Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Sitede Profesyonel Olta Balıkçısı Var mı?

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Silah kulllanabılıyorsun yanı :)

Bacıların hep ogrenmesını ıstemısımdır.

Evet ahi biliyorum.
Kendisi ile küçük yaşta tanıştık.)
Bence de bilmesi lazım bacıların. Silah, araba kullanma, savunma tekniklerinden en az bir tane, ata binme, yüzme vs. Bunlar bir bayana hayatının farklı zamanlarında lazım olabilecek şeyledir..

Neyse konu dağıldı Allahualem islam ahi kızmasın şimdi konuma limon sıktınız diye.)

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Akhi varda biz mi tutmadık. 13 milyon insan pirana gibi kurutuyor gölleri. Tuzlu suda da ben sevmiyorum.

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum isin ehli olta balikcisi var mi acaba sitede:D

Ahi bu haberi izleyince sen aklıma geldin dedim ki kesin oraya gidecekti.))

Screenshot_20170606-210852.png

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Yalnız üretim yeri sahibi çok dertliydi kovalarla gidin ama geçmiş olsunda diyin.)
Adamın içine oturmuş geçmiş olsun demeyip balıkları avlamaya geliyorlar diye.))

cok büyük ibret alinacak bir durum aslinda... Söyle ki, orasi senelik adama kar 10 trilyon kazandirdigini düsünün, yani veren Allah, sen büyüklenirsin, kendim kazandim dersin, ben akilliyim, bilgi sahibiyim, cok felaket ticaretciyim dersin sonra 1 günde bakarsin elindeki hersey gitmis ve donakalirsin... Zenginlik ve fakirlik Allahin dilemesi .... 1 günde verilen geri de alinir .....

Bu da bir imtihan hem de büyük bir imtihan.

Allah bizlere merhamet etsin.

not: örnek balik ciftligi sahibi icin denmemistir. Allah sabr versin.

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
cok büyük ibret alinacak bir durum aslinda... Söyle ki, orasi senelik adama kar 10 trilyon kazandirdigini düsünün, yani veren Allah, sen büyüklenirsin, kendim kazandim dersin, ben akilliyim, bilgi sahibiyim, cok felaket ticaretciyim dersin sonra 1 günde bakarsin elindeki hersey gitmis ve donakalirsin... Zenginlik ve fakirlik Allahin dilemesi .... 1 günde verilen geri de alinir .....

Bu da bir imtihan hem de büyük bir imtihan.

Allah bizlere merhamet etsin.

not: örnek balik ciftligi sahibi icin denmemistir. Allah sabr versin.

Allahumme Amin..
Allah sana merhamet etsin ahi olaya tefekkürlük yaklaşmışsın maşaAllah..

talhaunsal Çevrimdışı

talhaunsal

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam profesyonel değilim ama az çok tecrübem var, profesyonel yakınlarım var göl ve akarsu balıkçılığında. Alabalık, turna, sazan.. İster mesajla ister buradan sor, ben de yakınlarıma sorayım ilk fırsatta. Turna için rapala modeli mi soracaksın, alabalık, sazan için yem tavsiyesi mi..? :)

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Hocam profesyonel değilim ama az çok tecrübem var, profesyonel yakınlarım var göl ve akarsu balıkçılığında. Alabalık, turna, sazan.. İster mesajla ister buradan sor, ben de yakınlarıma sorayım ilk fırsatta. Turna için rapala modeli mi soracaksın, alabalık, sazan için yem tavsiyesi mi..? :)

alabalik icin buradan yazarsan herkes faydalanir. Göl ve akarsu icin.

talhaunsal Çevrimdışı

talhaunsal

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam biz alabalık için sadece Mepps kaşık kullanıyorduk. Solucan vs. de olur ama onda tecrübem yok.

Akarsuyun ve göletin durumuna ve balıkların büyüklüğüne göre kaşık ve misina kullanmak gerek. Eğer derin olmayan ırmak tarzı küçük akarsularda avlanacaksanız 1 numara ve 2 numarayı deneyin.

cuiller-mepps-black-fury-noir-point-jaune-z-823-82389.jpg

Normal akarsularda avlanacaksanız 2 numarayı idealdir.
Gölde de 2 numara idealdir ama duruma göre 3 numarayı da deneyebilirsiniz.
Renk olarak metal rengi üzerine kırmızı benekli olan, altın sarısı üzerine kırmızı benekli olan ve siyah üzerine kırmızı benekli olanlar benim en çok memnun kaldıklarımdı. Ama yine de yanınızda farklı renklerde kaşık da bulundurun, balıklar bir süre sonra aynı renge düşmemeye başlayabilir. :)

Akarsularda (ve eğer küçük bir göletse göllerde) kaşığı karşı kıyıya mümkün olduğu kadar yakın atın yani mümkünse kıyıya 5-10 cm kala düşsün ki kenardan düşen bir böcek izlenimi versin. Akarsuyun ortasından çok kenar duvarları ve kıyıları yiyecek barındırıyor balıklar için.
Mepps'te amaç suya düşüp kurtulmaya çalışan bir canlı izlenimi vermek olduğu için biraz doğaçlama yaparak en gerçekçi izlenimi vermenizde fayda var yani atıp düz çizgi halinde çekmek yerine suyun genişliğine göre 1-2 metrede bir ya da 4-5 metrede bir çok küçükçe yani 1-2 cm sıçratmaya çalışırsanız güzel olur.
Buraya kadar yazmadım ama Mepps'i hiç bilmeyenler için yazayım, suyun içinde değil, yüzeyde çekilir Mepps. Yani karşı kıyıya atıp suyun yüzeyinde çırpınan böcek gibi çekeceksiniz orta hızda.
Sessizlik çok önemli mümkünse avlanırken konuşmamak lazım.
Balıkların büyüklüğüne göre 0.15-0.25mm misina kullanılabilir. Yine en ideali 0.20mm.

Ben inşaallah amcamla görüşünce daha detaylı bilgi alıp yazarım, şimdilik bildiklerim bu kadar. İnşaallah faydası olur birilerine.

talhaunsal Çevrimdışı

talhaunsal

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Meeps kullanmak zor heleki ilk başta ama tuttuğunda müthiş bir duygusu var

Bir seferinde şehid inş Ahmet seyyafla kampta idik mapsla bir alabalık tuttum birlilte afiyetle yedik elh kardeşlerimi özlüyorum :(

Allah şahadetini kabul etsin, tanımak isterdim.. Unutulacak bir insan değilmiş dıştan göründüğü kadarıyla bile öyle.

Üst Ana Sayfa Alt