziz Çevrimdışı

karaziz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
sen hiç Caferi cmaiisine gittinmi türkiyede bazı yerlerde var ben merak edim bir gün gittim cuma namazı kılmaya bence sende bi git gör senin basit dediğin farkıllar nasıl basitmiş şimdi ozaman bu örneği bana açıkla

abdest aldım

kadına dokundum
sabah namazı namaz kıldım

köpeğe dokundum
öğle namazı kıldım
parmağım kanadı
abdest aldım
sonra akşakı kıldım şimdi mezheplere göre cevapla bakalım ben kaç vakit namazım kabul oldu?????

ufak farklılıklar varya

karaziz Çevrimdışı

karaziz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bütün mezheplerin imamları bişey söylerken bir hadis delil getiriyor ümmet bu mezhep imamlarının etrafında toplanmış kimsenin ameli boşa gitmez bir mezhep içki için derken diğeri içmeyin mi diyor 4 mezhep arasında öyle uçurum yok senin abarttığın gibi

sen hiç Caferi cmaiisine gittinmi türkiyede bazı yerlerde var ben merak edim bir gün gittim cuma namazı kılmaya bence sende bi git gör senin basit dediğin farkıllar nasıl basitmiş şimdi ozaman bu örneği bana açıkla

abdest aldım

kadına dokundum

köpeğe dokundum
öğle namazı kıldım
parmağım kanadı
abdest aldım
sonra akşakı kıldım şimdi mezheplere göre cevapla bakalım ben kaç vakit namazım kabul oldu?????

ufak farklılıklar varya

Muhammed087 Çevrimdışı

Muhammed087

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

abdest aldım

kadına dokundum

köpeğe dokundum
öğle namazı kıldım
parmağım kanadı
abdest aldım

ufak farklılıklar varya

caferiler hz.aişe'ye ve sahabeye kafir der onların en sahih hadis kitaplarında günümüz kuranına osman'ın kuranı deyip inanmazlar,ben 4 mezhep derken sünnileri diyorum

karaziz Çevrimdışı

karaziz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Haaa konu çok uzadı bana şu beni zınnık ilan eden yazmasında saygı çerçevinde herkesle konuşurum şunu da merak ediyorum

mehdiye inanıyormusunuz
sizce yakınmı gelişi
birde mehdi gelirse mezhepler kalkacak biliyorsunuz nasıl kalkacak anlatırmısınz hangisi doğru olacak yaa mehdi geldi dedi ki farz olan 3 vakittir köpeğe dokunmak abdesti bozmaz ozaman ne olacak mehdiyi demi zınnık ilan edeceksiniz
o zat adı herneyse onu Allaha havale ediyorum o cevaplamasın ben onun vereceği cevabı zaten tahmin ediyorum kendi mezhepi neyse mehdi geldiğinde o mezhepi doğruyacayacak o arkadaşın cevabı zaten budur bana cevabı aklı selim biri versin

karaziz Çevrimdışı

karaziz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
caferiler hz.aişe'ye ve sahabeye kafir der onların en sahih hadis kitaplarında günümüz kuranına osman'ın kuranı deyip inanmazlar,ben 4 mezhep derken sünnileri diyorum

kardeş öyle deme onlar küfür ettikleri için Allaha hesabını verecekler ama sonuçta Allaha ve peygambere inanıyorlarsa onlarda bizden

ayrıca sana verdiğim abdest ile alınan namaz örnekleri ehli sünnet mezhepler

karaziz Çevrimdışı

karaziz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
<> Şu anda 3 vakit namaz kılan Müslüman topluluk var mı?

Evet, tüm Şii camiası ile Hanifler ve Hz. İbrahim dini ÜÇ vakit kılıyorlar.

Bir de Hacca gidildiğinde (Minareye kılıf olsun diye sözde CEM ediyormuşuz) hacda ÜÇ VAKİT kılıyor hacılar…

Şiilerin tamamı üç vakit kılıyor. Çünkü birden bire bir AYRILIK olmadı. Bir hakem Ali’yi aldattı. Onun taraftarları o günden beri kendilerine “Mağdur=Şii” diyorlar. O gün namaz beş vakitten ÜÇE inmedi. Tam tersine ÜÇ iken BEŞ’e çıktı ki MEZHEBLER ARASINDAKİ UÇURUM derinleşsin.

<> Burada İranlı arkadaşlara sordum onlar 5 vakit kılıyormuş İranda ama yoksa sizin dedikleriniz caferiler falan mı?

Hayır İranlılarda sadece Sünni olanlar 5 vakit kılıyor.

<> O arkadaş şii idi ama çok uzun süredir irandan ayrıymış.

<> Kurana göre abdest ve ezan?

Evet. Hz. İbrahim’den beri 3 vakit x 2 rekat olan namaz, Ebu Süfyan-Muaviye-Yezid denen üç kuşak boyunca 5 vakit oldu.

<> Ama neden böyle yaptılar? Sebebi nedir ki?

Yaw bu hep siyasal islam, Ebu Süfyan Mekkenin reisiydi. Resulullah’ın baş düşmanıydı. Resulullah Medine’den dönüp kansız biçimde Mekkeyi aldı.

Bu Ebu Süfyan ve elbette veliahtı yani yeni kral olması gereken Muaviye ve onun oğlu Yezid bu işi babadan oğula geçecek biçimde tezgahladılar. Cumhuriyeti (Halifeliği) yıkıp yerine saltanatı koydular.

Bunları yazdığımda bana ne dediler biliyor musunuz?

“Sen Ali’yi Hasan Hüseyin’i çok kolluyorsun, sen kızılbaşsın.” dediler.

“Sen Muaviye’yi Yezid’i sevmiyorsun, sen Alevisin.” dediler.

<> Ama hocam namazı neden 5 vakit yaptılar ki. Sofu görünmek için mi yoksa millete namaz zor gelsin de soğusunlar diye mi?

Artık ne dersen de. Adamlar baştan bozuk.

Ebu Süfyan sofuları Hanifliğin birinci dereceden Halk düşmanları. İyi ki 15 vakit yapmamışlar.

<> Zaten Ebu süfyanın karısı hz. hamzanın ciğerini çıkartmamış mıydı

Bu arada yanıt geldi. Şiilerin yaklaşık 45 milyonu üç vakit (İran’da) ve Pakistan’da yine yaklaşık 60 milyon Şii üç vakit kılıyor. (Bunlar içinde Afganistan’da Hazeri ve Dari denen gruplar da Şii…) Irak’ın %60’ı Şii kalanı Sünni. Irak’ta da üç vakit çoğunlukta…

Şu internet ne güzel bir şey. Vallahi rakamlarla önüme gönderdi arkadaşlar. Irak’ın %60ı şiiymiş. Bir yaşıma daha girdim.

<> İran’da cuma namazlarına kadınlar da katılıyormuş bir iranlı kız arkadaş söylemişti.

<> Evet onu duymuştum. Kadınlar da camiye gidiyormuş orada. Ama Türkiye’de kadınları herşeyden dışlarlar. Afrika’da da aynı. Bir afrikalı arkadaş vefat etti Türkiyede, cenazesine hanımların gelmesine izim vermediler. Afrikada kadınlar caminin avlusuna bile giremezmiş cenazede, evde oturur Kur’an okurlarmış. Türkiye’de de ancak avluda bir köşede beklemelerine izin veriliyor.

Bunlara sadece üzülüyorum. Bizim her köşemizde böyle bir talibanlık var. Her evde bir veya iki kişide böyle bir Süfyanilik var.

<> Kadınların camiye gelmesini istemezler çünkü kendilerine güvenemezler. Namazı değil kadınları düşünecek sapıtacak namazı bozulacak, onun için istemiyorlar bence.

Allah bizim yardımcımız olsun. Biz Hanif müslümanları öteki müslümanlardan korusun. Allah, Gonca Kuriş’lerimizi, Hizbullah’çı geçinen katillerden korusun.

<y> Bir de bir hanım cenaza namazına kadınlar gelebilir dedi sonra öldürüldü.

<> Gonca Kurişti o hanım [y]. Domuz bağıyla öldürdüler zavallıyı

<> Dr sizin anlattıklarınızın 100’de birini anlatıyorum arkadaşlarıma… hepsi bana acayip gözle bakıyor şimdi.

Buda bir bakış açısı demek dünyada 2 milyara yakın Müslüman var derken hata ediyoruz nerdeyse yarısı namazı 3 vakit kılıyor bu zınnıklara ne yapmalı yakmalımıyız yoksa firavun gibi erkek çocuklarını öldürüp kızlarını sağmı bırakalım naapsak bilemedimki nası nasıl bu insanlar arapça bilmiyormuki bu insanlar birde arap ama arapça ayeti anlamamışlar Allah Allah

Yönetici Notu:

@karaziz kendi inancına uygun yerler bulması temennisiyle, sitemizden zorunlu izne ayrılmıştır, bilginize.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kuranda 3 vakit namaz yazar sabah akşam ve orta namaz olan öğle... bunlar farz olarak belirtilmiştir diğer namazalar ekstraya girer...
ayrıca namaza durduğunda sesini yükseltme ve tamamen kısma orta ses duaları kurandan kolayına gelen ile oku der kalan iki rekat namaz zannımca sahabeler ve peygamber efendimiz çokça namaz kıldığından kuranda zikir olarak tesbihat olarak geçen iki vaktin namaz ritüeline dönüşmesiyle farz namazlara eklenmiştir ancak şunu belirteyim namazı 5 değil 3 vakit kılın demiyorum ne kadar çok kılınrsa okadar iyidir ama bence üzerimize farz olan 3 vakittir kuran bana yeter size yetmiyorsa sizler kuran ayetlerini bırakıp hadislerle hüküm vermeye devam edin şunu da sizlere sormadan edemeyeceğim kuran hükümleri kıyamete kadar devam edecektir yani zaman ve koşuldan bağımsızdır ancak hz peygamber efendimizin sahih olan bir hadisi o günkü şartlara ve zamana göre hüküm ifade etmezmi yani ogünkü şartlar bugün olsa aynı duruma aynı hükmü verirmiydi acaba?
hadisleri yok sayalım demiyorum ama akıl bilim süzgecinden geçirip dinimizin ve şeriatin çerçevesi, anayasası olan kurana zıt olanlarla karşılaştığımızda kuranı esas almak benim mantığıma yatandır.
sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum....

Öncelıkle Sen bence Dedın ya.

Bence.

Sen kımsın kı ALLAH ın dınınde bence dıye bırsey ortaya atıyorsun peygambermısın elcımısın ?

Quran ve sunnet sana gore bana bıze gore degıl
ALLAH a ve rasulune goredır.

Rasul bize kalkıp 5 vakıtte ve hatta daha fazlasında ALLAH ı zıkredıyorsa ve zikredın dıyorsa, Ve bızlerı buna tesvık edıyorsa.

Kı sen dınde hıcbırsey olmayan sen kalkıp 3 vakıttır demeyle sozu neye getırmeye calısıyorsun.

Kendını ayıplamalısın ve konuyu ıyı ce araştırmalısın.

Aksi takdirde hem kendıne hemde senın anlatıp aklını celdıgın kımselere zulm etmıs kul hakkına gırmıs.Dinde de ıcat cıkarmıs olacaksın.
Bundan utanıp ALLAH a tevbe etmelısın...!

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Anlamıyorum Dunyada bır ton farklı dın var cekıp gıdın onlara dalaşın bızım dınımızle neden ugrasıyorsunuz.

Yemıyorsa bıyerlerınız İSlam dinini yaşamasını gıdın azap ınene kadar dunyada beklesın durun.

LA havle vela quvvete.

Ondan sonra muslumanlar bizi dövüyor. Döverler tabi sen müslümanlara sataşırsan bu yanına kar kalırmı..!

keşmiri Çevrimdışı

keşmiri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
<> Şu anda 3 vakit namaz kılan Müslüman topluluk var mı?

Evet, tüm Şii camiası ile Hanifler ve Hz. İbrahim dini ÜÇ vakit kılıyorlar.

Bir de Hacca gidildiğinde (Minareye kılıf olsun diye sözde CEM ediyormuşuz) hacda ÜÇ VAKİT kılıyor hacılar…

Şiilerin tamamı üç vakit kılıyor. Çünkü birden bire bir AYRILIK olmadı. Bir hakem Ali’yi aldattı. Onun taraftarları o günden beri kendilerine “Mağdur=Şii” diyorlar. O gün namaz beş vakitten ÜÇE inmedi. Tam tersine ÜÇ iken BEŞ’e çıktı ki MEZHEBLER ARASINDAKİ UÇURUM derinleşsin.

<> Burada İranlı arkadaşlara sordum onlar 5 vakit kılıyormuş İranda ama yoksa sizin dedikleriniz caferiler falan mı?

Hayır İranlılarda sadece Sünni olanlar 5 vakit kılıyor.

<> O arkadaş şii idi ama çok uzun süredir irandan ayrıymış.

<> Kurana göre abdest ve ezan?

Evet. Hz. İbrahim’den beri 3 vakit x 2 rekat olan namaz, Ebu Süfyan-Muaviye-Yezid denen üç kuşak boyunca 5 vakit oldu.

<> Ama neden böyle yaptılar? Sebebi nedir ki?

Yaw bu hep siyasal islam, Ebu Süfyan Mekkenin reisiydi. Resulullah’ın baş düşmanıydı. Resulullah Medine’den dönüp kansız biçimde Mekkeyi aldı.

Bu Ebu Süfyan ve elbette veliahtı yani yeni kral olması gereken Muaviye ve onun oğlu Yezid bu işi babadan oğula geçecek biçimde tezgahladılar. Cumhuriyeti (Halifeliği) yıkıp yerine saltanatı koydular.

Bunları yazdığımda bana ne dediler biliyor musunuz?

“Sen Ali’yi Hasan Hüseyin’i çok kolluyorsun, sen kızılbaşsın.” dediler.

“Sen Muaviye’yi Yezid’i sevmiyorsun, sen Alevisin.” dediler.

<> Ama hocam namazı neden 5 vakit yaptılar ki. Sofu görünmek için mi yoksa millete namaz zor gelsin de soğusunlar diye mi?

Artık ne dersen de. Adamlar baştan bozuk.

Ebu Süfyan sofuları Hanifliğin birinci dereceden Halk düşmanları. İyi ki 15 vakit yapmamışlar.

<> Zaten Ebu süfyanın karısı hz. hamzanın ciğerini çıkartmamış mıydı

Bu arada yanıt geldi. Şiilerin yaklaşık 45 milyonu üç vakit (İran’da) ve Pakistan’da yine yaklaşık 60 milyon Şii üç vakit kılıyor. (Bunlar içinde Afganistan’da Hazeri ve Dari denen gruplar da Şii…) Irak’ın %60’ı Şii kalanı Sünni. Irak’ta da üç vakit çoğunlukta…

Şu internet ne güzel bir şey. Vallahi rakamlarla önüme gönderdi arkadaşlar. Irak’ın %60ı şiiymiş. Bir yaşıma daha girdim.

<> İran’da cuma namazlarına kadınlar da katılıyormuş bir iranlı kız arkadaş söylemişti.

<> Evet onu duymuştum. Kadınlar da camiye gidiyormuş orada. Ama Türkiye’de kadınları herşeyden dışlarlar. Afrika’da da aynı. Bir afrikalı arkadaş vefat etti Türkiyede, cenazesine hanımların gelmesine izim vermediler. Afrikada kadınlar caminin avlusuna bile giremezmiş cenazede, evde oturur Kur’an okurlarmış. Türkiye’de de ancak avluda bir köşede beklemelerine izin veriliyor.

Bunlara sadece üzülüyorum. Bizim her köşemizde böyle bir talibanlık var. Her evde bir veya iki kişide böyle bir Süfyanilik var.

<> Kadınların camiye gelmesini istemezler çünkü kendilerine güvenemezler. Namazı değil kadınları düşünecek sapıtacak namazı bozulacak, onun için istemiyorlar bence.

Allah bizim yardımcımız olsun. Biz Hanif müslümanları öteki müslümanlardan korusun. Allah, Gonca Kuriş’lerimizi, Hizbullah’çı geçinen katillerden korusun.

<y> Bir de bir hanım cenaza namazına kadınlar gelebilir dedi sonra öldürüldü.

<> Gonca Kurişti o hanım [y]. Domuz bağıyla öldürdüler zavallıyı

<> Dr sizin anlattıklarınızın 100’de birini anlatıyorum arkadaşlarıma… hepsi bana acayip gözle bakıyor şimdi.

Buda bir bakış açısı demek dünyada 2 milyara yakın Müslüman var derken hata ediyoruz nerdeyse yarısı namazı 3 vakit kılıyor bu zınnıklara ne yapmalı yakmalımıyız yoksa firavun gibi erkek çocuklarını öldürüp kızlarını sağmı bırakalım naapsak bilemedimki nası nasıl bu insanlar arapça bilmiyormuki bu insanlar birde arap ama arapça ayeti anlamamışlar Allah Allah

Bu dünya üzerindeki Kuranı en iyi anlayıp yorumlayan insan Hz.Muhammeddir(Sav).Sonra sahabeler,sonra o dönemde yaşamış alimler diye devam eder.Sen 1400 yıl sonra gelip kafana göre Kuranı yorumlayıp dini yaşarsan,ayetleri kendi kafana göre yorumlayıp Allah burada bunu anlatmış diyip haşa Allaha din öğretmiş olursun.Sadece Kuran diyenleriiin Kurandan nasıl uzaklaştığına örnek göstereyim

Edip yüksel:Tevbe suresinin son 2ayeti uydurulmuştur.Hac yoktur.Çıplak namaz kalınabilir

Yaşar Nuri öztürk:Reenkarnasyon vardır.Kıbleye dönüp namaz kılma şartı yoktur.

İhsan Eliaçık:İçki haram değildir.

Zekeriya Beyaz:Horoz kurban olarak kesilir.

Hakkı yılmaz:Herkes kendi kafasına göre rekat sayısı belirleyip namaz kılabilir .

Bayraktar bayraklı:Cennet cehenneme ebedi değildir

Diğer hadis inkarcısı forumlara girdiğimiz zaman namazın şirk olduğunu,hacca gitmenin putperestlik olduğunu,hakkını helal et demenin şirk olduğunu,orucun olmadığı yardımlaşmanın olduğunu,zina etmenin olmadığını,hırsızın elinin kesilmeyeceği,şeriatın olmadığı laikliğin olduğunu....yazarlar.Yani mezheplere laf ederler ama Yalnız Kuran diyenler bile büyük konularda anlaşmış değiller.Dışarıdan baktığın zaman çok masum gibi gözükem Sadece Kuran anlayışı,yanlış yorumladığı zaman yukarıda verdiğim örneklerde olduğu ayetleri inkara kadar götürürken tüm ümmetide müşrik damgası vurur.

Peki madem Kuran açıktır kolaylaştırılmıştır niçin hadisler gerekli? Allahın bir olduğu,melekler,kıyamet günü konusunda zaten kuran açık ve yeterli.Peki diğer konularda anlaşmazlık düştüğümüz zaman kime başvuracağız Kurana.Orada da anlaşamadık kime başvuracağız Peygambere tabiki (Nisa 65) çok mu zor Kuranı daha iyi anlamak.dini güzel yaşamak için uygun hadislere amel etmek.Kuranı anlamak için 1400 yıl sonra çıkmış bir adama mı güveneyim yoksa peygambere mi? Hüküm Allahındır! Peygamberimiz de Allahın elçisidir.O yalan söylemez.Kurana uygun hadis ve sünnet kabulumuzdur.Namazın 5 vakit olması gibi.Şiilerde 3 vakit kılar ama öğle ve ikindi birleştirirler.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Sanki birileri siteyi sabote etmeye çalışıyor. Yok bana şimşek çaktı kapıyı açıyorum, yok namaz üç vakit
, Ensest ilişki normal, vesvese hastaları...
Nedense hepsi bir anda forumda at koşturmaya başladı. Zaten biri bana özelden mesaj atmıştı en son adam Müslüman değilim dedi.

Yönetici Notu:

Tesbit edilen sorunlu üyelikler siteden uzaklaştırılmaktadır, bu tarz üyelikleri beklemeden şikayet ediniz.

Üst Ana Sayfa Alt